Делчево Денес

Директорот на делчевската гимназија со низа пропусти во работењето и непочитување на законот за јавни набавки- установила ревизијата од основачот општина Делчево… Ревизијата на материјално-финансиско работење ја побарал Учлишниот Одбор.Освен, јавните набавки, за грев на првиот човек на делчевската гимназија му е земена и исплатата на платите. Тој и економот добивале поголема плата отколку што е законски пропишана за училишта до 29 паралелки, пренесува ТВ СТАР . Но, најголеми сомневања изминатив период во гимназијата отвораше користењето на спортската сала. Парите не се уплаќале веднаш на сметката, констатирала ревизијата, а Гимназијата книжи побарувања од спортските клубови во висина од 179.600 денари.Најголем должник е КК „Клубски“, кој заклучно со 2013 должи 168.400 илјади деанри. Директорот Митко Антовски кој пред неколку месеци го доби вториот мандат е на боледување, па телефонски ни одговори дека нема да ја коментира оваа ревизија. Повеќе за оваа сторија во прилогот кој можете да го погледнете на ТВ ...
| | веќе видена

Најскапиот и најлуксузен фитнес центар во Загреб World Class се затвора. Но, без разлика на тоа клубот во текот на минатата недела се уште продавал скалпа годишна членарина од 3.900 куни (над 500 евра), па дури и покренал летна „промотивна акција“ со цена од 3.000 куни за плаќање во готово. Информацијата ја потврдиле од фитнес цнетарот, а како причина за затворањето го навеле лошото работење на клубот. За тоа што ќе се случи со корисниците кои можеа да вежбаат таму само ако платат членарина за цела година однапред, немаат одговор. „За сите детали уште се расправа, а кога ќе донесеме конкретна одлука, ќе бидат известени“, рекол менаџерот на клубот Ведран Жанко. Клиентите се загрижени дека би можеле да останат и без пари и без услугата за која скапо платиле. World Class пред две години затворил еден фитнес центар во Загреб, а корисниците никогаш не си ги добиле парите назад. Дел од нив се одлучиле и да тужат, но парите не можат да си ги наплатат затоа што фирмата под која се водел овој клуб е во стечај. Сега ...
сите 2 | | | веќе видена

Со најголем буџетски дефицит во Европа, во износ од 8 отсто од бруто-домашниот производ (БДП), и јавен долг кој до крајот на годината ќе достигне фантастични 70 отсто од БДП, Србија жестоко чекори на патот кон банкрот, пишува српски „Курир“. „Тоталниот финансиски крах и’ се заканува на Србија веќе на почетокот на следната година ако српската влада до октомври не ги спроведе најавените мерки за штедење, а пред се’ не ги намали платите, пензиите и државните субвенции“, вели во изјава за Курир Милојко Арсиќ, професор на белградскиот економски факултет. Нема повеќе време - „Владата повеќе нема многу време, ниту пак слобода во изборот за мерките за спасување на буџетот од банкрот. Неопходно е до есен да преземе чекори во сите три правци на намалување на буџетскиот дефицит. Тоа подразбира намалување на платите и пензиите, како и на најголемите буџетски расходи, но и до намалување на субвенциите на државните претпријатија“, оценува Арсиќ. Тој додал и дека државните дотации би требало целосно да се укинат во ...
| | веќе видена

Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев за порталот Либертас потврдил дела сопругата на Субрата Рој, Свапна, како што денеска објавија индиските медиуми. „Врз основа на процедура предвидена во законот и врз основа на Член 11 од Законот за државјанство Владата има одлучено да го прифати барањето на подносителот Свапна Рој за прием во државјанство во РМ“, одговорил Ѓорѓиев за порталот. Овој член на законот предвидува дека „одредено лице може да се стекне со државјанство надвор од регуларните процедури ако тоа преставува особен научен, економски, културен, спортски или друг национален интерес“. Ѓорѓиев не прецизира за каков интерес станува збор во случајот на Свапна Рој. Македонски државјанства претходно добија и двата синови на индискиот бизнисмен, кој вети инвестиции во Македонија пред да заврши во индиски затвор.
сите 4 | | | веќе видена

