Деновиве е актуелна полемиката која се поведе во јавноста околу црквата св.Ѓорѓи од преспанското село Курбиново. Претседателот на Комисијата за култура на СДСМ, Роберт Алаѓозовски на прес-конференција, обвини дека наместо симбол на културата и уметноста, црквата „Свети Ѓорѓија“ во Курбиново стана симбол на негрижата за културното наследство. СДСМ потсетува дека црквата „Свети Ѓорѓија“ е прогласена за културно наследство уште во далечната 1952 година: „Сега е доведена во опасност од уништување затоа што не се преземаат никакви конзерваторско-реставраторски активности. Црквата има активни пукнатини на сите четири страни поради лизагањето на теренот по проблематичните археолошки истражувања. Објектот е во опасност од прокиснување поради руинираниот и дотраен покрив, кај дел од фреските се забележани знаци на избледување.“ Алаѓозовски ја посочи министерката Елизабета Канческа Милевска како главен виновник: „Елизабета Канческа Милевска беше многу пати алармирана, но не презеде никакви конкретни мерки за заштита ...
| | веќе видена

Во организација на Центарот за култура и Амбасадата на Шпанија од 24 до 30 октомври во Битола се одржува Недела на шпански филм. Според програмата, циклусот филмови ќе почне со романтичната комедија „Мигел и Вилијам“ во режија на Инес Парис, а ќе продолжи со „Ѕвезда што паѓа“ во режија на Луис Мињаро. – Филмофилите од Битола го очекуваа циклусот филмови од Шпанија и затоа ќе им ги понудиме и „Среќна ѕвезда“ во режија на Рикардо Франко, трилерот „Нема мир за злите“ во режија на Енрике Урбизу“, урбаната комедија „Овците не го пропуштаат возот“ во режија на Алваро Фернандез Армеро, анимираниот филм за авантурите на Дон Кихот и Санчо Панса „Магарето на Дон Кихот“ во режија на Хосе Позо, а ќе биде прикажан и „Сите тие се мртви’ во режија на Беатриз Санчез, велат од Центарот за култура. Ревијата шпански филмови ќе заврши со двата дела на анимираниот филм „Дон Кихот Де Ла Манча“ во режија на Круз Делгадо и Хозе Ромагоса, како и со играниот филм „Мал Остров“ во режија на Алберто Родригез, Битола.
| | веќе видена

Претстојните избори и можните постизборни коалиции, тема на средбата Жерновски – Тимоние Градоначалникот на општина Центар, во текот на вчерашниот ден оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Француската Република, Н.Е. Кристиан Тимоние. На средбата тема биле нпретстојните парламентарни избори и можните постизборни коалиции. Во разговорите била опфатена и улогата на Специјалното Јавно Обвинителство и за стриктното исполнување на неопходните услови за изборите да бидат фер и демократски. Градоначалникот Жерновски и амбасадорот Тимоние ја разгледаа и ситуацијата околу односите Влада- општина Центар, како и за соработката и реализирање заеднички проекти на општина Центар со локалната самоуправа во Франција. Претходно, францускиот амбасадор се сретна и со скопскиот градоначалник, Коце Трајановски.
сите 13 | | | веќе видена

Колачот се подготвува без никакво печење, а не бара особени таленти во кујната, истиот е одличен десерт кој стои и може да се консумира на подолг период. Потребно… 1 килограм јаболки 6 децилитри вода 150 грама шеќер 2 кесички пудинг од ванила 1 кесичка цимет 2 кутии бисквити шеќер во прав за поросување Подготвување… Измијте ги, излупете ги и изрендајте ги јаболката. Ставете ги да се варат во водата во која претходно сте го додале шеќерот. Варете 5 до 10 минути. Разматете ги двете кесички пудинг со 12 лажици ладна вода. Кога јаболките ќе омекнат, додајте им го изматениот пудинг и малку цимет, па се заедно повторно варете и мешајте без престан се додека смесата не се згусне и не се соедини. Во тепсија наредете ред бисквити па ред фил од јаболки. Па повторно ред бисквити и ред фил. На крај завршете со последен ред од бисквити. Поросете го колачот со шеќер во прав. УЖИВАЈТЕ!
сите 35 | | | веќе видена

Вчера до 14 часот вкупно 1.011 граѓани на Република Македонија кои се на привремена работа или престој во странство преку електронската апликација на веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) се пријавиле за гласање за претстојните предвремени избори. Од пријавите, 515 се прифатени, 32 се одбиени, додека 464 се во фаза на обработка. Од Државната изборна комисија соопштуваат дека пријавувањето за гласање за Предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија, во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство односно конзуларните канцеларии ќе трае до 11 ноември 2016 година. Комисијата ги повикува сите граѓани на Република Македонија кои се на привремена работа или престој во странство да се пријават за гласање за претстојните избори и информира дека пријавувањето може да се врши преку електронската апликација ставена на веб страницата на Државната изборна комисија https://dijaspora.sec.mk.
сите 89 | | | веќе видена

Премиерлигашите Ливерпул и Арсенал обезбедија пласман во четвртфиналето финалето на ЕФЛ купот Ливерпул ја продолжи серијата добри игри пласирајќи се во четвртфиналето од Лига-купот на Англија по вечерашната победа над Тотенхем од 2:1. Јирген Клоп ги замени сите 11 фудбалери кои беа стартери на саботниот дуел со ВБА, но тоа не се одрази премногу врз играта на „црвените“, кои доминираа и заслужено стигнаа до победата над „спарси“. „Петлите“ исто така имаа бројни рокади во тимот во споредба со последните премиерлигашки дуели. Стариџ го отвори резултатот во раната 9-тата минута, а потоа беше прецизен и во 64-тата минута за водство на домашните со 2:0. Единствениот погодок за Тотенхем го постигна Јансен во 76тата минута од вториот дел. Најмногу погодоци имаше на мечот Њукасл – Престон, каде предводниците на Рафа Бенитез славеа со 6:0. Митровиќ беше на два пати прецизен во 19-та и 56-та минута, во 38-та и 87-та минута стрелец беше Дајм, Ричи пак во 53-та погоди за 3:0 од пенал точката. Перез во судиското ...
сите 69 | | | веќе видена

Секоја изјава што е дадена да се преиспита од каде доаѓа и дали е точна, порачаа експерти за Гласот на Америка Брзата проверка на факти од страна на новинарите ќе направи суштинска разлика на изборите во декември. Лион Морс, експерт за медиуми во организацијата „ИРЕКС“, во Вашингтон вели дека ова е прв услов за фер изборно известување. „Клучна разлика меѓу изборното известување и известување за други прашања, е тоа што кога се работи за избори, новинарите треба да бидат способни да кажат дека кандидатите направиле нешто погрешно, ако такво нешто откријат. Потребни се – балансирано известување и професионализам, новинари кои сакаат да ја откријат вистината“, вели Морс. Друг услов, вели тој, е новинарите да не` заземаат политичка страна во извештаите. „Секаде во светот има ситуации во кои новинарите во основа се приклонуваат кон една или друга политичка страна, бидејќи се платени од политичките партии и стануваат нивни сурогати. Мислам дека тоа е случај во Македонија, но таа сигурно не е единствена. Никој не ...
| | веќе видена

Со натпреварот помеѓу актуелниот шампион Кливленд Кавалирс и Њујорк Никс вечерва ќе започне 71-та по ред НБА сезона Многу работи во лигата ќе бидат сменети во однос на минатата сезона. Но и пред да стартува новото издание, јасно е дека повторно екипите на Кливленд Кавалирс и Голден Стејт Вориорс се главни фаворити за пласман во големото финале. Први на терен ќе бидат тимовите на Кливленд и Њујорк. Тие го играат првиот меч сезонава, а во првата вечер на терен ќе излезат и Портланд против Јута, како и Голден Стејт против Сан Антонио. Според очекувањата на сите љубители на НБА кошарката, а и според коефициентите на обложувалниците, секое финале освен она што го гледавме изминатите две сезони би било изненадување. Кливленд скоро и да нема конкуренција во Источната конференција, па се очекува нова „прошетка“ на Леброн Џејмс и другарите. Екипи, кои би можеле да му парираат на шампионот и барем да понудат пристојна борба се Бостон Селтикс, Индијана Пејсерс и секогаш незгодниот Торонто Репторс. Кавалирси го задржаа ...
сите 172 | | | веќе видена

