Делчево Денес

Club XS Ве поканува на најдобрата забава со која ќе го означиме почетокот на есента 2014! После подолга пауза повторно на сцена ни доаѓа еден од најдобрите балкански диџеи – DJ Marek од соседна Бугарија. Оваа сабота во ноќниот клуб XS во Делчево ќе има вистински спектакл. Гостите ке имаат незаборавна вечер уживајки во најголемите светски хитови и нивните миксови изведени од неповторливиот DJ Marek… Ветуваат одлична забава со многу изненадувања – Ве очекуваме! ★★По тој повод сите пијачки ги симнуваме за цена помалку а посебни промоции се: ★Водка – 40 ден ★Коњак – 40 ден ★Мента – 40 ден ★Џин – 40 ден ★Скопско/Даб- 60 ден ★ Бесплатни шотови за сите! ★
| | веќе видена

Голманor на швајцарскиот клуб „Мури“, Рето Фелдер најави дека ќе ги тужи навивачите на „Баден“ кои во текот на еден меч наместо вода му понудиле урина… Фелдер вели дека му било тешко кога без да се посомнева се напил од шишето и со ужас утврдил дека во него има урина, а не вода. Швајцарскиот таблоид „Блик“ објави дека засега непознати хулигани наговориле собирачот на топки во текот на второто полувреме го замени шишето на голманот кое стоело покрај голот. Како што пренесува весникот, кога Фелдер сфатил што му дале да пие, хулиганите почнале да скандираат: „Сега имаш СИДА“. Тренерот на „Мури“, Бит Хубел изјави дека „едноставно е шокиран“. – Ова навистина е врв на се. Играв и јас фудбал и искусив се и сешто, но ова надминува се, рече Хубел. Претседателот на „Баден“, Томи Браун му се извини на голманот во име на клубот и рече дека веќе спроведува интерна истрага. Извор: Plusinfo.mk
сите 5 | | | веќе видена

Иако сакаат промени, мажите сакаат и чувство на стабилност и сакаат познати работи… Поради тоа бившата партнерка често им паѓа на памет кога ќе се возбудат, а ако се сретнат со неа и ако и таа тоа го сака, често доаѓа до „потсетување“ на тоа како сето тоа изгледало. Ако вашиот поранешен партнер сака секс со вас, потребно ви е објаснување зошто тој го посакува тоа? Бившата му е позната - Тој знае дека нема потреба да ја импресионира, ниту пак да се мачи да размислува дали нешто ѝ се допаѓа ниту дали ќе се налути ако нешто направи. Истото важи и за неа – присуството на познато тело за мажите е прекрасно – но вам нема да ви помогне ако сè уште не сте ја преболеле. Таа му е лесно достапна - Не е лесно да најдеш нова девојка за врска, па ниту за секс. Ако сака брзо опуштање, може тоа да го најде кај бившата, а таа нема да се навреди, бидејќи се познаваат. Но, може да биде повредена, дури и ако тоа не го сака. Има потреба од страст - Секогаш ќе падне на зборовите „само уште еднаш со бившата,“ нема сомневање. ...
сите 6 | | | веќе видена

На средбата, избрканите од работа се договорија да формираат здружение на граѓаните под името „Жртви на преродбата на Малешевски“ за да се подигне свеста на сегашните локални политичари, но и вработените достојно да ги сочуваат своите права… И сто кривични пријави не можат да му ја исперат совеста на бившиот градоначалник на Делчево,Горан Малешевски, ниту можат да го избришат тоа што тој го направи врз семејствата на 50-ината избркани работници од неколку општински институции за време на неговото владеење, порачаа денеска претставници на избрканите работници, т. н. жртви на преродбата на Малешевски., пренесува ТВ СТАР. Во времето на Малешевски, Делчево се откажа и од своето природното-историското и културното наследство затворајќи го локалниот музеј „Пијанец“. На средбата, избрканите од работа се договорија да формираат здружение на граѓаните под името „Жртви на преродбата на Малешевски“ за да се подигне свеста на сегашните локални политичари, но и вработените достојно да ги сочуваат своите права. Во врска ...
| | веќе видена

И Делчево наскоро ќе добие нов тениски терен во склоп на ООУ “Ванчо Прке”, каде што сите љубители на овој спорт ќе можат да уживаат во него… Откако минатата година беше пуштено во употреба новото мултинаменското спортско игралиште во склопот на ООУ„Ванчо Прке“ Делчево, деновиве се започна со изградба и на тениско игралиште кое ќе биде на површина од 540 метри квадратни. Градежни активности се веќе во тек и екипи работат на средување и подготовка на теренот по што следува асфалтирање во два слоја. Врз финиот асфалт ќе се изведе завршен акрилен слој со гумиран противокилзен гранулат во три слоја. Предвидено е тениското игралиште да биде оградено со жичана мрежа – универзално челично пластифицирано плетиво со висина од 3.40 метри, а на теренот е предвидено поставување на тениска мрежа со сите пропратни елементи која одговара на сите стандарди за тениски натпревари. Изградбата на тениското игралиште е целосно финансирана од Буџетот на Општина Делчево и изнесува околу 1.800.000 денари.
сите 2 | | | веќе видена

