Делчево Денес

Кандидатот за градоначалник на Делчево од СДСМ, Горан Трајковски, на синоќешната партиска конвенција најави победа уште во првиот круг. Тој меѓу другото порача ...
сите 29 | | | веќе видена

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Кристи Стојковски Почитувани, Од центарот на Делчево кандидатот за градоначалник од СДСМ, Горан Трајковски ...
сите 30 | | | веќе видена

Тимот на Делчево стигна до историска прва победа во Првата Лига, откако славеше на гостувањето во Скопје, кај составот на Спартак со 32:33 со гол постигнат во последните моменти од натпреварот, кој беше за прво и последно водство на гостинскиот тим. Во текот на целиот меч домашните ракометари на Спартак го диктираа темпото и водеа најчесто со 2 до 4 голови разлика, а нерешено беше само на стартот, 1:1, како и во финишот 31:31, 32:32, пред гостите од Делчево да го постигнат голот вреден победа и бодови. Најистакнат поединец во победничкиот тим беше Гоце Ѓоргиевски со 14 голови, кој практично сам го победи Спартак, а Ѓорѓиев даде 7, додека кај домашниот тим најдобри беа Манев со 8 и Ангеловски со 7 голови. Извор: 24Rakomet.mk
сите 9 | | | веќе видена

Во Општинската изборна комисија во Делчево потврдени се листите на кандидатите за градоначалник и листите на кандидати за членови на Совет на општина Делчево кои ќе учествуваат на претстојните локални избори. Во Делчево ќе има двајца кандидати за градоначалник и две листи со кандидати за советници. Потврдена е листата за кандидатот за градоначалник Горан Трајковски од СДСМ и коалицијата и на Иван Соколов од ВМРО ДПМНЕ со коалициските партнери. Овие две партии поднеле и листа на советници од по 15 кандидати. За да гласате на анкетата „Кој ќе биде нов градоначалник на Делчево“, кликнете на следниов линк: https://strawpoll.com / a3b22exp
сите 41 | | | веќе видена

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира перспективна иднина на сите граѓани на Делчево, истакна на вечерашната промоција во просториите на ВМРО-ДПМНЕ кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и здружената коалиција, Иван Соколов.
сите 44 | | | веќе видена

Со нова стручна насока, делчевската гимназија ја проширува понудата за идните средношколци од Делчево, но и регионот. Станува збор за угостителската насока- келнер, која се наметна како потреба од квалификуван кадар за оваа струка во регионот кој претендира за развој на туризмот. Поради потребите кои ги имаме во Делчево и потребите за задржување на наши ученици кои имаат послаб успех кои своето образование го продолжуваат во соседнте градови, Кочани, Штип, Скопје, одлучивме да воведеме струка-келнер, тригодишно образование кое на некој начин ќе ги задоволи потребите и на учениците со послаб успех, но и потребите во градот, угостителските објекти, изјави Билјана Петровска, директор на СОУ „М М Брицо“- Делчево. Оваа насока на идните келнери им нуди професионализација и конкурентност на пазарот на трудот. Од искуство можеме да кажеме дека наши ученици одат во соседните држави, како Бугарија, Италија и сл и работат како келнери и сметам дека со верификацијата на овоаа насока , понатаму ќе можеме да одржуваме ...
сите 2 | | | веќе видена

Енергетската ефикасност на делчевската деветолетка „Св. Kлимент Охридски“ ~ донесе заштеда од 520.000 денари за една година. Директорката на деветолетката, Валентина Михаиловска, истакна дека овие средства ќе се пренаменат за потребите на училиштето. – Планираме околу 440.000 денари да одвоиме за лаптоп-компјутери, за потребите на училиштето и наставата, а преостанатите пари ќе бидат наменети за да ги смениме внатрешните врати на училниците и канцелариите – рече Михаиловска. Таа истакна дека 2016 и дел од 2017 година за училиштето се години со најмногу реализирани проекти. – Стартуваме со едносменска работа. Проект на училиштето вреден 245.000 денари со што се направија четири нови училници. Потоа добивме проект од МОН вреден 183.000 евра со кој беше сменета целата столарија и покривната конструкција. Така што по една училишна година, ние веќе штедиме средства – истакна Михаиловска. Последната инвестиција во ова училиште е реконструкцијата на четири санитарни јазли, но и инсталацијата на шест калорифери за ...
сите 10 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против Т.М. (51) од делчевското селоТурија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело несовесно работење во службата. На 31 октомври 2016 година пријавениот, вработен во Основен суд Делчево на работно место помлад референт-доставувач задолжен да врши достава на судски писма, несовесно постапил во вршењето на своите овластувања и должности на начин што поканата за подготвително рочиште наменета за тужителот Јавна установа- Меѓуопштински центар за социјална работа Делчево ја доставил до Јавно претпријатие „Македонски Шуми ПСШ Голак“ Делчево. Поради тоа правното лице Јавна установа Меѓуопштински центар за социјална работа Делчево на 7 декември 2016 година не присуствувало на подготвителното рочиште, со што го изгубил спорот, а со тоа му била нанесена штета во висина од 13.300 денари, соопштија од полицијата.
сите 20 | | | веќе видена

