Фудбалерите на Ливерпул и Манчестер Јунајтед вечерва го играат дерби мечот во рамките на 8-то коло од англиската Премиер лига Вечерва од 21:00 часот на култниот „Енфилд Роуд“ во дербито на осмото коло од Премиер лигата ќе се соочат двата најславни и најтрофејни англиски клубови во историјата – Ливерпул и Манчестер Јунајтед. Ливерпул, кој со години водеше според бројот на освоени трофеи, последната домашна титула ја освои во сега веќе далечната 1990 година, додека Јунајтед токму во деведесеттите, кога „Редсите“ запреа со жетвата на трофеи, под водство на легендарниот Сер Алекс Фергусон, започна да ја пишува историјата на англискиот и европскиот фудбал. Сепак, покрај тоа што ќе има дуел меѓу нив, ќе има и голем дуел меѓу менаџерите. Овој дуел го нарекоа пресметка меѓу Нормалниот и Специјалниот. Предводникот на Ливерпул, Јирген Клоп смета дека парите не се оние кои гарантираат успех на клубот, а уште помалку освојување на шампионскиот трофеј, потенцирајќи ги над преку 150 милиони евра кои ги потроши неговиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Маserati е еден од најпопуларните производители на луксузни автомобили во индустријата. Италијанската компанија веќе ја разгледува можноста да го прошири својот бизнис и во сферата на електричните автомобили. Информациите за овој потег на Maserati беа потврдени лично од главниот инженер на компанијата, Роберто Федели. Во својата изјава тој изјави дека првиот модел со електричен мотор ќе биде на пазарот најрано во 2019г. Дизајнерите и инженерите на Maserati ќе се обидат да понудат нешто „поинакво“ на своите клиенти и фанови низ целиот свет, информира SlashGear. Токму поради тоа, компанијата не брза со премиерата на својот прв електричен автомобил. Овој проект се уште е во рана фаза во развој и конкретни детали за визијата и карактеристиките на овој модел се уште не се познати. Maserati ќе бидат изведени пред неколку проблеми во креирањето на својот прв EV возило. Првиот од нив е поврзан со големите батерии, кои ќе ја зголемат тежината на овој модел. Maserati секогаш покажале посебен интерес кон лесните ...
сите 10 | | | веќе видена

Кратко анимираното остварување “Позајмено време” е впечатлива приказна за шериф прогонуван од случувањата во минатото. Филмот освои повеќе од десет фестивалски награди. Компанијата Пиксар се запиша во историјата на седмата уметност уште од Приказна за играчките, а во текот на годината објавила култни анимирани филмови како, Воли, До небото, Потрага по Немо… Двајцата аниматори од „Пиксар“ веќе со години работат на мрачното остварување, Позајмено време (Borrowed Time), чие дејство е сместено на Дивиот запад, а се работи за соочување со трагичните случувања од минатото. На корежисерите Ендрју Коутс и Луу Хам-Лач им било потребно пет години да го завршат филмот, бидејќи го правеле во слободно сопствено време помеѓу паузите на Во мојата глава, Храбрата Мерида и Добриот диносаурс. Филм е наградуван со бројни признанија на многу светски фестивали, а пред неколку дена е објавен и на сервисот Вимео. За прекрасната музика се погрижил Густаво Сантола, композитор кој стои позади фантастичниот саундтрак на Last of Us.
сите 2 | | | веќе видена

Гугл покрај тоа што претатсвува технолошки гигнат, тој исто така може да се пофали со едни од најкреативните канцеларии за своите вработени кои нудат релаксација и ја поттикнуваат креативноста. 1. Цирих, Швајцарија – вработените на Гугл во Цирих можат да играат фудбал и кошарка внатре во канцеларијата, а салите личат на бели школки или на мистериозни пештери. 2. Даблин, Ирска – шарените канцелариите во Даблин се пространи и нудат можност за опуштање и работа. Вработените можат да читаат книги во библиотеката, која потсетува на оние во “Хари Потер”. 3. Париз, Франција – внатре во париската канцеларија има паркирано елегантен црвен Citroen 2CV. 4. Чикаго, САД – вработените во оваа канцеларија на Гугл можат да играат со фудбал и аркадни игри. 5.Торонто, Канада – вработените во Торонто можат да играат мини голф на покривот на зградата или ако сакаат можат да ја посетат музичката соба каде можат да слушаат музика.
| | веќе видена

Без објаснување и со многу нејасноти беше разрешен првиот човек на скопската Противпожарна бругада, Благоја Менковски, а градоначалникот Трајановски со одлука го назначи Ѕвонко Томевски како замена за досегашниот прв пожарникар. Од Град Скопје не појаснуваат што е поводот за промената, а разрешениот Менковски го остави Трајановски да ги објасни причините, посочувајќи дека не му биле образложени причините, а во неговото 30-годишно професионално работење во ППБ нема никаква грешка, дека е командир од 2000 година и оти одговорил на сите предизвици. Во реакција до јавноста, од Градот Скопје велат дека медиумите пренесувале неточни информации, но не беа многу расположени да одговорат кои се причините за неочекуваната смена. Во јавноста се пренесе информација како господинот Менковски е избркан од Противпожарната бригада на Град Скопје, што не е точно. Менковски има уште една година и неколку месеци до пензионирањето и со него е разговарано на оваа тема. Градот Скопје му благодари на Благоја Менковски за ...
сите 2 | | | веќе видена

Интересна ситуација се случи на вчерашниот натпревар од англискиот Чемпионшип меѓу Хадерсфилд и Шефилд Венздеј кој гостите го добија со 1:0 Шефилд успеа да ги освои бодовите во дуелот против Хедершфилд, и со тоа да ја запре серијата на досегашниот лидер на табелата, но она што остави особено впечаток на дуелот е „финтата“ која Рос Валас успеа да им ја „продаде“ на домашните фудбалери. Во завршницта од дуелот, домашниот менаџер направи замена, а нововлезениот Михаел Хефеле му предаде порака напишана на ливче на својот соиграч Елиас Качунга. Но, тука се вмеша Рос Волис од тимот на Шефилд кој на шега го украде ливчето и ја прочита пораката пред тоа да биде повратено во сопственост на домаќините. Вториот реагираше бурно, но, сето тоа Валас го испрати со смеа.
сите 2 | | | веќе видена

ОСТЕН е добитник на интернационалната награда БИД (BID – Business Initiatives Directions) за посветеност и квалитет (World Quality Commitment Award), која се доделува на компании/организации од сите области на бизнис и општествено делување, а кои се посветени на спроведување на културата на квалитет, иновативност и извонредност при реализација на своите активности. Наградата ќе му биде врачена на ОСТЕН од страна на претседателот на БИД, г. Хозе Е. Прието, на 16 октомври 2016 (недела) во хотел Хајат Регенси Париз, Франција. Оваа награда, ОСТЕН ја добива за својата иновативна и уникатна перспектива за една значајна уметничка форма – цртежот, за својата импресивна и промислена колекција на цртежи, за сите иницијативи кои помагаат подобро да се разберат и повеќе да се ценат уметниците во целиот свет и за воспоставување на глобално препознатлив глас на уметничкиот свет од Скопје, Македонија. Наградата за квалитет на БИД е меѓу најпрестижните признанија за извонредност на една организација во светот. Кандидатите ...
| | веќе видена

Со еуфоричните пораки „Аирлија избори, победуваме!“ започна маратонското 70 минутно обраќање на првиот човек на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Тој порача дека е време за крај на кризата и повикуваше да се обезбедат 63-ца пратеници за, како што рече, обезбедување на силно мнозинство. Дојдовме до тоа што долго време го чекаа македонските граѓани, дојдовме до посакуваната цел, која треба да значи почеток на крајот на кризата. Дојде времето за избори и да го слушнат гласот на народот. Гласот кој долго време го игнорираа, го потценија, го исмеваа. Народот кој памети е мудар и добро знае што е што, што точно се случуваше и која е крајната цел – рече во своето обраќање лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на големиот собир во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Собирот помина во стандардната форма со автобуси и партиски симпатизери од цела држава, а на собирот дојдоа и првите луѓе на Груевски и осомничени поранешни функционери. Аплаузи за лидерот делеа Емил Димитриев, Никола Попоски, ...
сите 4 | | | веќе видена

