Делчево Денес

Во текот на вчерашниот ден во 10 часот и 40 минути во селото Габрово-Делчево, на местото „Сина Слива“ се случила бизарна несреќа која завршила со смрт. Според податоците од полицијата, 38-годишниот А.Д. од Габрово, сакајќи да закачи вилушка за подигање на трактор „Фијат“ носачите на плуговите го приклештиле, по што починал. Смртта ја констатирал лекар од Итна медицинска помош. Увид на лице место извршила екипа од полицијата.
сите 40 | | | веќе видена

Со победата на ЖКК “ Студент “ од Скопје, ЖКК “ Клубски Патриот “ со вкупен резултат од 2:0 во меѓусебните дуели се пласираше во финалето од плеј – оф натпреварите во првата женска кошаркарска лига на Македонија. Таму ги чека вечниот ривал, екипата на ЖКК “ Бадел 1862 која истотака со вкупен резултат од 2:0 го совлада ЖКК “ Шкупи “. И двете екипи досега одиграа неколку меѓусебни натпревари од кои најинтересниот беше оној во “ Купот на Македонија “, во кој во многу неизвесен дуел славеа Скопјанки. Тренерот Љупчо Петровски ветува добра игра која конечно ќе ја донесе титулата во Делчево. Извор: Тв КаналПлус
сите 86 | | | веќе видена

На 08.04.2016 година околу 19,45 часот во ПС-Делчево, од ТППЕ-Делчево било пријавено дека во атар на с.Вирче-делчевско, на м.в.„Ункево“, настанал шумски пожар во кој била зафатена околу еден хектар борова и смрекова шума. Од екипа на ТППЕ-Делчево пожарот е изгаснат.
сите 10 | | | веќе видена

Една од дисперзираните школи на Ракометна академија на Вардар која работи со голема пареа и со успешни резултати е школата во Делчево. Како нејзин претставник, за веб-страницата на Вардар говори Горан Велков, професор по физичко и здравествено образование по занимање, но и тренер во школата во Делчево. Вели дека откако почнала соработката со Ракометната академија немала ни од блиску услови за работа, но и интересот кај децата бил далеку помал. Сега се на одличен пат од дечиња и младинци да создаваат идни врвни ракометари. Колку време работите со деца? Со кој мотив започнавте да работите со деца и колку членови имате во вашата школа? „Како тренер по ракомет работам веќе пет години. Од сезоната 2011/12 се натпреваруваме во државното првенство организирано од Ракометна федерација на Македонија. На почетокот имавме околу 40 деца, се натпреварувавме во пионерска и кадетска лига, додека сега од кога почна соработката со Тања Медвед и ракометната академија „Вардар“, нашата школа брои некаде околу 100 членови во 7 ...
сите 13 | | | веќе видена

Екипата на Делчево Вардар ќе стартува како прв во плеј офот во генерацијата 2000/2001 во женска категорија, откако на едно коло до крајот го обезбеди првото место… Во дербито на колото и првенството, Делчево Вардар со 20-14 го победи тимот на Филип Вардар. Сега на табелата Делчево Вардар води со 18 бода од 9 натпревари, пред Кузман Вардар и Филип Вардар кои имаат по 14 бода. Кузман се надеваше за поинтересна завршница и очекуваше со пораз на Делчево и тие да се вмешаат во борбата за првото. Но, сега тие ќе се борат само за второто место, заедно со тимот на Кузман. Во 9 коло Академија 1 ја победи Академија 3 со 10-8, а Кузман славеше на Академија 2 со 22-15. Во следното, последно коло се среќаваат: Академија 3 – Филип Вардар, Делчево Вардар – Кузман Академија 1 – Академија 2. Билтен на резултати и табели: bilten_zhenski_00-01_1.pdf На Академија 1 им треба уште една победа во следните две кола за и теоретски да бидат први на крајот од сезоната во Вардар јуниор лигата во генерацијата 2002/203. Академија 1 и по ...
сите 13 | | | веќе видена

Во 11 часот и 45 минути на локалниот пат во селото Ветрен, делчевско, се случила сообраќајна незгода во која 82-годишниот Ѓ.Р.од Делчево, управувајќи мотоцикл „Томос“ без регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот. Во незгодата тој се здобил со тешки телесни повреди, мозочно крварење. По укажаната лекарска помош во неконтактибилна состојба е задржан на понатамошно лекување во болницата во Штип. Увид на местото на настанот извршила екипа од полицијата во Делчево.
сите 57 | | | веќе видена

Викендов на 2-ри Април во Штип се одржа Државното првенство во Кик – Бокс за Кадети и Јуниори… На 02-ри Април (Сабота) во Штип во салата ЕМУЦ „Коле Нехтени“ се одржа Државното првенство во Кик – Бокс во дисциплините на татами, за Кадети и Јуниори. Покрај многуте клубови од Македонија, на истото зема учество и Кик Боксинг Клубот „АС“ – Делчево од каде што настапија повеќе кик-боксери и истите се вратија со постигнати одлични резултати и освоени неколку медали. Погледнете ги одличните резултати на нашите кик-боксери во продолжение: 1. Павел Стојчевски PF -28 kg – прво место 2. Дилан Ивановски KL -32 kg – прво место 3. Кирчо Костадиновски PF +70 kg – прво место 4. Филип Јовановски LC -42 kg – прво место 5. Ана Јовановска PF -47 kg – прво место 6. Марко Петровски PF -37 kg – трето место 7. Павел Петровски PF -32 kg – прво место 8. Анреј Горѓиевски PF -32 kg – второ место 9. Бранислав Лазаров PF -47 kg – второ место. Додека Ивана Стоиловска и Кристина Стојанова чекорат по стапките на Кристина и Елена ...
сите 2 | | | веќе видена

Во тек е огласот за давање под концесија на 5 ловишта во општините Струга, Делчево и Кочани. Повикот е објавен на веб страната на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Рокот за поднесување на понуди трае до 25 април 2016 година. Можат да аплицираат домашни и странски правни лица, кои ќе ги исполнат условите во тендерската документација. Концесиите се доделуваaт за период од 10 до 20 години, зависно од тоа дали се работи за ситен или крупен дивеч. Изборот за најповолна понуда ќе се изврши електронски, а почетната цена ќе биде највисокиот понуден износ по јавното отворање на понудите. Понудувачите можат да достават понуда за едно или за повеќе ловишта. Обврска на концесионерот е да инвестира во ловиштето, во дивечот и да има ловочуварска служба.
сите 31 | | | веќе видена

Денес во дворот на манастирскиот комплекс “ Балаклија “ во Делчево се спроведе волонтерска акција во која младите имаа за задача да го обноват стариот инвентар (клупи, маси, корпи за ѓубре и сл.) како и чистење и отстранување на отпадот во дворот со цел да се подобри изгледот на самиот манастирски комплекс. Целта на волонтерската акција е градење на похумано општество и подигање на јавната свест на сегашните и идните генерации. Оваа волонтерска акција се спроведува од страна на Локалниот младински совет во Општина Делчево во соработка со Младинскиот образовен форум и е во рамките на проектот на УСАИД за граѓанско општество. Иницијативата е поттикната од членовите на Локалниот младински совет кои во својот град сакаат да започнат со внесување нови идеи за тоа како да ја подигнат јавната свест за практично и креативно искористување на јавните простори во заедницата, а притоа да обезбедат место за одмор и рекреација на граѓаните на Делчево. Извор: KanalPlus.mk
сите 3 | | | веќе видена

Општина Делчево во рок од две години за 44% го намалила неутужениот долг, покажуваат анализите на Секторот за финансии во Општина Делчево, пренесува Тв Ирис. Раководителката на овој сектор, Анка Христова, вели дека во 2013 година неутужениот долг изнесувал 32.297.000 денари. Долгот на општината, за коj фирмите веќе ја тужеле општината, изнесува 27 милиони денари, но овој долг изнесува многу повеќе, бидејќи каматата е поголема од самиот долг. Извршителите веќе не можат да земаат имот од општината, бидејќи досега е продаден целиот имот сопственост на општината, од типот на згради и објекти. Буџетот на Општина Делчево годинава ќе се полни од даноци и од продажба на градежно земјиште. Општина Делчево и покрај тоа што во рок од две години има намалување на основниот долг, сепак и понатаму останува најзадолжена општина во источниот регион. Основниот буџет за тековната година е планиран на околу 109 милиони денари.
| | веќе видена

Гужва од запленети возила на паркингот на делчевската полиција. Мерцедеси, опели, фордови, или вкупно, според СВР Штип, има 32 возила од кои 29 се запленети поради царински прекршок. Нашите информации говорат дека некои од овие возила стојат овде со години, пренесува Тв СТАР. Од СВР Штип објаснија дека возилата се запленети од МВР и овде се чуваат додека трае постапката, но повеќе информации оттаму не соопштуваат , совен фактот дека надлежна за нив е Царинската управа. Дека постапката за запленетите возила е долга потврдува и адвокатот Кире Величковски, кој вели дека само кај него има околу 20 предмети од граѓани од регионот, но и од Бугарија, кои повеле постапка против државата која им ги одзела возилата поради царински прекршок : „По однос на водењето на постапката можам да кажам дека е доста бавна, трае 2-3 години се мисли на првостепена, второстепена, управниот суд, согласно со законот за управни спорови не ја користи поланата јурисдикција и предметот го враќа на повторно разгледување“ , вели Кире ...
| | веќе видена

Викендов Кочани беше домаќин на првиот од шесте предвидени турнири на пионерската лига на Ракометната академија Металург. Во источната група, сезонава учествуваат осум екипи (по четири во машка и во женска конкуренција), како дел од ракометните школи Торо спорт Виница, Астра спорт Македонска Каменица, Брегалница Делчево, Младинец Кочани и Кочо Рацин Кратово. Еден од постарите членови на академијата Металург е и екипата на Торо спорт, која работи под раководство на тренерот Тодорчо Николов. Иако Торо спорт е релативно млада екипа, ние од самото формирање пристапивме кон Ракометната академија Металург, која ни даде поддршка и ветер во грбот во моментите кога ни беше најпотребно. Како тренер на екипата презадоволен сум од бројноста и од интересот што го имаат младите во Виница за ракомет и се надевам дека сме на добар пат да го заживееме ракометот во нашиот крај. Имаме бројност, имаме и квалитет, а сето тоа го потврдуваме со паралелниот настап и во лигата на Металург и во пионерската лига на Ракометната ...
| | веќе видена

Овој викенд , поточно во сабота на 19-ти март во ноќниот CITY CLUB во Делчево ќе се случува уште еден неповторлив спектакл THE WHITE PARTY vol.3 … Сабота 19-ти март во делчевскиот CITY CLUB по трет пат ќе се случува една поинаква забава од сите досега. Вистинска музичка сензација со проверени DJ имиња на нашите простори и со музика во вистинска смисла на зборот, THE WHITE PARTY vol. 3 – забава до бесвест. По двете одличните забави од ваков вид , следува уште едно продолжение оваа сабота. За сите оние кои можеби од оправдани причини не можеле да присуствуваат на претходните две имаат можност број три, бидејќи ова не се случува секој викенд, ова се случува еднаш во годината. За сето ова да биде добро спакувано онака како што доликува ќе се погрижат добро познатите DJ имиња, секој од нив препознатлив во својот стил и тоа: DJ DEJVID – Hip – Hop & R’N’B DJ KIRCHO – House & Dance music DJ GOCE S. – Progressive & Tehno. За прекрасниот амбиент како и секогаш така и во сабота е задолжен тимот на CITY CLUB. И тоа ...
сите 2 | | | веќе видена

Трисетина млади од Источно-планскиот регион од денеска ќе учат како да влезат во светот на претприемништвото, во рамките на Школата за иновации и претпримеништво која започна со работа во Делчево. Експерти и консултанти од областа на претприемништвото ги учат младите како да ја рaзавијат својата бизнис-идеја и да помогнат во локалниот развој. Ристо Иванов, проектен менаџер на Школата за иновации и претприемништво, истакна дека потребата од оваа школа произлегиува од претходните активности на ИПР. Направена е програма за наредните 4 години, план за инвестиции, односно направен е преглед на потенцијалот на регионот. -Оваа школа има за цел да ги поттикне младите луѓе да развиваат свои иновативни идеи во рамките на еден претприемачки дух и да се обидат да го стават во функција на локалниот развој. Преку разработен систем, тие ќе поминат една методологија и технологија со цел, како она што го имаат како идеја, да развијат во насока да може да комуницира со тие што може да ја финансираат реализацијата на таа ...
сите 18 | | | веќе видена

Патниот правец Кочани – Делчево, кој беше затворен за сообраќај од превентивни причини поради можна појава на свлечишта и одрони, поворно е отворен за сообраќај, соопштуваат од АМСМ, но и покрај отстранувањето на забраната се препорачува голема внимателност. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово – Стража, Демир Капија – Удово, Виница – Берово, Кочани-Делчево и Ресен – Буково каде е можна почеста појава на одрони.
сите 146 | | | веќе видена

