Делчево Денес

Наставник од Делчево без причина со прачка ги удирал и со погрдни зборови ги навредувал учениците од подрачното училиште ООУ „Климент Охридски“ во делчевското село Град. Според полицијата, против И.Т.(55) од Делчево е поднесена кривична пријава поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „малтретирање во вршење на службата“. Наставникот малтретирањето на децата го извршил во неколку наврати во октомври оваа година.
сите 5 | | | веќе видена

Забоболка ли … не ми зборувајте. Секој знае како боли заб, едноставно од таа болка се подлудува. Оваа болка се појавува точно кога најмалку ја очекувате. Забоболка често се појавува во текот на ноќта, кога немате можност да посетите стоматолог. Еве неколку корисни совети како да се справите со забоболката без да посетите стоматолог: 1. Земете памук натопен со лидокаин и ставете го врз болниот заб. Болката исчезнува за неколку часа. 2. Намажете го забот со сало. Газа со свинска маска се нанесува на забот и болката исчезнува за некое време. 3. Ставете си прополис. Џвакајте парче прополис или закачете го на забот. Може да ја жабуркате устата и со прополисова тинктура – 15 капки од тинктура се ставаат во чаша за кафе и постапката се повторува додека не помине болката. 4. Сок од сиров компир – исцедете сок ​​од еден рендан компир, потопете памук во него и ставете го на местото со забоболка. Неколку пати ставајте додека ужасната забоболка не запре.
| | веќе видена

Од компанијата “Google” се огласија и изјавија дека никогаш не помислиле дека некое видео ќе го достигне претходно утврдениот лимит за прегледи. Спотот за песната “Gangam style” е најспосетуваното видео на “YouTube” и од таа причина оваа социјална мрежа мораше да ги помести границите предвидени за преглед на некој спот. Видео снимката на јужнокорејската поп-ѕвезда Псај е од 2012 година, а досега е прегледан повеќе од 2.147.483.647 пати. Поради него, сега границата е поместена на повеќе од девет квинтилиони (9.223.372.036.854.775.808).
| | веќе видена

Сте се запознале и сте се заљубиле, но поради одредена причина судбината ве раздвоила, и тоа на огромна далечина. Доколку сакате да успее вашата врска на далечина, во продолжение прочитајте неколку совети кои би можеле да ви помогнат! 1. Гледајте на раздалеченоста како еден вид шанса Орбуч ги охрабрува партнерите да ги напишат позитивните и негативните страни на врската на голема оддалеченост, особено ако станува збор за краток период. Според Орбуч, во листата можат да се најдат работи како што е времето поминато со семејството и со пријателите – со тоа ќе воспостават уште подобра комуникација, исто така, патувањата за време на викендот, зачувувањето на сопствената личност и повеќе слободно време за сопствените интереси и цели. 2. Имајте јасни цели Партнерите сакаат да бидат сигурни дека размислуваат исто кога е во прашање нивната врска, особено кога во врската ќе се вмеша фактор како што е оддалеченоста. „Тоа е време кога се поставуваат тешки и чудни прашања, но барем работите ќе бидат јасни.” – вели Орбуч. ...
сите 2 | | | веќе видена

Една од најголемите мистерии во нашите животи е како Android телефоните (Nexus 5, Galaxy Note 4, Galaxy S5) имаат двојно или тројно повеќе RAM меморија, а сепак се поспори од новите iPhone 6 и iPhone 6 Plus. Време е да го дознаеме одговорот. Според Quora, проблемот е што повеќето потрошувачи ги гледаат само бројките. Точно, Nexus 5 има 2GB RAM, што е двојно повеќе од iPhone 6 (1GB) и Galaxy Note 4 има 3GB RAM, што е тројно повеќе, но трикот е што Android и iOS како оперативни системи се многу поважни отколку големината на RAM меморијата. За разлика од iOS, Android апликациите сеуште работат со помош на Java, а заедно со оваа технологија доаѓа и процесот „garbage collection“. Ова значи дека кога Android корисник ќе ја затвори апликацијата, процесот ја рециклира меморијата и овие „garbage collectors“ бараат 4 до 8 пати повеќе меморија за да ја извршат работат. Доколку меморијата не е достапна, тогаш процесот се успорува. Токму поради ова Apple може да стави само 1GB RAM и со помош на iOS 8, ова е еквивалентно ...
| | веќе видена

