Манчестер Сити успеа да и се реваншира на Барселона за високиот пораз од минатиот дуел, откако вечерва пред домашната публика одигра перфектно и сосема заслужено стигна до пресврт и три бода против големиот фаворит По тешкиот пораз на Камп Ноу од 4:0, Манчестер Сити одигра одличен натпревар на свое тло и со 3:1 ја совлада Барселона. Двете екипи покажаа допадлив фудбал, со шанси и на двете страни по крајот на мечот домаќините се радуваа. Натпреварот почна одлично за Барселона, по една одлична акција во 21-та минута, Нејмар асистираше до Меси кој погоди за водство од 1:0. Пред крајот на првиот дел убава кација и од Манчестер Сити која ја круниса Гундоган по асистенција од Стерлинг. Вториот дел комплетно му припадна на домаќинот и преку Кевин де Бруин кој изведе одличен слободен удар дојде до водство од 2:1 во 51-та минута, додека конечниот резултат беше дело повторно на Гундоган кој по асистенцијата на Агуеро во 74-тата минута ја осигура победата. Покрај четирите гола кои можеа да се видат во Манчестер, ...
сите 36 | | | веќе видена

Додека се сеуште незрели, девојките бираат “фраери”, “фалбажии”… Но кога ќе решат да се мажат, во потрага се по скромни, примерни и стабилни момци. Тоа се покажало во истражувањето од Мичиген кое го спровел цел тим за цел на Др. Дарлил ван Тогерен. Тие дошле до заклучок дека скромноста како особина е тоа што жените највеќе го ценат, бидејќи го дожувуваат како карактеристика на луѓе кои се способни да ја занемарат својата желба за доминација. Тоа значи дека, за разлика од лошите момци кои се егоистични и арогантни, врската ја ставаат на прво место. – Иако се чини дека скромноста е занемарена вредност, всушност и не е така. Жените кои се мажат за такви момци велат дека се најдобар “материјал” за долга врска и брак, бидејќи не се себични и ја ценат партнерката – вели Тогерен.
| | веќе видена

Еден од најдобрите шутери во историјата на кошаркарта денеска официјално објави крај на професионалната кариера После 19 години активно играње, се повлече Реј Ален, еден од најдобрите тројкаши на сите времиња. Ален во претходните две сезони немаше ангажман и реши да се поздрави со кошарката. 41-годишниот кошаркар кој е сметан за еден од најдобрите шутери во историјата на кошарката, денеска напиша писмо кон 13-годишниот себе, во кој пишува дека се простил од кошарката. Навистина интересен начин да се заврши една кариера. Во писмото во кое го советува помладиот себе што треба да работи и како да се однесува на училиште, на теренот, со друштвото, на крајот напиша: „Ова ти го пишувам како 41-годишник и човек кој се повлекува од оваа игра. Ти го пишувам ова како човек кој го пронајде својот мир. Најважното прашање во твојот живот не е „Кој би требало да бидам?“ или „Што треба да направам за да освојам уште еден шампионат?“ Тоа треба да биде „Тато, погоди што се случи на денешниот час по математика?“ Тоа е ...
сите 5 | | | веќе видена

Мајсторот е едноставно мајстор, во било која ситуација со фудбалска топка. Напаѓачот на Барселона Луис Суарез учествуваше во кампањата на Адидас заедно со „Ф2 Фристајлерс“ и повторно ги воодушеви сите Луис Суарез одлучи да го прифати најлудиот предизвик. Тој беше гостин во емисијата на двајцата познати фудбалски „Фристајлери” кои одлучија да му ја дадат најтешката задача. Доказ за тоа е и следнава задача која тој ја реализираше, а требаше само да смири топка фрлена од кран од височина од 35 метри. Од овој магичен допир на напаѓачот беше импресиониран и неговиот добар пријател и соиграч од Барселона, Лионел Меси кој беше присутен за да му даде поддршка.
сите 2 | | | веќе видена

Најновите гласини велат дека технолошкиот иноватор „Епл“ планира да претстави дури три нови „Ајпад Про“ уреди следната пролет. Спроед информациите, новиот 10.1 инчен „Ајпад Про“ ќе биде придружуван од нов 9.7 инчен „Ајпад Про“, а за првпат ќе видиме и мини верзија со помал екран од 7.9 инчи исто под називот Про. Доколку ова се испостави како точно, тоа ќе биде прв пат „Епл“ да ги спроведе „Про“ карактеристиките кон Мини ајпадот, а тоа вклучува паметен конектор, најверојатно за мини тастатура, четири звучници, како и поддршка за новото паметно „пенкало“ на Епл. Според изворот на гласините, Епл најверојатно ќе додаде четири микрофони, со што ќе се подобри моменталниот двоен систем на микрофони. 12 мегапикселна камера и дисплеи со „TrueTone“ технологија ќе бидат „гордост“ на сите модели кои се очекува да бидат претставени. Можеби најчудниот детал од галсните е дека сите нови „Ајпади“ ќе имаат приклучок за слушалки – чудно зарем не?
сите 12 | | | веќе видена

Владини преставници велат дека се подготвени за каква било вонредна ситуација Откако Доналд Трамп кажа дека можно е да не ги признае резултатите од, како што ги нарече, наместените, претседателски избори, загриженоста дека таквата реторика можно е да поттикне насилство на денот на изборите, поттикна бројни владини претставници низ САД да се подготват за такво сценарио. Повиците на републиканскиот претседателски кандидат до неговите симпатизери да волонтираат како набљудувачи, особено во областите каде Хилари Клинтон има голема популарност, исто така ја зголемија загриженоста за можно насилство на 8-ми ноември. Истовремено, по неодамнешни судски одлуки, постои нагло намалување на бројот на специјалните изборни набљудувачи кои федералната влада може да ги постави на гласачките места. Според неодамнешна анкета на Ју-Ес-Еј Тудеј и Универзитетот Суфолк, 51 процент од потенцијалните гласачи се загрижени за можно насилство наредниот месец, а речиси половина од испитаниците се изјасниле дека се „мошне загрижени“. ...
| | веќе видена

Калчолигашот Интер ја прекина соработката со холандскиот стручњак Франк де Бур после само 11 натпревари во италијанскиот шампионат Интер ќе има нов тренер за дуелот со Саутемптон в четврток откако раководството на „нероаѕурите“ донело одлука за разделба од Франк де Бур. Поразот од Сампдорија само ја прелил чашата со незадоволство кај челниците на клубот, а конечната одлука ја донеле газдите од кинеската компанија Сунинг. Денеска му закажаа средба преку „Скајп”, на која му соопштија дека повеќе нема да биде тренер на Интер, пишува „Газета дело Спорт”. Гигантот од Милано е во катастрофална форма оваа сезона и се наоѓа на 12. позиција на табелата, што е под очекувањата на челниците на клубот. Де Бур неколкупати беше на прагот на отказ, а овојпат раководството одлучи да го разреши тренерот, кој не успеа да направи победничка серија и покрај неколкуте квалитетни засилувања во тимот. За овој предвремен раскин на договорот, Де Бур ќе добие 1.3 милиони евра. Дел од јавноста смета и дека Пиоли е само привремено ...
сите 53 | | | веќе видена

Голем број на граѓани не можат да ги остварат своите права пред Судовите поради силните партиски влијанија и клиентелизамот, но и поради високите такси за да започне и заврши постапка пред судот. Така за да започне постапка по тужба, зависно од вредноста на спорот, треба тужителот да плати такса од 480 до 48.000 денари, без другите трошоци за нотар, вештачење и адвокат. Доколку се жали на пресуда или бара ревизија, износот што треба да го плати е двојно поголем (до 96.000 денари). На пример, ако е спорот за стан, задолжително се плаќа такса од 48.000 денари, од едноставна причина што вредноста на помал стан изнесува околу 3.000.000 денари,доколку има потреба од заверка на документи на нотар, вештачење и трошоци за адвокат, како и за жалба на пресуда и ревизија, тогаш граѓанинот треба да плати над 380.000 денари или повеќе од 6500 евра, за да има конечна одлука. Поради се ова, а со цел граѓаните да можат правдата да ја остваруваа пред судот, судската такса не треба да изнесува повеќе од 100 денари. Судовите ...
| | веќе видена

Градоначалникот на Центар оствари средба со новиот амбасадор на Италија Карло Ромеро, а на состанокот беа разменети мислења за актуелната политичка ситуација во Република Македонија, особено во пресрет на предвремените парламентарни избори на 11-ти декември. Нагласена е улогата и значењето на создавање на сите неопходни услови за одржување на фер и демократски избори. Особено е потенцирана улогата на Специјалното Јавно Обвинителство за расчистување на сите случаи на криминал, корупција и незаконско дејствување. Разгледани се и можностите за билатерална соработка меѓу локалната самоуправа во Република Италија и општина Центар.
сите 39 | | | веќе видена

Есента е време и сезона на вкусна тиква, а всушност токму овој продукт е многу лесен за подготовка. Тиквата се пече сама, што значи ви треба многу малку време за да ја подготвите. Потребно е само да одлучите дали сакате да биде блага или солена, дали ќе и ставите лук, ѓумбир, лута пиперка за солено, или пак цимет, ванила, шеќер, јаворов сируп и рум за фин десерт. Потребно… Половина тиква Маслиново масло Зачини по желба Подготвување… Пресечете ја тиквата на половина и исчистете ги семките. На надворешната страна со нож направете мали вдлабнатини со растојание од два и пол сантиметри и потоа сечете парче по парче. Важно е тие да бидат со иста дебелина, со цел да се испечат рамномерно. Парчињата поставете ги во подмачкан сад за печење, потоа ставете им маслиново масло и добро измешајте. На секое парче ставете од зачините кои сте ги одбрале. За солената варијанта самите можете да подготвите мешавина од лук, малку ѓумбир, пиперка и сол што е доволно да ги ставите на надворешната страна на исечената тиква. ...
сите 4 | | | веќе видена

Првата жена во Труд и социјала, Министерката Фросина Ташевска-Ременски во текот на вчерашнито ден јавно побара оставка од дополнителниот заменик министер Диме Спасов поради неодговорно однесување и злоупотреби што ги направил, а се поврзани и со сообраќајката што ја предизвикал во саботата. За приватни цели и интереси, противзаконски, управувал и располагал возило на Агенцијата за вработување на Република Македонија за што не постои, ниту пак може да постои, некаков документ за користење, решение, полномошно и налог, ја загрозил безбедноста на патниците во сообраќајот, нанаел материјална штета на возилото што го управувал, но и на возилата што ги удрил. Тој противправно трошел средства за гориво на МТСП за потребите на возилото кое не е сопственост на Министерството, и избегал на полицијата со што го попречил полициското постапување за утврдување на негова психофизичка состојба, и надвор од секаква етика и морал поттикнал друго лице вработено во МТСП, а не како негов возач, спротивно на реалната состојба, да ...
сите 12 | | | веќе видена

Времето на почетокот од месецов ќе биде претежно сончево со слаб до умерен северен ветер, особено долж Повардарието. Утринската температура ќе се движи од минус шест до три, а дневната од 10 до 17 степени. Во Скопје ќе биде претежно сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура до минус два, а дневната ќе достигне до 16 степени. До четврток времето ќе биде претежно сончево со ниски утрински температури. Во четврток попладне ќе има зголемување на облачноста, а во текот на ноќта кон петок и во петок претпладне ќе има врнежи од дожд, особено во западните и северните делови од земјава.
сите 47 | | | веќе видена