Научниците велат дека долгото седење го менува хемискиот состав на организмот и може да влијае на тоа колку долго ќе живееме… Не е важно само каде седиме – во канцеларија, школо, во автомобил или дома, туку колку часа тоа трае. Неколку студии покажале дека оние кои долго седат се склони на зголемување на тежината, срцеви болести и прерана смрт. Физиологот Марк Хамилтон укажува дека пушењето и долгото седење имаат изненадувачка сличност, бидејќи и двата фактори се опасни. Хамилтон и неговите колеги во Биомедицинскиот истражувачки центар Пенингтон во Луизијана, откриле дека седењето деактивира една важна хемикалија која ги согорува мастите и дека луѓето кои седат подолго од 6 часа дневно, умираат од дијабетис. Според едно истражување од 2004 година, американците повеќе од половина живот го поминуваат седејќи и тоа на работа, во автомобилите или дома.
| | веќе видена

Уште поцрна работа во целата приказна е тоа што заболените работници се отпуптени, а нивните фамилии банкротирале обидувајќи се сами да го платат лечењето. Компанијата Епл ја истражува фабриката која е задолжена за производство на делови за Ајфон во Кина, после откритието дека голем број млади работници заболеле или починале од леукемија. Најмалку 13 работници во раните дваесетти години од 2010 година заболеле од леукемија во фабриката Фокскон во градо Шенџен, а петмина веќе починале. Семејствата на починатите веруваат дека главната причина за добивање леукемија е што работниците се изложени на опасни хемикалии, помеѓу кои и оние кои се користат за чистење на електрични панели. Се претпоставува дека бројот на работници кои можат да заболат од овој вид на канцер е далеку поголем. Уште полошо во целата приказна е тоа што заболените работници се отпушени, а нивните фамилии банкротирале во обид самите да го платат лечењето. Компанијата Епл сериозно го сфати проблемот и започна со истражување во фабриката во ...
сите 10 | | | веќе видена

Историјата е преполна со приказни за настани и личности кои го промениле светот. Но, постојат детали за кои знаеме малку, а значајно влијаеле на најважните настани за човештвото. Српскиот портал Телеграф објавува некои од нив: 1. Работното место на Ли Харви Освалд Месец дена пред убиството на американскиот претседател Кенеди, неговиот атентатор Ли Харви Освалд добил работа во училишна библиотека во Тексас. Освалд подоцна го искористи своето работно место како покритие за извршувањето на еден од најголемите претседателски атентати во историјата. Тоа веројатно влијаело на текот на настаните. 2. Едвин Бут го спаси Линколн Пред смртта на Абрахам Линколн, неговиот син Роберт бил на патување и поминувал покрај Њу Џерси. Додека чекал воз, паднал на шините во моментот кога возот се приближувал. За среќа, младиот Линколн се извлекол на време, пред да му се случи нешто страшно. Неговиот спасител бил Едвин Бут, актер и брат на Џон Вилкс Бут, кој подоцна во атентат го уби Абрахам Линколн. Ова се смета за една од ...
сите 2 | | | веќе видена

Една постара жена загина, а уште три лица се водат како исчезнати во новите поплави што ја зафатија источна Србија, како последица од обилните врнежи дожд и надојдените води. Заради огромните поплави и лизгања на земјиштето прогласена е вонредна состојба во општините Кладово, Мајданпек и Неготин, а припадниците на спасувачките екипи продолжуваат со евакуацијата на населението од најзагрозените подрачја. Досега се евакуирани над 500 лица. Надојдената вода предизвика огромна штета навлегувајќи во хидроцентралите Ѓердап 1 и Ѓердап 2, а вработените се обидуваат да се справат со поплавите кои носат се пред себе и да ги заштитат овие витални енергетски објакти за Србија. Со поголеми проблеми се соочува хидроцентралата Ѓердап 2, во која неколку агрегати се исфрлени затоа што во нив продрела вода и кал. Работата на оваа хидроцентрала е загрозена. Дождот во источна Србија продолжува да паѓа. Само во последните 30 часа наврнале и по 150 литри на метар квадратен. Населението во поплавените и отсечени подрачја веќе се ...
сите 30 | | | веќе видена