Македонската православна црква собра речиси 10.000 евра на аукцијата на која ги продаде трите лопати, со кои претпладнево беше поставен камен темелникот за изградба на црквата “Света Лидија Македонска” во населбата Ченто. По завршувањето на церемонијата за осветување на камен темелникот, која ја водеше Поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, се одржа наддавање, на кое златната лопата, за сума од 5.000 евра, ја купи ктиторот на црквата, Ѓорѓи Вуков, објави Телма. Сребрената лопата достигна цена од 3.000 евра, додека најмногу пари, 1.500 евра, за бронзената лопата понуди градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски. На аукцијата наддаваше и скопскиот градоначалник, Коце Трајановски, но не успеа да купи ниту една од трите понудени лопати. Од МПЦ објаснуваат дека ова е еден од начините за прибирање средства за изградба на православни објекти.
сите 11 | | | веќе видена

Студентите кои редовно претеруваат со конзумирањето алкохол ризикуваат да го загубат долготрајното памтење, велат научниците. Резултатите од едно истражување покажаа дека конзумирањето на поголеми количества алкохол го оштетува хипокампусот кој игра голема улога во учењето и памтењето. Мозокот е особено чувствителен на отровниот ефект на алкохолот на било која возраст, што значи дека и помладите кои сакаат да се напијат некоја чашка повеќе ќе имаат посериозни проблеми понатаму во животот. Целта на истражувањето била да се открие дали учењето и памтењето кои се поврзани со хипокампусот, ќе претрпат последици како резултат на почести пијанства. Во северноевропските земји веќе подолго време владее трендот на повремено опивање меѓу младите, а тој полека се прошири и во останатите делови од Европа, па затоа истражувачите се обиделе да откријат како тој тренд ќе влијае на тие луѓе во нивниот подоцнежен живот. Нашето долготрајно памтење е поделено на два вида: декларативно- кое е памтењето на факти и процедурално- ...
| | веќе видена

Советот на Народната банка на денешната седница ја прифати Информацијата за идејното решение на новите книжни пари од 200 и 2000 денари и ги задолжи стручните служби да ги преземат сите активности неопходни за нивното печатење. Носечки мотив на предната страна на идејното и ликовно-графичкото решение на банкнотата од 200 денари е релјефот со претставa на старозаветниот 41. Давидов псалм којшто им припаѓа на препознатливите винички теракотни икони, едни од најзначајните раносредновековни археолошки откритија на територијата на Република Македонија. На истата страна, во централното лево поле е прикажана раносредновековна прстеста бронзена фибула од почетокот на VII век, а е пронајдена во околината на Прилеп. На задната страна на оваа банкнота е претставен архитектонско-ликовен елемент од челната фасада на „Шарената (Алаџа) џамија“ во Тетово, еден од најатрактивните споменици на архитектурата и сликарството од османлискиот период во Република Македонија, надополнет со флорални елементи преземени од ...
| | веќе видена

Најголемите грешки кои можат да се случат за време на секс во тројка! Вашата љубомора. Без разлика колку магично ја замислувавте оваа глетка во вашата глава, ако девојките премногу се посветат една на друга, а вие само ги набљудувате, можно е да почувствувате љубомора. Не дозволувајте ова да го расипе моментот што толку долго го чекавте и уживајте! Нејзината љубомора. Истото важи и за вас. Немојте премногу да се посветите на „гостинката“ бидејќи вашата девојка може да почувствува дека е вишок. Не сакате да ја повредите и да ја натерате да се покае што прифатила секс во тројка, зар не? Не ли би било подобро таа да посака уште еднаш да го повтори ова искуство? И последно, но сепак важно. Секогаш постои можност сексот во тројка да ја отвори вратата на хомосексуалноста, ако вашата девојка некогаш тајно ја привлекувале жени. Сепак, никој не прави толку големи одлуки врз основа на авантура за една вечер, а ако тоа се случи значи сте и помогнале да се пронајде самата себе.
| | веќе видена

Спрема зборовите на компанијата “Nifty”, каишот доколку е скроз наполнет, ќе може празен “iPhone 6” да наполни за два и пол часа. Доколку носите каиш, празната батерија на паметниот телефон наскоро би можела да стане проблем на минатото. Имено, британска компанија работи на каиш кој во себе ќе има вграден полнач со батерија, и кој без проблем ќе може да напојува паметен телефон додека истиот се наоѓа во џебот на сопственикот. Каишот со име “XOO Belt” е корисен бидејќи со себе не мора да носите никаков дополнителен геџет, со оглед на тоа што полначот е сместен на панталоните. “XOO Belt” е исто така и водоотпорен. -Изгледа, и е тежок исто колку и секој друг каиш, со оглед на тоа што во него е скриена батеирја од 2.100 mAh која телефонот ќе го наполни многу брзо – велат од компанијата “Nifty”. “XOO Belt” се полни исто како и паметен телефон, по пат на “Micro-USB” приклучок, а петте дискретни LED диоди ќе ви покажат колку е полна неговата батерија. Овој проект се уште собира средства на сајтот “Indiegogo”, а ...
сите 2 | | | веќе видена