На интеренет постојат многу љубопитни очи кои од една или друга причина сакаат да ѕирнат во нашата приваност. Колку и да ги избегнувате, многу привтани разговори се одвиваат токму на овие апликации кои се мета на многу хакери кои се целат на вашите приватни податоци, но и разговори. За да се утврди колку се безбедни за комуницирање, набљудувачка група „Amnesty International“ се погрижила да види кои „месинџери“ се најлесни за добивање на информаци. Изготвувачите на извештајот, ги оценуваат комуникациските апликации за голем број различни критериуми поврзани со безбедноста. Во овој рејтинг на Amnesty International спаѓаат вкупно 16 апликации за комуникација од 11 компании. Највисоки оценки – по 73 бода- добиле „Facebook Messenger“ и „WhatsApp“. Второто и третото место по заштита од несанкциониран пристап го делат „iMessage, FaceTime“и „Telegram“, со по 67 бода, под 50 бода добиле „Viber“ (47), „Skype“ (40), „Snapchat“ (26) и „Blackberry“ (20 ). На дното на рејтинг листата се кинеските месинџер „QQ“ и ...
сите 3 | | | веќе видена

Сексот е баланс на животот, а овие три правила ќе ви овозможат да уживате максимално во него. Предигра Предиграта е глучна за добар секс. Таа не е само физичка. Таа е и интимна. Во овој дел најголема улога имаат допирите и зборовите. Оргазмот на жената На жените им е потребно малку повеќе стимулација за да доживеат оргазам. За да целокупното доживување на сексот е одлично, морате да се потрудите да и вашата поубава половина го достигне врвот, а не само вие. Ценете го сексот Сексот е комуникација, што е подобра, толку е подобар и сексот.
сите 10 | | | веќе видена

Епл го претстави првото апдејтирање на новата мобилна платформа на компанијата. iOS 10.1 сопствениците на Ајфон и Ајпад им носи неколку интересни подобрувања. Така на пример Ајфон 7 Плус сега го поддржува специјалниот „Portrait“ режим, кој се фокусира на централните објекти и ја размачкува позадината на сликите. Функцијата е погодна за правење на портрети и создава боке ефект, ако се искористи од двете задни камери. Досега се наложуваше корисниците да ја инсталираат дополнително „Portrait“, но тоа веќе нема да мора, бидејќи функцијата ќе биде пре-инсталирана во iOS 10.1, но се уште е во бета верзија.
сите 11 | | | веќе видена

Најголем број на неработни денови уживаат жителите од регионот на Западен Балкан кои се лидери на европската статистика за бројот на неработни денови во текот на годината. Ваквото испитување проследено со мапа на неработни денови низ Европа, покажува колку Европејците одморат во текот на една година. Податоците покажуваат дека во земјите од балканскиот регион се одмара повеќе отколку во другите делови на Европа. Па така, од соседството – Босна и Херцеговина е рангирана меѓу земјите со најмногу празници, од десет до 15 во зависнот од ентитетот и за кој кантон се работи. Еден ден помалку, значи 14 дена, се празнува во Албанија, Црна Гора и Хрватска, а до 13 дена државни празници има во Словенија, Србија и во Македонија. Најмалку државни празници има во Велика Британија (ниеден) и во Холандија (осум), со тоа што Британците имаат 28 дена платен годишен одмор.
| | веќе видена