Буџетот за 2015-та година стаса во Собрание. Најмногу пари или повеќе од 1,3 милијарди евра ќе трошат за социјални трансфери. Значајно зголемување на расходната страна има и кај трошоците за исплата на камати по основ на домашни и странски задолжувања. Владината проекција за економски раст од 4%, според дел од бизнисмените е амбициозна. Сметаат дека големо влијание ќе имаат новите негативни сигнали од Европа за негативен економски раст во дел од европските економии, меѓу кои и Германија, стартешкиот партнер на Македонија. За социјални трансфери – 1,3 милијарди евра… И догодина Владата го зголеми буџетот за стоки и услуги, за социјала, за плати. Помалку пари ќе има за субвенции и трансфери, но зголемена е буџетската издашност за камати по основ на долгови. Најголема буџетска ставка остануваат социјалните трансфери кои се искачија на ниво од 1,3 милијарди евра. Потоа само за исплата на плати и надоместоци догодина буџетот е зголемен за 14 милиони евра. Ставката за стоки и услуги се зголемува за 700 илајди евра ...
сите 5 | | | веќе видена

Кривична пријава за поранешниот градоначланик на Делчево, Г. М. Полицијата го сомничи дека ја оштетил Општина Делчево со 2. 404 860 денари, објави Tв СТАР Според информацијата од СВР Штип, тој е осомниен дека е сторител на две кривични дела „Фалсификување или уништување на службена исправа“ и за „ Злоупотреба на службената полошба и овластување“. Според СВР Штип, поранешниот делчевски градоначланик во периодот од 2009-2013 година како градоначланик на Делчево ја злоупотребил службената положба и овластување со пречекорување на границите на своето овластување, имено тој ги зел и не ги вратил двата оригинални договори за уредување на односите со директорот на ЈПКД„Брегалница“ и донел одлука за разрешување на директорот без да ги наведе и да ги образложи причините за разрешувањето што, според полицијата, бил должен да го направи. Со ова , тој му овозможил на директорот на ЈПКД Брегалница во судска постапка против Општина Делчево да го добие спорот нанесувајќи и штета на Општината од 17 .640 денари. Но, ова не е ...
сите 7 | | | веќе видена

Во Делчево наскоро ќе почне со работа новиот Центар за странски јазици “MASTER”, откако од 5-ти септември центарот започна со уписите за курсевите… Од 5-ти септември Центарот за странски јазици “MASTER” во Делчево започна со уписите за курсевите кои ќе почнат да се изведуваат кон крајот на месец септември. Уписите ќе траат се до 22-ри септември , уште десетина дена, а за некој од курсевите можете да се пријавите секој ден на телефонот 077 / 747 – 467, или преку порака на нивната FACEBOOK страна. Во рамките на училиштето ќе се изведуваат курсеви по англиски, германски, француски и италијански јазик, а самите курсеви ќе ги изведуваат врвни и реномирани професори , со најсовремени методи и техники на работа. Во рамките на училиштето се предвидени курсеви за сите возрасти , како и за оние најмалите од пред училишна возраст, а курсевите се продолжение на веќе постоечките курсеви од претходните години, а истите ќе се изведуваат во сопствена и најсовремно опремена просторија за работа. Покрај тоа Центарот за ...
сите 2 | | | веќе видена

Многу забава, многу изненадувања, најниски цени во градот и едно поинакво издание најавува менаџерски тим на делчевскиот ноќен клуб “XS”. Mенаџерски тим пред се најавува многу добра забава ,а тоа веќе го покажува и нивниот план за овој викенд. Делчевчани во петок ке уживаат во ˮEnd of Summer Partyˮ со најдобрите хитови од ова лето, многу алкохол по најниски цени, додека за во сабота најавуваат ˮCuba Libre Latino-Salsa Night ˮ исто така по најниски цени на пијачки во градот и многу други изненадувања. Овој викенд само за вас: Рум, Ликер и Мента – 40 денари Коњак, Водка, Џин – 40 денари Пиво(ДАБ/СКОПСКО) – 60 денари Бидете дел од најдоброто збиднување овој викенд и не ја пропуштајте забавата.
| | веќе видена

Објавени добитниците на наградите за афоризам и карикатура од фестивалот „Пијанец 2014“ во Делчево … Жири комисијата на Меѓународниот фестивал за хумор и сатира „Пијанец 2014“ денес ги објави резултатите од наградниот конкурс за афоризам и карикатура. Од пристигнатите трудови на еколошката тема „Зелено зелено“ првата награда за трајни вредности и посебен придонес во развојот на хуморот и сатирата во Република Македонија е доделена на Миро Георгиевски за карикатура и на Иван Карадак за сатира. Наградите што ги доделува НУ Центар за култура „Никола Јонков Вапцаров„ ги добија Кети Радевска и Зденко Пухин за карикатура и Деана Саиловиќ и Екрем Мациќ за афоризам. Добитници на плакети за афоризам се Васил Толевски – златна, Братислав Костадинов – сребрена и Веселин Сидаров – бронзена. Златна плакета за карикатура доби Каи Веидонг од Кина, сребрена Владимир Казањевски од Украина и бронзената Али Ронагијан од Иран. По препорака на жири комисијата специјалните награди годинава ги добија Вељко Рајковиќ, Живко ...
сите 2 | | | веќе видена

