Делчево Денес

Денес се оддржа извлекувањето од наградната игра во обложувалницата „Marbet“ во Делчево. Во извлекувањето на оваа наградна игра влегуваат сите недобитни тикети а главна награда е телевизор. Најсреќен добитник на денешното извлекување беше Дејан Димитровски -Дендо. Извлекувањата од оваа наградна играа ќе се одржуваат секој 15-ти во месецот.
| | веќе видена

Полицијата до Основното јавно обвинителство Делчево поднесе кривична пријава против В.М.(46) од делчевското село Град, поради постоење на основано сомнение дека е сторител на кривично дело давање лажен исказ. На 21 ноември 2014 година пријавениот пред соработник за возачи во Делчево дал лажен исказ дека возачката дозвола ја има изгубено, иако знаел дека истата ја дал за замена за странска возачка дозвола, а врз основа на таквата изјава му е издадена нова возачка дозвола.
сите 21 | | | веќе видена

Поднесена е кривична пријава до Основното јавно обвинителство-Делчево против Д.А.(46) од Македонска Каменица, поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело “телесна повреда”. Имено на 30.01.2015 година во семејниот дом во Македонска Каменица пријавениот започнал вербална расправија со сопругата, а потоа физички ја нападнал удирајќи ја со бокс при што и нанел телесни повреди.
сите 28 | | | веќе видена

Надворешната канцелaрија за криминалистички работи во Делчево до основното јавно обвинителство во Делчево поднесе кривична пријава против М.С.(56) од Делчево, поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело “загрозување на сигурноста ”. Имено на 29.01.2015 година пријавениот неповикано влегол во просторијата на директорката во основно училиште во Делчево, при што упатил сериозни закани по нејзиниот живот, поради тоа што истата не дала барање за трансформација на договор на работното место на сопругата на пријавениот.
сите 28 | | | веќе видена

Изразувањето љубов преку социјалните мрежи е најголемиот грев Изразувањето љубов преку социјалните мрежи е најголемиот грев, а на второто место се наоѓа јавна кавга на социјалните мрежи, како и тажни статуси поради прекин на врската. Дали сте една од оние личности кои сите настани од својата љубовна врска ги делат преку социјални мрежи? Ако е така, знајте дека вашето однесување многу иритира. Имено, најновите истражувања покажуваат дека повеќето луѓе ги иритира објавувањето статус поврзан со љубовната врска, а посебно им смета кога паровите еден на друг изјавуваат љубов по пат на Фејсбук. Според коментарите на испитаниците кои учествувале во истражувањето на британскиот сајт Match.com, изјавувањето љубов преку социјалните мрежи е најголемиот грев. Следи јавна кавга на социјалните мрежи, како и тажните статуси поради прекин за врската. Интересно е дека се повеќе и повеќе луѓе ги користат компјутерите за документирање на своите љубовни односи, а најдраго им е кога ќе можат да објават дека се во врска. ...
| | веќе видена

Компанијата „Гугл“ се надева дека нејзината апликација „транслејт“ (преведувач) ќе ги урне јазичните бариери со помош на гласовното преведување… Ажурираната апликација веднаш нуди изговорен превод на зборови на десетина јазици и на тој начин овозможува лесно да се разберат луѓето што ќе се најдат во странска земја, јавува „Индипендент“. Апликацијата, исто така, нуди употреба на камера како средство за преведување. Тоа значи дека корисникот може со помош на камерата да направи слика и автоматски да добие превод на тоа што пишува на неа. Благодарение на оваа апликација, туристите во рестораните нема да бидат измамени и натерани да нарачаат нешто без да знаат што е. Сето ова изгледа како преведувачот да има волшебни дејства. Делумно, тоа е и вистина затоа што ни овозможува лесно да се разбереме со пријателите од странство, а, исто така, и со локалното население во земјата во која сме туристи. Сепак, постојат и ограничувања. Иако конверзацискиот мод функционира на 38 различни јазици, фотопреводот вклучува само ...
| | веќе видена

