Неколку жени анонимно пишувале за најчудните начини како доживеале оргазам. Женскиот оргазам е мистериозна работа и многу дами го постигнуваат на необични начини и за тоа не сакаат да зборуваат. Прочитајте ги најчудните начини на кои испитаничките доживеале оргазам : 1. Со помош на намештај “Овој начин и не е толку чуден, само што за тоа никој не зборува. Голем број на жени користат некој дел од намештајот за да доживеат оргазам. Да речеме, рачката од каучот и на тој начин го надразнуваат клиторисот“, вели сексологот Др. Џес. 2. Користејќи опрема за вежбање Точакот за стомачни или траката за вежбање им помага на многу жени да доживеат оргазам. Доколку се сконцентрирате на интимниот дел навистина можете да доживеете оргазам. 3. Кога сексуалната тензија е напната, одложете ” Неколку пати ми се случило додека сум била искочена од некоја непозната причина сум била толку возбудена. Мислам дека самото чекање може да го направи оргазмот подоцна појак. А потоа доаѓа моментот кога конечно сум сама и можам да направам ...
| | веќе видена

Групата на македонски репрезентативци во редовите на МЗТ Скопје дополнително се зголеми во текот на денешниот ден, откако македонскиот кошаркарски шампион излезе со официјално соопштение за ангажманот на Стојан Ѓуроски По повредите на Марко Симоновски, Ѓорѓе Дреновац и последно Шарлон Клоф раководството на МЗТ Скопје е приморано да направи нов ремонт на својот ростер по само шест одиграни кола во регионалната АБА лига односно три во Еврокупот. Во отсуство на играчи кои ги покриваат надворешните линии, македонскиот шампион одлучи да го договори Стојан Ѓуроски. Минатата сезона тој ја почна во дресот на Работнички, но набрзо потоа се пресели во тимот на Кожув. Претходно, настапуваше за бугарски Левски, а зад себе има у четиригодишен период во американската НЦАА-лига во дресот на Луизијана Тек универзитетот. Ниското крило има отворен договор со клубот поради што неизвесно е колку време ќе остане во дресот на клубот од Аеродром. Дебито за третиот негов македонски клуб Ѓуроски ќе го има веќе в недела на гости кај ...
сите 127 | | | веќе видена

Самсунг подготвува наследник на популарниот смартфон Галакси A5 (2016), кој излезе во декември минатата година. За наследникот знаеме од август, кога уредот се појави во репер тест, а потоа доби Wi-Fi сертификација. Денес во мрежата се појавија видео и рендерни сликите кои ни ги откриваат дизајнот на направата. Самсунг Галакси A5 (2017) ќе има 5.2-инчен екран, а неговите димензии ќе се 145 x 71 x 7,8 mm. Смартфонот е подебел од својот претходник за еден милиметар, за да може да се одржи поголемата батерија со капацитет од 3000 mAh (2900 mAh кај претходниот). Галакси A5 ќе се движи од осумјадрен Самсунг Exynos 7880 чип, графички забрзувач Mali-T860MP4 и 3 GB на RAM меморија. Уредот има 3.5 милиметарски џек за слушалки, кој последно време се отстранува во новите телефони. Покрај тоа, телефонот го поседува и иновативниот USB Type-C порт.
сите 24 | | | веќе видена

Насилникот кој ја нападна жената на автобуска станица во рускиот град Боровски не помина баш најдобро кога во нејзина одбрана застана друг маж. Сигурносната камера снимила еден насилник кој грубо ја бутнал жената на автобуската станица, поради што ги испуштила телефонот и пијалокот кои ги држела. Меѓутоа, набрзо од автобусот кој бил на станицата излегло момче и тргнало према нив. Набрзо следи десен кроше во глава. Снимката стана популарна на друштвените мрежи во Русија, на кои човекот кој ја спасил девојката го нарекуваат херој.
сите 4 | | | веќе видена

Новите Ајфон 7 и Ајфон 7 Плус одвај ги достигнаа различните пазари во светот, а гласините за следната генерација веќе се присутни. Очекувањата кон Ајфон 8 се високи, бидејќи следната година ќе биде десетгодишнината од првиот Ајфон, што укажува дека Епл планира нешто посебно за случајот. Според неименуван “извор од индустријата”, цитиран од Nikkei, Ајфон 8 ќе има стаклен заден капак, а напред ќе имаме метална рамка. Се претпоставува дека Епл ќе го користи или алуминиум, или од нерѓосувачки челик. Другата голема вест е дека догодина Епл може да претстави не два, туку три Ајфон 8 модели. Компанијата планира да додаде 4.7-инчниот и 5.5-инчен модел со 5-инчен Ајфон 8. Повеќето спецификации на трите верзии ќе се идентични. 5.5-инчниот Плус модел ќе има двојно извит Super AMOLED дисплеј, произведен од Самсунг, додека другите два ќе се радуваат на LTPS LCD панели, слично на Ајфон 7. Ајфон 8 ќе предложи и безжично полнење, велат изворите.
сите 6 | | | веќе видена

Крстарењето на ДежаВу продолжува со петочниот спектакуларен концерт на балканската ѕвезда Наташа Беквалац, кој ќе биде организиран како афтер-парти, со почеток во 17 часот. Забавата ќе ја надополни резидентниот диџеј Здравко, а резервациите може да се направат телефонски или лично во локалот. Наташа е родена на 25 септември 1980 година во Нови Сад. На поп-сцената е активна од 2001 година, кога го снима својот прв албум „Не брини“, но поголема популарност стекнува со хитот „Мали сигнали“ кој се наоѓа на нејзиниот втор носач на звук од 2003 година, насловен „Ништа лично“. Во меѓувреме излегуваат и други носчи на звук, од кои можеби најголем успех има оној од 2010 година „Оригинал“. Приватниот живот и го одбележи свадбата со ватерполистот Данило Икодиновиќ, со кој се венча во 2006 година, но тој брак опстана само кратко, до 2011, а го следеа многу медиумски бури. Од тој брак Наташа ја има ќеркичката Хана, родена во 2007 година. Тагувањето сепак заврши во 2015 година, кога Беквалац се омажи и по втор пат за ...
сите 6 | | | веќе видена

Експерт за Гласот на Америка вели дека таков криминал е тешко да се изведе Веќе со недели Трамп и неговите поддржувачи сугерираат дека нивната победа може да биде под прашање заради можна изборна измама. „Се обидуваат да го наместат гласањето. Многу градови се корумпирани и гласачка измама е честа појава“, изјави Трамп. Од кампањата на Трамп посочуваат на студија од 2012-та, направена од организацијата Пју, според која два милиони починати лица се` уште се регистрирани на списокот на гласачи. Но, Џош Даглас, професор на Универзитетот во Кентаки е експерт за избори и вели дека гласање во име на некој друг не само што е федерално кривично дело туку е и тешко да се изведе. „ Дури и во тие држави каде нема строги правила на верификација на идентитетот, сепак мора да ве верифицираат. Треба да имате брилијантен ум за да можете да предвидите кој нема да се појави да гласа и наместо тоа лице да отидете вие и притоа да успеете перфектно да го ископирате неговиот или нејзиниот потпис“, вели Даглас. Трамп исто така ...
| | веќе видена

Ноќеска се одиграа десет натпревари во НБА, Лејкерси со победа ја стартуваа новата сезона благодарение на одличната игра во последната четвртина По цели 20 години, ЛА Лејкерс во една НБА сезона влегоа без Коби Брајант успевајќи да триумфираат во „Стејплс центарот“ против Хјустон. Mомците на Лук Волтон покажаа зрелост, сила и голем напредок од минатата сезона и заслужено славеа со 120-114. Џордан Кларсон беше предводник на тимо со 25 поени, додека на другата страна најпрецизен беше Џејмс Харден со 34 постигнати поени. Интересно беше на дуелот помеѓу Индијана и Далас кој го добија домаќините по продолжение со 130-121. Тарнер со 30 поени беше најефикасен кај Индијана, Вилијамс со 25 кај Далас. Расел Вестбрук можно ја предводеше својата Оклахома до првата победа во Западната конференција. Со 32 поени, 12 скокови и девет асистенции, Вестбрук ја демолира Филаделфија. Фантастично деби имаше новиот центар на Филаделфија, Џоел Ембилд, во мечот против Оклахома. Иако Филаделфија загуби на свој паркет со 103-97, Ембилд ...
сите 137 | | | веќе видена

Меѓународен саем за книги, под слоганот „Книги во рака“, со повеќе од 450 српски и странски изложувачи, беше отворен на 23 во Белград и ќе трае до 30 октомври. На 61. Меѓународен саем за книги, почесен гостин ќе биде Иран, а иранската писателка Наргес Абјар укажа на значењето што го имаат книгите во нејзината земја, за што говори и податокот дека меѓународниот саем за книги во Техеран го посетуваат околу шест милиони луѓе. На саемот освен српските изложувачи, има 40 странски, од Белорусија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Индија, Израел, Јапонија, Кина, Унгарија, Русија, Словенија.
сите 11 | | | веќе видена

