Тим го елиминира Ѓоковиќ


"Ролан Гарос" ќе добие нов шампион откако денеска бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ доживеа вистински дебакл во четврфиналето.Младиот Австриец, Доминик Тим го елиминираше Ѓоковиќ и тоа убедливо со 3:0 во сетови (7-6, 6-3, 6-0). Српскиот ас беше конкурентен само во првиот сет, кој се играше и најдолго-74 минути, и го загуби во тај-брејкот, но во останатите два, Австриецот доминираше и лесно ги совлада Ѓоковиќ. Двајцата тенисери загубија по два гема на свој сервис, а Ѓоковиќ својата шанса ја загуби во десеттиот гем кога имаше две сет-топки на сервис на Тим. Австриецот успеа некако да се извлече, потоа во еден необичен тај-брејк и да дојде во водство од 1-0. Необичен, затоа што девет од вкупно 12 поени тенисерите освоија на сервис на противникот. Нешто подобар беше Тим кој не му дозволи на Ѓоковиќ да освои ниеден поен на свој сервис и на тој начин поведе. Во полуфиналето Тим ќе игра против Рафаел Надал, кој денес обезбеди полуфинале, откакоБуста го предаде мечот во вториот сет. Ѓоковиќ не успеа да ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога Новак Ѓоковиќ беше најдобар во свет тогаш го воздигнуваа до небо, сега кога не е во најдобра форма и кога поминува низ тешки моменти и моменти на слабост, сето она добро се заборава и тргнуваат безмилосните критики. Голем број на луѓе како едвај да го дочекаа овој момент и на интернет да почнат со негативни коментари и критики на сметка на исхраната Новак и избор на тренери, а многумина за неговите порази ја обвинуваат неговата сопруга Јелена која е 6- ти месец бремена. Сепак, личноста која покажа дека и кога губи и кога победува Новак за неа е прв и единствен, и маж и спортист и човек, тоа е токму таа, Јелена Ѓоковиќ. Додека корисниците на интернет се потсмеваа, правеа шеги, го критикуваа и го осудуваа, Јелена на својот Instagram профил објави фотографии од Ноле со опис: “ Колку го сакам овој човек” “Мојата љубов … Колку сум јас среќна” , стои во описот на другата фотографија на нејзиниот профил на Instagram, со која покажа дека, како и секогаш, таа е најголемата поддршка на нејзиниот сопруг, и кога ...
| | веќе видена | слични

