Делчево Денес

Започнатата изградба и целосно опремување на шест нови училници за Средното општинско училиште „Методи Митевски – Брицо“ во Делчево ќе се финансира со средства од европските фондови преку ИПА програмата, истакна на прес- конференција градоначалникот на Делчево, Дарко Шехтански. Со реализација на овој проект ќе се овозможи едносменско работење и ќе се создадат подобри просторни услови за одржување на воннаставните активности и на секциите за слободни ученички активности. Проектот, подвлече Шехтански, во кој ќе се инвестираат 125. 633 евра, ќе овозможи и намалување на средствата што се трошат за загревање, бидејќи со неговата реализација ќе се подобри и енергетската ефикасност. Според предвидената динамика, градежните и занаетчиските работи ќе се завршат до крајот на јуни годинава, а користењето на шесте нови училници ќе започне од почетокот на учебната 2015/2016 година.
сите 2 | | | веќе видена

Веројатно сакате да ја дознаете вистината за тоа колку добро ги познавате своите сексуални потреби и колку добро умеете да ги препознаете желбите на партнерот. А знаете ли што всушност значи сексот за вас? Сето ова ќе го добиете како одговор, доколку го направите овој тест . Одговорете со “да” или “не” на секое од предложените тврдења подолу, а потоа пресметајте го резултатот. Тестот е наменет за женската публика 1. Никогаш не би глумела оргазам. 2. Со партнерот можам да разговарам слободно на сите теми поврзани со сексот. 3. Со леснотија предлагам нови пози или сексуални техники. 4. Сексот ми е на прво место во врската. 5. Не гледам ништо срамно во тоа да мастурбирам кога сум сама. 6. Ако партнерот мастурбира пред мене, тоа нема да ме збуни. 7. Ако не сум расположена за секс, ќе му кажам директно на мојот партнер. 8. Секогаш сум искрена, кога разговарам со партнерот што чувствувам за време на сексот. 9. Ако во кревет правам нешто што не му е пријатно на партнерот, преферирам тој искрено да ми каже. 10. ...
сите 5 | | | веќе видена

Еден ден ќе имам син и ќе направам се’ поинаку. Од 3-годишен ќе му повторувам: „Душо, ти не треба да стануваш инженер или правник. Не е важно каков ќе бидеш кога ќе пораснеш. Ако сакаш да си архитект – добро! Фудбалски коментатор – одлично! Кловн во трговски центар? Одличен избор! ” Кога ќе наполни 30 ќе дојде кај мене, ќе го соблече тешкиот костим на кловн, а шминката ќе тече по неговото лице и ќе ми каже: “Мамо, јас наполнив 30 години, а сум кловн во трговски центар. Тоа ли го сакаше за мене? Што мислеше кога ми велеше високото образование не е задолжително? Што мислеше кога ми даваше да играм надвор, наместо да решавам задачи? ” А јас ќе му одговорам: “Душо, јас ти ги слушав желбите, не сакав да те притискам! Ти не сакаше математиката, преферираше да играш надвор со децата. ” Тогаш тој ќе приговара: “Но јас сум бил дете и не сум разбирал за последиците, не сум можел да земам правилни решенија, а ти ми го уништи животот!” И ќе ја доразмачка шминката на кловн по лицето. Тогаш ќе го погледнам во очи и ќе му ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонија ја пропушти можноста да стигне до историското прво место во групата на Светското првенство во Катар, откако загубивме против Хрватска 29-26. „Не е срамота да се загуби од Хрватска, а уште помалку на начинот на кој ние загубивме – со стил. Сега треба да се направи детална анализа на нашата игра, сите сме свесни дека и бод против Австрија ни го носи второто место во групата и сите го посакуваме тоа“, изјави капитенот Лазаров , кој имаше примедба на судењето. „Навистина не е фер да се жалиме, но и судиите претераа со критериумите кои ги наметнаа. Нападот на Хрватска траеше по една и пол минута, а Македонија мораше за 35 секунди да ги привршува нападите. Навистина тука ни се скратија и рацета и самодовербата и сѐ. Не нѐ украдоа, но една Македонија со два милиони жители која оди да ја победи големата Хрватска навистина не е фер да добие таква арбитража. Но, што е тука. Сега треба добро да се одмориме и да одиме на победа против Австрија“, додаде Кире.
сите 18 | | | веќе видена

Македонскиот интернационалец Горан Пандев кариерата би можел да ја продолжи во Премиер лигата, бидејќи за неговите услуги е силно заинетресиран Евертон. Според островски „Ливерпул Ехо“ од тренерот на Евертон е сериозно заинтересиран за купување на Горан Пандев од Галатасарај кој би преставувал директна замена за Самуел Ето кој ќе трансферира во Сампдорија. Менаџерот Мартинез смета дека Пандев иделано би се вклопил во неговиот тим и дека ќе формира одлично напаѓачко дуо со Ромелу Лукаку. Македонецот не е баш среќен во Галатасарај каде добива многу мала минутажа, па големи се шансите да го напушти турскиот клуб во зимскиот преоден рок.
сите 2 | | | веќе видена

За најголемиот дел од корисниците на памтени телефони, ноќта е времето кога се полнат батериите, па телефоните многу често остануваат приклучени на полначот во текот на целата ноќ. Сепак, експертите сметаат дека тоа не треба да се прави. Давид Мекеј кој е професор на Кембриџ, тврди дека оставањето на телефонот приклучен на полначот дури и откако е наполнет не е добро за уредот. Тој објаснува дека телефонот ќе се наполни за неколку часа, а останува поврзан со полначот во текот на целата вечер. Професорот тврди дека ако се вади полначот може да се заштеди на годишната потрошувачка на струја. Студијата покажува дека полначот додека е во струја троши 0,26 вати. Кога мобилниот е приклучен на полначот тој троши 3,68 вати, а кога ќе се наполни телефонот, потрошувачката паѓа на 2,24 вати. Тоа значи дека толку ќе троши во текот на ноќта, сосема непотребно, пишува Phonearena. Освен тоа, Мекеј тврди дека за батеријата на мобилниот не е добро да биде поврзана со полначот откако ќе се наполни до 100 проценти. Тоа го ...
сите 4 | | | веќе видена

Над сто пензионери од општините Делчево и Македонска Каменица поднеле барања за користење на бесплатна бањско-климатска рекреација и викенди. – За проектот владее голем интерес.Пензионерите од двете општини постојано звонат на телефоните во подрачната канцеларија на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување и бараат информации за користење на овие услуги, вели раководителот Бранко Ангеловски. Тој информира дека уште во првите пет работни денови од почетокот на запишувањето по дваесетина пензионери со потребната документација ја посетуват канцеларијата, така да досега се поднесени над 100 барања. – До сега не сум се пријавувал, но поттикнат од моите пријатели кои веќе користеле бањско-климатска рекреација решив да се пријавам и доколку ми биде одобрено барањето бесплатно да престојувам во Катлановска бања, изјави пензионерот Иван Марковски од Делчево.
сите 18 | | | веќе видена

Во периодот меѓу први и втори во времето од 16,20 до 06,30 часот во М.Каменица, на ул.„М.М.Брицо“, во црквата „Св.Успение Пресвета Богородица“, засега непознат сторител извршил тешка кражба, при што одзел 131.000 денари во разни апоени. Имено, сторителот насилно влегол во црквата, извршил пребарување ги одзел парите и напуштил лице место.Увид на лице место извршила увидна екипа на СВР-Штип. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 17 | | | веќе видена

Од први јануари идната година на сила стапуваат измените на законот за исплата на придонеси на хонорарните работници кои имаа примања поголеми од минималната плата и покрај негодувањата на голем број синдикални и невладини организации ваквата обврска да биде одложена. Според министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, измените на законот се добри и ќе допринесат да се реши статусот на голем број невработени лица, затоа, како што тој изјави денеска, одложување на законската обврска нема да има. На ваквиот став на министерот дел од синдикалните и невладини организации одговорија дека овие измени не само што ќе предизвикаат намалување на хонорарите туку и ќе допринесат за врачување на голем број отказни решенија. Измените на законот во однос на лицата кои добиваат пониски хонорари од повеќе места, а нивната вкупна вредност е над минималната плата, предвидуваат тие самите да си ги плаќаат новите давачки. Дека решението не е прифатливо смета и дел од бизнисмените бидејќи на тој начин ќе се зголемат и ...
сите 55 | | | веќе видена