Делчевската полиција до Основното јавно обвинителство-Делчево поднесе кривична пријава против Б.В.(26) од Делчево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. На неутврден датум, пријавениот неовластено набавил пет парчиња ловна муниција која ја чувал во куќа на негов роднина во село Тработивиште, при претрес на 2. Септември 2014 година истата е пронајдена и одземена. На 2 ноември 2014 година во делчевското село Тработивиште, од страна на полициски службеници извршен е преглед над пријавениот при што се пронајдени и одземени една ловечка пушка, еден кожен реденик и 18 ловни патрони. Извор: MKD.mk
сите 30 | | | веќе видена

Поради обилните врнежи кои во изминатиот период ја зафатија и источна Македонија и предизвикаа огромни штети и одрони од камења целосно го блокираа патниот правец Кочани – Македонска Каменица-Делчево за секаков вид на моторни возила. Жителите од тој регион сега мора да патуваат преку Виница – Берово- Пехчево за да стигнат до крајниот исток и градот Делчево. Пред пет часа состојбата на тој патен правец изгледаше вака , а граѓаните се надеваат на побрзо расчитување и враќање во нормала на целиот сообраќај. Извор: Faktor.mk
сите 13 | | | веќе видена

Кик Боксинг клубот АС од Делчево прославува 15 години постоење на спортската сцена во Македонија… Кик Боксинг клубот АС од Делчево го прославува 15-от роденден. 15 успешни години на спортската сцена во Македонија, учества на многу натпреварувања , освоени многу трофеи и медали, со еден збор едни од најдобрите. Прославувајќи го својот 15-ет годишен јубилеј Кик Боксинг клубот АС врши упис на нови членови и по тој повод ви нуди многу попусти за сите заинтересирани. Само за вас семејни попусти, попуст за препорака на две другарчиња, дополнителен попуст за најбрзите 10 новозапишани и многу ,многу повеќе. Затоа, повелете во спортската сала во ООУ “Ванчо Прке” во Делчево и тоа во деновите вторник од 16 до 17:30 часот, четврток од 19:30 до 21 часот и сабота во периодот од 19:30 до 20:30 часот и остварете го својот сон и бидете едни од најдобрите. Покрај во редовните термини за детални информации посете ја и нашата ФЕЈСБУК страна, бидете во тек со настаните и нашите активности и информирајте се за се што ве ...
| | веќе видена

Патниот правец Кочани – Македонска Каменица е во целосен прекин за секаков вид моторни возила поради големи одрони на камења и се пренасочува преку Виница – Берово и Делчево. Сообраќајот на патните правци Кочани – Зрновци и Тработивиште – Разловци е во прекин поради попуштање на мостовите на реката Брегалница. Алтернативен пат за Тработивиште е стариот пат Делчево – Тработивиште. AМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево, Виница – Берово каде е можна почеста појава на одрони. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата
сите 202 | | | веќе видена

На изненадување на истражувачите и жителите на историскиот византиски малоазиски град Изник (некогашна Никеја) во турската провинција Бурса, под површината на езерото се појавил темел од некошната очигледно величествената византиска Грчка православна црква, стара 1.500 години… Ова откритие конечно докажа дека се точни локалните легенди за постоењето на големата историска црква од четвртиот век посветена на светиот апостол Петар. Всушност, се смета дека тоа бил еден од првите големи храмови што ја краселе тогашната православна Мала Азија. Професор Мустафа Сахин од Отсекот за археологија на Универзитетот Улудаг во Бурса вели дека темелите испливале на два метра длабочина на некои 20-тина метри од брегот. Тој вели дека историските податоци говорат дека изградбата на црквата е започната во 313. година, а дека е завршена најверојатно 500. година. Професорот Сахин наведува и дека на истото место би требало да лежат и темелите на локалниот парламент од историското доба. Покрај римското здание била изградена и ...
| | веќе видена

Министерката за култура денеска ќе престојува во Делчево, каде што ќе има средба со градоначалникот Дарко Шехтански и ќе ја посети целосно реконструираната кино сала на Центарот за културата „Никола Јонков Вапцаров“. Канческа-Милевска ќе го посети и делчевското село Драмче и Спомен-собата на дедо Митко, еден од најстарите и први ороводци на орото „Копачка“ кое УНЕСКО го впиша на својата репрезентативна листа. За време на посетата на Делчево, министерката за култура ќе положи и цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев, по повод 143 години од раѓањето на македонскиот револуционер.
сите 12 | | | веќе видена

Кога на некој ќе му се посреќи, обично велиме дека му паднала секирата во медот. Сепак, кое е потеклото и значењето на оваа изрека? За разлика од денешните одгледувачи на пчели, пчеларите од минатото не знаеле за кошници и питоми пчели, туку шетале низ шумите во потрега по рој диви пчели и нивните гнезда полни со мед. Тоа не било лесно, бидејќи пчелите наоѓале засолниште за себе и за медот во шуплини на врвовите од дрвјата. Собирачите на мед морале доста да се измачат качувајќи се по стеблата и удирајќи со врвот од секирата за да пронајдат шуплина под кората. Кога ловецот на мед ќе наишол на засолниште, неговата секира лесно ја пробивала кората од дрвото и веднаш тонела во мед, што се сметало за голема среќа, па така настанала фразата „Му падна секирата во мед“.
| | веќе видена

ЛОНДОН – Дилерите на дрога не сакаат да користат паметни телефони, па се во постојана потрага кон старите модели, а наводно, омилен им е Нокиа 8210. Британските медиуми тврдат дека криминалците во Бирмингем се свртеле кон обичните мобилни телефони за да можат да и избегаат на полицијата. Не е реткост да се продаде крек во замена за стар телефон, наместо пари. „Имам три Нокии 8210, и преку нив полицијата не може да ме лоцира, а и подолго ми трае батеријата. Имам доверба во старите Нокии“, открил еден дилер. Овој телефон не поседува GPS кој се наоѓа во паметните телефони, ниту Bluetooth, NFC или WiFi. Овие телефони станале толку популарни, што и ден денес се продаваат „како алва“. Интересно е дека неговата просечна цена денес изнесува околу 30 фунти, што е многу за користена технологија стара 16 години.
| | веќе видена

Многупати досега имаме пишувано за оваа состојка а сега подетално ќе ги изнесеме сите факти за рецептот кој следи. Водата со лимон дејствува исклучително чисто и здраво. Таа има свеж, помалку горчлив вкус поради кој ќе имате чуство дека мора да биде добра за вас, а тоа е вистината. Сите знаеме колку е здраво да се пие многу вода. Тоа е веројатно најдобрата работа ( покрај тоа и без калории) која може да ја направите за своето здравје. Но, водата на многумина им е „досадна“ па може да и дадете вкус со помош на лимон. А еве кои се другите предности на водата ос лимон: 1. Лимонот, како и останатите цитруси е полн со витамин Ц. Тоа е оксиданс кој го поправа оштетувањето на клетките, ги забавува болестите во стареењето, вклучувајќи ги и кардиоваскуларните болести и рак, и го одржува вашиот вид здрав. 2. Исто така помага во борба против стареењето на кожата. А во комбинација со хидратацијата, која ја добивате од водата, ќе изгледате двојно помлади. 3. Дури иако не верувате во „чистење на телото“, знајте дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Домот на Стефан Стоичов од улицата Глигор Прличев во Делчево како езеро при пообилни врнежи, пренесува Тв СТАР. 40 години овој човек и неговото семејство мака мачат со атмосферската вода и фекалната канализација која од целиот рид на населбата Милково Брдо се собира кај него: „Кога врне ја не спијам цели нои, дежурам оти не знам колку вода ќе надојде и кога ќе ме поплави“ вели Стефан Стоичов. Спас овој човек барал од Општината, но и од сите институции. „Револтирани сме , та нема до дека. Рекоа по Нова година ќе дојдеме, уште ги нема. Доаѓаат само за избори, после тоа никаде ги нема“ вели Стоичов. Маката на ова семејството ја потврдуваат и неговите соседи. „Јас сум повисоко и од кај мене водата бега, ама целата се собира кај нив во дворот. навистина е проблем“ вели сосед на Стефан. Како и кога надлежните ќе го решат проблемот на Стоичови не успеавме да дознаеме. Од јавното комунално не сакаа да го коментираат проблемот на Стефан, а не добивме информација ниту како Општината во чија надлежност е решавањето на ...
| | веќе видена

Да и помогнеме на Ивана Савеска! Ивана има 28 години и проблеми со видот. Таа може да го поврати својот вид само со вградување на био чип, кој би овозможил да живее нормален живот како сите ние. Но самиот чип и неговото вграду вање треба да се направат во клиника во Русија, и се вкупно, операцијата и чипот, чинат над 7000 евра. Да и помогнеме на Ивана да ја изживее својата младост со полно срце, и здрав вид. Наша должност е! Телефонски број за донации од Т-Мобиле: 070143122 Телефонски број за донации од ВИП : 077143-133 Со секое јавување донираме 100 денари +18 денари ддв. или на жиро сметка UNI BANKA 240337007788341 на име на Ивана Савеска
сите 5 | | | веќе видена

Водостојот на реката Брегалница во Делчево е значително зголемен и можно е излевање од своето корито во централното градско подрачје. Во моментов од браната Калиманци се испуштаат 30м/3 вода, но постои дотек од 198 м/3, со што постои сериозна можност за прелевање. Еве како во моментов изгледа реката Брегалница во Делчево.
сите 14 | | | веќе видена

Мики Ивановски е прогласен за најдобар кикбоксер на Меморијалниот турнир „Љупчо Неделковски“ што се одржа вечерва во Виница. Носителот на бронзениот медал од Европското првенство, Мики Ивановски го совлада Огуз Шеќер од Турција во К1 до 81. Тој уште во првата рунда тргна да го реши мечот колку што може побрзо, но неговиот противник, исто така, влезе храбро во борбата. По размена неколку ножни удари, Ивановски го дочека Шеќер со еден жесток удар со рака. Втората рунда беше тактички водена и од двајцата борци, а трета рунда беше тотална размена на разноврсни удари, а попрецизни беа на Ивановски. Публиката, како да се чуваше за оваа борба. На крајот заслужено му припадна победата и пехарот за најдобар кикбоксер. -М ожеше и повеќе и подобро. Од неделата до четвртокот имав висока температура, 39 степени, за да ја симнам примав инјекции. Како што бев подготвен, мислев дека уште во првата рунда ќе ја завршам борбата , изјави Ивановски по мечот. Ваквата намера на Ивановски беше забележлива, зашто во првата рунда ...
| | веќе видена

Мики Ивановски минатата година на Европското првенство во кик бокс во Билбао , Шпанија, во категоријата до 81 килограм во К-1 го освои бронзениот медал . На Меморијалниот турнир „Љупчо Неделковски“ во Виница ќе се сретне со Огуз Шеќер од Турција. -Противникот Огуз Шеќер е повеќекратен шампион на Турција во мај тај и во К-1 дисциплина. Искусен борец. На јутјуб ги следев неговите борби, а победува со нокаут. Форсира лево кроше и колена, но тоа не ми преставува проблем. Мислам дека ќе ја добијам борбата. Очекувам да го победам со нокаут, уверува Ивановски. Тој истакнува приоритет му било спектакуларниот турнир да биде во неговиот роден град Делчево. Не знае од кои причини е закажан во Виница. – Очекувам подршка од публиката, оти нема да бидат разочарани. Ветувам дека стартот на Новата 2015 година ќе биде со победа. Во оваа година ме чекаат други борби на меѓународно ниво, а на крајот од годината и Светското првенство, истакнува носителот на бронзениот медал од ЕП. Меѓународнит меморијален турнир „Љупчо ...
| | веќе видена

next