Реката Брегалница кај Делчево засега нема опасност од излевање. Како што информира Кире Цоневски, соработник за заштита и спасување во општина Делчево, реката во урбаниот опфат е во рамки на речното корито. – Што се однесува до урбаниот опфат во Делчево, за што е надлежна општината, сите реки не го надминуваат во моментов речното корито. Ние сме во постојана приправност и координација со надлежните државни институции, како Центарот за управување со кризи, исто така и со Дирекцијата за заштита и спасување. Правиме редовна обиколка на теренот и она што можеме да го истакнеме е дека состојбата издржува, речното корито во урбаниот опфат е обезбедено, рече Цоневски. Тој потенцираше и дека во приправност се и екипите на ЈПКД „Брегалница“ и по потреба може да се активира механизација од ова претпријатие, но и од други претпријатија во општината. – Досега пријави од граѓани за проблеми со поплави немаме. Единствен критичен момент беше на улицата „8 Септември“ во Делчево, која е во близина на речното корито на ...
сите 257 | | | веќе видена

Огромни карпи го блокираа магистралниот пат Kочани – Делчево, а Брегалница се излеа од коритото. Екипите на Македонија пат интензивно работат на расчистување на одронот и нормализирање на сообраќајот, објави Канал 5 телевизија. (Фото: Фејсбук) Ова се повеќетонските карпи што од попладнево во прекин го ставија сообраќајот на магистралата Кочани – Делчево. Дождот што врне од безмалку 24 часа предизвикува одрони не само на земјиште но и помали, но и поголеми парчиња од карпи. Додека бевме таму, поголем одрон за малку недостасуваше да се урне врз нашите глави.Мештаните во страв и неизвесност, како ќе ја поминат нокта. Овој рид е нивна потенцијална закана од уривање на поголеми количества од земја и карпи. Обилните врнежи предизвикаа делумна блокада на магистралата Виница – Берово кај месноста Обозна. Таму се вози на една коловозна лента и локалниот пат кај одморалиштето Рамна река кај Берово. Брегалница е излеана на неколку места во кочанско поплавувајќи мал дел од оризовите ниви. Видео: Канал 5 телевизија
сите 495 | | | веќе видена

СДСМ во Делчево во недостиг на политичка платформа за креирање реални проекти за подобрување на животот на делчевци, се занимава со ширење невистини и полувистини, истакна на прес претстедателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ Драган Христов како одговор на вчерашниот прес на СДСМ со кои обвинија за лажна пропаганда. „Колку и да не им се допаѓа и да не сакаат да видат, проектите за рекнструкција на патниот правец Делчево-Голак се непобитен факт. Проектот е направен, избран е изведувач и започнати се теренските активнсти“, кажа Драган Христов, претстедател на ОК на ВМРО ДПМНЕ. Ширењето лаги и невистини од СДСМ, се резултат на нивната огорченост и ситнопартиски интереси, вели Христов и додаде дека дека се обиди за манипулација со јавноста. „ВМРО ДПМНЕ за разлика од СДСМ гради, и за рзалика од времето на СДСМ кога се затвораа фабрики и се уништи иднината на стотици делчевци кои бе а избркани од фирмите Кожара, Гобленка, Партизанка“, рече Христов. Христов истакна дека вработените од институциите кои беа на настаните со ...
сите 20 | | | веќе видена

Во рамки на Караванот посветен на проектите „Купи куќа за млади“ и „Купи куќа, купи стан“ денес ќе одржат презентации во Штип, Делчево и Кочани. Презентациите ќе се одржат во Штип во Општината, во Делчево во Домот на културата и во Кочани во Општината, со почеток во 17 часот. Караванот е планирано да одржи презентации во вкупно 30 општини. Следните презентации се во Куманово, Кратово, Крива Паланка, Тетово, Гостивар, Кичево, Кавадарци, Неготино, Демир Капија, Струмица, Радовиш, Прилеп, Крушево, Македонски брод, Берово и Дебар.
сите 247 | | | веќе видена

Денеска присуствуваме на местото на кое што вчера беше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, поранешниот премиер, Никола Груевски. Еве, како што и сами можете да видите и да се уверите, се е само лажна пропаганда на Никола Груевски и неговите медиуми: механизацијата којашто вчера беше донесена на патот Делчево-Голак, само за него, денес ја нема, рече Горан Георгиевски од СДСМ Делчево. „Исто така, во текот вчерашниот ден бевме сведоци и на масовна злоупотреба на јавната и општинската администрација за партиската посета на ВМРО-ДПМНЕ. Додека граѓаните чекаа по шалтерите, вработените мораа да го зголемат присуството и да го пречекаат Никола Груевски. Зошто вработените кои што се платени од пари на граѓаните од општинската и државната администрација ги напуштија своите работни места во период од 13 до 16 часот?, праша Георгиевски. Тој ја повика надлежната трудова инспекција да се изјасни дали присутните административци кои вчера во голем број можеше да се видат на снимките од камерите земале слободен ден или ги напуштиле ...
сите 2 | | | веќе видена

next