Денес во 20 часот, во Музејот на град Скопје ќе се одржи вечер на француска музика и поезија „Патување низ стихови и музика“ со поетесата Лор Камбо. На програмата се дела од Ерик Сати, Франсис Пуленк, Бела Барток, Ејтор Вила-Лобос, Луј-Моро Готшалк, како и читање на извадоци од поеми на авторката. Лор Камбо e пијанистка и поетеса, која настапува со бројни лирски изведувачи, а нејзините стихови се присутни во голем број списанија и антологии. По настапот во Скопје, таа ќе учествува на Фестивалот на поезија “Наим Фрашери“ во Тетово, од 20 до 24 октомври 2016.
сите 9 | | | веќе видена

За баварците леденото кафе е секогаш избор број еден, а Виетнамците би избрале кафе со крем, сладолед и парченца чоколада. Грција се гордее со најубавото фрапе, а Италијанците покрај неповторливото еспресо кафињата ги пијат со црн чај. Каква е традицијата на подготовката на кафето низ светот гледаме во продолжение…
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден беше одржан традиционалниот културно-уметнички настан „Карпош има талент“ 2016. Во организација на локалната самоуправа, традиционалната културна манифестација се одржа по петти пат, во пресрет на одбележување на 40 годишниот јубилеј од основањето на Општина Карпош. Во рамките на оваа манифестација, својот раскошен талент го презентираа учениците од десетте основни училишта ширум локалната самоуправа. Основците танцуваа, пееја, глумеа и другаруваа, така што на овој културно-уметнички настан наместо компетитивен, му дадоа забавен предзнак. Сепак, тричленото жири во состав на актерката Снежана Коневска-Руси, балетскиот педагог Елена Митевска и пејачката Андријана Јаневска имаа деликатна задача, да ги рангираат најталентираните млади карпошани. Бравурозната сценската изведба на монодрамата на Миа Ристовска од ООУ „Аврам Писевски“, го „магепса“ стручното жири, по што членовите едногласно ја прогласија за најталентирана ученичка за оваа година. Музичко-вокалната изведба на познатиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Претпладнево во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд особено во западните и северните делови од земјата каде што локално се очекува да наврнат и над 20 л/м2. На највисоките планински врвови во северозападните делови од земјава ќе има и повремени врнежи од снег. Во текот на утрешниот ден во попладневните часови врнежите ќе престанат и облачноста делумно ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температура ќе се движи од седум до 17 степени. Во Скопје времето претпладне ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат со умерен интензитет, а попладне ќе преовладува суво, но претежно облачно време. Ќе дува и слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе се искачи до 14 степени. Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен југоисточен ветер, а повторно локални врнежи од дожд се очекуваат во петок и во сабота. За време на викендот се очекува стабилно и потопло време
сите 213 | | | веќе видена

Иако победничкиот гол го постигна Квадрадо во 76-тата минута, Буфон прво одбрани пенал, а во второто полувреме имаше уште две магични интервенции со кои ги откажа напаѓачите на Лион. Французите добија помош и од главниот судија кој неоправдано му додели втор жолт картон на Марио Лемина, па од 54-тата минута Јувентус играше и со фудбалер помалку. Сепак, ни тоа беше доволно бидејќ проработе јужноамериканската врска, Дани Алвес го проигра Квадрадо, а Колумбиецот ја затресе мрежата на Лион. Реал Мадрид очекувано лесно со 5-1 ја совлада Легија. По еден гол постигнаа Бејл, Асенсио, Лукас и Мората, а еден беше автогол на Јодлевец по шут на Марсело. До огромни три бода стигна тимот на Борусија Дортмунд, кој триумфираше со 1-2 во Лисабон против Спортинг. Обамејанг и Вајгл беа стрелци на головите за „милионерите“, кои остануваат рамо до рамо со Реал во битката за првото место во групата. Лестер со гол на Махрез во 40-тата минута го победи ФК Копнехаген и го продолжи настапот од соништата во Лигата на шмпионите, со три ...
сите 48 | | | веќе видена

Додека престојуваше во Македонија, Џос Стоун се дружеше со Каролина Гочева, а нивната средба резултираше со прекрасен дует. https://www.facebook.com/jossstone/videos/10154078370085838 „Еве го целосното видео од македонската соработка со убавата Каролина Гочева. Таа има многу прекрасен и инспиративен глас. Ти благодарам многу Македонија, прекрасна земја со прекрасни луѓе, ќе се видиме повторно, се надеваме наскоро“ – напиша Стоун на Facebook. Британската пејачка ја посети Македонија за да настапи на „Скопскиот џез фестивал“.
сите 7 | | | веќе видена

Лука Модриќ го обнови договорот со Реал Мадрид и ќе остане во клубот до 30 јуни во 2020 година Раководството на Реал Мадрид успешно финализираше уште едни преговори за задржување на врвен фудбалер во своите редови. Станува збор за Лука Модриќ, кој денеска и официјално го стави својот потпис на новиот договор со најтрофејниот европски клуб, со важност до јуни 2020 година. Модриќ, кој извесно време беше повреден и Реал Мадрид имаше криза поради неговото отсуство, реши веднаш да ја прифати понудата од Флорентино Перез и да остане „крал“ во наредните четири години. „Реал Мадрид и Лука Модриќ постигнаа договор за продолжување на договорот кој сега ќе има важност до 30 јуни 2020 година. Лука утре попладне во 13:30 часот ќе одржи прес-конференција по повод одбележувањето на убавиот договор“. – гласи соопштението кое го испратија од Реал. Модриќ е член на Реал Мадрид од 2012 година, кога пристигна во овој клуб од редовите на Тотенхем и за тимот одигра 119 меча на кои постигна осум гола.. Неговиот нов договор следи ...
сите 7 | | | веќе видена

Дали ви здодеаа нотификациите од видеата во живо од пријателите кои сакаат да го поделат секој момент од нивниот живот на Фејсбук ? Доколку тоа ви се случува, истата можете да ја исклучите. Вие ќе може да го гледате видеото, но за истото нема да ви стига нотификација. Најпрво кликнете на „катанецот“ во горниот десен агол, а потоа одете на „Settings“. На левата страна одберете ја опцијата за нотификации, а потоа „On Facebook”. На дното од менито под називот „What You Get Notified About“ имате „Live Videos“, а на десната страна мени на кое треба да одберете „All off“
сите 4 | | | веќе видена

Четисиесет члена на медицинската болница „Монтефиоре“ во Њујорк поминаа одвојуваќи ги сијамските близнаци Џејдон и Анијас. Навистина комплициран зафат кој е успешно изведен, а двајцата браќа сега се опоравуваат на интензивна нега. Хирургот Џејмс Гудрич ја водел операцијата, а користел најнапредна технологија за снимање на ткивата за да ги одвои мозоците и черепот, пишува Индипендент. „Момчињата делеле исто мозочно ткиво од површина од 35 квадратни сантиметри, кој на ниедно место не беше јасно одвоено, па докторот Гудрич морал сам да одлучи да направи рез на основа на искуство и инстинкт“, напишала Никол Мекдоналд, мајка на двете момчиња. Џејдон операцијата ја поднесе одлично, Анијас не толку. Во текот на операцијата постојано му се намалувал бројот на отчукувањата на срцето и му паѓал притисокот, па докторите сметаат дека на почетокот нема да може да ја мрда еднат страна на телото, поради траумата која мозокот на претрпел. Според податоците на Универзитетскиот медицински центар „Мериленд“, степенот на ...
сите 10 | | | веќе видена

Една од најголемите промени на Ајфон7 е „хоум“ копчето кое сега работи како сензор. Имено, чувствителноста на ова копче може да биде доведена во прашање и тоа лесно да биде оштетено. Се додека телефонот не дојде во рацете на лице кое се разбира во поправка, истотото може до тогаш да биде неупотребливо. За ова „Епл“ има решение. Компанијата има вградео систем кој препознава кога сензорот има проблем. Потоа тој автоматски покажува порака за корисникот, со што го информира дека копчето треба да се сервисра. Но, додека го стори тоа, корисникот добива виртуелено „Хоум“ копчето во долниот дел на екранот. Системот е дел од iOS 10, кој е направен така што дава алтернативни решенија за голем сет на потенцијални проблеми со телефонот. Се разбира, ова се привремени решенија смартфонот секако треба да бдие однесен на сервис.
сите 3 | | | веќе видена

Европската вселенска агенција очекува дека експериментална сонда во средата ќе слета на Марс Контролата на мисијата во Германија со аплауз ја пречека веста за успешното одделувањето на сондата Шиапарели од главното летало Trace Gas Orbiter, како што беше планирано по седум месеци, и 496 милиони километри долгиот лет од земјата. Шиапарели ќе направи слики и ќе изврши научни мерења на површината Марс, но главната цел е да изврши тестирање на новата технологија наменета за идниот европски ровер на Марс. Во меѓувреме, Trace Gas Orbiter ќе остане во орбитата, и ќе го анализира метанот и другите гасови во атмосферата на Марс за да одреди дали постои живот на планетата. Двете летала беа лансирани во Март, и се дел од ЕксоМарс мисијата, заеднички проект на Европската вселенска агенција и руската агенција Роскосмос. ГЛАС НА АМЕРИКА
сите 22 | | | веќе видена

„Литература.мк“ која во изминатите пет години постоеше како книжарница на интернет, почна да работи како книжарница, која магијата на пишаниот збор ќе ја продава во дуќан на ул. „Македонија“, спроти спомен-куќата на Мајка Тереза. – Во простор од 80 метри квадрартни со врвно ентериерно уредување, книжарницата „Литература.мк“ ќе ги донесе светските книжарски трендови во Скопје и изданијата на најголемите домашни издавачки куќи, задоволувајќи го вкусот и на најпребирливите вљубеници во книгата. „Литература.мк“ ќе понуди богата програма, разни случувања и содржини секој ден, наменети за сите возрасти и за сите вкусови: литературни и музички дружења, гостувања на домашни и на странски автори, креативни средби и едукативни работилници за најмалите читатели, соопшти „Литература.мк“. Дарко Фиданоски, еден од сопствениците на книжарницата, истакнува дека сакаат да го вратат стариот сјај и живот на улицата „Македонија“ и таа да биде сврталиште на љубителите на книгата, но и на случајните минувачи.
| | веќе видена

Според многумина, Ливерпул и Манчестер Јунајтед го одиграа најлошото дерби во последните 10-тина години. Најтрофејните екипи во Англија одиграа нерешено, без голови, а навивачите останаа единствената светла точка на дербито. Пред стартот на дерби натпреварот на „Енфилд Роуд“ домашните навивачи уште еднаш, како и многу пати до сега направија спектакуларна атмосфера, пеејќи ја песната „You never walk alone“.
| | веќе видена

Републиканскиот претседателски кандидат вели дека тоа е резултат на лажни обвинувања против него. Трамп на Твитер порача дека анкетите покажуваат оти трката со демократската кандидатка Хилари Клинтон останува тесна, но дека не може да поверува дека изгубил голем број на гласови од жени како резултат на наводи кои не се вистинити. „Медиумите ги местат изборите!“, напиша тој. Тој повтори дека медиумите се пристрасни и против него „синхронизирано со кампањата на Клинтон“. Кандидатот за потпретседател од демократската партија, сенаторот на Вирџинија Тим Кеин, вака реагираше: „Ги обвинува медиумите и републиканците. Вели дека Америка нема капацитет да спроведе фер избори, но сето тоа го кажува бидејќи знае дека ќе изгуби“. Но, избраникот на Трамп за потпретседател, гувернерот на Индијана Мајк Пенс, за телевизијата НБЦ изјави дека Трамп ќе го прифати резултатот од изборите, каков и да е. „Американскиот народ ќе одлучи на 8-ми ноември, но луѓето се уморни од очигледната пристрасност во националните медиуми и оттука ...
сите 67 | | | веќе видена

Седмото издание на Фестивалот на планински филм „Ехо“ започна вчера, на 17, а ќе трае до 20 октомври. За четирите фестивалски денови организаторите најавуваат најсилна програма досега, со проекции во три кино сали – „Милениум“, „Фросина“ и Џепното кино во МКЦ. За време на фестивалот ќе бидат проектирани 50-ина филмови од кои три македонски. „Оваа година имаме 9 меѓународни гости/презентери и тоа од Финска, Словенија, Украина, Полска и Бугарија и неколку локални гости и презентации како и изложба на фотографии. Фестивалот оваа година ќе издаде две нови книги и тоа ‘Седмата оцена’ од Рајнолд Меснер и ‘Метафизика на врвот’ од Ферид Мухиќ“, велат од Фестивалот „ЕХО“. Исто така, организаторите напоменуваат дека и оваа година имаше конкурси за најдобра планинска фотографија и најдобро кратко видео, и притоа добиле многу инспиративни апликации, од кои најдобрите ќе бидат изложени за време на фестивалот. Влезот за сите проекции е бесплатен и со тоа станува одлична прилика за добар помин.
сите 7 | | | веќе видена

Денеска ќе ви претставиме како да подготивте домашен еурокрем чиј квалтиет е далеку подобар од купечкиот, но сепак не е нутела… Потребно… 150 мл млеко 200 гр шеќер 2 кесички ванилин шеќер 200 гр маргарин 200 гр млеко во прав 100 гр чоколадо за готвење Подготвување… Во тава ставете го млекото, додајте шеќер и маргарин и ставете на оган. Кога ќе зоврие гответе уште три минути, а потоа тргнете ја тавата од оган. Додајте ванилин шеќер и млеко во прав и разматете со миксер. Жешката смеса поделете ја на два дела. Во едната додајте искршено чоколадо за готвење и мешајте додека не се растопи. Двете смеси ставете ги во сад. Оставете да се излади и стегне. Уживајте!
сите 4 | | | веќе видена

Пред гласањето за распуштање на Собранието, парламентот го усвои Буџетот за 2017-та година и ги отфрли измените и дополнувањата на Законот за Специјалното јавно обвинителство Собранието вчера попладне се распушти. Власта и опозицијата манифестираа единство за одлуката. „За“ гласаа 110 пратеници, без ниту еден против, или пак воздржан глас. Ваквата одлука беше проследена со аплауз од народните избраници. На крајот од мандатот на овој состав претседателот на Собранието посака успех до пратениците. Претходно, во релативно куси настапи, претставници на партиите образложија зошто Парламентот треба да се распушти. Со денешната одлука се отвораат вратите за распишување на вонредните парламентарни избори што лидерите ги договорија за 11-ти декември. Претходно во текот денот кај мнозинството „не помина“ предлогот на Павле Трајанов, за усвојување на измените во законот за заштита на сведоци и законот за Специјалното јавно обвинителство што ги бараше самото СЈО, кои како што во изминатиот период, објаснуваа од тимот на ...
сите 45 | | | веќе видена

Времето во Македонија утре ќе биде облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во текот на ноќта и во среда претпладне ќе има врнежи од дожд, кои во северните делови повремено ќе имаат умерен интензитет. Температурата ќе се движи од 10 до 18 степени. Во Скопје ќе биде облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Температурата ќе достигне до 17 степени. Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен југоисточен ветер, а локални врнежи од дожд се очекуваат во петок и во сабота. Имајте пријатен ден!
сите 220 | | | веќе видена

Ливерпул и Манчестер јунајтед одиграа без голови во големото англиско дерби, домаќините беа поблиску до трите бода, но Де Геа со две фантастични интервенции спречи погодок Во центарот на вниманието вечерва беше големото англиско дерби помеѓу Ливерпул и Манчестер јунајтед на „Енфилд роуд“, кое заврши без победник. И двете екипи влегоа мошне претпазливо во овој натпревар, а први се заканија домашните фудбалери. Иако Манчестер јунајтед подобро го почна натпреварот, Ливерпул беше поактивен, но не успеа да ја искористи предноста на домашниот терен и освои само еден бод против големиот ривал. Први се заканија Ливерпул преку Роберто Фирмино, кој упати незгоден удар со глава во 30-тата минута, но голманот на „ѓаволите“, Давид де Геа беше одлично поставен. На тоа возврати Манчестер јунајтед преку Ибрахимовиќ, но за среќа на Ливерпул, Швеѓанецот беше во офсајд позиција. Во второто полувреме Ливерпул тргна поофанзивно, а Манчестер јунајтед беше тој кој го чуваше резултатот. Во 59-тата минута Емре Чан се избори за шут ...
сите 44 | | | веќе видена

Звездата на многу холивудски филмови и серии, Рози Мекгован, за прв пат проговорила јавно за страшните случувања кои ги преживеала во текот на својата филмска кариера. Октрила дека ја силувал многу познат продуцент. “Време е за искреност. Фактот дека жените не пријавуваат силување. Кога кажав ме понижуваа мене, а не сторителот. Адвокатката ми кажа дека сум снимала секси сцени и дека поради тоа никогаш нема да победам на суд”, говори Роуз која не го спомена името на силувачот. Напоменала дека тоа се случило во текот на едно снимање и дека по ужансата случка се чувствувала потполно немоќна. Со ова признание актерката сакала да им даде поддршка на жените кои ја преживеале истата или слична ситуација, како и подигнување на свеста против насилство над жените.
сите 4 | | | веќе видена

next