Дознаките од странство во првите четири месеци од годинава се намалени за речиси 30 милиони евра во однос на истиот период лани. Според податоците на Народната банка на Република Македонија, во периодот јануари-април годинава печалбарите во Македонија испратиле за 28,9 милиони евра помалку во споредба со првото четиримесечје лани. Се работи за тековни трансфери од кои најголемиот дел отпаѓа на парите од Македонците кои работат во странство кои по разни канали влегуваат во земјата. Така, во првите четири месеци годинава приливите по овој основ изнесувале 386,4 милиони евра, а истиот период лани 413,3 милиони евра. Пад има и доколку се споредат податоците за април – во април годинава по овој основ во Македонија се слеале 126,5 милиони евра, а истиот месец лани 129,9 милиони евра.
сите 6 | | | веќе видена

Два метра долгиот крокодил го забелажала во саботата пожарникарната служба на браната одалечена 15 километри од градот Ретимнон… Необјаснива појава на крокодил на една вештачка брана на островот Крит, Грција, ги збунила локалните власти, кои се обидуваат да го уловат, пренесуваат локалните медиуми. - Крокодилите овде не се ендемски вид па веројатно е дека сопственикот сакал да се ослободи од него – изјавил еден полициски службеник за „Асошијетид прес“ Два метра долгиот крокодил го забелажала во саботата пожарникарната служба на браната одалечена 15 километри од градот Ретимнон. Херпетолозите од природнонаучниот музеј во Хераклион, главниот град на Крит, ќе се обидат да го уловат овој влекач. Околу браната ќе се изгради ограда за да се заштитат жителите од околните места.
сите 12 | | | веќе видена

Често знаеме да кажеме дека стресот е посилен од нас и дека не можеме да направиме ништо… Меѓутоа, тоа не е точно, бидејќи постојат неколку работи што може и мора да ги направиме со цел да не се разболиме од стресот. Навистина, магично стапче за отстранување не постои, но експертите сугерираат начини за справување со стресот. Опуштете се. Секој човек има свој начин на релаксирање. За некој тоа е длабоко дишење, за други вежбање, за трети медитација или масажа. Одвојте време за себе. Без разлика на тоа колку обврски имате, одвојте 15 минути во кои ќе уживате, било да е тоа одење, опуштање во када, разговор со пријател. Спијте доволно. Влијанието на стресот може да биде полошо, доколку не спиете доволно, а тоа значи најмалку седум часа. Разговарајте со вашите пријатели. Така дознавате дека не сте сами, а исто така од пријателите може да го слушнете она што го нарекуваме второ мислење. Пронајдете хоби. Занимавањето со нешто во што ќе уживате ќе ви помогне да се опуштите и да се чувствувате подобро. Отфрлете ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Денеска во Делчево во дворот на СОУ “М.М-Брицо” беше поставен камен темелник на параклисот посветен на “Св.Климент Охридски”… На темелите на старата црква во дворот на делчевската гимназија, денеска беа поставени темелите на параклисот посветен на Св. Климент Охридски. Владиката Иларион истакна дека со изградбата на овој параклис е исправена голема неправда нанесена со рушењето на старата црква посветеа на словенските браќа Кирил и Методи во 1961 година. Инвеститор на црквата – параклис е бизнис – стопанственикот Слободан Дамјанов од Делчево. Жителите на Делчево задоволни од изградбата на параклисот. Инаку, црквата ќе биде со големина од 7 метри на 5 метри, изградбата треба да заврши до осми декември кога и се чествува името на Св.Климент Охридски. Повеќе за ова во видеото кое можете да го погледнете на ТВ СТАР .
сите 4 | | | веќе видена

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое видео јасно се гледа како еден човек, најпрво е на страната на демонстрантите и заедно со нив на чело предизвикува немири, а потоа е снимен како стои на страна на полицијата и фрла со камења кон групата протестанти провоцирајќи ги.
сите 12 | | | веќе видена

На почетокот на летните денови почнуваме да мислиме за годишниот одмор. За заминување на море и уживање под сонцето и во брановите. Во текот на подготовките за на море обично сме во еуфорија и се плажиме да не заборавиме нешто да понесеме. Затоа погледнете кои се есенцијалните предмети кои треба да ги понесете со себе. 1. ДОБРА КРЕМА ЗА СОНЧАЊЕ На море одите за да си поминете убаво, да се одморите и да добиете добра боја. Затоа за да не изгорите и да ја оштетите својата кожа понесете некоја квалитетна крема или лосион за сончање со кој ќе можете да го заштитите целото тело. 2. ОЧИЛА ЗА СОНЦЕ Очилата за сонце се неопходен додаток за сончевите денови. Покрај тоа што ги штитите своите очи, тие исто така добро се вклопуваат со облеката која обично ја носите на плажа. 3. ЛАДИЛНИК ЗА ПИЈАЛОЦИТЕ Ладилниците се наменети за лименки, мали шишиња од пијалок по ваш избор за да можете соодветно да се освежите на плажа. 4. ВОДООТПОРНО КУЌИШТЕ ЗА ТЕЛЕФОНОТ Затоа што не се може без мобилниот телефон на плажа, тогаш ...
сите 4 | | | веќе видена

Доколку Србија нема јасно да го поддржи ставот на Москва во врска со украинската криза, претседателот на Русија, Владимир Путин е подготвен да стави рампа на соработката за слободна трговија, дознава српски курир . Ова е една од непријатните пораки кои се на адреса на Александар Вучиќ во очи на неговата посета во Кремљ упатени со дипломатски канали. Барање на ЕУ Извор близок на српската влада тврди дека причина за ваквиот остар став на Москва треба да се бара во нивните дознавања дека Жозе Мануел Баросо при неодамнешната посета на Белград инсистирал на тоа Србија да воведе некоја од санкциите на ЕУ кон Русија. - Барал да го забраниме влезот во Србија за педест руски државјани кои се наоѓаат на црната листа на ЕУ и Америка или нашата влада во форма на изјава да го осуди Кремљ, тврди соговорник за српски медиум. - Во нерамноправна положба не става и долгот за гас, но и покрај тоа Премиерот од Путин треба да издејствува „украинска“ цена за гасот, односно 300 доларо за 1.000 кубика. За економскиот експерт Младен ...
сите 31 | | | веќе видена

За сексот е толку многу напишано, дебатирано, испеано и истражувано така што секогаш се чудиме дали постои уште нешто што не го знаеме. Но, кога станува збор за бизарностите и необичните работи во контекст на сексот, интересот повторно се враќа… Историските записи од 1800 година докажуваат дека жените и тогаш се служеле со контрацепција. Најчестата употребувана метода била навистина необична, односно тие мешале крокодилски измет со мед кој делувал како своевидна тапа за спермата. Еден фасцинантен факт гласи дека кондомите првично се правеле од животински црева или од лен. Пред 15-от век во Азија некои мажи употребувале кондоми коишто ја покривале само главата на пенисот. Во Кина таквите кондоми се правеле од свилена хартија или од овчи црева. Во Јапонија кондомите се изработувале од желкин оклоп или од животински рогови. Во 16-от век кондомите најчесто се правеле од лен натопен во хемикалии и потоа оставен да се исуши пред употреба. Уште еднo интересно откритие е дека и двата пола се многу чувствителни на ...
сите 9 | | | веќе видена

Белгиецот Самуен Н. е осуден на условна казна затвор во траење од две години бидејќи ја малтретирал својата поранешна сопруга така што непрекинато ѝ нарачувал пица на домашната адреса… Самуел во текот на една година на поранешната сопруга ѝ приредил вистински пекол. Освен што ѝ телефонирал во секој период од денот и ноќта, и ѝ упатувал расистички навреди, одмаздољубивиот 40-годишник ѝ нарачувал пици кои ѝ се доставувани на нејзина адреса. Жртвата добивала десетина различни пици. Иако не се наведува причината за неговото чудно однесување, се знае дека ова не му е прво „гастрономско злосторство“. Самуел веќе помина еден месец зад решетки поради кражба на колбаси во супермаркет. Освен условната казна затвор, судот во Турне му изрече забрана за приод до домот на поранешната сопруга и праќање какви било пратки.
сите 2 | | | веќе видена

