Новоотворената зоолошка градина во Пјонгјанг има нова звезда – шимпанзото Азелеа која пуши. Азелеа пуши по една кутија цигари дневно, но како што тврдат вработените во зоолошката,не го вовлекува димот. Шимпанзото кое има 19 години, може и сама да запали цигара, ако има соодветна запалка. Доколку не се снајде баш со запалката, таа препалува од друга цигара. Азелеа, според зборовите на посетителите е вистинска атракција. Посетителите на зоолошката се смееле до солзи додека ја гледале Азелеа како пуши, го допира носот за наредба, а потоа во знак на благодарам и игра. Таа зоолошка, која е отворена во средина на јули по реновирањето, дневно ја посетуваат повеќе илјадници луѓе/
сите 2 | | | веќе видена

Најголемата социјална мрежа во светот ќе обезбеди можност за нарачка на храна директно од страниците на рестораните. Опцијата „Start Order“ засега е достапна само за корисниците во САД, а според официјалното соопштение на социјалната мрежа копчето е дел од стратегијата за подобра конекција меѓу потрошувачите и бизнисите. Во својот блог Фејсбук наведува дека луѓето ќе можат да купуваат билети за кино, книги, како и да закажуваат на фризер или СПА центар. Претходно овој месец социјалната мрежа пушти ја опцијата „Marketplace“, која им овозможува на корисниците да купуваат и продаваат производи на локално ниво. Од социјалната мрежа најавија уште дека ќе биде додадена можноста „Recommendations“. Оваа опција ќе им овозможи на корисниците да ги споделат препораки за секакви производи и услуги.
сите 5 | | | веќе видена

По бурната вечер во УБК, Специјалното јавно обвинителство продолжува со работниот поход против корупцијата и криминалот. Денешната прес конференција започна со едночасовно доцнење, но се чини дека навремени се новите предмети кои денеска ги презентираше тимот на Јанева. Во препознатлив стил, обвинителката Фатиме Фетаи, на прес-конференцијата ги презентираше шемите на криминал во културата и тендерите поврзани со изградбата на Музејот на ВМРО – под кодно име Тендери, во кој главна осомничена е Министерката за култура – Елизабета Канческа Милевска и уште една дополнителна истрага под името ТопЛик. Во вториот случај, главен осомничен е Миле Јанакиевски, кој се сомничи за криминали поврзани со населбата Сончев град во Сопиште. Двајцата се осомничени по основани соменија за кривични дела со кои е оштетен Буџетот на РМ и е прекршен законот за јавни набавки. Канческа со влијание врз членовите на комисијата за јавни набавки влијаела на исходот за избор на компанија која ќе го изведува дел од градежниот зафат на ...
сите 130 | | | веќе видена

Чифте амамот од 17 до 30 месецов, ќе биде домаќин на Меѓународната групна изложба „Набљудување без набљудувач“. Тоа е поставка составена од дела во коишто како мотив и објект се појавува присуството на човекот, телото, фигурата и телесноста, и нивните „модификации“ од аспект на уметнички промислувања и авторски перцепции. Самите дела, освен субјективниот контекст, ги изразуваат и социо-културолошките актуелности/опкружувања од кои овие теми се извлекуваат и креираат. Тематската определеност на изложбата е на кураторите Дејан Буѓевац и Мира Гаќина, а поставката ја сочинуваат остварувања реализирани во последните години од страна на авторите: Мирна Арсовска (Македонија), Велимир Жерновски (Македонија), Ино Зељак (Хрватска), Верица Ковачевска (Македонија/Швајцарија), Јулија Кран (Германија/Италија), Тијана Луковиќ (Србија), Марија Ќалиќ (Србија) и Горан Шкофиќ (Хрватска).
| | веќе видена

Во организација на Амбасадата на Италија во Македонија, на 17 октомври, во ЕУ-Инфоцентарот се отвори 16-то издание на „Недела на италијанскиот јазик во светот“. Станува збор за најголемата културна манифестација за промоција на италијанскиот јазик и култура, која се одржува традиционално во октомври насекаде во светот каде што Италија е претставена преку своите амбасади, конзулати и институти за култура. „Италијанскиот јазик и креативноста: брендови и традиции, мода и дизајн“ е темата на годинашнава манифестација. Италијанскиот амбасадор во Македонија Карло Ромео потенцира дека ширењето на италијанскиот јазик е дел од надворешната политика на Италија бидејќи, како што рече, јазикот е патот преку кој минува нашата култура, нашите вредности, нашето гледање на светот. Тој потсети дека Италија е позната во светот како колепка на уметноста, во сите нејзини форми, а и по своите природни убавини и додаде дека се повеќе модата и дизајнот се симбол на италијанскиот дух во светот и означува производи кои, како што ...
сите 3 | | | веќе видена

Репрезентативецот на Велика Британија, Даниел Кларк, ќе биде нов играч на екипата на МЗТ Скопје Аеродром, а тој доаѓа на местото на Џеремаја Мејси МЗТ Скопје Аеродром најде замена за Џеремаја Мејси, а тоа е британскиот репрезентативец Даниел Кларк. Овој 28. годишен кошаркар во минатата сезона му беше соиграч на Војдан Стојановски во Морабанк Андора. Кларк е висок 210 сантиметри и познат е по добриот шут од далечина. Можевме да се увериме дека е добар и минатиот месец, кога со селекцијата на Велика Британија гостуваше во Кавадарци и на избраниците на Драган Раца им даде 21 поен, а погоди четири тројки од седум обиди. Кларк на таа средба од квалификациите за Евробаскетот 2017 имаше и 5 скока за 26 минути игра и беше најефикасен поединец кај гостите, кои славеа со 89:62. Во квалификациите постигнуваше по 13,7 поени и 4,7 скока по натпревар, така што МЗТ Скопје добива добро засилување. Како репрезентативец, Кларк има играно на Евробаскетот во 2009 година, истиот успех ќе го повтори и наредното лето. Во 2012 ...
сите 32 | | | веќе видена

На 22 Октомври, сабота, во салата на хотелот “Холидеј-ин” со почеток во 12 часот, ќе биде промовиран првиот том од циклусот “Етногенеза и култура на древните Македонци”, од авторот Слободан Богоески. Воведна реч ќе имаат рецезентите – проф. Аристотел Тентов и Павле Трајанов, пратеник и поранешен министер за внатрешни работи на Р. Македонија. Книгата е пишувана како своевиден учебник по праксикологија – наука за добрата научна работа. Според најдобрите методи на науката, направен е мошне успешен обид за реконструкција на далечното, заборавено минато на Македонците, почнувајќи од VI милениум п.н.е., преку антиката, средновековието па до денес. Во неа се демистифицираат апсурдните дилеми и поделби на Македонците на антички и словенски; за наметнатата квазитеорија за дојденскиот карактер на Македонците на Балканот и нејзините штетни последици; за историјата како најмоќно оружје со кое може да избришите цели народи; за заборавената писменост и македонската азбука 6000 години п.н.е., идентична со т.н. Кирилица; ...
сите 9 | | | веќе видена

Од 18 до 30 месецов, во галеријата „КО-РА“ ќе биде отворена самостојната изложба на уметникот Љупчо Бојаров, насловена како „Свод- сонце во дрво“, на која ќе бидат изложени триесетина графики на авторот, изработени во дрворез. Според уметникот, дрворезот како ликовна техника има посебна убавина која го разликува од останатите техники. Неговата специфичност произлегува првенствено од медиумот – дрвото, кое потекнува од живиот свет и кое повторно оживува во процесот на неговото преобликување во уметничко дело. – Благородноста на дрвото ја опфаќа и самата ликовна техника, а произлегува од почитта на уметникот кон животот и можноста која му е дадена да ги оживее материјалните остатоци на еден природен организам. Историските податоци за дрворезот говорат дека тоа е најстарата графичка техника, што се должи на едноставноста на изработката и слободата на изразување кои таа ги нуди. Изложбата на дела, направени користејќи ги изворните техники на изработка и правење отпечатоци, претставува сиже на моето ...
сите 27 | | | веќе видена

Подгответе необичен рецепт со поинаков додаток. Направете креативно нешто во кујната, Потребно… 8 големи компири 250 гр спанаќ сол мала главица кромид една лажица путер една лажица брашно 3 лажици кисела павлака црн пипер една лажица жалфија, 125 гр гауда Подготвување… Измијте го компирот и варете во солена вода со лушпа околу 20 минути. Спанаќот измијте го, исчистете го и попарете го со солена зовриена вода. Потоа истурете ја водата, добро исцедете го и ситно исечкајте го. Исчистете го кромидот и ситно исечкајте го. Потоа загрејте го путерот па издинстајте го кромидот. Додадете го спанаќот и него малку издинстајте го. Посипете го со брашно, додадете павлака, па оставете малку да проврие.По желба можете да го исчистите компирот, малку издлабете го, а долната страна исечкајте ја да не биде рамна. Смесата од издлабениот компир испасирајте ја со вилушка и измешајте ја со спанаќот. Загрејта ја рерната на 200 степени. Спанаќот зачинете го со сол, црн пипер и жалфија. Ставете го компирот во подмачкан плех и ...
сите 72 | | | веќе видена

Во вжештена атмосфера, но со веќе слушнати фрази помина последното соочување помеѓу Доналд Трамп и Хилари Клинтон. Универзитетот Невада во Лас Вегас беше домаќин на финалната дебата помеѓу претендендтите за претседателската фунцкија, а жестоките 90 минути опфатија теми од домашната и надворешната политика. Дебатата започна со прашањето за работењето на Врховниот суд, а поврзано со одлуките околу абортусот, а продолжи во жестоко темпо во кое двете страни не штедеа на зборови со кои ќе се нападнат во одбраната на ставовите. Трамп се осврна и на болното прашање, врската на Америка со Русија, истакнувајќи дека тој не е другар со Путин. Клинтон не остана должна, му порача дека Путин посакува марионета за претседател каков што е Трамп. Но, кога дојде на ред прашањето за емигрантите кои секојдневно на нелегален начин ја преминуваат границата, Трамп остана доследен на својот став, истакнувајќи „Тука имаме многу лоши момци и ќе ги избркаме оттука.“ Кога дојде на ред прашањето за видеата што се појавија во јавноста, а ...
сите 34 | | | веќе видена

Денот ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб, а вдолж Повардарието умерен ветер од југоисточен правец. Кон крајот на денот од југозапад облачноста ќе се зголемува и ќе има врнежи од дожд. Во текот на ноќта врнежите ќе се прошират и во останатите подрачја. Т-мин. од 5 до 10 а т-мин. 13 до 18 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Т.мин. 8/17 степени. Во текот на ноќта и во петок повторно ќе има врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни во западните делови од земјава. Во сабота се уште ќе има услови за слаб локален дожд, а од недела следува период на стабилно време со пораст на дневната температура.
сите 202 | | | веќе видена

Пеп Гвардиола повторно имаше непријатно гостување на Камп Ноу против „својата“ Барселона, Меси постигна хет-трик за убедлив триумф од 4:0 на каталонскиот тим – Месут Озил ги предводеше „топџиите“ со свјо хет-трик против Лудогорец во победата од 6:0 на „Емирати“ во Лондон Во групата Ц, Барселона го распарчи претставникот од Англија, Манчестер Сити со 4:0. Лео Меси имаше инспиративна вечер, па постигна хет трик, додека последниот гол го постигна Нејмар, кој се извади за претходно промашениот пенал. Борусија Менхенгладбах во истата група вечерва оствари сигурна победа на гостувањето кај Селтик со 2:0. Месут Озил блескаше во Лондон, а интересно е дека тој ги постигна последните три гола за Арсенал. Алексис Санчез со феноменален лоб го отвори резултатот, а потоа како на филмска лента се редеа головите на Волкот, Окслејд Чембрлен и три на Озил. ПСЖ рутински го совлада Базел со 3:0, со головите на Анхел Ди Марија, Лукаш и Кавани од пенал. Во групата Д, Баерн Минхен ја надмина кризата од неколку реми меча по ред, па ...
сите 63 | | | веќе видена

Најпознатиот бренд за долна облека Викторијас Сикрет лансираше нов модел на долен веш кој ќе ве воодушеви или изненади. Викторијас сикрет секоја година изненадува со своите нови модели на долен веш, а есенската колекција ја обележаа со најсексипилните гаќи досега. Double trouble. #NewSexyNow Овој модел е некоја врста на мешавина од обични и танга гаќи , а со оглед на тоа дека ги правеле Викторијас сикрет, не излгедаат вулгарно, туку се одликуваат со сексапил и добар вкус. Според новата линија на долен веш, Викторијас сикрет лансираа и нова колекција на спортска облека која ја рекламира Адријана Лима, како и нов парфем. We've got your back. Sort of. #NewSexyNow
сите 5 | | | веќе видена

Вардар рутински ја помина екипата на Влазрими победувајќи и на реваншот, Пелистер со 3-1 загуби на гостувањето кај Ренова и благодарение на гол во гости оди понатаму, Шкендија ја сочува предноста од првиот дуел со Работнички Актуелниот шампион Вардар, бранителот на трофејот Шкендија и прволигашот Пелистер се последнуте патници во четвртфиналето на Купот на Македонија. Како и што се очекуваше, Вардар и Шкендија рутински ја одработија задачата, додека интересен дуел одиграа Ренова и Пелистер, а на крајот битолскиот состав се пласира во следната рунда. Лидерот во првенството и во реваншот го совлада Велазерими со 2-0 и со вкупни 5-1 се проби меѓу најдобрите осум. За Шкендија се покажаа доволни оние два гола предност од првата средба со Работнички. Возвратниот меч попладнево заврши 0:0, па тетовци продолжуваат со мисијата за одбрана на тронот. Најинтересно беше на мечот меѓу Ренова и Пелистер. „Зелените“ дојдоа со предност од 2-0 во Тетово, но Ренова тој резултат го елиминираше уште во првиот гол, со головите на ...
сите 86 | | | веќе видена

Нова функцција на Фесјбук Месинџер ќе им предлага на корисниците различни теми за разговор со пријателите. Новата опција на социјалната мрежа, го добила името „Conversation Topics“ и која за моментов само се тестира, пишува TechCrunch. Предлозите се појавуваат под имињата на своите соговорници. Користат податоци за тоа со што корисниците се занимавале во последно време – на пример каде биле, какви песни слушале или која манифестација планираат да ја посетат. Идејата зад темите за разговор е едноставна: ако барате начин да го „скршите мразот“ со нов пријател на Фесјбук или да се зазборувате со постар пријател, овие предложени теми може да ви помогнат да дознаете за што да зборувате. Според достапните информации, засега функцијата само се тестира, па не многу луѓе ја гледаат оваа нова опција во својата Месинџер апликација во моментов.
сите 3 | | | веќе видена

За да им “олесни” на своите фанови додека го чекаат нејзиниот ноб албум “Joanne”, Лејди Гага спремила но сингл. Станува збор за песната “A-Yо”. Откако неодамна објавениот сингл Perfect Illusion и Million Reasons пристигнува A-Yо. Лејди Гага својот сингл го најави на Инстаграм со фотографија која го најавува истиот. Песната ја извела во живо во склоп со нејзината мини турнеа Dive Bar Tour. На песната работеле Марк Ронсон и Хилари Линдзи, позната по соработката со Тејлор Свифт. Во авторката екипа позади синглот A-Yо е и продуцентот Блад Поп.
сите 6 | | | веќе видена