Крвава тепачка во беровско диско. Син на пратеник и двајца активни професионални војници, во 4 часот наутро, физички се пресметувале со уште двајца беровци, објави Тв СТАР . Во диското, летале чаши, шишиња и боксови, а како што информираат од СВР Штип, тројца од нив, поради здобиените телесни повреди побарале помош од итната медицинска служба во Берово. Од двајцата пријатели, едниот бил расечен по главата од удар со чаша, а другиот добил удари по главата и заработил потрес на мозокот. Веднаш биле однесени во беровската итна помош, а потоа и во болницата во Кочани по што се пуштени на домашно лекување. Според СВР Штип, тепачката настанала по претходна вербална расправија, а во неа учествувале две групи на момчиња сите од Берово. Сепак, како што дознава ТВ Стар од извори од учесниците во инцидентот, тепачката настанала без причина и ненадејно. Од СВР Штип информираат дека работат на целосно расчистување на случајот по што ќе бидат поднесени соодветни пријави. Инаку, ова не е прва тепачка во која е инволвиран ...
сите 4 | | | веќе видена

Ноќниот “CITY CLUB” во Делчево со своите забави продолжува да ги забавува младите и останува единственото место за ноќните журки и збиднувања во Делчево… Продолжуваат забавите во добро познатото место за забава во Делчево CITY CLUB и во овој дел од годината, со многу промоции и изненадувања за сите кои знаат што е добра забава и што сакаат луди и незаборавни забави. Но за сето тоа да биде како што треба е задолжен Менаџерски тим под водство на Менаџерот Дејан Мирчевски. Откако тој ја презеде менаџерската позиција непосредно пред почетокот на летната сезона CITY CLUB не престана со добрите забави и збиднувања како и што ни најавуваше кога го презема клубот. За тоа зборуваат фактите и големата посетеност што ја имаше клубот и што ја има и во моментов. Тој ни изјави дека забавите продолжуваат и CITY CLUB продолжува и останува едно од најдобрите места за забава не само во Делчево туку и пошироко. “Сакаме CITY CLUB како и досега така и понатаму да остане епицентарот и местото на збиднувањата и на добрите забави. ...
| | веќе видена

Компанијата „Расел Хобс“ повлече од пазарот 15-тина модели од своите пегли, откако доби серија поплаки за нивниот квалитет, па дури и обвинувања дека се запалиле при употреба. Производителот им порачал на корисниците веднаш да престанат да ги користат моделите на нивните пегли кај кои бил откеин дефект. Многу корисници се јавиле со поплаки и се пожалиле дека пеглите им ги изгореле рацете, па дури и објавиле фотографии. „Како дел од нашиот континуиран систем за контрола на квалитетот, ја откривме причината за проблемите во еден дел од пеглите од наше производство. Кај навистина има ризик од запалување“, стои во известувањето на компанијата. „Расел Хобс“, една од поголемите компании за производство на апарати за домаќинство, им се извини на корисниците за непријатностите и најави дека ги повлекува од пазарот пеглите од моделите: 18651, 18742, 19220, 19221, 18743, 19840, 18720, 15081, 19222, 19400, 20260, 18741, 20280, 20550-10 и 20560-10. Притоа било откриено дека компанијата знаела за дефектот цели 18 месеци, ...
| | веќе видена

Ви представуваме неколку теста со кои ќе можете да ја проверите свежината на јајцата кои сте ги купиле, доколку немате доверба во продавницата. Прв тест Во длабок стаклен сад налијте вода. Јајцето нежно ставете го во садот и следете што се случува. -Свежото јајце во потполност ќе се залепи за дното. -Малку старото јајце со едниот дел ќе биде на дното, а со другиот ќе биде подигнато кон површината. -Јајцата кои потполно плутаат на површината на водата се ризични за конзумација и е најдобро да ги фрлите. Втор тест Јајцето земете го во рака и држете го веднаш до увото. Лесно протресете го и слушајте звук кој доаѓа од внатрешноста на јајцето. -Доколку не слушате никакви звуци јајцето би требало да е свежо и добро за конзумација -Доколку од јајцето јасно се слушаат одредени звуци, тоа најверојатно е старо и подобро не го приготвувајте за јадење. Трет тест Припремете ги јајцата и голема, бела чинија. Земете јајце, нежно скршете го врз чинијата и забележете го неговиот изглед. -Доколку жолчката стои цврсти и ...
| | веќе видена

Според научниците, ваквите нарушувања на т.н. внатрешен часовник на организмот и воочените последици можат да се применат и на луѓето… Експериментите спроведени врз животни покажуваат дека внесувањето храна во времето предвидено за спиење има изразито негативно влијание врз помнењето. Истражувачите од Универзитетот Калифорнија додаваат дека оваа појава била присутна и кај животни на кои не им недостасувало сон. Тестираните животни не внесувале генерално поголема количина храна ниту кај нив дошло до зголемување на телесната маса. Според научниците, ваквите нарушувања на т.н. внатрешен часовник на организмот и воочените последици можат да се применат и на луѓето. Извор: Plusinfo.mk
| | веќе видена

Никола Тренчевски е повторно на сцена и повторно активен на музички план со многу настапи, но и неколку новости кои се актуелни кај него… После напорното жешко лето и многуте настапи, како и есенва која полека е зад нас амбициозниот, млад и секогаш расположен за забава Никола Тренчевски продолжува со своите активности кои во последните неколку месеци наназад се мора да признаеме се почести. Периодов кој е зад нас и во моментов за Никола е доста интересен и исполнет со многу новости. Се почесто го гледавме како настапува со неговиот пријател и колега Мартин Ангеловски кој со својата гитара е задолжен за акустичниот дел и заедно двајцата ја доведуваат забата до точка на вриење. Од неодамна тие го формираа дуото NEVERMIND и заедно како група настапуваат насекаде. Активни се насекаде, во Делчево, Македонска Каменица, Виница, Кочани и пошироко каде со нивните настапи во кафулињата и ноќните клубови ги забавуваат присутните. Интересно е тоа што тие не остануваат само на тоа. од нивна страна се најавува и поопширна ...
| | веќе видена

ООУ “Св.Климент Охридски” од Делчево го прослави и достојно го одбележа својот патронен празник… ООУ “Св.Климент Охридски” од Делчево со многу активности, како и свечена програма го прослави името на својот патрон. Главната манифестација на одбележувањето на патрониот празник учениците и наставниците ја одржаа синоќа со пригодна свеченост која се одржа во Спомен домот “АСНОМ”, на која учениците под менторство на своите наставници се претставија пред присутните гости. Свеченоста започна со изведба на неколку песни од хорот и оркестарот на училиштето. Потоа пред присутните гости се обрати и ги поздрави Директорката на училиштето Валентина Михаиловска. Инаку учениците во преполната сала во Спомен домот “Асном” повеќе од еден час го чествуваа името на својот патрон Св. Климент и преку игри, песни и ора и по некоја рецитал и одиграна драма достојно се претставија пред присутните и го одбележаа својот патронен празник. Во рамките на свеченоста беа доделени и наградите за распишаниот ликовен и литературен конкурс ...
сите 2 | | | веќе видена

Наставник од Делчево без причина со прачка ги удирал и со погрдни зборови ги навредувал учениците од подрачното училиште ООУ „Климент Охридски“ во делчевското село Град. Според полицијата, против И.Т.(55) од Делчево е поднесена кривична пријава поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „малтретирање во вршење на службата“. Наставникот малтретирањето на децата го извршил во неколку наврати во октомври оваа година.
сите 5 | | | веќе видена

Забоболка ли … не ми зборувајте. Секој знае како боли заб, едноставно од таа болка се подлудува. Оваа болка се појавува точно кога најмалку ја очекувате. Забоболка често се појавува во текот на ноќта, кога немате можност да посетите стоматолог. Еве неколку корисни совети како да се справите со забоболката без да посетите стоматолог: 1. Земете памук натопен со лидокаин и ставете го врз болниот заб. Болката исчезнува за неколку часа. 2. Намажете го забот со сало. Газа со свинска маска се нанесува на забот и болката исчезнува за некое време. 3. Ставете си прополис. Џвакајте парче прополис или закачете го на забот. Може да ја жабуркате устата и со прополисова тинктура – 15 капки од тинктура се ставаат во чаша за кафе и постапката се повторува додека не помине болката. 4. Сок од сиров компир – исцедете сок ​​од еден рендан компир, потопете памук во него и ставете го на местото со забоболка. Неколку пати ставајте додека ужасната забоболка не запре.
| | веќе видена

Од компанијата “Google” се огласија и изјавија дека никогаш не помислиле дека некое видео ќе го достигне претходно утврдениот лимит за прегледи. Спотот за песната “Gangam style” е најспосетуваното видео на “YouTube” и од таа причина оваа социјална мрежа мораше да ги помести границите предвидени за преглед на некој спот. Видео снимката на јужнокорејската поп-ѕвезда Псај е од 2012 година, а досега е прегледан повеќе од 2.147.483.647 пати. Поради него, сега границата е поместена на повеќе од девет квинтилиони (9.223.372.036.854.775.808).
| | веќе видена

next