Жителите на Карпош, традиционално, го прославија празникот св. Атанасиј Велики. Уште во раните утрински часови улиците во населбата Влае осамнаа со препознатливиот звук на зурлите и тапаните. Во духот на традицијата и оваа година, влаевчани го одбележаа овој христијански празник под покровителство на Општина Карпош и за првпат во организација на Здружението за негување на верски и народни обичаи „Св. Атанасиј Велики“ – Влае. Жителите на Влае масовно се собраа на спортското игралиште на ул. „Франце Прешерн” (поранешно с. Влае) и заедно ја одбележаа свечената литургија, по што следуваше црковното осветување на водата и храната. На манифестацијата присуствуваше и градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој во оваа пригода им го честита верскиот празник и им посака добро здравје среќа и успех на сите граѓани на Република Македонија. Здружението за негување на верски и народни обичаи „Св. Атанасиј Велики“ – Влае и додели плакета на Општина Карпош, за особен придонес и помош во реализација на ...
| | веќе видена

Нашата држава и понатаму останува на темната страна во листата од „Фридом хаус“, во најновиот извештај, Македонија според слободите е позиционирана на исто место како и лани. Нашата држава е категоризирана како неслободна земја, а организацијата нотира дека во регионот се влошува состојбата со слободите на медиумите. Дополнително, назадување има и во областа на владеењето на правото и организирањето и спроведуавњето на фер и демократски избори. „Лидерите на Босна, Србија, Црна Гора и Македонија ја шиканираат критиката од граѓанското општество, спречуваат истраги за злоупотреби на власта и ги игнорираат уставните процедури. Набљудувачите изразиле загриженост дека напредокот кон демократските стандарди е заменет со отровен микс од национализам, корупција, дисфункција на власта и мешање на Русија“. Друштво на Македонија во групата на делумно слободни земји и прават, Косово, Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Слободни земји на Балканот се Грција, Бугарија, Србија и Хрватска. Најслободни држави се ...
сите 11 | | | веќе видена

Потребата за миење на нашите железни миленичиња не доаѓа само поради задоволството од возење чиста кола, туку целта на миењето е целосно отстранување на нечистотијата, но не поради естетика, туку бидејќи нечистотијата лошо влијае на многу делови од возилата. Во зимските денови, вашиот автомобил доаѓа во контакт со повеќе штетни нечистотии како сол и кал кои се вистински непријател на вашите возила. Најлош ефект од сите „зимски нечистотии“ има индустриската сол со која се посипуваат патиштата. Таа има таков состав што ако подолго време се задржи на деловите од каросеријата и подвозјето, на истите предизвикува корозија, a кога ќе се случи тоа, следат многубројни други сериозни проблеми, нe само естетки. Еден од најдобрите начини да се спречи нападот од корозијата е редовното миење на возилата во зима, пред се’ подвозјето. Така нема да дозволиме солта да се задржи подолго време на овој дел. Идеално е возилото, зиме, да го миете еднаш неделно, но ако тоа ви е скапо, тогаш барем еднаш во две недели. Треба да ...
сите 2 | | | веќе видена

Градот Скопје ќе добие уште една вртелешка, покрај веќе постојните две. Потребата да се „врти“ јавноста со ваквите проекти кои се претставуваат како капитални проекти за доброто на скопјани, ќе донесе уште една барокна вртелешка пред црквата „Пресвета Богородица“. Вртелешката ќе го „сврти“ буџетот на Град Скопје за 200 илјади евра, а задачата да ја набави припадна на „Паркови и зеленило“. Ова е последната одлука на Советот на Град Скопје, кој дополнително одлучи да го субвенционира јавното претпријатие со околу 400.000 евра. Втората вртелешка за плоштадот „Филип Втори“ сè уште не е пристигната, а според потпишаниот договор со „Технометал“ компанијата треба да ја испорача вртелешката за најмногу една година. Сега, извесно е дека ќе се направат напори таа да биде донесена и монтирана до лето. Новата, трета вртелешка, ќе врти во истиот стил како онаа на плоштадот, но не е исклучено да има повеќе реквизити и да биде поголема. Претходно, при набавката главни услови беа вртелешката да има минимум 17 фигури и 30 ...
сите 4 | | | веќе видена

Поларниот бран ќе попушти, а температурите почнуваат да растат. Ваквата најава за значително затоплување треба да се исполни кон крајот на неделава. Потоа, очекуваме забрзано топење на снегот и зголемување на водостоите на реките во Македонија. Пораст ќе има и кај утринските температури, а веќе во сабота дневните ќе се искачат до 12 Целзиусови степени, додека минималните ќе се движат во интервал од минус 2 до 3 степени. Нагло затоплување најавуваат и метеоролозите од соседна Србија и велат дека зголемувањето на температурите ќе предизвика исклучиво брзо топење на снегот. Денеска по котлините ќе се задржи магла и ниска облачност, особено по должина на Повардарието и во јужните делови. Во овие краишта ќе има услови за провејување на краткотраен слаб снег, особено попладне. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринска температура ќе се движи од минус 11 до 1, а максималната од 1 до 5 Целзиусови степени. Во Скопје утрово има појава на магла и ниска облачност, а преку денот ќе биде променливо облачно со ...
сите 232 | | | веќе видена

Скопските тополи ќе продолжат да паѓаат жртва пред ножот на Ј.П „Паркови и зеленило“, а доколку претпријатието одлучи и друг вид на дрва ќе бидат сечени. Според „Паркови и зеленило“ ваквата сеча е поради превентивна причина, а превентивно изминативе неколку дена ваква акција била спроведена во Градскиот парк, кога биле исечени неколку дрвја. Жителите на Скопје се побунија и преку социјалните мрежи – негодуваат поради сечата во екот на најголемото загадување. Од претпријатието и за ова имаат објаснување… Исечените дрвја во Градски парк се исечени согласно Програмата за одржување на јавни зелени површини, поради нивна повеќекратна штетност што ја прават тополите и сувите дрвја и истите не подлежат на издавање на каков било документ за нивно отстранување. Сакам да информирам дека сечата ќе продолжи, останува да се исечат уште седумдесетина тополи низ цело Скопје – објаснува Душан Авировиќ, директор на „Паркови и зеленило. Во викенд „акцијата“ низ Градски парк машински и рачно биле исечени пет тополи и по еден ...
сите 15 | | | веќе видена

Државна статистика открива дека квадрат во Главниот Град во тектот на 2016-та година забележал просечна цена од 860 евра или околу 52.916 денари, што е пад за околу 10 евра за разлика од пред две години кога просечната цена била 870 евра по квадрат или 53.878 денари. Овие податоци покажуваат тенденција на пад од 1.5 насто само во второто полугодие на изминатата 2016 година. Анализата на цените од другите соседени метрополи го става Скопје на третото место во листата најефтини станови. Пред Скопје, единствено поефтини се Софија и Тирана и тоа Софија 10 насто поефтина, а главниот град на Албанија за дури 20 насто поефтин квадрат. Поскапи од Скопје се Букурешт, Будимпешта и Подгорица. Северниот сосед, односно Белград е подолу на листата со цена што е за скоро 30% повисока од цената во Скопје. На слична позиција како Белград на оваа листа се наоѓа и Атина, таму цената за метар квадратен изнесува 1140 евра. Најдолу на листата е Лондон кој што во Европа е најскап град за недвижности со цена повисока повеќе од ...
сите 56 | | | веќе видена

Македонија се разбуди без нова Влада во утврдениот рок. Груевски се соочи со реалноста и не успеа да договори коалиција за следните четири години, иако претседателот Иванов токму нему ја додели задачата да биде мандатар. Сега, Никола Груевски нема да биде премиер, а ваквата реалност ја обззнани партискиот портпарол на ДУИ, на десетина минути пред полноќ. Интегративците од чија одлука зависеше скоро сѐ во државата, одлучија дека политичката цена за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ е превисока, односно немале доволно аргументи „ЗА“ коалицирање со Груевски. Османи информираше дека аргументите кои биле ставени на маса не се доволни за нов политички брак, а кои биле презентираните аргументи не беше објавено. Едногласно констатиравме дека се’ уште не пресушиле аргументите од оваа дебата и дека во моментот немаме доволно аргументи за една од петте опции кои ги поставивме на маса, така што следните денови ќе продолжиме со дебати и консултации. Сега ќе оставам на вас да интерпретирате. Она што јас можам да го кажам е дека ...
сите 14 | | | веќе видена