Во екот на сезоната за подготовка на зимници Ви донесуваме рецепт за поинаков пинџур кој е дел од нашата традиција, но со овој рецепт ќе му дадете особен шмек. Станува збор за шери домати кои кога ќе ги споите со пинџурот вкусот е доста интересен. Потребно… 2 домати 2 зелени пиперки главица лук ½ кромид шери домати 2 лажици маслиново масло сол и бибер 1 лажичка магдонос малку црвена пиперка Подготвување… Измиените и неизлупени домати избодете ги со виљушка на неколку места. Ставете ги во тава заедно со главицата лук и зелените пиперки. Полијте ги со масло, завиткајте ги со фолија и печете на 180°С околу 45 минути. Ситно исечкајте ги магдоносот, црвената пиперка и кромидот. Кога ќе се изладат испечените домати, излупете ги. Измешајте ги сите состојки, додадете масло, сол и бибер, а потоа прелијте со исечканиот магдонос и кромидот. Ставете ги во фрижидер додека да ги послужите.
сите 56 | | | веќе видена

Изборот на новиот претседател на Уставниот суд треба да се случи денеска, а кој ќе ја наследи досегашната Елена Гошева ќе се знае по колегиумот на кој преку тајно гласање со двотретинско мнозинство ќе се избере претседател од деветте судии во Уставен. Секој од судиите може да предложи кандидат за претседател,а предлогот за кандидат го утврдува комисија од тројца судии избрани со мнозинство од вкупниот број на судии. Ако кандидатот не го добие потребното мнозинство гласови, постапката за избор на претседател се повторува. Листата на кандидати не е голема, а особено ако се знае дека мандатот на претседателот на Судот трае три години без право на реизбор, а на дури тројца уставни судии во 2017 им завршува деветгодишниот мандат. Следната година си заминуваат судиите Исмаил Дарлишта, Гзиме Старова и Наташа Габер-Дамјановска. Според ова покрај фаворизираниот од Гошева, судијата Никола Ивановски Ивановски, остануват поранешниот врховен судија Владимир Стојановски, поранешниот претседател на ДИК, Јован Јосифивски, ...
сите 68 | | | веќе видена

Денеска ќе биде променливо облачно со краткотраен локален дожд, повеќе врнежи се очекуваат во југоисточниот дел на земјава. Утринската температура ќе се движи од шест до 13, а дневната од 14 до 20 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со повремен дожд. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе се искачи до 20 степени. Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно со пониски дневни температури, локално е можен краткотраен дожд, особено во западните планински предели.
сите 228 | | | веќе видена

Тимот од „Сан Сиро“ стигна до четвртата победа на последните пет натпревари во Серија А, па добрата серија и лошите резултати на ривалите во ова коло сега го однесоа Милан на делба на второто место на табелата со 16 освоени бода во друштво на Рома Екипата на Милан стигна до триумф од 1-3 на гостувањето против Киево во 8-то коло од италијанскиот шампионат. Серијата голови на денешниот меч на „Бентегоди“ ја отвори Куцка со феноменална „бомба“ од 25 метри пред крајот на полувремето, а сигурно водство за гостите донесе Нијанг по првата акција на Милан во второто полувреме. Неизвесноста во мечот ја врати Валтер Бирса со феноменален погодок од слободен удар во 76-та минута, по што следеше необичен финиш во кој Бака постигна крајно комичен гол, кој на крајот беше запишан како автогол на Даинели во 94-тата минута ги постави конечните 1-3. Милан по оваа победа го прескокна Киево на табелата, па сега со 16 бода е на делба на втората позиција заедно со Рома, зад водечкиот Јувентус кој има 21 бода. Киево остана на ...
сите 37 | | | веќе видена