“Gazzetta dello Sport” пишува дека Интер е подготвен да ги осигура услугите на италијанскиот репрезентативец по секоја цена Kлубот од Милано е подготвен да издвои 65 милиони евра за услугите на италијанскиот фудбалер кој во моментов го носи дресот на ПСЖ. Донато ди Кампли, менаџерот на младиот фудбалер, веќе неколку пати се сретнал со претставници од Интер и најави селидба од францускиот клуб. Интер толку „загриза“ што има намера во Париз да ги прати Марсело Брозовиќ и Жофри Кондобија, кои би можеле да играат и во Лигата на шампионите за ПСЖ доколку Французите се одлучат за еден од нив. Верати има голема желба да се врати во татковината затоа што не е задоволен со улогата во францускиот шампион и да се проба во Серија А, затоа што пред ПСЖ играше само за тогашниот второлигаш Пескара. „Запрепастен сум од критиките кои ги читам за Верати. Француските медиуми треба да бидат почестени што можат да пишуваат за играч како Марко. Ако продолжат вака, тој сигурно ќе го напушти Париз. Не е само до медиумите, туку и до ...
сите 2 | | | веќе видена

Најважниот градник на оваа сезона го носи девојката со темниот тен Џасмин Тукс. „Фантази бра“, вреден три милиони долари, и стои како залепен на 25 годишната манекенка, но на промотивните фотографии се гледа дека на колковите има стрии, што многумина мислат дека е доказ за тоа дека компанијата одлучила да не користи „Фотошоп“. Компанија „Викторијас сикрет“ (Victoria’s Secret) не го освојува маркетот така што прикажува совршени слики од женското тело. Неодамна познат бренд на долна облека се најде на удар кога една од запослените жени во компанијата изјавила дека без срам користат Фотошоп. Меѓутоа, работите изгледа се менуваат. Познатиот програм за преработка на фотографии, судејќи по сликите не е користен во случајот на Џасмин Тукс во кампањата за новиот „фантази бра“ модел, вреден три милиони долари. Стриите на колковите на манекенката Џасмин јасно се гледаат на фотографиите. Иако сеуште нема соопштување на познатата компанија, малку е за верување дека направиле пропуст. Сликите по пат на социјалните мрежи ...
сите 7 | | | веќе видена

Бастиан Швајнштајгер доживеа тежок период во Манчестер Јунајтед откако стигна Жозе Мурињо. „Специјалниот“ не сметаше на услугите на Бастијан Швајнштајгер, па со цел да го принуди играчот да го напушти Олд Трафорд, Германецот беше испратен да тренира со резервите. Но, популарниот Швајни реши да остане и да се бори за место во првиот тим. 32-годишниот поранешен германски репрезентативец тренираше во понеделникот заедно со соиграчите во базата „Карингтон“ за прв пат од доаѓањето на португалскиот стручњак на „Олд Трафорд“. Од почетокот на сезоната Швајнштајгер се подготвуваше со тимот до 23 години. Сепак, резултатите на „црвените ѓаволи“ на последните неколку натпревари не предвидуваат светла иднина, па можеби Мурињо ќе се одлучи да побара „помош“ од искусниот Швајнштајгер. Германскиот фудбалер секако се најде во фокусот на камерманите кои беа присутни на тренингот на Јунајтед, а може да се забележи дека најзадоволен од враќањето на искусниот играч на врска беше Вејн Руни кои со голема насмевка го пречека на ...
сите 26 | | | веќе видена

Фејсбук тестира нова функција за додавање на понуди за работа. Така во дел од нив веќе се гледа таб „Jobs“, во делот „Manage Tab“ на самата страница. Таквата можност беше понудена и пред тоа, но благодарение на интеграцијата на производи на трети страни. Ова е прв пат во кој Фејсбук се насочува само во оваа насока. Табот за работни позиции ќе биде уште еден доказ дека Фејсбук се обидува да влезе на територијата на LinkedIn. Се почесто одлуките на човечките ресурси можат да бидат помогнати од системите за машинско учење, а Фејсбук сосема логично може да се бори со LinkedIn на овој фронт.Се почесто одлуките на човечките ресурси можат да бидат помогнати од системите за машинско учење, а Фејсбук сосема логично може да се бори со LinkedIn на овој фронт. Се појавија гласини од Русија дека Инстаграм тестира нова можност за стриминг во живо. Всушност тоа не е особено изненадувачки – уште во август, како дел од ставање на Stories, главниот извршен директор на Инстаграм Кевин Систром истакна дека компанијата ...
| | веќе видена

