Делчево Денес

Народната медицина крие заборавени одговори на многу проблеми, па таков е и случајот со бактериите во желудникот… Многу луѓе имаат бактерии во желудникот, кои можат да предизвикаат разни болести, а се лекуваат многу тешко. Затоа ви го претставуваме овој одличен природен лек кој ќе ви помогне да се ослободите од нив – смоквите во маслиново масло се најдобриот лек за бактериите во желудникот. Подготовка: Во тегла ставете суви смокви (исечкани на четвртинки), а потоа прелијте ги со домашно, непреработено маслиново масло. Оставете ги да отстојат 40 дена. Потоа, секое утро, на празен желудник јадете по една смоква, а би било пожелно и по една мала лажичка од маслиновото масло во кое стоеле смоквите. Доколку не можете да чекате, тогаш направете две тегли, па едната почнете да ја консумирате откако ќе отстои седум дена. За лекувањето да биде брзо и ефикасно, треба да ја прилагодите и исхраната. Храната која ја консумирате нека не биде пржена и зачинета, особено не лута. Немојте да јадете ниту кисели работи, а треба ...
сите 5 | | | веќе видена

Златните славејчиња во сабота ќе одржат концерт во Делчево и ќе ги забавуваат најмладите… Општина Делчево во рамки на чествувањето на патрониот празник на градот, 24 мај – Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј организира забава за најмладите. По тој повод во Сабота, 23.05.2015 година со почеток во 14:00 часот на летната сцена пред Спомен домот- АСНОМ (Градски парк) Делчево ќе се одржи концерт на детски песни „Златно славејче 2015“. На концертот ќе настапи хорот на „Златно славејче“ , а целиот настан ќе го води познатиот македонски пејач Влатко Илиевски. За најмалите предвидено е и скромно изненадување.
сите 190 | | | веќе видена

Како да се решите од несаканиот забен камен кој постојано се насобира на вашите заби ? Освен редовното миење на забите и користење на забен конец, постојат уште неколку алтернативни решенија. Јаболков оцет Во една шолја сипете малку јаболков оцет и во него натопете ја четката за заби, потоа неколку минути четкајте ги забите. Потоа нормално измијте ги забите со четка за заби. Кора од портокали Истријте ги забите со внатрешниот дел од кората на портокал пред спиење и без испирање на устата оставете да делува преку ноќта. Наутро норамлно измијте ги забите. Сол Растопете една лажица сол во чаша топла вода и измијте ги забите. Освен што ова ќе ви помогне во борбата против забниот камен, солта ги избелува забите. Може да ја измешате со сода бикарбона и сочеткичка добро да ги измиете забите.
сите 3 | | | веќе видена

Хана Махмуд Абдул Карим од Јордан тврди дека по продувањето со царски рез хирурзите го заборавиле мобилниот телефон во нејзиниот абдомен… Хана во приватната болница е примена на 24 април годинава. Според изјавата на нејзината мајка, таа родила здраво момче од 4,8 килограми, а потоа е испратена дома. Нешто подоцна, меѓутоа, Хана почувствувала ужасна болка и забележала дека нејзиниот стомак вибрира. – Болките беа толку силни така што не можеше да се помести. Ја вративме во болницата, но лекарите ништо не направија за неа – наведува нејзината мајка. Хана наводно потоа итно е испратена во државната болница „Ал Башир“, каде рендгентските снимки покажале дека во нејзиниот абдомен се наоѓа туѓ објект. Следувала операција во текот на која хирурзите извадиле мобилен телефон. Овој случај стасал и до јорданскиот парламент, каде пратеникот Салим ал Батајнах поради скандалот побарал оставка на владата. – Во земјите кои покажуваат почитување кон своите нации после таков вид скандал владата обично дава оставка. Парламентот ...
сите 6 | | | веќе видена

Од Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово, претседателот на партијата Никола Груевски најави дека во текот на овој месец ќе започне изградбата на индустриската зона во Делчево. -Овој месец ќе ја започнеме градбата на последната од планираните 14 технолошко –индустриски развојни зони во Македонија. Тоа е зоната во Делчево и со тоа освен четирите готови, сите преостанати 10 ќе се веќе во градба, потенцираше тој. Нагласи и дека покрај овиетехнолошко-индустриски развојни зони планираат и други зони низ неколку други општини. -Форсираме и градба на индустриски зони низ повеќе други општини, со цел во секој регион да имаме спремна инфраструктура за нови инвеститори, независно дали домашни или странски, рече Груевски. Тој додаде дека е можно да биде прололжена и соработката со Меккензи. -Имавме заеднички проект со светски познатата консултанстка куќа Меккензи, во правец на дополнителни засилувања на нашите капацитети и организација за привлекување на нови инвеститори кои ќе отворат нови работни места. Можно е да ја ...
сите 20 | | | веќе видена

„Делчево трча за здрав живот“ е прва улична градска трка која ќе се одржи на 24 мај по повод денот на градот Делчево. Настанот ќе се одвива низ улиците на убавото Делчево, по однапред утврдени траси, со учесници од 2 до 102 год. КАТЕГОРИИ И ДОЛЖИНА НА ТРКИТЕ 1. Од 0-7 години ————— 200метри 2. 2 и 3 одделение ———— 300 метри 3. 4 и 5 одделение ———— 400 метри 4. 6 и 7 одделение ———— 600 метри 5. 8 и 9 одделение ———— 800 метри 6. 1 и 2 клас ——————— 1400 метри 7. 3 и 4 клас ——————— 1800 метри 8. Од 18 – 50 години ———- 4500 метри (мажи) 9. Од 18 – 50 години ———–2000 метри (жени) 10. Од 50-102години ———–1000 метри Настанот ке започне во 12 часот со делење на стартните броеви по однапред извршените пријави и регистрирање на присутните учесници. Пред почетокот на секоја трка ќе има загревање со аеробик вежби, подржани со музика и диџеј, кои ќе бидат пред платформата на спортското игралиште при ООУ ,,Ванчо Прке“. Сите трки ќе бидат најавувани по дадениот распоред и време. За секој учесник на трката ќе биде обезбедена ...
| | веќе видена

Кик-боксинг клубот АС од Делчево изминативе денови учествуваше на Државното првенство во Кик-бокс во Скопје и постигна голем успех освојувајќи многу медали… Два златни медали, исто толу и сребрени, како и некој бронзен медал.Ова е исходот за делчевските кик-боксери од делчевскиот кик-боксинг клуб “АС” на Државното првенство во кик-бокс кое изминатве денови се одржа во Скопје. На Државното првенство во Скопје учество зедоа 123 натпреварувачи на ринг и татами во сите дисциплини . Учествуваа јуниори и кадети и помлади кадети и сениори. Тие се натпреваруваа во повеќе дисциплини и тоа point fight, light contact, kick light, lou kick, full contact, muai tai. Нашите кик-боксери од Делчево се бореа во неколку дисциплини и постигна големи успеси ,освојувајќи многу медали и тоа: 1. Елена Стојчевска – light contact / point fight – 65 kg. – Златен медал – Државен првак. 2. Павел Стојчевски – point fight – -28 kg. – Златен медал – Државен првак. 3. Дилан Ивановски – point fight / light contact – 28 kg. – Сребрен медал ...
сите 3 | | | веќе видена

Нашата сограѓанка , а истовремено и македонска репрезентативка во кик бокс, Кристина Стојчевска, учествуваше на Светскиот куп „Австрија класик“ во Инзбрук и го освои второто место и сребрениот медал постигнувајќи голем успех… Кристина Стојчевска учествуваше на еден од најгомените кик бокс турнири во светот “Австрија класик” во Инзбурк и постигна голем успех. Таа на турнирот имаше три борби, во кои извојува две победи, а финалната борба ја загуби како што истакна во последната секунда испуштајќи го од раце златниот медал. Но и покрај тоа ова е огромен успех за нашата сограѓанка, а и воопшто за Делчево и Македонија и добар показател за тоа дека Кристина Стојчевска ќе биде една од најдобрите на претстојното Светско првенство кое ја очекува. Инаку турнирот во Австрија “Австрија класик” е еден од најсилните кик бокс турнири во светот и многупати овие турнири се покажале дури и како појаки од Светските првенства. На Кристина и честитаме за огромниот успех и освоениот сребрен медал и и посакуваме уште многу успеси ...
сите 12 | | | веќе видена