Последниот албум на Адел „25“ стана најбрзо продаваниот албум во историјата на Велика Британија, благодарејќи на него пеачката минатата година заработила 33 милиони евра, а сега нејзиното богатство се проценува на 95 милиони евра. Адел заработува 93.000 евра дневно преку нејзината компанија „Мелтид стоун лимитид“. Само во првата седмица од објавувањето, албумот „25“ е продаден во три милиони примероци ширум светот. До крајот на годината се продадени вкупно 7,4 милиони копии, пренесува агенцијата. Исто така, до крајот на оваа година останаа уште 2 ипол месеци, а веќе продажбата се качи на 20 милиони примероци. Заработката на фирмата на славната пеачка „Мелтид стоун лимитид“ со 3,6 милиони евра порасна на 34 милиони евра. Адел на себе си уплатила пензиско осигурување, плата и дивидента од 2,7 милиони евра. СО оглед на тоа дека има голем број концерти и вредно работи, одлучила да се награди самата со скапоцена била на Беверли Хилс.
сите 5 | | | веќе видена

Вардар останува една од трите екипи во лигата на шампионите со максимален учинок и по четвртото коло во групната фаза од ЛШ, по триумфот 30-27 против ПИК Сегед Пик Сегед покажа навистина добра игра и се покажа како „цврст орев“ на денешното гостување во „Јане Сандански“, но сепак Вардар пронајде сили и знаење да ги надигра Унгарците и да остане заедно со Кјелце и Барселона кои имаат перфектен учинок и по четири одиграни кола во Лигата на шампионите. Поголемиот дел од средбата се играше гол за гол, во првиот дел гостите беа тие што ја имаа најголемата предност и тоа од два гола разлика. Вардар ги консолидираше редовите во завршницата од првото полувреме, стигна до изедначување, а во последните секунди и поведе со 16:15 со голот на Циндриќ. Противникот даваше отпор до 46. минута кога „црвено-црните“ направија серија од 2-0 и од 22-22, првпат на мечот поведоа со два гола разлика (24-22). Потоа, со голот на Дибиров следеше и водство од три гола (25-22), и иако Пик Сегед успеа да се врати на -1 (28-27), Милиќ ...
сите 33 | | | веќе видена

Македонската ракометна легенда, Индира Кастратовиќ повеќе не е предводник на нашиот шампион ЖРК Вардар Вардарки лошо ја отворија новата сезона, па клубот не чекаше многу, веднаш се одлучи за тренерска смена. Оваа неочекувана вест „црвено-црните“ ја соопштија преку својот официјален веб сајт, а истата доаѓа по ремито на вардарки против ФТЦ Будимпешта во првиот натпревар од новата сезона во Лигата на шампионите. „По натпреварот од првото коло во Б групата од лигата на шампионите клубот реши да ја прекине соработката со тренерот на првиот тим Индира Кастратовиќ“ – стои во соопштенито на Вардар. Оваа одлука денес на тренинг им беше соопштена на ракометараките, а кој ќе ја замени Кастратовиќ на клупата ќе биде познато деновиве. Клубот најави дека дополнително ќе објави детали околу идните чекори за ангажирање на тренер. Кастратовиќ во Вардар беше од есента 2012 година, и со екипата четирипати по ред беше првак на Македонија и трипати го освојуваше Купот на Македонија. Трипати играше и на завршниот Ф4 турнир во ...
сите 47 | | | веќе видена

На интернет протекоа гласините за HTC Bolt и по се изгледа дека пред купувачите на пазарот ќе се појави уште еден уред без влез за слушалки. Според првите неофицијлани информации новиот модел на HTC ќе биде направен во потполност од метал. Отсуството на влезот за слушалки е она кое највеќе „боде очи“, а на фотграфијата која е објавена, се издаваат уште неколку информации за перформансите на уредот. Bolt наводно ќе има екран од 5.5 инчи, нешто поголем од HTC 10, 3GB RAM, microSD и 18MP камера. Најверојатно новиот модел ќе функционира со Android 7.0 Nougat.
сите 22 | | | веќе видена

