Делчево Денес

20 годишниот делчевчанец Христиан Христов во петокот потпиша за швајцарскиот клуб FC Stade Nyonais, каде ќе го носи дресот со број 22. Христов уште на своето деби го покажа својот талент, постигнувајќи гол кој беше доволен за победа на неговиот тим од 2-1. „Пресреќен сум што подпишав договор со швајцарскиот клуб FC Stade Nyonais. Бескрајно сум благодарен што имам можност да играм во лига против Б тимовите на швајцарските гиганти Базел, Цирих, Сион, Сент Гален. Верувам дека е ова е сериозен чекор кон моите највозвишени соништа и цели. Ќе ги вложам сета моја енергија и време за да ја искористам оваа прекрасна можност и услови најдобро што можам“, изјави Христов за Делчево Денес. „Огромна благодарност до Небојша Веселиновски затоа што силно веруваше дека заслужувам да ги докажувам своите фудбалски квалитети во оваа земја на можности“, додаде Христов. Во видеото подолу погледнете дел од добрите игри на Христиан во Македонија…
сите 2 | | | веќе видена

Промоцијата на збирката поезија на Христина Деолска насловена како „Помеѓу сонот и јавето“ ќе се одржи во сабота, 6-ти февруари со почеток во 19 часот во кафулето „Центар“ во Делчево. Ова е прва поетска стихозбирка на Деолска во едиција на издавачката куќа „ Дата Песнопој“ од Битола. Стихозбирката се состои од 47 песни – лирска поезија. Во склоп на промоцијата присутните ќе може да погледнат и слики на авторката изработени во техниката Енкаустика. Се работи за необична техника која е малку застапена на нашите простори, а потекнува од Египет.
сите 7 | | | веќе видена

Утрово околу 2 часот по полноќ во својот дом во Делчево, ненадејно на 52-годишна возраст почина новинарот Стојанчо Антовски. Во својата новинарска кариера, Антовски работеше како дописник на МРТВ, а во родното Делчево беше дел од првата постава новинари кои ја започнаа програмата на јавната локална радио-телевизија во Делчево, позната како Радио-телевизија Делчево. Негов последен проект беше Радио „Зора“, единствено радио во Делчево со информативен и забавен карактер. Делчевци ќе го паметат по многубројните репортажи и новинарски записи со кои го бележеше живот во Делчево, а колегите, како искрен и пожртвуван пријател. Антовски зад себе остави сопруга и две ќерки. Погребот ќе се изврши утре во 11 часот на градските гробишта во Делчево. Извор: Reporter.mk
сите 2 | | | веќе видена

По најавата деновиве излезе новиот видео запис на познатиот бенд ДИЕЗИ, насловен како “Залудно е се”… По напорната работа и успешно сниманите сцени, пред некој ден излезе новиот видео запис за песната “Залудно е се” на познатиот бенд ДИЕЗИ. Видео спотот е снимен на повеќе локации во Скопје, а текстот, музиката и аранжманот се на Марко Пеловиќ во соработка со ДИЕЗИ БЕНД. Овој видео запис е дел од продукцијата NewSolution & FlySky . Погледнете неколку фотографии од снимањето на спотот, а потоа погледнете го и новиот видео запис на ДИЕЗИ БЕНД, насловен “Залудно е се”…
сите 9 | | | веќе видена

Доделени шест нови национални пензии на истакнати дејци од културата, меѓу кои е и фолклористот Димитар Узунски од Делчево. Покрај него, национални пензии добија и писателите Васил Тоциновски и Фејзи Бојку, -музикологот Костадин Костадиновски, ,актерката Мајда Тушар, и ликовниот иметник Доне Милјановски. Носителите на националната пензија месечно добиваат износ колку што е разликата од нивната пензија до највисоката пензија што се исплаќа во земјава. Со овие 6 пензии вкупниот број на носители на национална пензија изнесува 61.
сите 3 | | | веќе видена

Во Делчево и М.Каменица во рамки на акцијата “ Ден на дрвото – засади ја својата иднина “ се засадија 12.000 садници со црн бор и багрем. Во централното градско подрачје во Делчево се садеа декоративни растенија. Во акцијата во Делчево свој допринос даде и заменик министерот за информатички општество Тимчо Муцунски, а садници засадија и градоначалникот на Делчево Дарко Шехтански како и директорите на општинските јавни претпријатија. Во акцијата масовно учествуваа и учениците од трите воспитно образовни установи во Делчево кои садеа на локацијата Црквенска река. Извор: KanalPlus.mk
сите 17 | | | веќе видена