Пензионер од М. Каменица е главен актер во педофилскиот скандал што денеска ја потресе рударска Каменица. 73-годишен пензионер , електричар и поранешен вработен во рудникот Саса, со години правел колекција од детска порнографија. „Со свој фотоапарат и од интернет обезбедувал детска порнографија за свои потреби“, изјави Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип. Полицијата го лиши од слобода. Но засега, остануваат неодговорени прашањата колку време се занимавал со ова неморално хоби старецот и колку и од каде се сликаните деца. Полицијата потврдува дека станува збор за поголем број сликани деца и за подолг временски период.Сето ова треба да го потврди истрагата. „Најдени се вкупно 22 фотографии“, појасни Панајотова. Инаку, како што дознаваме, 73-годишниот пензионер, живеел сам, откако пред 10 години неговата сопруга се самоубила, а тој бил татко на две возрасни ќерки. СВР Штип денеска му поднесе кривична пријава поради основано сомнение дека сторил кривично дело производтсво и дистрибуција на детска ...
| | веќе видена

Фолклорната група „Никола Јонков Вапцаров“ при истоимената Национална установа за култура од Делчево замина на повеќедневна турнеја во Република Турција… Турнејата е резултат на повеќегодишната соработка меѓу збратимените општини Делчево и Борнова во Измир. Фолклорната група „Никола Јонков Вапцаров“ ќе настапи на Фестивалот на детето во Измир, каде ќе се претстави со повеќе ора и обичаи од Пијанечко-малешевскиот крај
| | веќе видена

Проектот „Наш специјалист“, кој покажува одлични резултати од спроведувањето во Берово, Валандово, Крива Паланка, Виница, Неготино и Свети Николе, Министерството за здравство од 25 април (сабота) почнува да го реализира и во Радовиш и во Делчево. Министерот за здравство Никола Тодоров денеска на прес-конференција рече дека почнувајќи од 25 април во Здравствениот дом во Делчево со патен налог ќе се упатуваат доктори специјалисти од областа на ортопедија и урологија кои ќе вршат амбулантски прегледи секоја сабота од 8 до 15.30 часот, додека во Здравствениот дом во Радовиш ќе се упатуваат специјалист невролог и специјалист интернист за ЕХО кардиографски прегледи, кои во оваа здравствена установа ќе работат секоја сабота од 8 до 15.30 часот. Термините, појасни министерот, за овие специјалистички прегледи и во Делчево и во Радовиш се веќе креирани во системот „МојТермин“. – Овој проект го воведовме во рамки на последните измени на Законот за здравствена заштита со кои се овозможи Министерството за здравство со ...
сите 8 | | | веќе видена

Книгата е посветена на Димитрија Станоевски, а е издадена во рамките на проектот „Спомен соба на дедо Митко – ороводецот на Копачката“ на Здружението Фолклорна група „Копачка“ од делчевското село Драмче… Во Делчево вчеравечер (9-ти април) беше промовирана монографијата „Легендата на копачката“ од Димитар Узунски. – Издавањето на книгата се случува во време кога орото Копачка е прогласено за културно наследство на Република Македонија од особено значење, и е впишано во листата на УНЕСКО за нематеријални културни наследства на човештвото, истакна на промоцијата м-р Ивона Татарчевска – Опетческа, етнокореолог во Управата за заштита на културно наследство при Министерството за култура. За монографскиот труд на Димитар Узунски на промоцијата говореше и универзитетскиот професор д-р Александар Атанасовски. Тој нагласи дека покрај текстот во книгата се поместени и повеќе фотографии од личности поврзани со орото „Копачка“, хронологија на поважните настапи во земјава и странство, како и генеолошките стебла на ...
| | веќе видена