Јаболков оцет, вински оцет, маслиново масло, ловоров лист, голем е изборот на природни рецепти со кои можете да го победите првутот. На вас е да одберете што ќе користите… Во 400 милилитри вода, сипете 100 милилитри јаболков оцет, и со таа смеса тријте ја косата откако ќе ја измиете со шампон. Коренот измасирајте го и исплакнете. Првутот можете да го отстраните и со вински оцет, а постапката е слична. Втријте вински оцет во косата и почекајте неколку минути да се исуши, па потоа исплакнете. Купката против првут од ловоров лист се подготвува така што во еден литар вода, се става еден грст нагмечени ловорови листови. Оставете ја смесата да отстои 20 минути, а потоа процедете. Нанесете ја на косата, почекајте еден час, а потоа исплакнете. Следниот рецепт е со листови свежа коприва. Околу 100 грама листови, ставете ги во еден литар вода, додадете неколку листови од цвет на камилица, и оставете да отстои два часа. Потоа процедете, и во таа смеса додадете 300 милилитри вински оцет. Со оваа течност мијте ја косата ...
сите 4 | | | веќе видена

Нивниот ентузијазам да освојуваат висини и љубовта кон природните атракции, ги вбројува во најактивните планинари во Делчево… Патот до среќата е враќање на човекот во природата. Оваа мисла на францускиот филозоф Сартр е мотото на 30-тината планинари од ПСД Голак за кои нема бариери кога се во прашање планините, пренесува ТВ СТАР . Нивниот ентузијазам да освојуваат висини и љубовта кон природните атракции, ги вбројува во најактивните планинари во Делчево. Досега, знамето на Македонија, овие планинари го развеале на многу освоени врвови на Балканот. Сепак, кога е планинарењето во прашање, овие ентузијасти се разочарани што Голак останува и понатаму без обележани планинарски патеки, кои можат да донесат голем број на планинари од светот. Следната најатрактивна дестинација на ова друштво е Триглав со 2860 метри. Неговото освојување е најавено за ова лето, но Триглав бара и средства, а како и досега, овие љубители на висините очекуваат поддршка од своите редовни спонзори. Видео прилогот на оваа тема погледнете го ...
| | веќе видена

Градовите ширум светот, освен со прекрасна природа, се карактеризираат и со различни архитектонски стилови, величенствени градби, и необични уметнички скулптури кои раскажуваат различни приказни… Во галеријата подолу, можете да погледнете дел од највпечатливите скулптури, а доколку сметате дека е некоја заборавена а вреди да се додаде, слободно испратете ни фотографија. The Shark, Oxford, UK Непознатиот, Рејкјавик, Исланд Аделаида, Австралија Амстердам, Холандија Братислава, Словачка Брисел, Белгија Будимпешта, Унгарија Варшава, Полска Гренџмоут, Велика Британија Далас, Тексас, САД Лондон, Велика Британија Луѓе на реката, Сингапур Марсеј, Франција Мелбурн, Австралија Нелсон Мендела, Јужноафриканска Република Њујорк, САД Онести, Романија Портленд, Орегон, САД Прага, Чешка Сцена од Втора светска војна со статуи во реална големина, Турција Таипеи, Тајван Тексас, САД Филаделфија, Пенсилванија, САД Црн дух , Клаипеда, Литванија Црн дух, Клаипеда, Литванија Expansion, Њујорк, САД Извор: 365.com.mk
сите 3 | | | веќе видена

