Од осамостојувањето до сега, можностите за младите да најдат работа, да си обезбедат дом и да создадат семејство, се намалени, речиси и ги нема. Денес се соочуваме со масовно отселување на млади луѓе, и не само „одлевање на мозоци“, туку и на работна сила, поради системско уништување на условите за пристоен живот. Младите како да ја губат надежта за европска Македонија. Демократскиот сојуз има план и намера да го спречи овој тренд и да им обезбеди на младите европски услови за живот, тука во Македонија. Ние има стратегија, време е да инвестираме во младите. Со цел да стекнат работно искуство кое им е потребно за развој на нивните кариери, Демократскиот сојуз ќе воведе стручно (практично) усовршување на дипломираните студенти во Република Македонија и преку посебна програма ќе им овозможи на дипломираните студенти, за нивно усовршување да имаат право на стажирање (со надомест) од една година во струката, а трошокот за стажирање да биде покриен од страна на државата. Со активна соработка меѓу државата, ...
| | веќе видена

Расел Вестбрук има фантастичен почеток на новата сезона откако тој беше клучот на Оклахома за убедливиот триумф над Лејкерс Оклахома ја забележа и третата победа во западната конференција овој пат со убедливи 113-96 над Лос Анџелес Лејкерс. незапирливиот Расел Вестбрук одлично ги предводеше своите соиграчи на паркетот до новата победа забележувајќи трипл-дабл од 33 поени, 16 асистенции и 12 скокови. Тој стана првиот кошаркар во историјата на НБА кој во првите три меча има над 100 поени, 30 скока и 30 асистенции. Со два трипл-дабла во првите три средби им се приклучи на Меџик Џонсон, Оскар Робертсон и Џери Лукас кои исто така успеале да дојдат до таков учинок. Кевин Дурент со своите 37 поени беше предводник на Вориорси во нивната победа од 106:100 во Феникс. Стеф Кари додаде 28 поени за Голден Стејт (2-1), а најдобри кај Санси (0-3) беа Ти-Џеј Ворен со 26 и Ерик Бледсо со 21 поен. Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс се вратија во „Стејплс центарот“ и забележаа победа против Јута Џез со 114-106, со што сега ...
сите 114 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат од редовите на демократите, Хилари Клинтон, во саботата упати остри тонови кон шефот на Федералното истражно биро (ФБИ), опишувајќи ги неговите активности од претходниот ден како „длабоко вознемирувачки“. Првиот човек на ФБИ, Џејмс Коми, во петокот се обрати со писмо до пратениците, во кое наведува дека Бирото „дошло до сознанија за постоењето на електронски пораки кои се чини дека се важни за истрагата“ во врска со употребата на приватниот сервер на Клинтон за време на нејзиниот мандат како државен секретар. Јас се согласив дека ФБИ треба да преземе соодветни истражни чекори кои би требало да им овозможат на иследниците да ги прегледаат тие електронски пораки за да утврдат дали тие содржат доверливи информации, како и да го проценат нивното значење за нашата истрага – посочи Коми во писмото. Сепак, високиот претставник за спроведување на законот не наведе детали за електронските пораки и дали тие претходно биле разгледани во тековната истрага за приватните сервери на Клинтон. ...
сите 28 | | | веќе видена

Со доделувањето на пехари и дипломи за учесниците и победничките екипи во малата сала, во С.Р.Ц „Борис Трајковски“, градоначалникот на Општина Карпош свечено ги затвори првите балкански училишни игри од спортот. Во одбојкарското натпреварување, победник е Општина Карпош, додека второто и третото место им припадна на Стари Град, Сараево, односно на Општина Тиват, Црна Гора. Во кошарка, прваци се основците од Карпош, додека нивните врсници од Триадица, Софија го освоија второто место. Во шаховскиот натпревар, победници се шахистите од Општина Карпош. Во женска конкуренција победничка е Леа Ефтовска, додека Матео Ефтовски е прв шахист на овој балкански турнир. Во пинг понг натпреварувањето победничка е Матеа Крстаноска од Општина Карпош, додека Амар Џуровиќ е победник во машка конкуренција. Градоначалникот Јакимовски изрази големо задоволство што токму првиот ваков балкански турнир се одржал во Општина Карпош, истакнувајќи дека ова е одлична спортска дружба помеѓу збратимените балкански општини
сите 3 | | | веќе видена

Понеделник не мора да биде стресен ден, а тоа ви го гарантираме доколку се одлучите да го подготвите нашиот денешен рецепт за солена торта на италијански начин, но со компир. Нешто како лазањи, но не баш Потребно… 5 компири 2 мали лажички сол 1 мала лажичка бибер неколку ливчиња шунка неколку ливчиња моцарела малку сланина магдонос малку сирење за рендање 1 шолја неутрална павлака 2 јајца Подготвување… Излупете ги и исецкајте ги на кругови петте компири и ставете ги во чинија, насолете и набиберете, па добро промешајте. Подредете еден ред компири во тавче, а потоа наредете шунка, па моцарела, па ставете уште еден ред компири и прелијте со пропржена сецкана сланина и магдонос и на крајот ставете уште еден ред компири врз кој ќе ставите малку нарендано сирење. Во одвоена чинија измешајте ги неутралната павлака и јајцата, па со оваа мешавина прелијте врз компирите. Печете 40 минути, на температура од околу 175 степени Целзиусови. ВИДЕО:
сите 26 | | | веќе видена

Скопјани трамвај сепак нема да видат, единствено можеби на сон. Идејата за изградба на шински јавен превоз во Главниот град пропадна, а како утешна „награда“ лидерот на владејачката партија, Никола Груевски, минатата недела најави дека електрични автомобиле ќе се довезат во Скопје. Груевски одлучи Градот Скопје преку јавното сообраќајно претпријатие да започне со набавка на целосно електрични автобуси така што до 2030 година тие ќе треба да сочинуваат повеќе од 50 проценти од вкупниот број автобуси во градот. Истовремено, ќе се стимулира и создавањето такси-компании само со електрични возила. Оваа информација, односно најава, за време на викендот ја потврди и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, кој вели дека според нивните проценки ваквите тролејбуси се поисплатливи во секој поглед, а чинат 10 пати помалку од трамвајот, а за нив не е потребна ниту нова инфраструктура. Ваквиот план веќе е во разработка, а со цел успешна реализација ќе се следат искуствата на останатите метрополи со ваков вид на ...
сите 41 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и посвежо, со мала локална облачност и со умерен, долж Повардарието засилен северен ветер.Температурата ќе се движе од 6 до 16 степени. Во Скопје слично време со температура до 13 степени. До среда времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, а до вторник и со умерен до засилен северен ветер, особено во источните делови и вдолж Повардарието. Во четврток ќе има зголемување на облачноста, а кон крајот на денот и во текот на ноќта кон петок и врнежи од дожд, особено во западните и северните делови.
сите 86 | | | веќе видена

Интер експресно им се врати на поразите во Калчо-лигата, откако „нероаѕурите“ загубија на гостувањето во Сампдорија со 1-0 Очигледно е дека последниот триумф над Торино не ја крена премногу атмосферата во таборот на „нероаѕурите“, кои одиграа уште еден потпросечен натпревар што го реши Квалјарела со гол во самиот финиш од првото полувреме. „Нероаѕурите“ играат променливо под палката на новиот тренер од Холандија и имаат само 14 бодови во 11 рунди во Серија А и се на делба на позицијата со Сампдорија. Со својот четврти неуспех во последните пет кола од елитното италијанско фудбалско друштво, Де Бур речиси сигурно е дека ова беше и последен натпревар на чело на Интер, откако холандскиот стратег доби ултиматум од управата, но уште еднаш се покажа неспособен за да го извлече овој клуб од големата криза.
сите 78 | | | веќе видена

Мајката Шарлот Милс објавила неодолива видео снимка од своето бебе, кое заплакува секој пат кога нејзиниот татко ја прекинува песната од популарната рок група “AC/DC” која ја пушта од својот мобилен телефон. На видео сминката се прикажани таткото кој го држи синот стар неколку месеци во скут и заедно ја слушаат песната на славната рок група. Во моментот кога песната паузира бебето почнува да плаче, а песната кога повторно почнува изненадно се смирува. Видеото е поставено на Јутјуб, а набрзо го откриле бројни корисници на социјални мрежи. Станува збор за семејство во САД.
сите 8 | | | веќе видена

Енди Мареј триумфираше на Мастерс 500 турнирот во Виена откако во финалето го победи Жо Вилфред Цонга и му се доближи на Ѓоковиќ на АТП листата Мареј ја освои титулата на турнирот во Виена, откако денеска во финалето го совлада Французинот Жо-Вилфред Цонга во два сета со 6:3, 7:6 (8:6). Сите светски медиуми по денешното финале констатираат – Енди Мареј никогаш не бил поблиску до животната цел, особено ако се земе предвид во каква форма во моментов е Новак Ѓоковиќ. Британецот, кој се обидува да стави крај на владеењето на Србинот Новак Ѓоковиќ на врвот на АТП-листата, имаше фантастичен старт и беше на пат до лесна победа, пред Цонга да го „сврти“ мечот. Мареј водеше со 3:1 во вториот сет и три брејк-топки, пред Цонга да ја израдува публиката со одлична игра и да направи брејк за 4:4. Мареј до петтата победа во шестиот дуел со Цонга дојде по 110 минути игра и со освојувањето на 500 бодови го надомести губитокот поради минатогодишното освојување на Дејвис Купот. Тие бодови ќе му значат многу во пресрет на ...
сите 66 | | | веќе видена

Самсунг имаше огромни проблеми со батеријата на Galaxy Note 7, но претстојниот предводник Galaxy S8 се појави како навистина солиден нов предлог. Телефонот ќе има подобрена камера и многу елегантен нов дизајн, тврди потпретседателот на компанијата Ли Кион-Тае, цитиран од The ​​Next Web. Најголемата нова функција, сепак би требало да биде подобрената платформа за вештачката интелигенција. Претставникот на компанијата преферира се уште да не е навлегуваме во детали за тоа како ќе функционира AI компонентите, но веројатно јужнокорејскиот гигант ќе ги искористи услугите на штотуку купената компанија Viv. Таа специјализира во развојот на дигитални асистенти кои преку гласовни команди разбираат слободно формулирани прашања. Самсунг веќе изјави дека има намера да ја интегрира Viv во своите производи, вклучувајќи технологии и паметни апарати за домаќинство. Одлуката да се фокусира на AI асистент воопшто не е изненадувачки, имајќи предвид колку популарна станува оваа технологија. Компании како Гугл и Епл веќе нудат ...
сите 2 | | | веќе видена

Лина имала 5 години кога нејзината мајка приметила дека стомакот на девојчето необично пораснало. Во 1933 година во селото Тикрапо на Андите, во сиромашно семејство на земјоделци, родена е Лина Медина. Нејзиниот живот на почетокот не се разликувал од животите на илјадници нејзини врсници кои пораснале во руралната средина Перу во тоа време. Сепак, кога имала пет години, се се променило! Медина станала најмладата жена која се породила, а нејзиниот случај и денеска се проучува во медицинските школи ширум светот. Ова е нејината приказна : Кога Медина имала пет години, нејзината мајка приметила дека стомакот на девојчето необично пораснал, а нејзината ќерка се жалела на болки во пределот на абдоменот. Загрижените родители ја однеле Лина во болницата која се наоѓала блиску нив да ја прегледаат лекарите, пишува порталот Allday.com. Докторите на почетокот биле убедени дека Лина има тумор, но по тестовите се појавила многу неверојатна дијагноза – Лина Медина била трудна веќе седум месеци. По еден месец, на 14 мај ...
сите 5 | | | веќе видена

Самсунг официјално објави нова боја на Galaxy S7 Edge во корално сина боја во Тајван и Сингапур. Бојата може и да ви изгледа познато, бидејќи тој беше на располагање за несреќната Galaxy Note 7. Не е јасно дали ќе ја видиме оваа боја и во други региони на светот, но тоа е сосема веројатно, ако сепак Galaxy S7 Edge не ја следи судбината на Note 7, поради последните случаи на самозапалување во Канада.
сите 8 | | | веќе видена

Најсовремен Центар за физикална и хидротерапија е пуштен во употреба денеска во Градската општа болница „8 Септември“. Станува збор за инвестиција од 25 милиони денари. На пуштањето во употреба на Центарот присуствуваа вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. – Комплетно финализираа работите во Одделот за физикална терапија каде се ставија во функција базените кои долго време не беа во функција и пациентите не можеа да ја добиваат оваа услуга во ГОБ „8 Септември“, изјави Тодоров. Со оваа комплетна реконструкција, посочи, која е во износ од 25 милиони денари сериозно се подигнува стандардот на ГОБ „8 Септември“ и се заокружува целиот процес односно пациентите од болницата наместо по извршени хирушки интервенции да бидат испраќани во други здравствени установи на рехабилитација, тоа ќе може да го завршат во ГОБ „8 Септември“. – Многу значајно е што ова претставува прв единствен и најдобро опремен ваков Центар во јавното здравство во Македонија. Има и други ...
| | веќе видена

Кливленд и Сан Антонио го продолжија перфектниот старт на сезоната во НБА лигата, откако изминатава ноќ стигнаа до третата победа на третиот меч во пресметките со Орландо, односно Њу Орлеанс ан Антонио ја забележа и третата победа во низа од стартот на сезонава, триумфирајќи со 98-79 над Њу Орлеанс. Клучната работа беше завршена во одбраната над Антонио Дејвис, кој беше задржан на скромни 18 поени, додека во нападот најефикасни кај спарси беа Леонард со 20 и Милс со 18 поени. До овој триумф се стигна без ветераните Паркер и Џинобили, кои добија поштеда од страна на тренерот Крег Попович. Актуелниот шампион, Кливленд го забележа и третиот триумф оваа сезона, откако со 105-99 го совлада тимот на Орландо Меџик. Предводник во оваа победа повторно беше Леброн Џејмс, постигнувајќи 23 поени, а запиша и 9 асистенции и 6 скока. Втор поентер беше Ирвинг со 20 поени, додека кај поразената екипа најрасположен беше Фурниe со 22 поени. Фановите на Филаделфија се надеваа дека сезонава ќе имаат нешто подобри резултати, ...
сите 121 | | | веќе видена