15 годишна девојка вчера на паркинг во Делчево, управувајќи мотор, удрила во пешак. 62 годишната делчевка се здобила со тешки телесни повреди и со возило на Итната медицинска помош била пренесена во Здравствениот дом, а оттаму и во клиничката болница во Штип. Лекарите констатирале повеќе повреди – контузии на градниот кош, главата и екстремитетите, поради што е задржана на надгледување и лекување – информираа од полицијата. Тинејџерката која управувала мопед „Јамаха” исто така се здобила со повреди, но по укажаната лекарска помош е пуштена дома. Со полесни повреди се здобил и сопатникот кој се превезувал на моторот. Младите почесто се учесници во сообраќајни несреќи со мотори. Граѓаните велат дека одговорност треба да се бара и од родителите, но и надлежните да ги заострат контролите. По сѐ изгледа апелите на надлежните не стигнуваат до младите, за внимателно возење и носење на заштитни шлемови. Ги управуваат овие возила на две тркала, без положен испит и нерегистрирани. Зачестија сообраќајните несреќи со ...
сите 11 | | | веќе видена

Најмладиот европратеник во Брисел од Бугарија Андреј Новаков кој во македонската јавност стана познат по тоа што самоиницијативно им помагаше на граѓаните во поплавените подрачја во Македонија продолжува активно да соработува со македонските граѓани. Покрај тоа што Новаков доброволно помагаше во поплавените подрачја, тој како европратеник во Брисел, отиде чекор подалеку односно го покани својот пријател и колега од факултет во Благоевград, Делчевчанецот Венци Димитровски да отиде во Брисел, со цел да се воспостави една соработка и преку ЕУ проекти да се помогне за градот Делчево кој се наоѓа на само 10 километри од Македонско – Бугарската граница. Целта на посетата во Брисел како што ни објаснува Венци Димитровски од Делчево , е да се имплементираат задгранични проекти за млади кои ќе допринесат за развојот на градот и кои ќе бидат од огромно значење за младите во Делчево. Пријателството на Венци Димитровски од Делчево и на најмладиот европратеник во Брисел од Бугарија, Андреј Новаков започнало од нивните ...
сите 3 | | | веќе видена

Автопатот Скопје-Штип во должина од 47 километри, инвестиција вредна 206 милиони евра со којшто патувањето на оваа делница ќе се сведе на само 35 минути, треба да биде пуштен во употреба за шест месеци односно до крајот на годинава. Увид на градежните работи на автопатот изврши лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој од министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски беше информиран дека трасата е стопроцентно пробиена. Досега е завршени 64 проценти од физичките работи, а целосно се асфалтирани 50 проценти од автопатот. Како што посочи Мисајловски, автопатот ќе биде готов предвреме од првично планираниот датум, мај 2018 година, а тоа, наведе, се должи на интензивирање на работата на терен. Ова ни беше ветување во програмата, автопатот се гради веќе две – три години од 2014 година. Со неговото завршување патувањето од Скопје до Штип и од Штип до Скопје ќе трае 35 до 40 минути, рече Груевски. Инаку, како што посочи Груевски, патот Штип – Радовиш кој е дел од владините проекти треба да започне да се гради ...
сите 101 | | | веќе видена

