Македонците остануваат најбројни туристи во соседна Грција, а покрај викенд излетите нашите граѓани јужниот сосед го преферираат и за годишните одмори. Во првите шест месеци од годинава се забележани над 500 илјади македонски посети, со тоа што бројките ќе бидат значително поголеми кога ќе се споредат ноќевањата и посетите во екот на туристичката сезона. Македонците иако се четврти најбројни туристи во Грција заедно со Германците, Британците, Бугарите и Србите, оваа година оставиле за нијанса помалку пари од лани или вкупно 59 милиони долари профит за грчките угостители и трговци. Грција за шест месеци ја посетиле 8.5 милиони туристи од кои има промет од 4 милијарди долари. Турситичката гранка во Грција бележи пад од 1.8% што се должи најверојатно на грижите за состојбата на границите околу мигрантите.
сите 6 | | | веќе видена

„Состојби“ е насловена 24-та самостојна изложба на Славица Јанешлиева, што од 13 до 24 октомври се одржува во Национална галерија на Македонија, мултимедијален центар Мала станица во Скопје. Во овој проект уметницата, со за неа препознатлив директен и симболичен критички јазик, се осврнува на контроверзните појави во општеството на глобално и локално ниво. Во најновиот проект Јанешлиева со за неа препознатлив директен и симболичен критички јазик се осврнува на контроверзните појави во општеството на глобално и локално ниво. Реакциите, дилемите и ставовите кои се однесуваат на актуелните теми и состојби што го креираат секојдневното (не)функционирање на општеството, авторката ги пренесува преку објекти во кои во специфичен наративен манир дава свои коментари за состојбите. Користејќи предмети кои имаат секојдневна употреба, Јанешлиева со извесни интервенции им го менува значењето, со што тие стануваат знаковни носители на повеќе асоцијативни пораки, без оглед дали тие се однесуваат на проблеми кои се ...
| | веќе видена

Подготовката на домашниот сенф е мошне едноставна, иако можеби досега сте размислувале поинаку… Потребно… 1 шолја зрна сенф 2/3 шолја алкохолен оцет 1/3 шолја мед Подготвување… Сенфот можете да го најдете мелен, или пак да купите зрна сенф и да ги измелете сами во блендер. Наведените состојки измешајте ги во мала тава и ставете ги на среден оган 5 до 7 минути, при тоа постојано мешајќи, се додека смеса не се згусне. Тргнете го сенфот од оган и оставете да се олади, а потоа чувајте го во херметички затворена тегла. Доколку сакате можете да додадете малку бело вино, кое ќе ја намали лутината и ќе го продлабочи вкусот. Можете и да го одберете вашиот омилен зачин и да додадете лажичка до две од него. Што и да правите сенфот може само да стане подобар, па направете го по ваш вкус.
сите 7 | | | веќе видена

Властите во САД ги забранија проблематичните смартфони „Галакси Ноут 7“ (Galaxy Note 7) на јужнокорејската компанија „Самсунг Електроникс“ во авионите, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се регулаторните органи. Мерката влегува во сила денеска попладне по источноамериканско време (18 часот по средноевропско време). Наредбата на Министерството за транспорт и другите агенции на патниците им забранува во својот багаж да носат смартфони од овој тип. Прекршителите ќе бидат казнети или апартот ќе им биде конфискуван. Оние кои ќе се обидат во авион да влезат со „Галакси Ноут 7“, нема да бидат пуштени во него. Претходно неделава „Самсунг“ ги запре производството и продажбата на смартфони од овој модел, по многуте информации за запалени примероци.
сите 45 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, најпрвин во северозападните делови и во текот на денот ќе се преместуваат кон исток. Повеќе врнежи ќе има во ноќните часови во југоисточните делови, на места со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Минималните температури ќе се движат од 3 до 11 степени а максималните од 17 до 22 степени. Во Скопје, променливо облачно со повремен дожд и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 8 до 19 степени. Во текот на наредната недела, под влијание на влажни воздушни маси ќе се задржи променливо облачно време со локални врнежи од дожд. Повеќе врнежи ќе има во понеделник во југоисточните делови каде ќе бидат проследени со ретки грмежи. Дневната температура ќе опадне за неколку степени.
сите 30 | | | веќе видена

Јувентус се намачи за да стигне до седмата победа во новата сезона во Серија А, откако вечерва мораше да направи пресврт за да го скрши отпорот на Удинезе кој пружи навистина добра партија на гостувањето во Торино Јувентус имаше неколку шанси, но се виде дека има проблем со организација на играта, премногу грешки на средината на теренот. Манџукиќ успеа да промаше празен гол, а откако на гостите им подарија топка во опасната зона, Јантко го совлада Буфон за водство од 1:0 во 30-тата минута. Пресвртницата пристигна 15 минути подоцна кога Пауло Дибала со ремек дело го врати актуелниот шампион во игра. Младиот Аргентинец погоди перфектно од слободен удар, но многу поголемо внимание привлече неговата прослава, посветувајќи го голот на Бонучи и неговиот син кој води битка со тешка болест. Дибала ја комплетираше својата добра партија прецизно изведувајќи го ударот од 11 метри во 51-та минута, а тоа на крајот се покажа како момент на одлука на овој натпревар. Во првиот денешен меч од Серија А, Рома славеше на гости ...
сите 59 | | | веќе видена

Инцидентот кој се случил во калифорнискиот двор на познатaта австриска манекенка Миранда Кер се резултирал со две ранувања – мажот кој влегол во куќата е повеќе пати застрелан со оружје и обезведувањето е прободено со нож во око. Ова се случило во петок во куќата на Малибу, откако непознатиот маж ја прескокнал оградата и влегол внатре. Реагирал еден човек од обезбедувањето кој напаѓачот го прободел со нож во око. Во самоодбрана обезбедувањето го извадил пиштолот и пукал во мажот неколку пати.о ножем у око. Еден од куршумите го погодол напаѓачот во глава. Набрзо се пренесени во болница и двајцата ќе преживеат. Миранда Кер, поранешниот “Ангел на Викторија” , не била во куќата кога се случил инцидентот.
сите 4 | | | веќе видена

Сигурни победи на Бурнмаут и Стоук, тесна на Арсенал, реми на Тотенхем и ВБА и едно огромно изненадување кое го приреди Евертон на „Етихад“ е епилогот од попладневните натпревари од 8-то коло во англиската Премиер лига Холандскиот репрезентативен голман Мартен Стекеленбург е херој на тимот на Евертон во дуелот со Манчестер Сити. Искусниот чувар на мрежата денеска одбрани два пенали, по еден на Де Брујн и Агуеро и заедно со Лукаку е најзаслужен за освоениот бод против лидерот на табелата. Кевин де Бруин не успеа во првото, а Серхио Агуеро во второто полувреме. Двата шута ги одбрани Мартин Стекеленбург, а Лукаку го доведе Евертон во водство во 64-тата минуажта, а Нолито израмни во 72-ра минута за конечните 1:1 Во Лондон на „Емирати“ се одигра дуелот меѓу Арсенал и Свонси во кој поуспешни беа „топџиите“ извојувајќи победа од 3:2. Тео Волкот постигна два гола во првото полувреме, а третиот го постигна Месут Озил. За велшкиот тим стрелаа Сигурдсон во 38-та и Борха Бастон во 66-тата минута. Од 70-тата минута ...
сите 14 | | | веќе видена

Facebook денес ја ажурираше својата Инстаграм апликација за Виндоус 10, за да поддржува компјутери и таблети. Најновата верзија на апликацијата можете да ја превземето од Windows Store сега. Апликацијата работи на Виндоус 10 компјутери и таблети и нуди таканаречени „Live tiles“ кои ви ги покажуваат новите слики и известувања. Покрај тоа карактеристиките кои можете да ги очекувате, вклучуваат способноста да ја објавите и уредитефотографијата од таблети, да примате известувања, да разговарате преку Instagram Direct и, се разбира, да гледате Stories.
| | веќе видена