Во четврток е отворен ден во регистрациската канцеларија на Централниот регистар во општина Делчево. Акцијата започна во понеделникот (30 ноември) во градовите Штип и Кочани, додека денес отворен ден имаа канцелариите на Централниот регистар во Струмица и Гевгелија. Во четврток на 3 декември акцијата е во Берово и Делчево, во петок во Велес, на 7 декември ќе бидат во Прилеп и Кичево, на 9 декември во Тетово и Гостивар, на 10-ти во Битола и Ресен, на 11-ти во Кавадарци и Неготино, на 14 декември во Скопје и Куманово и на 15-ти во Охрид и Струга. Во рамки на акцијата тимови на Централниот регистар ќе бидат достапни да информирмираат за измените во законската регулатива, како и да одговарат на сите отворени прашања на граѓаните. Ова е трета акција на Централниот регистар на Република Македонија.
сите 172 | | | веќе видена

Завршуваат градежните работи за изградба на кејот на реката Брегалница во центарот на Делчево, како дел од проектот кој Делчево го работи во парнерство со Благоевград од соседна Бугарија со цел заштита од поплави. Координаторот на проектот Тони Стоименовски од ЛЕР на Општина Делчево, посочи дека иако договорот за изградба на кејот завршува во февруари идната година, на терен веќе се гледа дека работите се во завршна фаза. – Можеме да видеме дека во центарот на Делчево, се уредува кејот од двете страни на реката во должина од 102 метри. Изграден е ѕид од двете страни на реката, кој и визуелно ќе го разубави овој дел од градот, исчистено е коритото на реката Брегалница, а истите активности се спорведуваат и во Општина Благоевград на реката Бистрица, рече Стоименовски. На денешната последна обука од циклусот, пред претставниците на двете општини кои доаѓаат од надлежни иснитуции беше презентирана Европската директива за заштита од поплави, која ќе биде имплементирана во акцискиот план за заштита од поплави на ...
сите 3 | | | веќе видена

На 23.11.2015 година во 19.00 часот во ПС-Кочани, К.Ј.(67) од Кочани пријавила дека во два наврати на 18.11.2015 година и 21.11.2015 година во објект-барака, лоцирана на ул. ,,Македонска“ во Кочани, врз нејзиниот син Ј.Ј. (37), лице кое е со заостанат душевен развој ,,Даунов синдром“, било извршено друго полово дејствие од страна на Р.А. (57) од Кочани. Пријавениот го повикал Ј.Ј. да влезе во бараката, му рекол да се соблече и додека се соблекувал од половината надолу, Р.А. го извршил половиот напад. Над Ј.Ј. бил извршен лекарски преглед во ЈЗУ-Кочани.
| | веќе видена

Годинешното заштитно лице на Радискиот фестивал Марс 2015 е згодната и убава Михаела Китановска. Оваа делчевка има 20 години и плени со својата убавина и сексапил. Михаела студира на Славјанскиот универзитет, а како модел работи за модниот блог e-modepage од Луксембург. Извор: Vistina.mk
сите 7 | | | веќе видена

Употребата на луто може да го продолжи животот, покажуваат резултатите од седумгодишно истражување во Кина. За тоа време научниците го анализирале менито на речиси 500 000 луѓе и утврдиле дека за оние кои јадат лута храна еднаш до три пати неделно, ризикот од смрт бил за 10% понизок отколку за луѓето кои што користеле зачинета храна помалку од еднаш неделно. Меѓудругото, кај оние кои вклучувале луто од три до седум пати во неделата, ризикот од смрт се намалил за 14%. Според истражувањето, објавено во списанието The BMJ, може да се укаже само корелацијата, но не и каузалноста. Сепак, меѓународен тим автори, на чело со научници од Кинеската академија на медицински науки смета дека идните истражувања можат да доведат до измени на диеталните препораки . Во своја статија Нита Фороухи од Кембриџ Универзитетот забележува дека претходните истражувања веќе шпекулираат за позитивното влијание на чили пиперките и неговата биолошка активна состојка капсаицинот, вклучувајќи ги и неговите оксидантни, антиинфламаторно и ...
сите 2 | | | веќе видена