Популарниот тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов не поминува низ најсреќниот период во својата кариера, но затоа е многу среќен човек бидејќи ја има љубовта, а и поддршката, од својата сопруга Јелена , која наскоро на свет ќе го донесе нивното второ дете, ќеркичка. Неговата сопруга неодамна објави две фотографии кои сведочат токму за тоа. Станува збор за два интересни портрети на нејзиниот сопруг, покрај кои Јелена истакна: „Колку само го сакам овој човек“ и „Мојата љубов!“ Прочитајте и: Новак Ѓоковиќ денес го слави 30-от роденден (ВИДЕО)
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал влезе во историјата како прв тенисер со двоцифрен број освоени титули на еден грен слем турнир. Шпанецот во финалето на „Ролан Гарос“ го совлада Стен Вавринка со 6-2, 6-3, 6-1 за рекордна десетта победа во Париз. До, вкупно, 15. грен слем во кариерата, Надал стигна по нешто повеќе од два часа и на импресивен начин без загубен сет. Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП) вчера ја објави новата ранг-листа на која најмногу промени има на првите пет места. Енди Мари с` уште е светски број 1, иако не успеа да ги одбрани бодовите од ланското финале на „Ролан Гарос“. По гренд слемот во Париз, најблиску до Мари е Надал. Мари има нешто повеќе од 2.600 бода повеќе од Надал, кој се искачи за две места. Трет на АТП-листата е Стан Вавринка, кој ја задржа својата позиција, а на четвртото место е Новак Ѓоковиќ, кој падна две позиции. Српскиот тенисер не успеа да ја одбрани титулата на Ролан Гарос (елиминиран во четврт-финалето од Доминик Тим) и првпат по октомври 2009 година е на четвртото место. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и официјално е четврти тенисер во светот со 5.805 поени на најновата АТП листа. Србинот не успеа да ја одбрани титулата на вториот грен слем турнир Ролан Гарос. Новак последен пат беше на четвртата позиција на АТП листата во октомври 2009 година. Лидерското место се уше го држи Британецот Енди Мареј со 9.890 поени, пред Шпанецот Рафаел Надал со 7.285, а трет е Стнислав Вавринка со 6.175 бодови. Од петтото до десетто место на АТП листата се Роже Федерер, Милош Раониќ, Марин Чилиќ, Доминик Тим, Кеи Нишикори и Александар Зверев.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ падна на четвртото место на АТП – листата, за прв пат по 18 октомври 2009 година. Тој беше елиминиран во четвртфиналето на гренслем турнирот Ролан Гарос. Како што проценуваат аналитичарите, српскиот тенисер би можел да го загуби и четвртото место. Најголем конкурент за оваа позиција е швајцарскиот тенисер Роџер Федерер кој има 860 бода помалку од Ѓоковиќ, но со оглед дека претстојат турнири што се играат на трева, како и фактот дека Федерер на овие натпревари ќе игра одморен по паузата што ја направи на земјена подлога, можни се промени на АТП листата. Победникот на Ролан Гарос, шпанскиот тенисер Рафаел Надал се проби на второто место на АТП ранг листата објавена денеска. Лидер и натаму е Енди Мареј со 9.890 поени, а Надал сега има 7.285. Трет е Стан Вавринка со 6.175 поени, додека пад од две места има Новак Ѓоковиќ со 5.805. Во ТОП 5 место има и за Рожер Федерер со 4.945 бода. Од македонските тенисери Томислав Јотовски скокна 45 места и со 25 поени е на 768. место со што е најдобро рангиран ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал со 10.та титула освоена вчера на Ролан Гарос се проби на второто место на АТП листата. Тој се наоѓа на зад Енди Мареј, кој има 9.890 поени, а Надал сега има 7.285. На третата позиција е Стан Вавринка со 6.175 поени, додека пад од две места има ланскиот победник на Ролан Гарос со 5.805, додека на петото место е Рожер Федерер со 4.945. Сите македонски тенисери имаат напредок. Томислав Јотовски скокна 45 места и со 25 поени е на 768 место со што е најдобро рангиран македонски тенисер. Следуваат: Димитар Грабул - 1.000 место (скок 15 места) 10 поени; Горазд Србљак - 1.172 место (скок 75 места) 6 поени, Стефан Мицов - 2.054 (скок 17 места) 1 поен. Во конкуренција на двојки: Јотовски е на 597 место (скок 29 места) 86 поени, Предраг Русевски 1.366 место (скок 12 места) 10 поени, Мицов 1.606 место (скок 16 места) 6 поени, Србљак 1.617 место (без промена) 6 поени.
| | веќе видена | слични

Лидер и натаму е Енди Мареј со 9.890 поени, а Надал сега има 7.285. Трет е Стан Вавринка со 6.175 поени, додека пад од две места има Новак Ѓоковиќ со 5.805. Во ТОП 5 место има и за Рожер Федерер со 4.945 бода. Од македонските тенисери Томислав Јотовски скокна 45 места и со 25 поени е на 768. место со што е најдобро рангиран македонски тенисер. Димитар Грабул е на 1.000 место 10 поени, Горазд Србљак – 1.172 место 6 поени, Стефан Мицов – 2.054 1 поен.
| | веќе видена | слични
4 копии

Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП), во понеделникот, ја објави новата ранг листа на која најмногу промени има на првите пет места. Енди Мари сè уште е светски број 1, иако не успеа да ги одбрани бодовите од ланското финале на Ролан Гарос. По гренд слемот во Париз, најблиску до Мари е Рафаел Надал, кој на Ролан Гарос испиша нова страница во историјата на тенисот, откако стана првиот тенисер кој освоил двоцифрен број на титули на еден од четирите гренд слем турнири. Мари има нешто повеќе од 2.600 бодови повеќе од Надал. Трет на АТП листата е Стан Вавринка, која ја задржа својата позиција, а на четвртото место се наоѓа Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер не успеа да ја одбрани титулата на Ролан Гарос (елиминиран во четвртфиналето од Доминик Тим) и прв пат по октомври 2009 година се најде на четвртото место. Ѓоковиќ прв пат по март 2011 година не се наоѓа на првото или на второто место на АТП листата. Веднаш зад Ѓоковиќ е Роџер Федерер кој има само 860 бодови помалку и можно е до Вимблдон да го ...
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по елиминацијата во четвртфиналето на Ролан Гарос се „лизна“ на четвртата позиција на АТП – листата. Ова му се случува за првпат по 18.октомври 2009 година, или по 2.794 денови. Ѓоковиќ ќе има проблем да го задржи и четвртото место, со оглед дека Роџер Федерер има 860 бода помалку, но сега доаѓа сезоната на трева во која тој ќе влезе одморен и максимално мотивиран по паузата што ја зема на земјена подлога.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тим го елиминира Ѓоковиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: