Ако досега ова момче не ве убеди дека во него се крие наследникот на Буфон, кој самиот истакна дека репрезентативните ракавици му следуваат на младиот „росонер“, можеби ова видео ќе стави крај на сите сомнежи Младиот голман на Милан, Џиџи Донарума, полека но сигурно се наметнува во редовите на Росонерите како клучна фигура во овој состав, кој ќе го држи Милан на едно пристојно рамниште. Донарума демонстрираше неверојатна класа во последните моменти од мечот. Сами Кедира упати удар од 25 метри во 95-тата минута од мечот, сите можеби ја видоа топката во мрежата, но Донарума со фантастична интервенција го спаси својот гол и донесе триумф на Милан. Италија има нов супер Џиџи. Вистински наследник на Џиџи Буфон, кој синоќа остана на губитничката страна.
сите 6 | | | веќе видена

Нашата фантастична кујна и гурманска култура се најде во специјалното издание репортажа на угледниот и реномиран „Вог“. Богатата понуда и традиција ги остави уредниците на текстот без зборови, а храната беше оставена да говори за се она што претставува нашата држава во гастрономска смисла. Каде и да одиш, секој оброк е подготвен со страст и љубов, без разлика дали си во центарот на Скопје или во дневната соба на земјоделец од локално село. И не само тоа, овде акцентот е целосно ставен на квалитетот, што значи се што се прави од почеток, без адитиви и конзерванси, на кои што толку многу сме навикнати во западната кујна. Под насловот „Зошто Македонија станува новата дестинација за гурмани“, „Вог“ ја опишува земјава како идеална дестинација за храна каде луѓето се едни од најгостољубивите на светот, а природната убавина го одзема здивот. Македонија е претежно планинска земја и под влијание на различни клими, од долините на југ, до врвовите на југозападниот регион или областите на Охридското и Преспанското ...
сите 9 | | | веќе видена

Во рамки на 25-годишнината од основањето на „Матица македонска“, во Мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“, на 20 октомври до 5 ноември, ќе биде отворена заедничка изложба на дванаесет истакнати македонски сликари од сите генерации под наслов „Најдоброто од Македонија“. Ќе бидат презентирани дела од Васко Ташковски, Глигор Чемерски, Газанфер Бајрам, Коле Манев, Владимир Георгиевски, Павле Кузмановски, Костадин Качев, Решат Амети, Стефан Хаџи Николов, Димитар Малиданов, Димче Исаиловски и Боро Митрически. – Со оваа излижба „Матица македонска“ ја продолжува востановената традиција да ги афирмира високите вредности на македонските сликари и уметници, информира „Матица“ за изложбата која за посетителите ќе биде отворена до 5 ноември.
| | веќе видена

Денешниот ден донесува одлична прилика за подготвка на вкусен доручек, на овој начин ќе ви прикажеме како да спремите солини мафини со топено сирење и кашкавал. Рецептот е екстра вкусен! Потребно… 300 г брашно ½ чаша масло 2 јајца 300 г јогурт малку сол пакетче прашок за пециво 150 г кашкавал, рендан 100 г топено сирење 2-3 лажици сув босилок Подготвување… Во една чаша измешајте ги јајцата, јогуртот и маслото. Во друг сад измешајте ги сувите состојки – брашното, солта и прашокот за пециво. Потоа измешајте ги двата вида состојки и промешајте енергично, за да се добие хомогена смеса. Конечно додадете рендан кашкавал и исецкано топено сирење. Измешајте и додадете босилек. Истурете ја смесата рамномерно во калапите за мафини внимавајќи да не ги преполнувате. Имајте на ум дека тестото ќе нарасне и ќе излезе од форма. Печете во загреана на 180-200 степени рерна околу 30 минути. ДОБАР АПЕТИТ!
сите 31 | | | веќе видена

Апликација од официјалниот сајт на Државната изборна комисија наменета за пријавување на дијаспората за гласање на предвремените парламентарни избори на 11 декември 2016 година, беше промовирана денеска во просториите на ДИК. Адмир Шабани, советник за едукација во Државната изборна комисија, денеска на прес-конференција рече дека станува збор за активност која ДИК ја прави првпат оваа година и за овие избори со цел на граѓаните кои се на привремена работа или престој во странство да им овозможи полесен начин на пријавување за гласање за да го остварат своето право на глас. Апликацијата, истакна, е многу едноставна и нуди единствена опција при почетокот на пополнување на пријавата со тоа што во делот на матичниот број се вметнува само матичниот број на граѓанинот и заради заштита на самата апликација има броеви кои ја нудат таа заштита. – Во истиот момент кога се кликнува за да се продолжи со натамошните чекори апликацијата ги генерира останатите податоци кои се ставени во Избирачкиот список, значи податоците ...
сите 81 | | | веќе видена

Времето оваа Недела ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во утринските часови по одделни котлини со појава на слаба магла, а попладне во планинските подрачја со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од шест до 12, а дневната од 16 до 21 степен. Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во утринските часови со појава на слаба магла. Ќе дува слаб јужен ветер. Утринската температура ќе достигне до девет, а дневната до 19 степени. Повеќе сончеви периоди ќе има во понеделник и вторник. До среда ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаб до умерен југоисточен ветер. Во утринските часови ќе има услови за појава на слаба магла по одделни котлини. Во среда кон крајот на денот под влијание на студена воздушна маса ќе има врнежи од дожд, проследени со засилен северен ветер и опаѓање на температурата во следните денови.
сите 236 | | | веќе видена

Откако во првото полувреме беше поништен голот на Пјаниќ, Локатели постигна прекрасен погодок и го реши дуелот на „Сан Сиро“ Не им е баш убаво на фудбалерите на Јувентус оваа есен кога патуваат, односно гостуваат на екипите од Милано. Прво загубија од Интер, а некоја недела подоцна, односно вечерва, Џиџи Буфон и неговите соиграчи не издржаа ниту во дуелот со Милан. Дуелот беше израмнет, со шанси и на двете страни, а прв работа имаше Буфон, кој умешно си ја заврши работата во првите десетина минути. Проблемите на Алегри се појавија откако Дибала се повреди и мораше да биде заменет (со Квардадо), а во финишот од полувремето Јуве имаше и поништен гол на Пјаниќ. Промената на резултатот ја донесе Мануел Локатели, во 65-тата минута од играта, за огромна радост кај „црвено-црните“. Младиот играч ја прими топката на линијата од 16 метри која му ја додаде Сусо. Распали силно по топката која од дирекот влезе во голот, за водство на Милан од 1:0. Јувентус тргна во офанзива, Манџукиќ влезе во игра на местото на ...
сите 80 | | | веќе видена

Роботите веќе се користат за автономизиране на производствениот процес во различни индустрии. Популарниот производител на спортски чевли Reebok исто така пројавува голем интерес за оваа идеја. Од компанијата дури објавија видео кое покажува како слични машини создаваат чевли во нејзините фабрики. Машините користат посебна техника за 3D моделирање во производството на чевли. Благодарение на неа со прецизност до секој детал тие можат да го создадат токму она што го сака Reebok, информира DigitalTrends.
| | веќе видена

Екипата на Барселона барем до утре ќе биде нов лидер во шпанското првенство и тоа благодарение на драматичниот триумф кој попладнево го оствари на гостувањето на „Местаља“ во Валенсија Vi Во повеќе од интересен натпревар во 9-тото коло од Примера, Барселона стигна до триумф на гостувањето против Валенсија од 2-3. Пет голови, два пресврти и победа во последните секунди на „Местаља“, навивачите на Валенсија можеа да видат супер интересен меч, но разочарани го напуштија стадионот. Што се однесува до самиот тек, Барса поведе со 1-0 преку Меси во 22-та минути по што не реализираа неколку шанси. Казната за тоа дојде во периодот од 52-тата до 56-тата минута кога „лилјаците“ преку Ел Хадади и Родриго го свртија резултатот. Потоа на Барселона не и преостануваше ништо друго освен да притисне на гаста и да се обиде да не загуби бодови. Веднаш потоа Суарез им носи изедначување на гостите за 2-2, а во самиот финиш од средбата, истиот играч, паѓа во казнетиот простор на домаќините, по што судијата ладнокрвно свирна на ...
сите 60 | | | веќе видена

Тимот за рушевини во Албукерки откриле временска капсула од 1968 година блиску зграда на некогашно основно училиште. Основата на пораката била чудно видување на децата од шеесетите за иднината. Некои од откриените писма биле од деца кои ги пишувале имињата на омилените серии и бендови. Сепак, да не биде се вообичаено се погрижил Грег Ли Јангмен, кој го започнал писмото како да е мртов. „Мртов сум. Одам во училиште во Монтгомери. Тоа е старото име. Роден сум 1900 година. Мојот омилен предмет е изненадување на полицајците. Свирам гитара. Ако не знаете, тоа е плоча со закачени жици. Имам десет години. Се гледаме подоцна дивљаци“, гласи пораката. Властите не можеле да утврдат дали Јангмен е сеуште жив. Една работа е навистина чудна. Доколку временската капсула и пораките во неа се од 1986 година, како Грег е роден во 1900 година, а во пораката пишува дека има десет години. Најверојатно Јангмен сакал да се нашали со дивљаците од иднината, како што не нарекол.
| | веќе видена