Претставата „Силјан Штркот шанца“ по текст на Дејан Дуковски и во режија на Срѓан Јаниќијевиќ на 20 октомври премиерно ќе биде изведена на малата сцена во МНТ и со неа воведува лектирен театар со мото „Театар за секое дете“. Но, иако е работена по мотиви од лектира за осмо одделение („Силјан Штркот“ на Марко Цепенков), најавена е како претстава и за возрасни, не само за деца и младинци. Режисерот Јаниќијевиќ на прес-конференција рече дека текстот на Дуковски постојано го имал во глава, уште од праизведбата во 1991 година од српскиот режисер Драгољуб Тодоровиќ кому тој тогаш му бил асистент. – Затоа што ми е многу важен и, би рекол, донекаде е автобиографски. Затоа што „Силјан Штркот“ е македонска верзија на „Петар Пан“. Има многу конотации коишто мене многу ми значат, рече Јаниќијевиќ, задоволен од процесот на подготовката и од соработката со актерите поради што, како што рече, направил претстава на синергија. Сценографијата и костимографијата се на Илина Ангеловска која за изведбата рече дека е помеѓу ...
сите 19 | | | веќе видена

Hustle е името на првиот тефтер во светот кој е создаден со револуционерниот материјал „Stone Paper“. Како што името имплицира тој користи хартија, која е направена од камен. Идните сопственици на овој производ ќе можат да го персонализираат со своите иницијали во предниот дел. Секој $ 1 од продажбата на „Hustle“ ќе биде дониран за задење на повеќе дрвја, што е исто така доста интересна идеја. „Stone Paper“ е природен производ кој е произведен од калциум карбонат. „Stone Paper“ не е синтетички и не користи влакна. При производството се користи многу помалку енергија во споредба со традиционалните методи. Предметниот материјал не содржи хемикалии и миниерали, што го прави безопасен за животната средина. Хартијата може да се рециклира во различни начини и не користи никакви киселини и бази. Иновативниот тефтер е водоотпорен и обезбедува заштита од инсекти. Креаторите тврдат дека пишувањето врз него е придружено со неверојатно чувство кое не сме го доживеале порано. Ако сте заинтересирани за можноста да ...
| | веќе видена

Во некои земји одредени работи се бесплатни, меѓутоа кога ќе патувате, внимавајте да не заборавите да го отворите паричникот и да платите. Од друга страна, нешто што го плаќате во вашата земја, на некои патувања може да го користите во изобилство и тоа без да трошите. СЕВЕРНА ИНДИЈА И ПАКИСТАН Речиси секоја продавница во овие земји нуди бесплатен коријандер и зелени чили пиперки, кои се состојка во речиси секое јадење. Каде и да влезете за да купите зеленчук, продавачот ќе ви даде полна рака од пиперки и коријандер, а ако не ви дадат, слободно прашајте ги, случајно заборавиле. ИНДИЈА Не сите работи поминуваат физички. Па така во Индија секогаш можете да добиете бесплатен совет во врска со било што. Додека сите во светот ги наплаќаат планерите за венчавки, овде можете без пари да добиете помош со планот за вашата венчавка. „Во други земји луѓето плаќаат некој да ги советува, дали се тоа т.н. животни тренери или советници за брачна заедница. Тука тоа не ви е потребно, од вашиот прв сосед може да слушнете ...
| | веќе видена

На петтиот Меѓународен театарски фестивал на национална драма, што од денеска до вторник ќе се одржува во Тетово ќе настапат театарски ансамбли од Македонија, Косово, Албанија, Турција и Швајцарија.Селектор на фестивалот е Бајруш Мјаку. – По свеченото отворање утре, во 20 часот, ќе настапи театар од Косово со претставата „Графити“ по текст на Мехмед Краја и режија на Фадиљ Хусај. За сабота е предвидена претставата „Косово за глупаци“ од театарот во Берн, Швајцарија, а во режија на Јоханес Магер. На третата вечер од страна на Албанскиот театар во Скопје ќе биде изведен текстот на Артур Милер, „Сите мои синови“ во режија на Димитар Еленов, информира на прес-конференција членката на организацискиот Одбор на фестивалот Разије Јонузи. В понеделник ќе настапат актерите од Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ со изведба на драмата Фигурае Венерис Хисториае (Figurae veneris historiae) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска. Јонузи информира дека петтата вечер на фестивалот ќе биде изведена ...
| | веќе видена

next