Дали авторите на познатите класични руски книжевни дела биле добро платени за своето творештво или не, објави неодамна Арзамас, кој за нас го пренесе порталот Руска реч. Во овој текст се разгледува финансиската состојба на авторите, односно колку истите можеле да им овозможат лагоден живот. Пример за тоа е првото целосно издание на романот во стихови „Евгениј Онегин“ (1833). Познатиот поет Александар Пушкин добил хонорар од 12.000 рубли (пресметано во сегашни пари тоа се 10.5 милиони рубли, односно 166.000 американски долари). Со нив тој можел да купи 100 модерни кошули, 200 пара модерни ракавици, 200 фунти цветен чај, да изнајми една година еднокатна дрвена куќа во центарот на Москва, а исто така да плати обука на две деца во пансион. Впрочем, Пушкин имал четири деца, па парите немале да стигнат за сите. Поетот целиот живот бил во долгови, кои ги оставил во наследство на жена си откако загинува на дуел токму поради неа. Патем, сите долгови ги покрил царот Николај I. Александар Пушкин навистина се облекувал ...
| | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Република Македонија информира дека централниот дел на Италија повторно беше погоден од силен земјотрес. Амбасадата на Република Македонија во Рим е во постојан контакт со надлежните институции и во моментов нема информации за повредени граѓани. Воочени се само поголеми материјални штети. Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги известува сите заинтересирани дека за прашања поврзани со безбедноста на македонските граѓани кои во моментот се наоѓаат во Италија, можат да се обратат на дежурните телефони во Амбасадата на Република Македонија во Рим, Италијанска Република, како и во Министерството за надворешни работи. Амбасада на Република Македонија во Рим: Лица за контакт: Емилија Николовска Мобилен телефон: 00393889050310 Лице за контакт: Семра Рамадани Алими Мобилен телефон:00393485273136 Адреса: Via Bruxelles 73/75, 00198 Rome Е-пошта: rome@mfa.gov.mk Министерство за надворешни работи: Лице за контакт: Силвана Ивановска Мобилен телефон: +38972 239 ...
сите 32 | | | веќе видена

„По завчерашното дивеење и напуштање на местото каде Диме Спасов, заменик министер управувајќи Џип, во пијана состојба, предизвикал сообраќајни несреќи, бараме да си поднесе оставка и се отвори кривицана постапка против него. Управување на возило под дејство на алкохол и напуштање на местото на сообраќајна несреќа, како и обидот да подметне друго лице како учесник во сообраќајката, говори за профилот на личноста, но и за забеганоста на власта. Поради ова бараме МВР да соопшти што точно се случило и што е преземено против Диме Спасов досега. Инаку Диме Спасов нема ниту морален ниту човечки кредибилитет и понатаму да извршува јавна функција“, се вели во соопштението на Демократскиот сојуз.
сите 14 | | | веќе видена

Периодот на чистка по неуспешниот воен пуч продолжува, според Анадолија, државата затворила 15 медиуми вклучително и курдски новински агенции, а без работа останале околу 10.000 државни службеници и луѓе од силите за безбедност со два нови указа издадени вчера. Указите се однесуваат и за голем број прашања меѓу кои ограничено право на адвокати да разговараат насамо со клиенти и промени во правилата за назначување ректори на универзитети, на начин по кој Владата ќе има поголема контрола врз процедурата. Инаку, турскиот претседател Ердоган објави намера да го зголеми турскиот воен контингент на границата со Ирак. “Ние ќе ги засилиме напорите на своите војници во реонот на Силопи” – изјавил Ердоган пред новинарите за време на приемот во чест на Денот на републиката во Анкара. Според него, ако шиитското население започне терор во ирачкиот град Тел Афар, населен претежно со ирачки Туркменистанци, тогаш Турција може да даде “друг одговор”. Тој, сепак, додаде дека засега нема потврда дека шиитските борци имаат ...
сите 13 | | | веќе видена

Резолуцијата повикува на преговори за нов меѓународен договор Државите членки на Обединетите нации гласаа за мерка која може да води до забрана на нуклеарното оружје. Во четвртокот Комитетот за меѓународна безбедност на ОН гласаше да се одобри резолуција која повикува на преговори за нов договор за нуклеарното оружје, и покрај противењето на земјите кои поседуваат вакво оружје. Резолуцијата беше изгласана со 123 наспроти 38 гласа, и 16 воздржани. Нуклеарните сили гласаа против. САД, Израел, Русија, Франција и Британија беа меѓу државите кои гласаа против оваа мерка. Кина, Индија и Пакистан беа воздржани. По ова ќе се расправа во декември, кога резолуцијата ќе биде ставена на гласање во Генералното собрание. ГЛАС НА АМЕРИКА
сите 2 | | | веќе видена

next