Нинтендо се врати со својата нова конзола за видео игри Switch. Компанијата ги претстави првите детали за уредот, чија продажба ќе започне во март 2017 година Основната цел на Switch е да ги направи класичните видео игри -мобилни. На прв поглед конзолата личи на таблет и таа всушност може да се користи како таков. Контролорите се безжични и истите дури можат да бидат поделени и да се користат од страна на две лица истовременокои можат заедно да играат во една игра. Покрај тоа неколку Switch таблети може да се поврзат едни со други безжично и да дозволат истовремена игра на неколку луѓе.
сите 4 | | | веќе видена

По проблемите со кои се соочи тимот на Јанева кој денска требаше да продолжи со работата во УБК, Специјалното јавно обвинителство излезе со соопштение во кое информира дека им е одбиено барањето за физичко присуство во просториите на Управата за безбедност и контраразузнавање, но и дека Управата гарантира дека опремата и системите ќе бидат обезбедени согласно прописите за класифицирани информации. Соопштението од СЈО ви го пренесуваме во целост. „Од наша страна, откако беа прибавени поголем дел од податоците, а со цел целосно спроведување на судската наредба, во текот на вчерашниот ден беше побарано од Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање да дозволи физичко присуство на истражители од ова Јавно обвинителство во просториите на Управата се до доаѓањето на надворешниот експерт кој би асистирал при спроведување на судската наредба. Ваквото наше барање не било прифатено, за што денес добивме и писмен допис од Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање. Со овој допис бевме ...
сите 34 | | | веќе видена

Во издание на „Македонска реч“ од Скопје, деновиве излезе од печат лингвистичката студија „Негацијата во каузалните реченици“ од Бојан Петревски. Авторот синтетизира критериуми со оглед на долгата (филозофска, логичка и, пред сѐ, лингвистичка) историја на проучувањата на негацијата (од Аристотел, преку Ото Јесперсен, до Лоренс Хорн) и ги применува на македонскиот јазик. Резултатите покажуваат специфичности на секој вид во класата каузални реченици. Бојан Петревски е докторант на Катедрата за македонски јазик и јужнословенски јазици на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје и автор на повеќе лингвистички трудови, а во периодот од 2013 до 2015 година бил ангажиран како лектор-предавач по македонски јазик на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации (Иналко) во Париз, Франција.
сите 2 | | | веќе видена

Волк стана маскота на Светското првенство во Русија во 2018-та година. Тоа одлучи изборот на Русите, прогласен во национален етер во петокот вечерта Станува збор за волк со името Забивака (Голгетер) кој доби најмногу гласови во гласањето во живо на првиот канал на Руската телевизија. Негов автор е студентката од Томск, Екатерина Бочарова, а Забивака ги победи мачката и тигарот во финалното гласање. Во гласањерто учествуваа повеќе од еден милион навивачи, а волкот доби 52,8 отсто од гласовите, оставајќи ги зад себе тигарот (27 отсто од гласовите) и мачката (20 отсто). Така волкот Забавика ќе ги наследи леопардот Закуми од мундијалот во Јужна Африка во 2010 и кутрето Фулеш од минатиот во Бразил во 2014 година. Шампионатот во Русија ќе се игра од 14-ти јуни до 15-ти јули 2018 година. На церемонијата на прогласувањето на „Забивака“ присуствуваа легендите Роналдо и Звонимир Бобан.
сите 14 | | | веќе видена

Претседателските кандидати на уште еден дуел, овојпат со говори на 71-та традиционална хуманитарна вечера Алфред Смит во Њујорк. Настанот беше своевидна политичка комедија и Хилари Клинтон и Доналд Трамп обајцата беа отворени за меѓусебни и за шеги на своја сметка. Во една од нив, Трамп кажа дека медиумите годинава се попристрасни од кога и да е порано, „доказ за тоа е, кога Мишел Обама има говори, сите ги сакаат. Кога мојата сопруга ќе има исто такво обраќање, луѓето неговдуваат.“ Шегата се однесуваше на говорот на Меланија Трамп на конвенцијата на Републиканската партија во јули, кој беше критикуван дека е плагијат на оној на Мишел Обама, за време на Демократската конвенција. Клинтон на смеа коментираше за недостатокот на поддршка за Трамп од страна на членовите на Републиканската партија. „Секоја година на оваа вечера доаѓаат влијателни републиканци, или како што сега ги викаме, поддржувачи на Хилари“, рече таа. По говорите, Клинтон и Трамп се ракуваа, нешто што не се случи по претседателската дебата ...
сите 3 | | | веќе видена