По неуспехот на мандатарот Никола Груевски да формира Влада со ДУИ, сега на потег е повторно претседателот на државата, кој треба да го додели мандатот на мандатар кој има обезбедено парламентарно мнозинство за формирање на влада. По истекувањето на утврдениот рок со членот 90 од Уставот, Собранието на Република Македонија е должно да го извести претседателот дали мандатарот има поднесено програма и предлог за состав на нова влада По добивање официјално известување од страна на Собранието, дали мандатарот има поднесено програма и предлог за состав на нова влада, претседателот Ѓорге Иванов ќе почне консултации со надлежните институции и политичките партии, велат за МИА од кабинетот на претседателот Иванов. Со оглед на истекот на утврдениот рок во членот 90 од Уставот на Република Македонија, Собранието на Република Македонија е должно да го извести претседателот на Република Македонија дали мандатарот има поднесено програма и предлог за состав на нова влада – е став од кабинетот на претседателот на РМ. ...
сите 267 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ќе има свое обраќање на прес конференција по неуспехот на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да фомираат Влада, за што истече мандатот на полноќ. Во меѓувреме ВМРО-ДПМНЕ побара нови избори за излез од кризата, а СДСМ побара мандатот да биде доделен на Заев. Прес конференцијата е закажана за во 14 часот.
сите 4 | | | веќе видена

Јапонска Тојота веќе не е на престолот во категоријата најпродавани возила. Германски „Фолксваген“ го одзема овој примат од Тојота со неколку стотина илјади повеќе продадени возила, па така VW продале вкупно 10,31 милиони возила, додека јапонскиот производител 10,175 милиони. Податоците се однесуваат на 2016-тата година, а во наредниот период се очекува и објавување на податоци и од другите производители, меѓу кои и Генерал Моторс (GM). Доколку податоците ја потврдат тенденцијата, тронот за најпродавана марка ќе ја поправи репутацијата на „Фолксваген“ која беше доведена во сомнеж по скандалите со лажираните тестови за издувни гасови. Од друга страна, Тојота четири години беше број еден по продажба, пад забележа само во 2011 година како резултат на земјотресот и цунамито во Јапонија. GM по продажба беше првиот производител на светот повеќе од седумдесет години, до 2008 година, кога за прв пат беше надмината од страна на Toyota особено на пазарот во САД. Продажбата на Тојота минатата година во светот беше ...
сите 11 | | | веќе видена

Кинескиот хороскоп е меѓу најстарите хороскопи на светот. Има 12 знаци, а во секоја нова кинеска година владее друг знак. Во саботата, на 28 јануари според Грегоријанскиот календар, започна кинеската година на Петелот. Вашата година на раѓање открива на кој знак му припаѓате Тигар Минатата 2016 година за вас беше исклучителна, па затоа во првата половина од 2017 ќе се одморате од минатата година. Оваа година вашата мантра треба да биде: „Работи напорно, биди организиран и избегнувај претерано трошење“. Наклонети ви се односите со околината и многумина ќе бидат подготвени да ви помогнат. Затоа, искористете го тоа за да ја зацврстите позицијата и да напредувате во кариерата. Тигрите што се занимаваат со продажба, маркетинг или односи со јавноста ќе имаат успех. Не потценувајте ја конкуренцијата и бидете организирани, зашто можно е да не ги завршите сите работи на време. Внимавајте кому му укажувате доверба, зашто некои би можеле да ве изиграат. Настојувајте да трошите толку колку што имате, не задолжувајте се ...
| | веќе видена

Новото седиште на Град Скопје ја доби типската барокна фасада на зградата која е дел од проектот „Скопје 2014“, кој иако требаше да биде завршен пред три години – се` уште го продолжува својот културен циркус. Покрај фасадата, во текот на оваа година Градската куќа ќе добие и ентериерно уредени административни простории за вработените, а само за оваа година ќе бидат потрошени 160 милиони денари на довршување на започнатите работи. Сепак, покрај мегаломанските трошоци, градските власти остануваат несигурни дали годинава ќе биде пуштен во употреба самиот објект. Притоа, покрај фасадата, се работи и на сообраќајниот приод кон објектот, така што во моментов се изведува пристапната улица од страна на реката Вардар. Во новата „Градска куќа“, според податоците на „СК2014 под лупа“ биле вложени околу 20.5 милиони евра, а изведувач на проектот е фирмата „Бетон“ од Скопје – позната во јавноста по бројите проекти во рамки на „Скопје 2014“. Изградбата на овој објект трае веќе пет и пол години, а висината од 21 метар го ...
сите 7 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и тивко со умерена облачност. Претпладне во одделни котлини ќе има ниска облачност и слаба магла. Утринската температурата ќе се движи од минус 12 до минус 5 степени, а дневната од 1 до 6 степени. Во Скопје слично време со умерена облачност. Утринска температура ќе се спушти до минус 11 степени, а дневната ќе достигне до 3 степени. До среда ќе се задржи претежно стабилно и суво време. Во среда кон крајот на денот и во четврток се очекуваат локални врнежи од дожд и снег. Температурата ќе има тенденција на пораст.
сите 279 | | | веќе видена