Еден богаташ решил да го одведе својот син на патување, за да му покаже како живеат обичните луѓе и да го научи колку е тешка сиромаштијата. Поминале неколку дена и ноќи на една фарма, кај едно семејство за кое можело да се рече дека е сиромашно. По завршувањето на престојот, таткото го прашал синот како му се допаѓало патувањето. „Одлично беше, тато“, рекол синот. „Виде колку сиромашни можат да се луѓето?“, прашал таткото. „О да, видов“, одговорил синот. „Е па, сине, кажи ми што научи на ова патување?“, прашал таткото со веќе задоволен израз на лицето. Но, на негово изненадување, синот одговорил: „Научив дека ние имаме само едно куче, а тие имаат четири. Ние имаме базен среде дворот, а тие имаат река на која не и се гледа крајот. Ние имаме куп светилки во дворот, а тие ги имаат ѕвездите на небото. Нашиот двор е ограден и ограничен, а тие го имаат целиот хоризонт. Ние имаме мал дел земја на која живееме, а тие имаат пространство без граници. Ние имаме послуга што не услужува, а тие ги услужуваат другите. Ние ...
| | веќе видена

Фалсификати има насекаде, а најефикасен начин да се избориме со неквалитетните копии е да научиме да ги препознаваме. Фонтот на буквите на фалсификатот е малку подебел од оној на оригиналот. Симболот за USB на копијата е повпечатлив, потемен и се наоѓа малку понастрана од централно. Вдлабнатината на USB пинот, кај копијата изгледа поинаку отколку кај оригиналот и се наоѓа поблиску до пластиката. Кај оригиналот, на дното на пиновите на утикачот има мали „прстени“. Копијата има поизразен, погруб раб. Исто така, вообичаени се оштетувања на работ околу USB отворот, кој патем е потесен и изгледа поизразен кај копијата. Оригиналниот полнач е направен во Виетнам, а не во Кина. Логото на Самсунг има подебели букви отколку фалсификат логото на копијата. Оригиналниот полнач нема „A+“ наведен во спецификациите. Повторно, симболот на USB приклучокот, кај копијата е потемен, поизразен. Самиот метален пин, пак, е значително подолг кај копијата. Извор: 365.com.mk
сите 3 | | | веќе видена

Еден од најочекуваните и најбараните проекти станува реалност. Македонска Каменица ќе гради „Куќа на спортот“ на Градскиот стадион. Првата фаза од реализација на проектот започна со распишување јавна набавка за избор на најповолен изведувач кој ќе го гради овој современ објект. „Куќата на спортот“ ќе има вкупна внатрешна површина од околу 500 квадратни метри и ќе соддржи современи соблекувални, сала за состаноци, простории за технички персонал, простор за фитнес центар и канцелариски простории кои ќе им бидат ставени на располагање на сите спортски клубови од подрачјето на општина Македонска Каменица. Куќа на спортот – Македонска Каменица Целосната реализација на овој проект ќе биде до месец октомври 2016 година, а со изградбата на овој и десетина други капитални објекти, Македонска Каменица добива нов и современ лик.
сите 14 | | | веќе видена

Заврши асфалтирањето на улица во село Габрово, Делчевско. Станува збор за улица во близина на селската џамија во должина од околу 300 метри со средства од Буџетот на Општина Делчево. Жителите на с.Габрово не го криеа своето огромно задоволство што она кое месната заедница на ова село го стави како приоритетно барање веќе е решено од страна на Општина Делчево и градоначалникот Шехтански. Минатата година во истото село беа изградени уште две улици улицата лево од селската џамија во должина од 285 метри која беше целосно асфалтирана како и улицата во местото викано „Мановски ендек“.
сите 8 | | | веќе видена

Учениците од основните и средните училишта во Пехчево и Делчево со хуманитарен концерт ќе се вклучат во хуманитарната акција за собирање средства за лекување на новинарот од Берово, Зоран Двојаковски. Иницијатори за одржување на концертот се професорката Васка Пандова од делчевската гимназија „М. М. Брицо“ и професорот по музичко од Пехчево, Александар Парасков. Професорката Пандова истакна дека целта е да се помогне во лекувањето на Двојаковски. – Учениците секогаш знаат да бидат хумани, доволно е само малку да се мотивираат.Јас сум задоволна како е прифатена мојата иницијатива и еве веќе сѐ е подготвено за концертот. На овој концерт ќе настапат сите талентирани ученици од ООУ „Ванчо Китанов“од Пехчево и СОУ „М. М Брицо“ од Делчево, истакна Пандова Во организацијата на настанот се вклучува и Центарот за собирање шумски плодови „Амброзија“ од Пехчево, како и Општина Пехчево. Градоначалникот Игор Поповски јавно ги повика граѓаните на Пехчево што помасовно да се вклучат во акцијата и да му помогнат на Зоран. – ...
| | веќе видена

Во Германија во октомври 2,65 милиони луѓе биле без работа. Тоа е најмалиот број на невработени од 1991 година. „Силниот раст на вработеност продолжува“, соопштено е од Агенцијата за вработување. Некои веќе веруваат дека наскоро ќе биде остварена целосна вработеност, анализира Фактор.мк. Друга страна на медалот: секој петти вработен (20,6%) работи за малку пари – тоа се осум милиони луѓе. Таа бројка додуша потекнува уште од 2010 година, но најнови податоци засега нема. Но и така не е веројатно дека воведување на минимална дневница од 8,50 евра по час во почетокот на годинава нешто промени. Бијдеќи, уште во 2010, дневницата помала од 10,36 евра е сметана за прениска. Социологот Кристоф Кохлер, кој на Универзитетот во Јена ја истражува структурата и динамиката на пазарот на труд вели: „Невработеноста во Германија е намалена, но пораснал и секторот на слабо платени занимања. Значи, невработеноста претежно е решена со полошо платени професии.“ Дали тоа е за пофалба или поплака – тоа е работа на политичката ...
сите 4 | | | веќе видена

Страшо Милковски, по 21 година на директорското место во Гранит, позицијата му ја отстапи на својот син, Зоран. Милковски, еден од најуспешните бизнисмени во Македонија е роден во 1951 година во Делчево. Основно училиште завршил во Делчево, а во Скопје заминал кога имал 14 години, каде завршил средно архитектонско училиште и архитектонски-градежен факултет. Потоа се враќа во Делчево и работи во Секторот за урбанизам во општината. Во Гранит работи речиси три децении, работејќи на различни позиции, а во 1994 година станува Генерален директор. Неодамна, Милковски беше прогласен за најуспешен менаџер во Европа за 2015 година, а „Гранит“ за најкомпанија во сферата на градежништвото. Оваа престижно меѓународно признание го доделува Европското здружение на менаџери и списанието „Еуроменаџер“ и Милковски го доби за долгогодишна успешна работа и резултати, за квалитет на работата и за придонес во развојот на градежништвото. Извор: eMagazin.mk
сите 4 | | | веќе видена

По две годишна пауза камбек на Никола Тренчевски на музичката сцена… По две годишна пауза од музичката сцена младиот пејач Никола Тренчевски е во студиото на познатиот продуцент Андреј Миске. Никола Тренчевски го фативме ненадејно и ненајавено заедно со продуцентот Миске .Тој призна дека го фативме пред почетокот на снимањето на новата песна , па успеавме да дознаеме за што се работи , па мораше да ни открие нешто пред да се упатат во студиото на снимање и да почнат да работат. На песната покрај Никола како вокал, работи и продуцентот Андреј Миске, а на клавијатури се запишува Џери. Фотографијата е од местото на настанот , а детали не ни открија од проста причина што малку ќе не оставеле како што кажаа во неизвесност, до нејзината промоција кога ќе биде завршена. Песната ќе ја слушнете на нашиот сајт ексклузивно по снимањето и завршувањето на истата.
сите 14 | | | веќе видена

Изградбата на патот Кочани – Делчево, Штип – Радовиш, регионалниот пат Тораница-Саса, реконструкција на делниците од Делчево до Голак и од Пробиштип до зимскиот туристички центар Пониква, како и продолжувањето со градба на автопатот Миладиновце – Штип во Источна Македонија се дел од капиталните проекти за следната година. Според податоците на Јавното претпријатие за државни патишта, станува збор за капитални проекти со вкупна вредност од 560 милиони евра, чија реализација ќе го зголеми економскиот, социјалниот и територијалниот развој на земјата. Вкупната должина на патиштата од 185,5 километри, која се очекува во источна Македонија за следниот период, ги опфаќа: автопатот Штип-Миладиновце од 47 километри и инвестиција од 206 милиони евра, Штип-Радовиш од 39 километри и инвестиција од 65 милиони евра, Штип- Кочани со вкупна должина од 26 км и инвестиција од 56 милиони евра, Кочани-Делчево со должина од 30 км и инвестиција од 10 милиони евра, рехабилитација на патот Делчево-Голак со должина од 11,5 км и ...
сите 60 | | | веќе видена

next