Нашиот поп пејач Димитар Андоновски победи на Сунчане Скале… Со песната од Скопскиот фестивал “Ако ме боли” нашиот поп пејач Димитар Андоновски вчера вечер победи на фестивалот “Сунчане скале” во вечерта на нови ѕвезди, односно првата вечер од овој познат балкански фестивал кој оваа година слави јубилеј 20 години од своето постоење. Исто како и на минатогодишното издание на Скопскиот фестивал кога се здоби со третото место, така и овој пат Димитар докажа дека има одлична песна. Освен Димитар Андоновски, на сцената на ”Сунчане скале” се појави и поп пејачот Александар Тарабунов кој настапи со песната “Глумила је анџела”. Вечерва на ”Сунчане скале” ќе можете да ја погледнете ревијалната вечер кога на сцената ќе настапат познати музички имиња од Балканот како што се: Жељко Јоксимовиќ, Ивана Банфиќ, Гоца Тржан, Борис Новковиќ, Амадеус Бенд, Јелена Томачевиќ… и многу други. Преносот и од овогодинешното издание ќе можете да го следите на националната Алфа телевизија.
сите 21 | | | веќе видена

Утре во ноќниот CITY CLUB ќе гостуваат момците од познатата група NO END… Ноќниот CITY CLUB во Делчево како и што најави продолжува со забавите ова лето. И утревечер уште една луда и незаборавна забава , овојпат со добро познатите момци од групата NO END. Покрај добрата и загарантирана забава утревечер во CITY CLUB најавуваат и многу изненадувања, многу промоции и многу награди заедно со BADEL. Бидете дел од утрешната забава со NO END и уживајте во добрата забава и добро познатите промоции по екстра цени само за вас: ШТОК – 60 ден. ВОДКА – 40 ден. ШОТ ПЕЛИНКОВАЦ – 20 ден. 1 литар Шток – 1200 ден. 1 литар Водка – 700 ден. И тоа не е се, за сите присутни следува ПЕЛИНКОВАЦ ПОРТОКАЛ ГРАТИС, затоа бидете дел од забавата и не ја пропуштајте оваа понуда.
| | веќе видена

Во Норвешка се крие еден преубав град кој сигурно ја носи титулата на град со најкратко име во светот… Островот Лофтен во Норвешка е едно од најсликовитите места на планетата. Од Норвешкото море се издигаат волшебните глечерски врвови додека самата клима е многу пријатна бидејќи се наоѓа во залив. Многубројните туристи на овие острови секое лето доаѓаат за да уживаат во шетање на преубавите планини, да им се восхитуваат на селата и градчињата и да уживаат во сонцето 24 часа. Град А Едно од местата во кои туристите едвај чекаат да одат на Лофтенските острови е „А“, местото со најкратко име во светот. Ваквото име градот не го добил за да се прослави и да привлече што повеќе туристи. Ова име е стар норвешки збор што значи „мала река“ . Поради тоа, верувале или не, во самата Норвешка постојат дури седум села кои го носат истото име „А“. Патување од точка А до точка Б Во текот на 2014 година британскиот писател и комичар Пау Пери одлучил да тргне на многу необично патување со велосипед и тоа од точка ...
сите 2 | | | веќе видена

За да останете возбудени во врската потсетувајте се на првиот секс со својот партнер… Тоа го советува директорката на њујоршкиот Центар за женско сексуално здравје Хилда Хетчрасан, која е и авторка на бестселерот „Женски прирачник за сексот што сакате”. Многу мажи и жени сметаат првиот секс со сегашниот партнер е највозбудливиот, па и вознемирувачки. Затоа од време на време треба мисловно да се враќаат кон него, а исто така да се обидат да доживеат некои моменти од оваа интимна магија. Зошто на пример да не ја вклучите со партнерот онаа музика, на чија што позадина сте го сториле тоа за прв пат. Ставете си и од тогашниот парфем, послужете се и со истото вино. Зошто да него повторите редоследот на дејствија од оној пат. Верувајте дека тоа ќе го збогати заедничкиот сексуален живот, барем според авторката на книгата.
сите 17 | | | веќе видена

next