ДУИ нема да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. По неколку часа расправа на проширениот состав на Централниот комитет во седиштето во Мала Речица, едногласно било одлучено дека дебатата за опциите треба да продолжи и откако ќе се исцрпат сите аргументи да се донесе конечна одлука со кого ќе се коалицира. „Не донесовме одлука во однос на било која од опциите кои беа на маса, без исклучувања на ниедна. Досега немаше доволно аргументи за конечна одлука. ДУИ започна сеопфатен процес на консултации, во партијата, со нашите членови, пријатели во меѓународната заедница и имавме сеопфатна дебата за петте предлози кои беа на маса. Од последните состаноци, едногласно одлучивме дека таа дебата не може да биде денес исцрпена, за било која од петте опции и остануваат сите опции отворени“, изјави Бујар Османи, портпарол на ДУИ. Петте опции на ДУИ се коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, широка влада, нови избори или ДУИ во опозиција. Според него, тие се воделе според тоа да донесат одлука во интерес на Албанците и Македонија и ...
сите 16 | | | веќе видена

Времето денеска е сончево, а во западните делови имаме појава на мала до умерена локална облачност. До крајот на денот ќе дува слаб ветер од западен правец. Температурата се движи од три до 10 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец. Температурата до 14 часот изнесуваше 4 степени. Од утре ќе преовладува стабилно, суво и студено време, а дневната температура ќе биде во благ пораст. Повеќе детали за наредните денови во метео изданието во 17:30.
сите 226 | | | веќе видена

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно сончево со мала до умерена локална облачност и претежно тивко и студено. Долж Повардарието ќе дува слаб ветер од северен правец. Утринската температура се движи од -11 до минус четири, а дневната од два до девет степени. Во Скопје, времето ќе биде претежно сончево, односно ведро и студено. Утринската температура ќе се спушти до -11, а дневната ќе се искачи до три степени. СРЕЌНА НОВА ГОДИНА! Во рамки на новиот концепт на работа, термините 16:30 / 19:30 и 22:30 во работните денови се резервирани за информативен преесек на најважните информации и настани во 60 секунди. Инфомраците за времето следете ги во 09:00 наутро и во 17:30 попладне. Најновите информациите низ призмата на информативното издание NEWSFLASH на Гласот на Америка прследете го во 18:30, а вестите од САД во минута во 20:30. Во наредниот период очекувајте и многу нови содржини. Вашите предлози, критики и идеи испраќајте ни ги на info@ntv.mk или на нашата Фејсбук фан страна. Следете не`!
сите 254 | | | веќе видена

Оваа 2016-та година ќе ја испратиме со студено време, ширум земјава особено утрото ќе биде многу ладно. Температурите речиси секаде ќе се спуштат под нула, а на повисоките места и на планините тие ќе бидат -15*. Среќни празници! Во рамки на новиот концепт на работа, секој ден во 16:30 / 19:30 и 22:30 правиме преесек на најважните информации и настани во 60 секунди. Инфомраците за времето следете ги во 10:00 наутро и во 17:30 попладне. Најновите информациите низ призмата на информативното издание NEWSFLASH на Гласот на Америка прследете го во 18:30, а вестите од САД во минута во 20:30. Во наредниот период очекувајте и многу нови содржини. Вашите предлози, критики и идеи испраќајте ни ги на info@ntv.mk или на нашата Фејсбук фан страна. Следете не`!
сите 42 | | | веќе видена

Какво време не очекува во последниот ден од годинава, а во 15:30 ќе дознаете и какво време ќе имаме во новогодишната ноќ, во специјалното издание на НТВ Метео. Среќни празници! Во рамки на новиот концепт на работа, секој ден во 16:30 / 19:30 и 22:30 правиме преесек на најважните информации и настани во 60 секунди. Инфомраците за времето следете ги во 10:00 наутро и во 17:30 попладне. Најновите информациите низ призмата на информативното издание NEWSFLASH на Гласот на Америка прследете го во 18:30, а вестите од САД во минута во 20:30. Во наредниот период очекувајте и многу нови содржини. Вашите предлози, критики и идеи испраќајте ни ги на info@ntv.mk или на нашата Фејсбук фан страна. Следете не`!
сите 16 | | | веќе видена

next