Животната приказна на 4-ри членото семејство во село во близина на Кочани е тажна приказна за семејство во која едниот родител (таткото) е насилен, себичен, и зависник од алкохол. Неговиот порок, но како што ни раскажа неговата жена, не само тоа, туку и карактерно насилен и како што вели “саможивен“ ги направило нејзиниот но и живототе на двете ќеркички, вистински хорор, кој трае безмалку од како дошле на овој свет. За нивната тешка живеачка ни кажаа од невладината организација Минус Плус која се занимава со едукација на жртви на семејно насилство и помош како да пробаат да излезат од тој кошмарен круг. Од невладината Минус Плус ни даваат телефонски број и веднаш завртевме. Ни се јавува женски глас, се преставуваме кои сме и зошто ја бараме, таа видно изненадена, прифаќа, но ни вели – Не доаѓајте така апансанс, ќе се договориме кога да дојдете, кога не е дома. Ќе ве барам јас на телефон, немојте вие, ако дознае дека сте новинари ќе ме убие – ни вели оваа 37-годишна жена. Чекавме да ни се јави и веќе ...
| | веќе видена

По претставувањето на Galaxy S6, многумина беа разочарани од новите спецификации на уредот, тврдејќи дека подобрувањата се минимални. Samsung реши да им докаже на сите дека грешат… Најновиот инфографик на компанијата јасно ги покажува сите разлики и подобрувања кои ги носи новиот модел. Буквално секој аспект на телефонот е надграден, но мора да признаеме дека некои работи нема да ги видите во инфографикот – како на пример недостаток на IP67 сертификат за отпорност на вода и прашина, потоа недостатокот на MicroSD картичка (иако ова се компензира со поголема базична меморија од 32GB) и немањето можност сами да го отворите задното куќиште и да ја замените батеријата. Дизајнот доживеа огромен напредок – новиот модел поседува алуминиумска рамка, а предното и задното куќиште се изработени од Gorilla Glass 4, давајќи му премиум изглед. Остатокот од новитетите и подобрувањата можете да ги погледнете на самиот инфографик. Дали сте импресионирани од новиот телефон? Извор: GSM.mk
сите 2 | | | веќе видена

Водата е извор на живот и е важно да ја примате потребната количина за вашето тело за да бидете здрави. Дали некогаш сте размислувале каква треба да биде нејзината температура? Има разлика дали таа ќе биде топла, млака или ладна. Различни проблеми поврзани со телото може да бидат третирани само со вода, само треба да ја промените нејзината температура. Ладна вода е онаа која е малку поладна од собната температура, а топла е онаа која е со 4-5 степени потопла од собната. Не се препорачува да одите до крајности. Ледената или врелата вода нема да бидат корисни за вашето тело. Кога да пиете ладна вода? 1. При вежбање Физичките оптоварувања тераат телесната температура да расте. Потењето од своја страна е механизам преку кој телото се лади. Во таков случај, телото губи доста течности и е потребно да ги вратите. За време на тренингот пијте ладна потези. Таа лади и во исто време хидрира телото. Не претерувајте и не посегнувајте ледената вода, нема да е добро за вашето тело. 2. При треска Кога имате температура ...
сите 2 | | | веќе видена

Во колку часот станувате наутро? Некои луѓе тврдат дека колку порано станеш, толку подобро. Други сакаат да спијат до пладне. Погледнете ги овие неколку причини кои ќе ве мотивираат да станете “рана птица” и да го поставите алармот за порано: Свежо утро Ако се разбудите подоцна, најверојатно ќе треба да брзате, бидејќи знаете дека имате ограничено време. Ако станете порано, ќе имате време да го завршите сето тоа мирно, плус тоа што ќе се порадувате на убавината и спокојството на утрото, а дури може да го изгледате изгрејсонцето. Тишина Станете порано, направете си кафе и излезете на тераса. Не брзате, па може спокојно да си го испиете кафето на тишина, без деца кои прашуваат каде им е појадокот и сирените на нервозните возачи по улицата. Изгрев Кога станувате подоцна пропуштате еден убав дел од денот – изгрејсонце. Тој полни со енергија за целиот ден. Многу од луѓето кои стануваат рано, го пречекуваат изгревањето на сонцето додека трчаат за здравје или вежбаат јога. Пробајте! Имате време за појадок Денес ...
сите 4 | | | веќе видена

Болеста го „дотепа“семејството Ѓеоргиеви од Делчево. Освен сиромаштијата и празната трпеза, гангрената на ногата на 56-годишината Горица која легнала в постела, ја прави неподнослива немашатијата и потребата од пари и за лекување и за живот, пренесува Тв СТАР . „Тешко е Благојчо ми купува храна, ме преврзува, ме гледа“, вели Горица Ѓеоргиева. Ова семејство живее со инвалидска пензија од 6 илјади денари. „ Мајка ми зема 6.700 денари инвалидска пензија, сега има кредит и зема 3 илјади денари, јас сум болен не сум на работа“, вели Благојчо Ѓеорѓиевски, син на Горица. За да се спаси ногата и животот на мајката, треба да се стигне до Скопје, а само патот до таму чини 2.000 илјади денари. Апелирам до сите кои можат да помогнат . пари ќе требаат и за операцијата и за после неа“ , вели Благојчо. Синот моли за помош, а хуманите средствата можат д а ги уплатат на сметка на име Горица Ѓеоргиева, 240167008236344,Уни Банка
| | веќе видена

На магистралниот пат А-3 Кочани – Делчево, поточно на потегот Истибања и М.Каменица, на повеќе места од патот има зголемена појава на одрони од камења. Поради надоаѓање на поголема количина на вода од Калковска Река, на патниот правец Удово-Валандово сообраќајот се одвива по една сообраќајна лента. На патниот правец Удово – Гевгелија, на клучката кај с.Марвинци, сообраќајот се одвива по една коловозна лента. На регионалниот пат Гевгелија – локалитет “Смрдлива вода” во м.в. “Длабок дол”, сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента поради појава на свлечиште. На патниот правец Р1205 Крупиште – Пробиштип кај село Неокази дојдено е до попуштање на патот преку двете коловозни ленти (расцеп околу 20см). Сообраќајот се одвива отежнато по една коловозна лента. На територија на Струмица, поради оштетување на мост на река Турија, воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на локалниот пат с.Просениково – с.Сарај, а сообраќајот на овој патен правец за ТТВ се одвива по заобиколен пат. На ...
сите 104 | | | веќе видена

Брзото темпо на живот резултира и со однапред приготвена храна која ја подгреваме, но таа пракса секако треба да се избегнува со продуктите кои поради греењето стануваат токсични… Некои продукти, при подгревањето, го менуваат својот состав и ги губат своите хранливи својства, а дури стануваат и токсични. Печурки Печурките најдобро е да се јадат веднаш после подготовката, а ако ви останат за друг ден, подобро е да ги јадете ладни. Тоа важи и за супите, чорбите и рижото кои се подготвуваат со печурки. При подгревањето на печурки доаѓа до промена на составот на протеини, па дури и до промена на вкусот на самата храна. Тие тогаш може да предизвикаат разни дигестивни проблеми, а ги губат и своите здравствени предности. Пилешко месо Исто како и кај печурките, кај подгревањето на месо доаѓа до промена во составот на протеините. Поради тоа не се советува подгревање на високи температури, особено на пилешкото месо кое содржи повеќе протеини од црвеното месо. Ако тоа сепак го правите, подобро ставете го на пониска ...
сите 5 | | | веќе видена

Никола и Мартин од познатото дуо NEVERMIND по сминањето, денеска и официјално го промовираа својот прв ковер на преработката на еден од најпознатите македонски хитови “Марама” од Дуле и Коки… Момците од NEVERMIND пред извесно време најавија снимање на неколку песни, како и преработка на многу веќе познати песни во нивна акустична верзија. Тоа што го ветија веќе почнаа и го реализираат. Имено Никола и Мартин пред неполн месец направија преработка на еден од најголемите македонски хитови во Македонија и истата ја снимија во едно од музичките студиа во Делчево. Станува збор за познатиот македонски хит на Дуле и Коки, “Марама”. Слушнете ја нивната преработка на големиот македонски хит во продолжение…
сите 5 | | | веќе видена

next