Полициската станица во Делчево поднесе кривична пријава против Б.С.(46) од Македонска Каменица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “тешка телесна повреда”. Како што е наведено во полицискиот билтен, на 30.07.2014 година во 11:30 часот кај месноста Зајачка бачија во атар на Делчево поради претходно нарушени меѓучовечки односи, пријавениот физички го нападнал Д.М. од село Вратиславци-делчевско. Тој му нанел тешка телесна повреда во пределот на главата.
сите 36 | | | веќе видена

45 годишниот К.Т. од Северна Кореја со својот велосипед со кој допатувал во Македонија, се се движел на магистралниот пат Делчево-М.Каменица, кај с.Очипала и се сапозапалил. Застанал покрај патот за да смени плинска боца на апарат за кафе, но од боцата избувнал пламен, при што К.Т. се здобил со изгореници од втор степен во пределот на главата и телото и истиот е пренесен во ГОБ-Скопје.
сите 2 | | | веќе видена

Тоа значи дека животот на Земјата можел да се развие дури 60 милиони години порано отколку што се верувало… Научниците долго верувале дека периодот кога Земјата станала богата со кислород погодна за развој на живот бил пред 2,4 милијарди години, меѓутоа, сега група геолози од Ирска пронашле доказ дека пред дури 600 милиони години постоел краток период на оксидација на нашата планета. Тоа значи дека животот на Земјата можел да се развие дури 60 милиони години порано отколку што се верувало. Групата научници работела во Индија и таму пронашла докази за хемиското распаѓање на карпите од кои настанува земјиштето, а што се случува единствено во присуство на кислород.
| | веќе видена

Докажано е дека некои мириси може да го освежат нашиот ум, да ни помогнат подобро и повеќе да помниме… Добро познато е дека мирисите ги оживуваат спомените. Веројатно тоа сте го доживеале кога некаде сте налетале на мирис на јаболки и цимет кој ве потсетува на Божиќ кај вашите баба и дедо па сте се почувствувале како повтроно да сте дете. Веројатно сте се увериле во моќта на мирисите и знаете дека имаат неверојатно влијание врз нашите емоции, ум и тело. Докажано е дека некои мириси може да го освежат нашиот ум, да ни помогнат подобро и повеќе да помниме. Некои друг пак може да не натераат малку повеќе да запнеме на тренинг, и вежбите кои ги изведуваме да ни бидат помалку напорни. Некои ароми имаат мож да не разбудат, некои да не смират, некои да создадат чувство на блискост а некои да ни пружат утеха. Запознајте ги магичните својства на лавандата, ванилата, ментата, јасминот и како тие делуваат врз човечкиот организам. Ванила Ако ви треба утеха или свеж бран на креативност помирснете ја ванилата. Нејзината ...
сите 2 | | | веќе видена

Ирански научници откриле брзо природно лекување на кашлицата со помош на мед и кафе… Истражувачите се занимавале со хронична кашлица што кај пациентите трае повеќе недели по инфекција на белите дробови. Лекарите препишуваат различни видови лекови за овие пациенти, но хроничната кашлица многу често ги мачи болните долго по самата инфекција. Биле направени три контролни групи. Две групи се лекувале со стандардни лекови, додека на третата ѝ се давала комбинација од 20 грама мед измешан со три грама инстант кафе. Дозата на пациентите им се давала во период од осум часа во текот на седум дена. Резултатите на групата со медот и кафето при лекување на хронична кашлица биле убедливо најдобри. Во споредба со некои лекови, обичното инстант кафе и медот дале одлични резултати. Супериорноста на излекувањето со мед и кафе била не само во зачестеноста на кашлањето, која се намалила, туку и во брзината на дејствувањето на овој природен лек во однос на хемикалиите во некои медикаменти. Според ова истражување, се советува: ...
| | веќе видена

Република Македонија денеска одбележува 23 години од референдумот на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава… Повеќе од 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година, позитивно одговорија на референдумско прашање „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“. На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година. Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија. Новиот Устав беше усвоен на 17 ноември 1991 година. Сенка врз настаните со кои се поставија темелите на самостојна Македонија фрли бојкотот на референдумот од дел од албанската етничка заедница и неподдржувањето на новиот Устав од пратениците Албанци. Десет години подоцна Уставот беше надополнет по конфликтот во 2001 и ...
сите 6 | | | веќе видена

next