Во Центарот за култура во Дебар вечер почнува 15. Албански театар во Македонија на кој ќе учествуваат теaтри од Македонија, Албанија и Косово. Фестивалот ќе го отвори градоначалникот Ружди Љата по што ќе биде изведена комедијата „Болен за ум“ на театарот од Куманово, албанска драма, во режија на Ахмет Јакупи. Албански театар кој традиционално се одржува во Дебар ќе трае шест дена, а љубителите на театарската уметност ќе имаат можност да проследат осум претстави, од кои една вон конкуренција. Последната фестивалска вечер ќе бидат доделени наградите за најдобра претстава, режија, актер и актерка.
сите 2 | | | веќе видена

Препородот на во серијалот „Враќање во иднината“ прославениот DeLorean DMC-12 е извесен – тексашката компанија DeLorean Motor Company се подготвува да го претстави моделот за 2017 година Благодарение на новиот закон во САД, производителите на мали серии на автомобили не мора да пројдат низ интерни краш тестови и подлежат нацела серија на закони кои се однесуваат на големите производители. Оваа ситуација ја искористи легендарниот DeLorean, кој најави дека фабриката во Тексас ќе произведе најмалку 300 примероци. Оригиналноста е зачувана благодарение на напорите на компанијата да ги прибере залихите на резервни делови од кои можат да се направат примероците на славниот патник низ времето. Федералните американски власти веќе издадоа дозвола за малосериско производство, а ентузијастите од Тексас се во потрага по нови добавувачи за да обезбедат нови количини на обновени компоненти кои ќе бидат основа за унапредување на филмската легенда. DeLorean DMC-12 Првичните резултати посебно кај шасијата која сега се ...
| | веќе видена

Како да плати за остварување на ветувањата од кампањата Некои велат дека Американците се сведоци на една од најбескрупулозните претседателски кампањи во поновата историја, и тие повторно ќе можат да здивнат по три недели, кога сето ова ќе заврши. Но, некои аналитичари велат дека тие гледаат подалеку од изборите. Без разлика кој ќе победи на ноемвриските избори, предизвикот да се раководи со најголемата светска економија во светот ќе биде тешка задача. Ако се земат предвид ветувањата, вжештената реторика и обвинувањата дека изборите се манипулирани, следниот американски претседател ќе треба да даде неколку објасненија, вели Бил Галстон (поранешен советник во тимот за транзиција на претседателот Бил Клинтон). „Многу едноставно, изборите носат последици. Тие се силен и веќе подготвен договор со Американците. Ти си вработен да си ја вршиш задачата, и Американците знаат зошто сте вработени, за онаа што е изговорено од вашата уста за време на кампањата“ Ако сте на местото на претседателот Трамп, Галстон вели дека ...
| | веќе видена

Второто издание на Фестивалот на европската литература „BookStar“ „Книжевни ѕвезди“, под слоганот „Симни ми ѕвезда“, ќе трае од 24-ти октомври до 11-ти ноември и оваа година е во знакот на жените. Како најавуваат организаторите, издавачката куќа „Антолог“, пред домашната публика ќе бидат претставени четири исклучителни писателки од Европа, една македонска писателка од новиот бран, антологија на современите македонски поетеси, антологија на најубавите песни од европски авторки, а книжевната трибина, исто така, е посветена на оваа тема. Годинашното издание на фестивалот, всушност ќе биде уметнички изблик во целост. Свое место во програмата, покрај книжевните промоции, заземаат и десетина концерти и настапи на познати бендови, но и друг вид млади уметници, сценски перформанси, дебати, креативни детски работилници, филмски проекции, иако фокусот останува на книжевноста, како на европската така и на македонската. И оваа година организаторите на фестивалот ќе се обидат да ги доближат домашните и странски ѕвездени ...
сите 20 | | | веќе видена