Кога станува збор за друштвените мрежи, помеѓу тинејџерите во почетокот без сомнение омилена беше Фејсбук. Но, штом на истата се приклучија и нивните родители, тетки, па и бабите и дедовците, тинејџерите се префрлија на инстаграм, а помеѓу голем дел омилен е и Снепчет. Но, кога сме кај смартфоните, секако „најдраг“ им е Ајфон. Истражувањето кое „Piper Jaffray“ го спроведува секоја половина од годината, покажало дека во октомври дури 79 проценти од тинејџерите изјавиле дека следниот телфон кои би го купиле ќе биде Ајфон. Во април бројката изнесувала 75 проценти, а пред шест месеци 69 проценти веќе поседувале Ајфон. Што се однесува генерално на пазарот на САД, најголем дел од него „држи“ Андроид со околу 60 проценти.
сите 2 | | | веќе видена

Денес клубот Станица 26 официјално ја започнува својата нова, четврта сезона. На отворањето ќе настапат диџеите Александар Мискоски и Андреј Мицајков. Овие двајца артисти се познати по своите еклектични миксови од диско и хаус. Оваа сезона клубот Станица 26 во соработката со БАЛАНС ќе се претстави со многу интересни, пред се, андерграунд музички содржини. Музичките правци ќе бидат многу разнолики од Jazz, преку Funk, Soul, R n’B, Hip Hop, Disco, House, па се до Techno. Четвртокот, 20 октомври клубот Станица 26 ќе започне со тематска забава насловена како “СКОПСКА СИТУАЦИЈА”. Првиот четврток на „Скопска ситуација“ ќе настапи добро познатиот дј Чваре, а гостин на вечерта ќе биде Dj IRon oд Белград, артист кој настапува со повеќе жанрови на винил формат. Петок 21 Октомври ќе настапат Никола Ризов и Горан Кан. Никола Ризов е артист со фантасична винилна колекција, која постојано се надополнува од самите почетоци на електронската сцена во Македонија до денес. Горан Кан е артист докажан пред македонската сцена и ...
| | веќе видена

Турскиот кошaркарски клуб Галатасарај е казнет со 12 илјади евра, поради тоа што навивачите на овој клуб фрлаа тврди предмети на теренот на дуелот со ЦСКА Москва, после досудената техничка грешка на Дентмон и на клупата, поточно на тренерот Атаман До инцидентот дојде откако домашниот кошаркар се обиде да шутира преку Никита Гурбанов и откако не успеа во тоа, се обиде да одглуми фаул. Судиите му доделија техничка грешка, потоа идентична казна доби и тренерот на Галатасарај поради бурно протестирање покрај теренот, што го навлече гневот на домашните навивачи, а следеше и прекин откако судиите накратко се повлекоа во својата соблекувална. Незадоволни од техничката грешка што судиите ја „свирнаа“ за тренерот Атаман и организаторот на игра Детмон, навивачите почнаа да фрлаат разни тврди предмети и предизвикаа кус прекин на средбата. Страстите за среќа брзо се смирија и натпреварот продолжи и заврши со убедлив триумф на рускиот тим со 109:84. Во инцидентот беше погоден и еден претставник на московската екипа на ...
| | веќе видена

Поранешната државна секретарка Хилари Клинтон која се залага за понаметлива американска политика во Сирија кажа дека сака да ги искористи „сите алатки на моќта,“ од дипломатија до економски развој за поддршка на американската надворешна политика. „Јас верувам во силни сојузи, јасност во справувањето со нашите ривали и цврста определба кон вредностите кои отсекогаш ја правеле Америка голема,“ кажа Клинтон во говорот за надворешната политика во јуни. „И ако Америка не раководи, ние оставаме вакум – тоа или ќе создаде хаос, или други земји ќе сакаат да ја пополнат празнината. “ Џереми Маер е професор по политички науки на Универзитетот Џорџ Мејсон, тој ја нарекува Клинтон „интернационалист“ и „мултилатералист“ – застапничка за американско глобално лидерство од типот на Барак Обама. „Таа се разликува од Обама по тоа што јас мислам дека таа е по подготвена да користи сила,“ вели Маер. Иако тој се спротивставува за „градење нации“ и по други позиции тој му припаѓа на кампот на „реалистите“ во однос на надворешната ...
| | веќе видена

next