На Тајланд слон предизвикал незапаметен инцидент откако прегазил и усмртил еден чувар и лудо трчал три километри со две руски туристки на грбот, пренесуваат медиумите… Слонот веројатно се почувствувал предизвикан бидејќи еден турист го гледал во очи, тврдат стручњаците. Руските туристи, мајка и нејзината деветгодишна ќерка, качени на слонот тргнале во обиколка на водопадите во градот Фанг Нга во јужен Тајланд, кога животното го нападнало својот 60-годишен чувар, го прегазило и го усмртило на лице место. спасителите успеале да го стигнат слонот на околу три километри од местото на несреќата и му дале седативи за да ги спасат двете туристки кои цело време биле на неговиот грб, навел претставникот на полицијата, Наронг Лаксанавимол. - Беа потребни три часа слонот да се смири . Моравме да го заврземе за дрво – изјавил Наронг. Телото на прегазениот чувар било потребно во еден поток. Тој бил усмртен од огромното животно кое западнало во состојба на сексуално возбудување, карактеристично за мажјаците на одредени ...
| | веќе видена

Податоците покажуваат дека во текот на 2012 година вкупно 818. 000 странци добиле државјанство на земја од ЕУ, што покажува раст од четири проценти во однос на 2011 година… Во текот на 2012 година Бугарија им доделила државјанство на 1.700 странци, од кои 96,9 отсто не се од државите од ЕУ, покажуваат денеска објавените податоци на Европската канцеларија за статистика – Евростат. Во најголем процент или во 23,4 проценти од случаите, бугарско државјанство им било доделено на Руси. Бугарско државјанство добиле и 16,3 отсто Македонци, 13,9 отсто државјани на Молдавија и 12,1 отсто државјани на Украина. Податоците покажуваат дека во текот на 2012 година вкупно 818. 000 странци добиле државјанство на земја од ЕУ, што покажува раст од четири проценти во однос на 2011 година. Најмногубројни меѓу нив биле граѓани од Мароко, Турција, Индија и Еквадор. Меѓу државјаните на ЕУ, кои добиле жителство во друга држава од Заедницата, најмногубројни биле Романците, Полјаците и Италијанците. Извор: Plusinfo.mk
сите 8 | | | веќе видена

Само за два месеци (септември октомври), бројот на невработените во земјава се зголемил за над 20.000 лица… Податоците на Агенцијата за вработување, покажуваат дека август годинава бројот на невработени лица изнесувал 100.458. Еден месец подоцна бројката се зголемила за 14.029 лица и достигнала 114.487 лица. Во октомври годинава, според статистиката на Агенцијата за вработување, бројката на невработени се зголемува за нови 6.254 лица и достигна 120.741 лица. Споредено со истиот период лани бројката на евидентирани невработени пораснала за 27.942 лица. Лани во октомври се евидентирани вкупно 92.799 лица а годинава заклучно со месец октомври бројот на невработени достигна 120.741 лице. Податоците на Агенцијата за вработување, покажуваат и дека во септември од вкупниот број на невработени 14.833 лица се на возраст од 25 до 29 години. Најголем дел од нив 2276 невработени млади живеат во Скопје, 1750 во Тетово, 1218 во Куманово и 1108 во Прилеп. Извор: Plusinfo.mk
сите 16 | | | веќе видена

Кристина Стојчевска од Делчево која е дел од Македонската кик-бокс репрезентација во моментов како дел од репрезентацијата се наоѓа во Словенија, каде се одржува Европското првенство во кик-бокс… Во градот Марибор во Словенија од 15-ти до 22-ри ноември се одржува Европското првенство во кик-бокс, на кое учество ќе земе и Македонската кик-бокс репрезентација. Како дел од Македонската кик-бокс репрезентација во Марибор, во Словенија се наоѓа и нашата сограѓанка Кристина Стојчевска која бранејќи ги боите на Македонија е дел од ова Европско првенство во кик-бокс. Кристина Стојчевска со своите 22 години зема учество на вториод дел од Европското првенство во кик- бокс кое се одигрува во Марибор, а се бори во дисциплината кик лајт до - 55кг. И посакуваме многу успеси и да се надеваме дека и овој пат ќе не израдува со некој медал, постигнувајќи голем успех.
сите 8 | | | веќе видена