Цената на бензините од денеска е за 3 денари пониска, додека дизелот се продава за цена помала за 2 денари, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Цената на горивата во мај годинава се на скоро исто ниво како и на почетокот на мај минатата година, односно цените се за околу еден денари пониски во просек. Но што вели статистиката на Регулаторната комисија за енергетика, кога Македонците возеа со најскап, акога со најевтин бензин. Споредбата која што ја направи еМагазин со пресек на цените на горивата во првата половина на мај во изминатите 10 години покажува дека најевтини биле горивата во 2009 година, додека рекордни цени на бензините и дизелот се регистрирани во 2012 година. Така ако се споредат последните цени на Регулаторната комисија за енергетика со цените кои важеле во првата недела на мај 2012 година тогаш произлегува дека граѓаните на Македонија за литар гориво во просек плаќале за 20 денари повеќе од сега. Во мај 2012 година цената на литар Еуросупер од 95 октани изнесуваше 82 денари за ...
сите 68 | | | веќе видена

Вкопана метар два в земја, црквата посветена на цар Константин и царица Елена во Разловци и денеска гордо се врзува со востаничкиот дух на разловчани. Во неа, избледени и во неосветлниот дел ликовите на 4-та ктитори на црквата и денес се светлост за разловчани и сведоштво за едно бурно време кога созревала мислата за национална самобитност и државност. Култот кон овие ликови, посебно кон поп Стојан, е голем, бидејќи тие се и учесници и водачи на првото македонско востание во предилинденскиот период. Овде се ликовите на ктиторите: поп Стојан, Цоне Спасев, С. Ѓоргов, Стоил Ковач, објасни свештеник Атанас Попоски. Свештеникот Атанас по потекло е од Разловци и е внук на поп Стојан, водачот на Востанието: Тој ми беше дедо, куќата во која живеел се уште е наша и за мене е чест, како негов внук да сум овде денес и да зборувам за оваа црква, кажа свештеник Поповски. Повеќе за ова на Телевизија Стар .
сите 8 | | | веќе видена

По повод градската улична трка „Делчево трча за здрав живот“ во Делчево која ќе се одржи на 28 мај денеска во градот се одржуваат подготвителни трки и тренинзи. Според Дејан Златковски еден од организаторите на трката денешниот настан се организира со цел учесниците да имаат подобра физичка подготовка. – Оваа пробна трка која ја организираме е и официјална пробна тренинг- трка. Досега организациските работи одат добро, а во тек е и пријавувањето за учество на трката по електронски пат, но и кај сите наставници по физичка култура во градот, рече Златковски. Тој додаде дека досега се пријавени околу 200 учесници за градската трка, но очекува овој број да биде двојно поголем. Во трката учество можат да земат сите граѓани. Натпреварувачите се поделени во 10 категории и сите имаат различни должини на патеката за трчање. Учениците се поделени во одделенија. Патеката за најмладите до 7 години е со должина од 400 метри, додека за возрасните, над 18 години има две категории, женска трка која е 2,5 км и машка трка ...
сите 8 | | | веќе видена

Полициската станица во Делчево поднесе кривична пријава против 35- годишниот З.С. од М.Каменица, поради основано сомнение дека сторил кривично дело „разбојништво“. На 16.04.2017 година околу 01.00 часот во М.Каменица, на паркинг пријавениот извршил разбојништво над 49- годишниот С.М. од с.Моштица, на тој начин што со употреба на физичка сила успеал да му го одземе новачникот во кој имало 13.000 денари во различни апоени и лични документи, а потоа се упатил кон својот автомобил кој бил паркиран во непосредна близина, го стартувал и заминал во непознат правец.
сите 13 | | | веќе видена

Триесетгодишен жител на Пехчево синоќа околу 19:10 часот скокнал во провалија пред вереницата и нејзиниот вујко. Немилиот настан се случил на автопатот Скопје – Велес кај местото Ветерско, а и покрај потрагата која траела до полноќ, тој не бил најден. Како што соопшти полицијата, најпрво се паркирал со возило на просторот кај Ветерско, потоа излегол од него и скокнал. Пребарување на теренот извршила екипа од ЕСЗ „Тигар“, но безуспешно. Рано утрово околу четири часот Интерното одделение на ЈЗУ – Велес пријавило дека жителот на Пехчево по кого се трагало побарал лекарска помош,а бил донесен од негов роднина. Се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 19 | | | веќе видена

next