Време е за нешто здраво во вашата кујна, а воедно и едноставно за подготовка и лесно за јадење. Нашиот предлог за денешниот ручек е вкусен микс на ориз и грав кој може да го подготви секој кој барем еднаш стапнал во кујната. Потребно… 1 чаша ориз 2 чаши зрел грав (подготвен од конзерва) 1 кромид 2 чаши домати од конзерва 3-4 лажици масло оригано 2-3 лукчиња или 1 нотка на гранули сол Подготвување… Во длабок сад истурете го маслото. Затоплете го и во него испржете сецкан кромид. Откако ќе се добие златна боја, додадете ги доматите, гравот, толчен лук или гранули. Промешајте многу добро. Зачинете со сол и оригано. Пробајте сосема малку од јадењето. Ако доматите даваат премногу кисел вкус, додадете една мала штипка шеќер и промешајте. Додаде и 1-1 и ½ чаши вода. Оставете ја смесата да зоврие и откако ќе почне да врие ставете го и оризот кон производите. Откако ќе почне да се вари повторно, покријте со капак и намалете на мала топлина. Гответе така за уште 15-20 минути и извадете од огнот. ДОБАР АПЕТИТ!
сите 36 | | | веќе видена

За мистериозното исчезнување на 75 авиони, стотици продови и преку 1000 луѓе поради Бермудскиот триаголник, во последните 100 години, не с екриви вонземјанците туку можни невремиња од „воздушните бомби“, кои се во можност да моментално повлечат бродови и авиони во морето. Станува збор за појава од 500.000 квадратни километри, помеѓу Мајами, Порторико и Бермуд. Научниците веруваат дека овој пат навистина ја решиле мистеријата за Бермудскиот триаголник. Новинарката од британскиот Индипендент, Рејчел Пелс пишува дека група на метеоролози потенцијално ја решиле мистеријата за Бермудскиот триаголник и дека не станува збор за вонземјани. Тие сметаат дека проблемот лежи во шестаголните облаци кои предизвикуваат таканаречени „воздушни бомби“, со ветер кој дува со брзина од 280 километри на час, се главните виновници за стотици нерешени инциденти во тоа подрачје. „ Не е вообичаено да гледате облаци со рамни страни. Повеќето се со неопределен облик“, бели др Стив Милер, метеоролог на државниот универзитет „Колорадо“. ...
сите 3 | | | веќе видена

Денешниов ден ќе биде релативно топол и сончев ден, но и тој ќе започне со локална слаба магла и ниска облачност низ котлините и речните долини, а на повисоките места со претежно ведро време. Преку денот се очекува да се намалува облачноста. На повисоките места и на планините ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од шест до 12, а дневната од 18 до 24 степени. Во Скопје претпладне променливо облачно, а во попладневните часови ќе има подолги сончеви периоди. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе се искачи до 21 степен. В среда ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, но кон крајот на денот ќе има локални врнежи од дожд и зголемување на облачноста. Во попладневните часови ветерот ќе го промени правецот од југоисточен кон северен и ќе предизвика значително опаѓање на температурите за седум до 10 степени. Во четврток ќе преовладува променливо облачно и студено време со повремени врнежи од дожд, нешто пообилни врнежи се очекуваат во ...
сите 200 | | | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ летово дојде во Манчестер Јунајтед како големо засилување. Искусниот 35-годишен голгетер започна одлично. Постигнуваше гол на речиси секој меч и веднаш ги придоби симпатиите кај навивачите. Десет години минаа откако Златан Ибрахимовиќ памети ваква суша на голови! Шведскиот напаѓач од Манчестер Јунајтед по прв пат по 2006 година и воведните натпревари од сезоната во дресот на Интер не постигна гол цели месец и пол дена. Ибра на 10-ти септември постигна гол против Манчестер Сити во домашниот пораз, а тоа воедно му беше и последниот гол кој го постигна оваа сезона. Оттогаш Ибрахимовиќ заборави да дава голови, што и многу влијае врз резултатите што ги прават „ѓаволите“ од „Олд трафорд“. Тој не постигнал погодок цели 498 минути, а таква „суша“ не имал цели 10 години, што делува поразително. Пред десет години, Швеѓанецот имаше слична серија од пет натпревари без погодок, а тогаш го носеше дресот на Интер. За потсетување, Ибра во првите четири кола оваа сезона постигна исто толку голови и се ...
сите 21 | | | веќе видена

next