Вчеравечер на 21 октомври, во 19.00 часот во галеријата „Борко Лазески“ во ЦК “Марко Цепенков“ во Прилеп беше отворена изложбата на графики од Дијана Томиќ – Радевска. Со отворањето на оваа изложба ќе профункционира новата ликовна галерија во Центарот за култура насловена по големиот македонски и прилепски уметник, еден од основоположниците на македонското современо сликарство Борко Лазески, кој во Центарот пред 20 години наслика мурал. Со новата галерија „Борко Лазески“ ЦК „Марко Цепенков“ има три галериски простори преку кои ќе ја презентира ликвоната уметност во Прилеп. Инаку, уметницата Дијан Томиќ Радевска ќе се претстави со 60 графики. Дијана Томиќ- Радевска дипломирала на одделот графика на ФЛУ. Има реализирани повеќе самостојни и групни изложби во земјата и во Германија, Италија, Австралија, САД. Остварила студиски престој во Графичкото студио во Дрезден. Нејзини дела се наоѓаат во Светската банка во Вашингтон, во Лондон, во Австрија, Англија, Канада. Добитник е на повеќе награди, меѓу кои Златен ...
сите 16 | | | веќе видена

Во текот на сезоната за костени ви донесуваме рецептура за подготовка на слатко од овие плодови. Начинот за подготовка е лесен, а истите ќе ви се допаднат со сигурност. Потребно… 1 кг исчистени костени 1 кг шеќер 1 ванила 2 лимона Подготвување… Излупете ги костените и варете ги околу половина час. Потоа, исчистете ја меката лушпа и веднаш ставете ги во ладна вода. Варете ги шеќерот и ванилата, а потоа додадете ги костените. Пред крајот, додадете го лимонот на тркалца и прекријте со влажна крпа.
сите 25 | | | веќе видена

Сигурно сте се прашале дали сте најдобрата девојка со која тој бил под прекривачите? Вечно прашање е како мажите па така и жените е „Каква сум во кревет и дали ги задоволувам сите потреби на мојот партнер?“, па дами еве ви одговор на вашата вечна дилема. 1. Спремен е после секс на уште една “партија”. 2. Во една вечер имал повеќе од еден оргазам. 3. Никогаш ништо не го спречува да дојде до вас. 4. Никогаш не ве одбил за секс. 5. Ужива во предиграта и никогаш не ја прескокнува. 6. Со вас запознал нови работи во сексот. 7. Ви рекол дека сте најдобра која ја имал.
сите 4 | | | веќе видена

Времето претпладне во Македонија ќе биде облачно со услови за слаб локален дожд во западните и северните делови од земјава. Попладне се очекува облачноста постепено да се намалува и ќе преовладува променливо облачно и потопло време со сончеви периоди. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од шест до 13, а дневната од 13 до 20 степени. Во Скопје претпладне со услови за слаб дожд, а попладне облачноста ќе се намалува и ќе има и сончеви периоди. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 18 степени. Од недела до среда следува период на стабилно, суво и потопло време. Во среда кон крајот на денот ќе има врнежи од дожд кои ќе продолжат и в четврток кои ќе бидат проследени со северен ветер и опаѓање на температурата.
сите 241 | | | веќе видена

Кошаркарите на Црвена звезда дојдоа до првата победа во новата сезона во Евролигата. „Црвено-белите“ го преживеаја турскиот пекол на жешкиот терен против Галатасарај и по огрмона негатива успеаја да се вратат и да слават со минимални 83-85 Тимот на Црвена Звезда натпреварот го започна лошо и на самиот старт домаќините направија +14 (19-5), а на мала пауза Галатасарај замина со предност од 30-17. Во вториот период, сликата на паркетот се промени во целост. Гудуриќ одлично ја вршеше својата улога под кошевите, па Звезда успеа да изедначи на полувремето (47-47). Во третата четвртина спротивна слика на теренот, кошаркарите на Црвена Звезда го диктираа темпото и имаа највисоки +13 (52-65). Следеше мал пад на концентрацијата кој му овозможи на противникот одново да изедначи. Остин Деј псотигна три тројки во третиот период за 67-69, резултат со кој се влезе во завршниот период. Четвртата четвртина мина во поен-за-поен битка. Ниту еден од тимовите не се одлепи резултатски на повеќе од три поени (83-80). Кузмиќ го ...
| | веќе видена

next