Британската компанија за производство на секс играчки дошла до неверојатни резултати во текот на едно истражување во кое учествувале 3 илјади луѓе. Резултатите биле понижувачки, а тоа дека дури 57 посто од испитаниците мислат на друг човек за време на сексот. Знаеме дека фатанзиите за време на сексот се само фантзии, а најчесто фантазирањето е поврзано со поранешниот партнер, дури 40 посто. Луѓето кои најчесто се препуштаат на фантазиите се оние помеѓу 35 и 44 години и дека највеќе фантазираат за луѓе кои ги познаваат отколку за некои познати личности. “Жените обично фантазираат за нешто што им е срам да го кажат пред партнерот, додека мажите најчесто фантазираат за секс со поранешна девојка“, наведуваат истражувачите. Додека 57 посто од мажите фантазираат за секс со друга жена, ни жените не заостануваат со оваа бројка. 45 посто од жените фантазираат за секс со друг маж. “Фантазирањето не е лошо. Со тек на време и најдобриот секс станува рутина, а фантазиите го подобруваат либидото “
| | веќе видена

„Сините“ врзаа две победи без примен гол откако денес го надиграа Лестер По поразите од Ливерпул и Арсенал, Конте мораше да ја смени тактиката за Челси да остварува позитивни резултати, а токму тоа се случи. По победата од 2:0 на гости на Хал, Челси денес на домашен терен го совлада со големи 3:0 и актуелниот шампион Лестер. Доминација Челси во првото полувреме и сосема заслужено водство. „Сините“ веќе во 7-та минута стигнаа до првиот гол. По изведениот корнер на Азар, Матиќ од прва го пронајде Коста во мешаницата, а шпанецот се најде сам пред голот на Шмајхел и го постигна својот седми гол во осмиот меч сезонава. Давид Луиз и Азар имаа шанси за да го зголемат водството, но стативата ги спасуваше Лестер при една од шансите на домаќинот. Присискаше Челси и по првиот погодок. Бараа втор гол и го дочекаа во 33-тата минута. Во контра напад Педро се снајде пред Морган и Хут, а Азар беше на вистинското место и изгради простор за шут, па така го матираше Шмајхел кој беше немоќен при ударот на белгиецот. Лестер на ...
сите 25 | | | веќе видена

Можеби е изводлива, но пред мисијата на Црвената планета се исправени бројни предизвици. Од последната мисија на Месечината пред половина век, ентузијастите за прашања поврзани со вселената, говорат за патувања кон Марс. Претседалот Барак Обама неделава го повтори ставот за патувања на Марс, а мисијата за прв пат беше предложена во април, 2010-та. Тој повика на партнерство со компании од приватниот сектор за создавање услови за испраќање на човечки екипаж до и од Марс до 2030-те години. Сепак, пред идната мисија на Црвената планета се исправени бројни предизвици. Главниот проблем ќе биде радијацијата. Астронаутите кои би биле испратени на мисијата која би траела неколку месеци, можно е да имаат проблеми со здравјето, бидејќи патувајќи, леталото ќе биде изложено на радиоактивните зраци. Другaта препрека е од политички аспект. Критичарите на идејата во Конгресот се обидуваат да дознаат зошто САД сакаат да потрошат милијарди долари за мисија на Марс, ако нема практична причина за тоа. Приватните компании можат ...
сите 2 | | | веќе видена

Овогодинешното 35 издание на Скопскиот џез-фестивал започна сношти, со настап на еден од најиновативните импровизатори на француската џез-сцена, пијанистот Бојан Зулфикарпашиќ (Бојан З.), а по него концерт имаше светскиот виртуоз на гитара Џулијан Лаж со своето трио. Денеска на програмата се два врвни авангардни џез состави – американскиот квартет „Made to Break“ и скандинавското трио „The Thing“. Полноќниот концерт е резервиран за македонскиот состав Гоце Стевковски септет кој ќе настапи во Сити хол центарот со гостинот Џијан Емин. Последната вечер, во недела, ќе биде претставен новиот проект на музичарот Питер Еванс на труба, со триото „Pilverize the Sound“, а за крај на 35. СЏФ настапува групата на францускиот саксофонист и вокалист Томас де Пуркери „Supersonic“ која последниве години се смета за најголемо откритие на европската џез сцена. Покровител на годинашниот Скопски џез фестивал е Министерството за култура, а поддржувачи се Градот Скопје, Амбасадата на САД во Македонија и Делегацијата на ЕУ во ...
сите 14 | | | веќе видена

Шампионот во НБА лигата составот на Кливленд Кавалирс конечно го затвори прашањето околу иднината на Џеј Ар Смит Долго време двете страни не можеа да дојдат до договор, се појавија и други заинтересирани екипи за да на крајот сепак Кавси и Смит ги „испеглаат“ разликите и си подадат рака. Големо влијание за овој договор имаше и Леброн Џејмс, кој инсистирал Смит да добие нов договор. Бекот на Кавси потпиша нов четиригодишен договор, вреден 57 милиони долари. Првите три години му се загарантирани и за истите ќе заработи 45 милиони долари, додека четвртата во која ќе има 35 години е опција. Минатата сезона беше еден од клучните играчи во тимот на Кливленд кој ја освои првата титула во клупската историја. Во регуларниот дел од сезоната имаше просек од 12,3 поени, 2,8 скока и 1,7 асистенции, а во плеј офот бележеше во просек по 11,5 поени и 3,6 скока. Бекот во НБА лигата влезе по драфтот во 2004 година, а во кариерата играл во Њу Орлеанс, Денвер и Њујорк. Новата сезона во НБА лигата започнува на 25-ти октомври, а ...
сите 11 | | | веќе видена

Прислушкувањето на мобилните телефони, е одамна распространето но могумина сметаат дека нема шанси да бидат прислушкувани. Во почетокот на 2016 година, стана јасно дека Гугл и Фејсбук не прислушуваат преку смартфоните и следат преку клучни зборови, според кои потоа ни пласираат реклами. Колку е раширен овој проблем? „OK Google“ снима се што велиме За да се подобри услугата, Гугл ја запишува секоја инструкција и пребарување во “OK Google”. За да го илустрираме ова одете на history.google.com/history/audio и ќе видите листа на сите податоци запишани за вас. Во зависност од тоа колку долго сте користеле OK Google на телефонот или таблетот, овој список може да биде прилично долг и да опфаќа неколку години назад. Деактивирање на Voice Activity во OK Google Now За да го направите ова одете на history.google.com/history/audio и отворете го менито од десно, а потоа изберете “Activity controls”. Движете се надолу до “Voice & Audio Activity” и префрлете на “Pause”. Ќе видите предупредување дека оваа акција ќе ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Култупно-информативниот центар од Скопје беше домаќин на музичарите Карлос Казанова-кларинет, Смералд Спахиу-виолина, Астерид Проси-виолончело, Сихана Бадивуку-виолина и Блерим Груби- виола, кои одржаа концерт на камерна музика. Блерим Груби е роден во Скопје, во 1965 година. Покрај искуството како член на Македонската филхармонија има и искуството со оркестарското свирење, а паралелно остварува и уметничка кариера како солист и камерен музичар. Аристид Проси е роден во 1957 година. Учесник е на мајсторски курсеви во значајни музички центри во Европа со видни имиња, клучен дел од неговата кариера е камерната музика. Член е на Гудачкиот квартет „Тирана”, со кој настапува на бројни сцени во Европа. Со истиот квартет издадени се три компакт диска. Смералд Спахиу е роден во Албанија. Тој соработува со различни групи на камерна музика, како концерт мајстор. Спахиу е основач на инструменталната група „Камерниот оркестар на филм“, кој извршува дејност на аудиовизуелни емитувања на музиката. Карлос Казанова од ...
сите 2 | | | веќе видена

Оваа сабота подгответе вкусен и семеен ручек за вашите најблиски. Викендот е време кога имаме повеќе слободно време, а времето инвестиерано за подготовка на овој рецепт ќе ви се исплати кога ќе седнете да го консумирате вкусниот ручек. Потребно… 600 г телешко филе 2 глави кромид 2 моркова сол и бибер по вкус 1 чаша вода 150 г масло 3 стапчиња свеж магдонос или 3 прстиња сушен 1 спраг свежо нане или 1 лажиче суво Подготовка… Измијте го добро месото. Посолете го од сите страни и ставете го во тава за печење. Тргнете го кромидот и исечете го на ситно. Морковите се сечат на кругови. Зеленчукот се реди околу месото. Подготвените производи во садот се тушираат со топла вода. Се додава маслото. Печете во загреана рерна на средна температура. Од време на време вртете го месото, за да не потемне. Ако е потребно полејте го со водата до плехот, за да стане максимално кревко. Непосредно пред да е подготвено посипете со зачините и допечете за уште неколку минути. Послужете го месото исечено на парчиња. ДОБАР АПЕТИТ!
сите 12 | | | веќе видена

Еврокомесарот со порака во Скопје – мора да се дозволи Специјалното јавно обвинителство соодветно да ја врши работата По средбите со лидерската четворка, потписници на Договорот од Пржино, и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, еврокомесарот Јоханес Хан порача дека оваа посета ја остварил за да покаже дека значителниот процес до изборите ЕУ и понатаму будно се следи во Брисел. Хан по денешните средби во Скопје изјави дека важно е изборите да бидат добро подготвени и изведени на начин, на кој нема да може никој да ги критикува. Во однос на Специјалното јавно обвинителство, истакна дека е важно тоа да биде оставено да ја работи својата работа непристрасно и професионално. Владимир Мирчевски, ГЛАС НА АМЕРИКА
сите 4 | | | веќе видена

Времето претпладне во Македонија ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, најпрвин од западната страна на земјата. Преку денот ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Сончево време со слаб ветер денеска, а дожд и заладување в недела, најавува Управата за хидрометеоролошки работи за претстојниот викенд. Утринската температура ќе се движи од еден до девет, а дневната од 17 до 23 степени. Од недела под влијание на влажна воздушна маса ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Повеќе дожд ќе има во источните делови од земјата. Утринските температури малку ќе се покачат, а дневните веќе од понеделник ќе бидат пониски за 3 до 5 степени. Почести врнежи ќе има од недела попладне и во ноќта кон понеделник, а тогаш се очекуваат и услови за краткотрајна нестабилност на југот со појава на грмежи. Од понеделник во периодот кој следи потоа, врнежите ќе бидат повремени со слаб до умерен интензитет и претежно во западните делови од ...
сите 156 | | | веќе видена

Вардарки влегоа како големи фаворитки во денешниот меч против Ференцварош, но одиграа лошо второ полувреме и не успеаа да дојдат до очекуваната победа Девет секунди неизвесност, можност за победа, и избегнат пораз, па на крајот реми против ФТЦ е епилогот од дуелот од првото коло на лигата на шампионите за Вардар. Средбата заврши со резултат 27-27 (17-14), иако и двете екипо можат да жалат што не го освоија целиот плен. Во поголемиот дел од првото полувреме се играше изедначено, двете екипи се менуваа во водство, но не успеваа да направат поголема разлика. „Црвено-црните“ прв пат дојдоа на два гола разлика во 18.минута кога со третиот погодок на Јованка Радичевиќ поведоа со 10-8. Избраничките на Индира Кастратовиќ во овој дел од натпреварот не ја искористија најдобро предноста кога беа со играч повеќе на теренот и примија два гола во таква позиција, а успеаја да поентираат со играч помалку. Покрај подвижната одбрана на ФТЦ, дополнителен проблем за вардарки беше расположената Мелинда Сикора на голот на ...
сите 91 | | | веќе видена

next