Пајажина: Четворица од обвинетите тврдат дека не се виновни

Четворица од обвинетите за случајот „Пајажина“, братот на сопственикот на А1 телевизија, Велија, Амди Рамковски, управителите Невин Рауф, Зоран Мицевски и ќерката на Велија, Емел Рамковска денеска дадоа исказ пред судскиот совет. Сите тврдеа дека се невини, но само Мицевски одговараше на прашањата на судот и обвинителството. Амди Рамковски наводите во обвинителниот акт ги смета за произволни, недокажани и невистинити и истите ги отфрла. Амди Рамковски во својата одбрана тврди дека не е дел од никакво злосторничко здружување и дека со никој од обвинетите не заговарал или договарал било какво криминално поведение. Тој бил совесен стопанственик и никогаш немал намера да избегне плаќање на било какви давачки кон државата. Сите банкарски трансакции, Амди Рамковски тврди дека биле извршени во овластени банки и со одобрување од Народната банка, за кои постоеле документи. Невин Рауф, која работела како комерцијалист во А1 телевизија збунета пред судскиот совет велеше дека не ја разбира својата вина во ...
| | веќе видена | слични

Десетина новинари од дневните весници „Шпиц“ и „1Е“ вчера излегоа на протест пред зградата на А1-телевизија Причина се неисплатените плати и придонеси за мај и за јуни, во услови кога сопственикот на медиумите, Велија Рамковски, само два дена пред тоа, во одбраната пред судот, изјави дека сметката на А1 е полна и може да послужи како гаранција за неговиот домашен притвор. Новинарите што протестираа не знаеја да одговорат дали колегите од редакциите на „Време“ и на „Коха е ре“ не им се придружиле зашто одлучиле да го бојкотираат протестот или поради недоволна координација. Управителот на „Плус продукција“, која ги издава весниците, им соопштил на новинарите дека весниците дефинитивно згаснуваат и одат во стечај. Новинарите добија поддршка и од Синдикатот на новинарите.
| | веќе видена | слични

Вработените на штрајк Плус Продукција се наоѓа во полоша состојба од кога и да е, сметката е блокирана, извесно е дека фирмата ќе влезе во стечај, а тоа значи дека дефинитивно нема да биде возможно рестартирање на весниците “Време“, “Шпиц“ и “**** е ре“. Ова вчера им беше соопштено на десетина вработени во весниците кои директно на Перо Наков бб од раководството на Плус Продукција побараа исплата на заостанатите плати од мај до јули и придонеси од април месец. “Не ни потврдија дека има отказни решенија, но ни рекоа дека фирмата нема изглед дека ќе може да продолжи да работи, а тоа значи дека околу 150 лица, новинари, технички персонал, дистрибутивна мрежа ќе останат без работа“, изјави Владо Ѓорчев уредник во “Шпиц“. Новинарите добиле поддршка и од главниот и одговорен уредник на “Шпиц“, Бранко Героски, но тој не се појави на Перо Наков поради тоа што бил надвор од земјава. Неофицијално, Героски заминува во неделникот “Фокус“. За малиот одѕив од останатите колеги Ѓорчев се сомнева дека е резултат на ...
| | веќе видена | слични

„ Исплата на три заостанати плати и придонеси за четири месеци побараа вработените во весникот „Шпиц“ од менаџментот на „Плус продукција“, која ги издаваше трите весници на „Перо Наков“. Дваесетина вработени во весникот, со понекој колега од „Време“ и без ниту еден претставник на „**** ре“, вчера во дворот од А1 телевизија изразија протест од актуелните состојби во нивните медиуми, кои згаснаа пред десетина дена. Новинарите, кои официјално се на колективен одмор, имаа кратка средба со управителот на „Плус продукција“, но од неа не излегоа задоволни. „Не ни беше понуден ниту грам оптимизам дека работите ќе бидат решени. Напротив, известени бевме дека ситуацијата е уште полоша“, изјави Владо Ѓорчев од „Шпиц“. На вработените им било речено дека весниците, најверојатно, ќе одат под стечај, бидејќи речиси и не постоеле шанси да биде платен долгот од еден милион евра, кој и' го должи „Плус продукција“ на Управата за јавни приходи. Платите и придонесите, кои според вработените во „Шпиц“, изнесуваат околу 10.000 ...
| | веќе видена | слични

Менџаментот на "Плус продукција", која ги издава весниците, најави дека ќе оди во стечај и дека трите медиуми дефинитвно ќе згаснат Група од дваесетина новинари, претежно од весникот "Шпиц", вчера одржаа протест пред канцелариите на "Перо Наков" барајќи исплата на задоцнетите плати и придонеси. Неофицијално, тие се одлучиле на овој чекор откако сопственикот на А1 и првообвинет во случајот "Пајажина" во својот исказ даден пред судскиот совет ги понуди сметките на трите весника како гаранција дека нема да избега од државата ако му се определи куќен притвор. Новинарите сметаат дека тоа е погрешен чекор, бидејќи голем дел од нив се во незавидна состојба и наскоро ќе останат на улица и оти треба да се исплатат нивните примања наместо да се тргува со нивните пари. Претставниците на новинарите разговараа со управителот на "Плус продукција", Бобан Шошкиќ, кој им објаснил дека весниците нема да продолжат да се издаваат и оти најверојатно ќе им дадат некаква сума пари. - Не прими управителот на "Плус продукција" и во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Само новинари од „Шпиц“ и од магазинот „1Е“ присуствуваа на протестот на „Перо Наков“, пред редакциите на трите дневни весници. Иако вчера беше најавено дека на протестот ќе присуствуваат и новинари од „Време“ и „**** е Ре“ сепак не дојдоа. „Вчера потврдија сите три редакции дека ќе дојдат, сега сме најголем дел тука од „Шпиц“ и „1Е“. Кога ги правевме подготовките, не најавивме протест туку дека ќе дојдеме да си ги побараме платите. Тогаш сите рекоа дека ќе дојдат. Претпоставувам дека бил вршен притисок од менаџментот“, вели поранешниот заменик главен и одговорен уредник, Владо Ѓорчев, кој рече дека новинарите имале целосна поддршка од нивниот главен уредник, Бранко Героски, кој моментално бил на годишен одмор. Добивме поддршка и од синдикатот и понатаму борбата ќе ја водиме преку нив и преку сите легални и легитимни средства кои му се на располагање на синдикатот. Вработени во „Шпиц“ се сретнале со управителот на „Плус продукција“, Бобан Шошиќ, но тој немал што да им вети. „Вработените единствено ...
| | веќе видена | слични

Новинарите од дневниот весник Шпиц протестираа пред А1. Без подршка од нивните колеги од другите весници на Плус Продукција, Време и Коха е Ре, петнаесетина вработени дојдоа да си ги побараат заостанатите плати и придонеси. Иако технички се уште се вработени во весникот, на влезот ги дочека мал отпор. На вработените сепак им беше дозволено да се соберат во дворот на телевизијата. Брзо потоа беа повикани на разговор со менаџментот. По нив, средба со раководството на Плус Продукција имаше и синдикатот. - „ Ова е дефинитивен крај на Шпиц, Време и Коха е Ре, а за понатаму што ќе биде...фирмата ќе оди во стечај, сето тоа ќе влезе во стечајната маса, ние како доверители ќе си имаме побарувања“- изјави меѓу другото заменикот на главниот уредник во Шпиц, Владо Ѓорчев. - „ Договерена е уште една средба на која што ќе ни биде точно презентирано- постои ли каква и да е можност за да се надоместат неисплатените плати“- изјави претседателот на ССНМ, Тамара Чаусидис. Подршка за протестот пратил и главниот и одговорен ...
| | веќе видена | слични

Без конкретен резултат завршија полчасовните разговори на независниот синдикат на новинари со управителите на Плус продукција. Новинарскиот синдикат, кој застана зад барањата на новинарите од весниците на Рамковски, ќе се обиде со уште една средба да издејствува исплата на заостанатите плати и придонеси на новинарите, кои денеска протестираа. Синдикатот засега не размислува за протести, од причини што велат дека со последниот протест минатата недела ги кажале своите барања. Поддршка за барањата на новинарите кои денеска протестираа даде и Здружението на новинари. Но нивни претставници денеска немаше на Перо Наков. Претседателот Селмани, вели дека директно не се вклучиле бидејќи таков бил договорот со Синдикатот, кој е единствен надлежен за синдикалните барања на новинарите. Марјан Николовски
| | веќе видена | слични

Неколку новинари од весниците „Шпиц“ и „Време“ штрајкуваа на улицата Перо Наков б.б., бидејќи не зеле плата за мај и јуни ниту придонеси од април. Во штрајкот не се приклучија нивните колеги од „Коха е Ре“ кои исто како и другите два весника се дел од „Плус продукција“ која е во сопственост на Велија Рамковски, првообвинетито во случајот „Пајажина“. Според вработените во двата весника, управителот на „Плус продукција“ Бобан Шошкиќ им рекол дека фирмата е во се потешка финансиска криза и дека стечајот е неизбежен. „Тоа што било уредувачката политика на весниците тоа е една работа, а тоа што е однос работодавец и работник тоа е друга. Значи ние бараме односот работодавач – работник, што значи да ни ги дадат платите што ни ги должат, нека ни ги дадат до први август и отказно решение и да си знаеме на што сме“рече Владо Горчев од Шпиц. Од Синдикатот на новинари велат дека ги подржуваат и се солидаризираат со новинарите од трите весника и дека ќе направат се што е во нивна моќ да им помогнат за да им се ...
| | веќе видена | слични

Протест на улицата „Перо Наков“. Новинари од згаснатите весници ги бараат заостанатите плати и неплатени придонеси. Поддршка добија од Синдикатот на новинари и медиумски работници, а конкретен одговор не добија од „Плус продукција“. Протест на улицата „Перо Наков“. Новинари од згаснатите весници ги бараат заостанатите плати и неплатени придонеси. Поддршка добија од Синдикатот на новинари и медиумски работници, а конкретен одговор не добија од „Плус продукција“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на прес-конференција се правдаше дека тој е на функцијата само еден месец, а проблемот со недостигот ...
сите 172 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 194 | | | веќе видена

Камчев инсистираше на средба со мене преку Владимир Ефтимовски, директорот на Стопанска банка од Битола. Ми понуди да влезам во тимот бранители кај него, и ми ...
сите 309 | | | веќе видена

Во Ханау, град источно од Франкфурт, осум лица загинаа вчеравечер кога напаѓачот извршил две вооружени акции пред кафуле за наргиле. Според весникот „Билд“, ...
сите 73 | | | веќе видена

Фудбалска Европа беше воодушевена од спринтот на Ерлинг Халанд на мечот на Борусија Дортмунд против ПСЖ во Лигата на шампионите. Но, ако треба да се зборува за ...
сите 169 | | | веќе видена

Вардарци отпатуваа за Португалија денеска со цел да имаат повеќе време за одмор и подготовка со оглед на неповолните авионски конекции и патувањето што треба ...
сите 182 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пајажина: Четворица од обвинетите тврдат дека не се виновни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: