Што сè треба да се случи за Албанија да оди понатаму?


Група А Албанија заврши трета, со три бода и гол разлика -2. Тоа не ги става Албанците во добра позиција, но се уште имаат какви такви шанси да одат понатаму како најдобро пласирана трета селекција. Група Б За Албанија да биде подобро пласирана трета селекција во однос на оваа група, Англија или Русија треба да ги победат Словачка и Велс со два или повеќе голови разлика. Ако Русија го победи Велс а Англија ремизира или загуби, Словачка е подобро пласирана селекција од Албанија поради подобрата гол разлика. Група Ц Овде се уште помали шансите за Албанија. Во нивна полза би одел расплетот: Германија да ја победи Северна Ирска со 3 или повеќе голови, затоа што Северно Ирците имаат три бода со гол разлика +1 после победата над Украина. Група Д Чесите имаат гол разлика -1, Турција мора да ги победи нив со два или повеќе голови разлика, но не со четири голови за Албанија да има подобар учинок од евенуталиот трет од оваа група. Група Е И Ирска и Шведска би требало да ремизираат или да загубат за Албанија да има ...
| | веќе видена | слични

Медиумите во Турција не можат да се помират со елиминацијата на својата репрезентација од Европското првенство, а причината ја бараат во селекцијата на Италија. Имено со вчерашниот пораз на Италијанците од Република Ирска, Турција на сметка на Ирците не ја мина првата фаза од шампионатот како една од четирите најдобро трето пласирани селекции. Турците сметаа дека причината за тоа е што Италија не играла со полн состав притоа кршејќи дел од правилата на Европската асоцијација кое потенцира дека селекциите во секое време мораат да настапуваат со најсилниот состав со кој располагаат.
| | веќе видена | слични

Герет Бејл повторно ги разгоре страстите помеѓу Велс и Англија, нарекувајќи го освојувањето на првото место во групата Б на Европското првенство Франција „морална победа“. Велси, иако загуби од Англија со 2:1, заврши како првопласиран и во осминафиналето ќе игра со Северна Ирска, додека второпласираната Англија ќе се сретне со Исланд. На денепната прес-конференција, Велшанецот Бејл првин се пошегува со медиумите, а потоа ги испровоцира Англичаните. – Од секоја моја изјава сакате да правите наслови. Ова е морална победа за нас, имаме право да се пофалиме. Секогаш е убаво да завршиш над Англичаните – изјави Бејл.
| | веќе видена | слични
2 копии

По конечниот расплет во групната фаза на Европското првенство, конечно се дојде до одговорот кој од третопласираните екипи ќе игра во осминафиналето и кои ќе бидат паровите во првата рунда од нокаут фазата. По конечниот епилог во групата Е се разрешија сите дилеми. Албанија и Турција како најлоши третопласирани екипи нема да учествуваат во нокаут фазата, а како најголеми губитници се покажаа Хрватска и Исланд. Хрватска вчера ја совлада Шпанија и заврши како првопласирана во групата, но во осминафиналето наместо „лесен“ противник ќе игра против незгодната Португалија која се уште нема победа на турнирот, додека Исланд со победата над Австрија денеска во последните секунди си направи „мечкина услуга“ со оглед на тоа дека ќе игра против репрезентацијата на Англија. Дерби се очекува да биде и дуелот на британските репрезентации Северна Ирска и Велс, а натпреварот кој ќе привлече најголемо внимание е репризата од минатото финале на ЕП, дуелот меѓу Италија и Шпанија. Она што е интересно е фактот што едниот дел од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Минималните победи на Белгија и Република Ирска над Шведска, односно Италија ги формираа осминафиналните двојки на Европското првенство. Најпривлечниот меч во нокаут рундата ќе се одигра в понеделник, кога во реприза на финалето од 2012 година ќе се сретнат Италија и Шпанија. Второто дерби во осминафиналето ќе се одигра в сабота кога ќе играат Хрватска и Португалија. Осминафинални двојки: Сабота: 15.00 Швајцарија-Полска 18.00 Велс-Северна Ирска 21.00 Португалија-Хрватска Недела: 15.00 Франција-Република Ирска 18.00 Германија-Словачка 21.00 Унгарија-Белгија Понеделник: 18.00 Италија-Шпанија 21.00 Англија-Исланд.
| | веќе видена | слични
11 копии

Со одигрувањето на натпреварите од последното коло во Е групата, познати се двојките кои ќе играат во нокаут фазата на Европското фудбалско првенство во Франција. Актуелниот шампион Шпанија ќе се сретне со Италија во еден од дуелите на фаворитите за највисок пласман. Таков ќе биде и мечот Хрватска – Португалија. Комплетен распоред на осминафиналните натпревари: Сабота (25 јуни): Швајцарија – Полска (15 часот), Велс – Северна Ирска (18), Хрватска – Португалија (21). Недела (26 јуни): Франција – Република Ирска (15), Германија – Словачка (18), Унгарија – Белгија (21). Понеделник (27 јуни): Италија – Шпанија (18), Англија – Исланд (21). Денеска и утре е слободен ден на ЕУРО 2016.
| | веќе видена | слични

Центарфорот Мората најмногу фаулира! Шпанскиот центарфор Алваро Мората неочекувано е фудбалерот што направил најмногу прекршоци во досегашниот тек од Европското првенство во Франција. Според статистиката на Европската фудбалска унија (УЕФА) тој досега на три меча направил девет прекршоци. На делба на второто место со седум прекршоци има уште еден напаѓач од Шпанија, Нолито, а преостанатите се Јурај Куцка од Словачка, Арон Гунарсон од Исланд, Инан Селчук од Турција и Џердан Шаќири од Швајцарија. Меѓу одбранбените играчи предничат Давид Лимберски од Чешка и Патрис Евра од Франција со по шест фаула. Криховјак најчесто е под прекршок Плејмејкерот Гжегож Криховјак од Полска е фудбалерот што најмногу пати бил фаулиран на Европското првенство во Франција, дури 11 пати. По 10 пати непрописно биле спречени во акција Јурај Куцка од Словачка, Јевген Коноплјанка од Украина и Роберт Левандовски од Полска. ГРУПА А 1. Франција 3 2 1 0 4-1 7 2. Швајцарија 3 1 2 0 2-1 5 3. Албанија ...
| | веќе видена | слични

Третпат во историјата на европските првенства (ЕП) во фудбал на два шампионати по ред ќе играат финалистите од претходното континентално првенство В понеделник во Париз е мечот од осминафиналето на ЕП 2016, Шпанија - Италија, кои на ЕП во 2012 година играа во финалето, кога победи Шпанија со 4-0. Првпат ваков „реванш“ се случи на ЕП 1980, кога Германија ја победи Чехословачка со 1-0 во меч од групите, откако двете селекции играа во финалето на претходното ЕП, во 1976 година, кога, пак, победи Чехословачка, на пенали (2-2 по 120 минути игра, па 5-3 на пенали). На ЕП 1992, пак, Холандија и тогашниот состав на Заедницата на независни држави (ЗНД) произлезена од поранешниот СССР играа нерешено, 0-0. Четири години претходно Холандија во финалето го победи СССР со 2-0. „Реванши“ на финалињата ФАЗА, ГОДИНА ДВОЈКА РЕЗУЛТАТ Финале 1976 Чехословачка - Германија 2-2, 5-3 пен. Меч во групи 1980 Германија - Чехословачка 1-0 ——————————————————————————————————— Финале 1988 Холандија - СССР 2-0 ...
| | веќе видена | слични

Хрватска се пласираше во осминафиналето на ЕП во Франција, и според нивната форма во првата фаза од натпреварувањето, се наметнуваат како едни од фаворитите. Коцкестите покажаа дека можат да се натпреваруваат со најсилните репрезентации, а доказ за тоа е победата над Шпанија. „ Португалија е силна екипа, навистина се индивидуални силни на теренот. Не одиграа на високо ниво овие 3 натпревари, но сепак се голема репрезентација. Но ние имаме наша самодоверба и со оглед на тоа како одигравме, на добар пат сме. Немаме притисок, одигравме добро до сега. Ждрепката сакаше да вкрстиме со Португалија, можеби е и подобро така. Можеби сега на ред е да ја срушиме Португалија. Ве молам доста муабети за Роналдо веќе, не сакам да зборуваме за него повеќе. Го гледам секој ден на тв“ , со насмевка констатираше голманот Субашиќ, кој беше еден од клучните фактори за победата над Шпанија.
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУРО 2016 | Заврши групната фаза од Европското првенство, по што се формираа сите осминафинални двојки.... Италија против Шпанија е најинтересниот дуел во осминафиналето од Европското првенство, реприза на последното финале. Република Ирска е последната селекција која како третопласирана поминува во следната рунда, Турција и Албанија се двете репрезентации кои се елиминирани а не завршија на последното место во групата. Осминафинални двојки на ЕП: Швајцарија - Полска Велс - Северна Ирска Хрватска - Португалија Франција - Р. Ирска Германија - Словачка Унгарија - Белгија Италија - Шпанија Англија - Исланд Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Транспаренси Интернешнел“ – Македонија и Центарот за економски развој (ЦЕР) бараат од Собранието да донесе измени во Законот за пратеници и да усвои Законик ...
сите 85 | | | веќе видена

Денеска на пладне по телефон ќе разговараат македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ за последните недоразбирања на релација ...
сите 268 | | | веќе видена

Во врска со реакцијата на Министерството за одбрана на говорот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на прославата на 18 Август, Денот на ...
сите 77 | | | веќе видена

Терористите во Германија практично добија правна заштита - Сириец добил само 2 години затворска казна затоа што од ИСИС побарал пари за терористички напад кој ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што сè треба да се случи за Албанија да оди понатаму?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: