По повод Деновите на Општина Карпош, во пресрет на 40 годишнината од формирањето на локалната самоуправа, градоначалникот Стевчо Јакимовски, беше во посета пензионерскиот дом „Мајка Тереза“. Жителите во пензионерскиот дом, му подарија рачно изработен подарок на градоначалникот Јакимовски, изразувајќи голема благодарснот до него. Јакимовски нагласи дека локалната самоуправа, освен вообичаените надлежности има и обврска да се грижи за сите свои жители, кои припаѓаат на различни категории. Општина Карпош е позната како општествено одговорна општина, која се грижи за своите граѓани. Секој пат помагаме и издвојуваме средства за поддршка на талентирани спортисти, ученици, па и наши граѓани на кои им треба финансиска поддршка за промоција на своја книга, изложба итн. Овој пат, со подарување на пакети во кои има кондиторски производи, изразуваме една наша мала и скромна почит кон нашите сограѓани од третото доба – истакна Стевчо Јакимовски. Дечињата од градинката „Мајски Цвет“ со танц и песни ги забавуваа присутните ...
сите 6 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде претежно сончево, преку денот ветерот ќе се засилува особено долж Повардарието. Утринската температура ќе се движи од -5 до 5 , а дневната температура ќе биде од 13 до 20 степени. Во скопското подрачје ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. утринската температура ќе се спушти до -1степен, а максималната температура ќе се искачи до 15 степени. Од утре па се до средината на наредната недела се очекува период на стабилно време со ниски утрински температури, кои на повеќе места ќе се спуштаат под нула.
сите 146 | | | веќе видена

По информаците во јавноста за сообраќајката во која џип од марката Туарег со скопски регистарски ознаки околу полноќ удрил во неколку паркирани автомобили на улицата Алжирска во скопски Карпош, на Фејсбук се појави ГИФ анимација од, најверојатно, снимка од уапсениот владин функционер за кој медиумите јавија дека всушност е Диме Спасов – дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика. На гиф-снимката од неколку секунди се гледа лице, најверојатно, во лисици како збунето гледа во далечина. Сепак, кој точно ја снимил снимката и околу нејзината автентичност не можеме да тврдиме – проценете сами… НТВ.мк не е креатор на анимацијата погоре и истата е преземена од социјалната мрежа Фејсбук. НТВ.мк не тврди дека снимката е автентична.
сите 78 | | | веќе видена

Џип од марката Туарег со скопски регистарски ознаки околу полноќ удрил во неколку паркирани автомобили на улицата Алжирска во скопски Карпош, а очевидците тврдат дека сообраќајката ја предизвикал висок државен функционер кој бил во алкохолизирана состојба. Според порталот ЛИБЕРТАС.мк, токму дполнителниот заменик министер за труд и социјална политика Диме Спасов вечерва предизвикал тешка сообраќајна несреќа во скопската населбата Тафталиџе во општина Карпош, во близина на Катастарот, и побегнал од местото на настанот, дознава порталот од полициски извори. Полицијата изврши увид на местото на настанот зад зградата на скопскиот Катастар и трага по избеганиот заменик-министер кој по сообраќајката избегалот од локацијата. Според информациите во џипот покрај функционерот имало и сопатничка која не избегала туку останала на местото на удесот. Според други неофицијални извори, Туарегот е службено возило на Агенцијата за вработување. Полицијата проверува дали се точни овие наводи и дали сообраќајката се случила од ...
сите 92 | | | веќе видена

Кошаркарите на Фенербахче го задржаа максималниот учинок на стартот од новата сезона во Евролигата откако стигнаа и до четвртата победа, совладувајќи го големиот градски ривал Галатасарај Фенербахче останува без пораз, Галатасарај без победа по четири одиграни меча во кошаркарската Евролига. Меѓусебниот дуел на градските ривали од Истанбул го доби составот на Перо Антиќ со убедливи 103-87. Фенербахче дури и без помошта на повредениот Богдановиќ знаеше како да ги смири вжештените фанови на Галатасарај, кои повторно разочарани се вратија дома како и пред една седмица на дуелот со Црвена звезда. Фенер беше подобар во речиси целиот натпревар, кошаркарите на Галата само на моменти успеваа посериозно да се приближат, по што следеше нова серија на избраниците на Обрадовиќ. Домаќините на почетокот дојдоа до 66-72, што беше последен „тесен резултат“ бидејќи Фенер одговори со серија од 7-0, повторно отиде на двоцифрена предност, па на крајот рутински славеше. Во победничката екипа на Фенербахче прво име вечерва беше ...
сите 26 | | | веќе видена

Пристигна спотот за “My Way” – песната на Калвин Харис која наводно е инспирирана од неговото раскинување со поранешната девојка Тејлор Свифт. Шкотскиот ди- џеј (32) исто така преку Твитер го најави и ремиксот на песната со популарниот ди-џеј Тиесто. Харис во оваа песна за прв пат пробал да пее, а неговата најнова песна на Билборд топ листата Hot 100 се искачила на 24 место. My Way е стримувана шест милион пати во Америка во првата недела откако е објавена, а додека на радио е емитувана 27 милион пати, според податоците на агенцијата Нилсен.ј
сите 11 | | | веќе видена

Реномираниот магазин „Форбс“ го прогласи еден од најдобрите светски тенисери, Роџер Федерер за највреден спортски бренд во светот Роџер Федерер, рекордер по бројот на освоени грен слем титули и по бројот на недели поминати на првото место на АТП листата е највредниот светски бренд, процени угледниот магазин Forbes. Основниот параметар на листата која магазинот ја нарече „Forbes Fab 40“ е разликата во приходот од спонзорите и споменатиот спортист и просекот на заработувачка на првите десет играчи од неговиот спорт. На листата на која има 40 имиња Швајцарецот се наоѓа на врвот чиј бренд „тежи“ 37 милиони долари. На второто место е Леброн Џејмс, кошаркарот на Кливленд кој е 34 милиони долари, а зад нив следат голферот Фил Микелсон, атлетичарот Јусеин Болт, голферот Тајгер Вудс. Интересно е што Кристијано Роналдо, еден од најдобрите светски фудбалери е дури на шестото место, со вредност од 19 милиони долари. Главните причини зошто Федерер е на првата позиција се богатите спонзорски договори со богати компании ...
сите 10 | | | веќе видена

Епл ќе се забави со пушатње во продажба на безжичните слушалки EarPods кои компанијата ги претстави на 7 септември заедно со Ајфон 7. Од компанијата не прецизираат кога тие ќе можат да се купат. Од порака на Епл, станува јасно дека слушалките не се подготвени и на компанијата и е потребно „уште малку време“ за да ја започне нивната продажба. Причините поради кои се одложува пуштањето во продажба на EarPods не се прецизираат. На новиот модел на Ајфон, веќе го нема стандардниот 3,55 метри приклучок за слушалки и треба да се користат безжичните уреди или адаптер Daptr со двоен Lightning порта и 3.5 милиметарски аудио приклучок. По презентацијата во септември корисниците се сомневаа во практичноста на EarPods: безжичните слушалки бараат редовно полнење (по 5 часа работа), а поради нивната мала големина и недостатокот на сигурно прицврстување тие се губат многу лесно. Цената на слушалките се очекува да биде околу $ 159.
сите 2 | | | веќе видена

Евреите на меѓународниот аеродром во Ерусалим биле изненадени кога виделе неколку муслимани како се молат во синагога. Како што пренесува сајтот РТ, станува збор за четворица мажи и една жена, членови на едно турско семејство, кои барале место за молитва и ја пронашле синагогата на аеродромот, која во тој момент била празна. Но, кога сфатиле дека се молат во синагога, рекле дека само барале место каде да се молат, вели еден очевидец за порталот НРГ. Аеродромот во Ерусалим нема места предвидени за молитви на други религии освен Еврејската. Некои Евреи го критикувале ова семејство поради нивните постапки, додека други ги поддржале.
| | веќе видена

Во моментов 35 сојузни држави дозволуваат рано гласање на претседателските избори. На само неколку денови пред 8-ми ноември – денот на изборите, Демократската и Републиканската партија ги повикаа своите симпатизери да излезат да го дадат својот глас порано. Раното гласање веќе се одвива во Северна Каролина. Претседателската трка помеѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп влијаела на гласачите. „Мислам дека разликата помеѓу двајцата кандидати е толку нагласена, што морав да дојдам да гласам денеска“, вели Скот Херик, независен гласач. Луис Хачинсон е поддржувач на републиканците. Вели дека илегалните емигранти ги земаат работните места дека тоа му пречи. Најновите анкети покажуваат дека Клинтон води во Северна Каролина, додека пак Трамп има предност во Охајо. „Колку повеќе ја олесните постапката за регистрација и гласање, толку повеќе луѓе ќе излезат да гласаат. Тоа ќе ја зголеми излезеноста во целост, но нема да биде еднаква за двете партии. Генералната претпоставка е дека поголема корист ќе имаат демократите во ...
| | веќе видена

До некаде изненадувачки, социјалната мрежа е на пат да стане сопственост на гигантот во забавната индустрија „The Walt Disney Company“, соопшти Betaville.com. Неодамна се појавија информации дека Твитер преговара со потенцијални купувачи за трансакција во вредност од околу 18 милијарди долари. Поврзувани се имињата на „Алфабет“, „Епл“, „21st Century Fox“ и други големи играчи, вкл. Дизни. Според последните гласини околу социјалната мрежа, Дизни го возобнови интересот кон Твитер откако порано двете страни ги прекинаа преговорите. Се тврди дека веќе е постигната согласност за договор и во моментов адвокатите на преговарачките тимови го состават текстот на договорот. Специфициран е и износот на трансакцијата, а се очекува наскоро Твитер да ја објави официјално продажбата на Дизни. Медиумскиот гигант ќе ја користи социјалната мрежа за дистрибуција на својата содржина до милионската публика на Твитер.
| | веќе видена

Помалку од десет дена не` делат до ексклузивниот концерт во Вип Арената во Скопје, на кој еден од највпечатливите светски вокали на сите времиња, Ian Gillan, ќе настапи со најголемите хитови на култните Deep Purple. Харизматичниот фронтмен на 5-ти ноември ќе биде придружуван од бендот на Don Airey и Македонската Филхармонија, а под диригентската палка на Маестро Steven Benltey Klein. Посебно интересен е фактот што на концертот на Ian Gillan во Скопје како предгрупа ќе настапи бендот Papa Le Gal, кој го предводи неговата ќерка Grace Gillan. За прв пат во неговата долгогодишна музичка кариера тој ќе настапи со својата ќерка на иста сцена. Инаку Papa Le Gal е официјален support band, кој го придружува Ian Gillan на годинашната турнеја, во која опфатени се настапи во повеќе европски земји. Papa Le Gal е релативно нов бенд на музичката сцена, кој според критичарите е бенд што има светла иднина. Нивниот стил претставува своевидна фузија од повеќе музички жанрови, како фанк, афробит, латино и реге. Дали Grace ...
сите 6 | | | веќе видена

На 29 и 30 октомври во малата сала на театарот „Антон Панов“ во Струмица ќе се изведува претставата „И јас сум птица“, која е резултат на проектот „Драмско куклено студио ДУМОН“. Ова година „ДУМОН“ беше посветен на ранливите групи. Иницијаторите велат дека преку работилници за ФОРУМ театар, учесниците актери имаа можност да стекнат знаења за театарот, за другите и себеси. „Вклучувањето на ранливите групи во културно уметничкиот живот во заедницата ќе имаме можност да го видиме на дело!“, стои во најавата за претставата. Понатаму, потенцирано е и дека собраните средства од билети и донаторската кутија на влезот од салата ќе бидат донирани во хуманитарни цели. Инаку, претставатата е во режија на Јасмина Вучкова, а во неа играаат Игор Постолов, Анастасија Јовева, Иле Гичев, Ѓурѓица Илиева, Мифтар Рустемов, Кика Павлова, Славе Котески, Андреј Стојанов, Зоран Цикалов, Александар Кирчанов, Јован Темелкоски. Исто така, како гостин е најавен Трајче Ѓеоргиев и членови на Здружение „Порака“. Претставата е реализирана ...
сите 5 | | | веќе видена

Кошаркарите на Сан Антонио славеа и на гостувањето во Сакраменто со 94-102 и означија позитивен старт на сезоната, откако во првиот меч убедиво го совладаа вицешампионот Голден Стејт Сан Антонио и на второто незгодно гостување стигна до победа, откако по Голден стејт, „спарси“ синоќа славеа и во Сакраменто со 94-102. По израмнетото прво полувреме, пресуди одличната одбрана на Сан Антонио во третата четвртина, во која „кралевите“ постигнаа само 13 поени. Избраниците на Попович целосно ја превзедоа контролата и на крајот заслужено триумфираа, а во главната улога беше Леонард со 30 поени и пет украдени топки. На „кралевите“ од Сакраменто не им помогна ниту одличното издание на Демаркус Казинс, кој оствари дабл-дабл од 37 поени и 16 скокови, сепак премалку за да се изненади Сан Антонио. Минатата ноќ ја одбележа и дебито на Двејн Вејд во дресот на Чикаго Булс по 13 сезони поминати во дресот на Мајами Хит. Големата ѕвезда на НБА лигата не дозволи да се посрами на првиот меч, па постигна 22 поени меѓу кои и ...
сите 54 | | | веќе видена

Културно уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани ја почна 10 дневната европска турнеја. – Со концертот во Стара Пазова, КУД „Дримкол“ од Вевчани ја почна 10 дневната турнеја со цел презентација и промоција на Македонија преку фолклорната култура и традиција во Вилнус, Литванија. Во рамките на турнејата ќе имаме настапи и во Полска со два два концерти во Здунска Вола и Варшава, информира претседателот на КУД „Дримкол“ Тошо Чочороски. Публиката, нагласи тој, ќе има можност да се воодушевува со традиционалните македонски игри, изворни песни и носиите од нашите краишта. – Со оваа турнеја КУД „Дримкол“ уште еднаш го потврдува својот статус- амбасадор на вевчанската и македонската култура и традиција и верно ја оддржува својата мисија и промоција на Македонија низ светот, истакна Чочороски. Во рамки на турнејата концерт ќе има и на манифестацијата „Денови на македонската култура“, што од 27 до 29 октомври ќе се одржува во главниот град на Литванија, Вилнус. Деновите на Македонската култура во Вилнус се поддржани ...
сите 12 | | | веќе видена

По повод денот на општината Карпош, хуманите граѓани во голем број на дело ја покажаа својата солидарност, дарувајќи крв за спас на нечиј живот. Освен многубројните граѓани, кон оваа хумана акција се вклучија и административците од Општина Карпош. Општина Карпош е изградена од светската солидарност од поранешната Југословенска држава, сметаме дека солидарноста треба да биде на прво место во прославата на Деновите на Општината. На овогодинешната крводарителна акција за околу два часа се донирани околу 80 литри, крвни единици. Јас исто така ќе дарувам крв по 12-ти пат – истакна Јакимовски. Во таа насока, градоначалникот Стевчо Јакимовски и претседателот на Советот на Општината, Сашо Лазаровски, даруваа крв на пунктот во Т.Ц. „Скопје Сити Мол“, со цел да се спаси нечиј живот и да се помогне на група граѓани на кои најмногу им е потребно.
сите 9 | | | веќе видена

Денешниот рецепт одлично се вклопува со временските (не)прилики. Токму затоа денешниот избор вклучува сочно месо од рерна послужено со варено зеленчук и тестенина – одличен избор за здрав и семеен ручек во есенските месеци. Потребно… 400 гр. јунешки бифтек 800 мл супа една голема главица кромид 2 излупени и изрендани моркови 1 магдонос 1 шолја доматно пире 1 лаж маслиново масло 1 лажица исечкан магдонос Подготовување… Загрејта ја рерната на 190 степени. Исечкајте го месото на коцки. На масло пропржете го кромидот, додадете го месото се додека не фати кафеава боја. Сипете ја супата, додадете го исечканиот зеленчук и доматно пире. Намалете ја температурата на 170 степени и печете еден час. Сервирајте со печен компир или паста со зеленчук. ДОБАР АПЕТИТ!
сите 45 | | | веќе видена

Општина Центар ја промовираше новата интернет страница „Идеи за Центар“ , место на кое секој граѓанин може да сподели свои идеи и директно да учествува во создавањето на уште поубав Центар. „Граѓанската партиципација за нас е значајна и ова е нашиот најнов проект за да можат граѓаните да ја креираат нашата општина. Ние во општина Центар постојано се трудиме да бидеме во директен и конструктивен контакт со граѓаните со цел да ја развиваме општината според реалните потреби на жителите“, рече на прес конференција градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. Со ова ќе ја доближиме општината до граѓаните особено до младите, рече Емир Цориќ од Канцеларијата на млади на општина Центар, која и ја создаде страницата, со цел подобрување на животот во општината. Секој посетител на страната ќе може да сподели своја лична идеја за поубав Центар, да гласа за веќе постоечки идеи или пак да дискутира за нив. Најдобрите идеи, избрани од посетителите на сајтот ќе бидат реализирани како проекти и ќе бидат финансирани и ...
| | веќе видена

Времето денеска претпладне во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд претежно во западните и јужните делови кои повремено ќе бидат со умерен интензитет. На повисоките планини со надморска височина над 1.800 метри во западниот дел од земјава врнежите ќе поминуваат во снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата. Утринската температура ќе се движи од три до 11, а дневната од осум до 14 степени. Во Скопје променливо облачно и постудено со умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до осум, а дневната ќе се искачи до 13 степени. Од денеска попладне следува период на претежно стабилно време со утрински температури кои на некои места ќе се спуштат и под нулата. ПРИАЈТЕН ДЕН!
сите 77 | | | веќе видена

Во разговор со Кикер, Шкотот вели дека пет клубови ќе се борат за титулата оваа сезона. Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон го отпиша Челзи од борбата за титулата во англиската Премиер лига, покрај заостанувањето само со еден поен од „сините“ од врвот. За капак пред неколку дена тимот на Лондон го поразија неговиот омилен клуб со 4:0. Во моментов на врвот на табелата, Манчестер Сити, Арсенал и Ливерпул имаат по 20 бода, додека пак Челси и Тотенхем еден помалку. Манчестер јунајтед заостанува шест бода, но според Сер Алекс Фергусон, никој не треба да ги отпише „Црвените Ѓаволи“. „Во споредба со минатото, сега е многу потешко да се предвиди. Сметам дека има пет потенцијални кандидати. Манчестер Сити е првиот фаворит, а зад него се Тотенхем и Ливерпул. Исто така и Јунајтед е тука, како и Арсенал, кој оваа сезона е поцврст,, агресивен и посилен“, истакна Фергусон.
сите 25 | | | веќе видена

next