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември… Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат човековите права. Комисијата повикува на почитување на различностите и ги охрабрува граѓаните да поднесуваат претставки за дискриминација со цел нејзино намалување и подигање на свеста за почитување на човековите права, толеранцијата и дигнитетот на човекот кои му гарантираат сигурен и безбеден живот без насилство, омраза, непочитување и понижување. - Да придонесеме кон градење на општество во кое владее мирот, толеранцијата и љубовта, наведува во пораката Комисијата. По повод Меѓународниот ден на толеранцијата Коалицијата на невладините организации: Уметност на живеење Македонија, Здружение за развој на вредностите на Обединетите нации – СУНА Скопје, НВО Арт Лајф, преку манифест укажува дека толеранцијата е услов за мир, бара слободен проток на идеи, ...
| | веќе видена

Синџирот на продавници „Џон Луис“ веќе неколку години по ред го означува почетокот на празничната еуфорија со фантастични реклами кои го греат срцето… Главни јунаци во овогодинешната приказна се детенцето Сем и неговиот пријател пингвин Монти. Во неа, тие го делат секој дел од денот – од рано наутро, до затворањето на очите за добра ноќ. Но, на Монти му недостасува љубов, онаква вистинска, бесконечна, за цел живот. Затоа што нема ништо поискрено од детското пријателство и ништо почисто од детската желба, Сем му го подари она што одамна го посакуваше. Токму под слоганот „Подарете некому Божик за кој отсекогаш сонувал“, најновата празнична реклама на Џон Луис доживеа светска слава. За само 6 дена рекламата има 12 милиони прегледи. Погледнете ја во продолжение… Извор: Plusinfo.mk
сите 2 | | | веќе видена

Лековитата напивка од лук го забрзува метаболизмот и ги елиминира вишокот масти од организмот. Покрај тоа, го отстранува вишокот на соли и позитивно влијае на нашето општо здравје… Освен тоа, тој е корисен и за исфрлање на солите и солените наслаги од нашиот организам, ја подобрува работната способност на организмот, ја прочистува крвта, го зајакнува имунитетот и ја подобрува работата на срцето. Понатаму, оваа напивка ги отстранува и вишокот на маснотии и го подобрува метаболизмот. Може да се користи и кај повеќе женски болести и воспаленија, а покрај сето ова што го наведовме тој го чисти целиот организам од штетни наслаги. Она што е многу важно исто така е дека оваа напивка се прави многу брзо и едноставно. Потребни состојки: 12 чешниња лук 1/2 литар црвено вино Подготовка: 1. Во стаклен сад ставете 12 чешниња лук, а секое чешне е потребно да се исече на четири дела. 2. Потоа, чешнињата се преливаат со половина литар црно вино. 3. Стаклениот сад се затвора со капак и се остава покрај прозорец, на сончева ...
сите 2 | | | веќе видена

Од 15 ноември почнува да важи задолжителната обврска за носење зимска опрема во возилата. За возачите на автомобили, џипови и лесни камиони е задолжително носење зимски гуми и синџири, а за возачите на автобуси и на тешки камиони и лопата ако на погонските тркала не може да се постават синџири за снег. Санкционирањето во претстојната зимска сезона ќе биде согласно постојниот правилник за зимска опрема во автомобилите, со кој се пропишува казна од 15 евра. Со новиот закон за безбедност во патниот сообраќај чија подготовка е во тек, според најавите, се предвидени казни од 45 евра за неносење зимска опрема. Член 404 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата предвидува дека моторните возила и работните машини кога учествуваат во сообраќај на пат надвор од населено место, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема. Полицискиот службеник ќе нареди на возачот да го прекине натамошното движење на возилото, ако не постапи според сообраќајниот знак за ...
сите 47 | | | веќе видена

Овој викенд се натпреварите од петтото коло од женската кадетска лига. РК Делчево во сабота силите ќе ги одмери со РК Филип Вардар од Прилеп ,РК Кичево на домашен терен ја пречекува екипата на ЖРК Вардар, ЖРК Овче Поле СУ гостува на ЖРК Металург, а екипата на Струма е слободна. После добриот старт од првенството и со 6 бода на табелата стручниот штаб и ракометарките на РК Делчево очекуваат победа и нови три бода.РК Филип Вардар досега не забележа победа во текот на првенството такашто ќе се обидат со сите свои сили токму на овој натпревар да ги забележат првите три бода.Ова ќе биде доста интересен натпревар кој ќе се одржи во спортската сала “Маркови Кули“ со почеток во 12.30 часот. “За екипата на РК.Филип-Вардар имаме добиено информации дека во оваа натпреварувачка сезона сеуште се нема здобиено со бод кој ќе ја краси нивната бодовна листа. Претпоставувам дека се надеваат дека првите бодови ќе ги извлечат од петото коло на кадетската женска лига,но ние сме максимално мотивирани и подготвени за тие 3 бода да ...
сите 6 | | | веќе видена

next