Мажот кој се обиде да ги импресионира пријателите со тоа што ја закачаше пандата не помина баш најдобро, бидејќи пандата не уживаше во неговото присуство. Следуваше петминутен меч, а момчето на крај за среќа побегна. Случкат се случи во зоолошката градина во Нанчага во југоисточната провинција Ченгси.
сите 2 | | | веќе видена

Најдобро решение за љубителите на филтрите за фотографии е апликацијата Prisma што ги претвора кадрите во слики и дигитална уметност. Уште поинтересно е дека тоа користи стилови и теми на познати уметници како Пабло Пикасо и Винсент ван Гог. Овие ефекти се постигнуваат со посебен алгоритам со машинско учење, информира VentureBeat. Секој кој ја пробал апликацијата се уверил во нејзините предности и квалитети. Услугата за емитување на видео во живо на Facebook Live исто така ќе ви овозможи за неколку дена да работите со филтрите на Prisma. Корисниците ќе можат да ги користат во својот стриминг благодарение на интеграцијата на Prisma Live. Првично ќе бидат достапни 10 филтри, но нивниот број ќе биде зголемен до 17 откако функција ќе биде достапна за сите. Креаторите на мобилна апликација планираат да вклучат поддршка за GIF датотеки во следните месеци. Во почетокот на месецот Prisma понудија нов инструмент со кој може да правиме видео клипови со должина од 15 секунди. Интеграцијата на Prisma кон други популарни ...
| | веќе видена

Во Гевгелија беше промовирана фитнес зона, дел од новиот проект на АМС за изградба на 20 фитнес-зони низ државата. Иако, првично овој проект требаше да започне со реализација од октомври, до денес изградени се вкупно 7 зони, а 3 се во фаза на градба. Останатите 10 фитнес-зони ќе се градат во 2017 година. Како што информираше директорот на АМС, Марјан Спасески изборот на предложените 8 реквизити според употреба и ефект е конципиран така да ги задоволи сите потреби на корисниците, за одржување на физичката кондиција и здравјето на целото тело. Реквизитите се едностави и безбедни за употреба и за почетници како и за искусни корисници и заштитени од оштетувања при нормална употреба. Дизајнот на реквизитите предвидува повеќе истовремени корисници со што се зголемува капацитетот и искористеноста на просторот и реквизитите. Реквизитите се за надворешни услови и технолошки се заштитени од атмосверски влијанија – водоотпорни, отпорни на корозија и УВ зрачења. Зоната се простира на површина од околу 180 квадратни ...
| | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија остро гo осудува недоличното однесување на потпретседателот на Владата Владимир Пешевски, кој минатата недела после прес конференцијата на која го претставувал извештајот на Дуинг бизнис за Македонија, навредувал новинарка од дневниот весник Вест, бидејќи прашала дали Владата размислува да ја покачи старосната граница на 67 години за одење во пензија. – Пешевски иритиран од инсистирањето на новинарката да добие прецизен одговор околу намерата на Владата да ја покачи старосната граница за заминување во пензија и се обратил на новинарката со контра прашање:,,дали вие можете да одговорите со да или не ако ве прашам дали твоите дома знаат дека си проститутка”. Пешевски, покажува дека нема основно домашно воспитување и политичка култура, која се граничи со силеџиство и примитивизам. Ваквиот напад не е вперен само кон еден професионален новинар, на кој основна задача е да поставува неријатни прашања за политичарите, туку е напад и врз слободата на медиумите. Ваквите напади ...
сите 11 | | | веќе видена

next