Огромните дупки на руинираната улица “Адолф Циборовски“ набргу ќе станат минато, со поставување нов тампон и нов асфалт. Општина Центар почнува со комплетна реконструкција на улицата “Адолф Циборовски“ (поранешна улица ‘Мајка Тереза’). Ќе се постават нови тротоари, про што канделабрите, за да не пречат при движењето на пешаците, ќе се поместат од тротоарите. Поради поплавување на гаражите при силните дождови, новите сливници ќе ги прифаќаат атомсферските води. Грдата слика на кабли од кабловските оператори и ЕВН, кои висеа над улицата, ќе биде исто такс минато. Веќе започна постапката за поставување на каблите под земја. За заштита на животната средина и почист воздух, на улицата ќе бидат засадени 16 нови дрвја. Реконструкцијата е договорена на последната средба на градоначалникот Андреј Жерновски со жителите на улицата “Адолф Циборовски“. Повеќе од 50% од граѓаните собраа потписи со барање за реконструкција на улицата и надминување на опасноста по безбедноста на возилата и пешаците. фото: АРХИВА
сите 2 | | | веќе видена

Потребно… пилешки гради малку сол маслиново масло лук сенф павлака за готвење магдонос Подготвување… Пилешките гради исечете ги на коцки, зачинете ги, ставете им сол и вегета и пропржете ги на маслиново масло додека не добијат златно жолта боја. Извадете ги од садот каде се пржеле, потоа во истото масло додадете го ситно сецканиот лук, кратко пржете, додадете сенф, павлака за готвење, па продолжете со пржење уште десетина минути. Вратете го пилешкото на уште неколку минути за вкусовите да се соединат, потоа додадете го ситно сецканиот магдонос. Како прилог можете да зготвите што сакате, по ваша желба – пире, печен компир, салата и сл. ДОБАР АПЕТИТ!
сите 48 | | | веќе видена

Тлото под Италија повторно се тресе, а серијата на нови земјотреси ги разбуди августовските трагични спомени на жителите. Во текот на вчерашната вечер два силни и последователни земјотреси ја стресоа „големата чизма“. Посилниот со јачина од шест степени по Рихтеровата скала настапи вчеравечер после 21 часот, погодувајќи ја централна Италија. Тој беше вториот посилен потрес кој доаѓа после серијата земјотреси во централните подрачја на апенинскиот полуостров каде околу 19 часот имаше тресење од 5.6 степени според Рихтеровата скала. Посилниот потрес бил на 62 километри североисточно од Перуџа, во планински регион, на длабочина од 20 километри. Италијанските медиуми јавуваат за оштетени згради стари и по неколку векови, за урнати фасади, како и за паника кај населението кое излегло од своите домови. Тресењето било почувствувано и во Рим, кој е на 131 километар на североисток. Инаку, овој земјотрес според досегашните информации е посилен од катастрофалниот во август годинава. Имено, на 24 август 2016 во 03:36 по ...
сите 80 | | | веќе видена

Времето претпладнево во Македонија ќе биде променливо облачно, на југот од земјава облачно. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Кон крајот на денот, преку ноќта и во петок претпладне ќе има локални врнежи од дожд кои во јужните делови повремено ќе имаат умерен интензитет, а на повисоките планини на запад во земјава врнежите ќе поминуваат во снег. Утринската температура ќе се движи од пет до 13, а дневната од 12 до 17 степени. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со умерен повремено засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе се искачи до 14 степени. Од петок попладне следува период на стабилно и суво време со утрински температури кои на некои места ќе се спуштат и под нулата.
сите 123 | | | веќе видена

Вест Хем денеска успеа да го совладаа фаворизираниот тим на Челзи со 2:1, Мата ги реши „граѓаните“ Иако во Премиерлигата се соочуваат со голема резултатска криза, фудбалерите на Вест Хем денеска успеаа да го совладаат фаворизираниот тим на Челзи со 2:1 и да се пласираат во 1/4 финалето. Двете екипи излегоа со комбинирани состави на теренот, што се познаваше по играта на Челси. Стрелци на погодоците за „чеканите“ беа Чеику Коујате во 11-тата и Едмилсон Фернандес во 48-та минута од средбата. Почесниот погодок за избраниците на Антонио Конте го постигна Гери Кејхил во 95-тата минута. Екипата на Манчестер Јунајтед излезе како победник од дуелот со Манчестер Сити и се пласираше во четвртфиналето на ЕФЛ Купот. Толку очекуваната пресметка на „Олд Трафорд“ не донесе атомски и квалитетен фудбал исполнет со многу голови, мечот го реши еден погодок и тоа дело на Хуан Мата во 54-тата минута кој ја искористи асистенција на Златан Ибрахимовиќ. Саутемптон минимално го совлада тимот на Сандерленд благодарение на погодокот ...
сите 34 | | | веќе видена

Тој е поранешен модел и има тело за десетка. Покрај изгледот, Франко Норијега (27) , завршил курс за кувари. Новата работа му е гол кувар, што посебно ги воодушеви женте ширум светот. Доби уште еден плус бидејќи готви само здрава храна. Неговата кариера започнала кога Франко дошол од Перу во Њујорк во 2007 година откако го забележал фотографот Марио Тестино. По завршениот курс во Меѓународниот кулинарски ценар отворил свој ресторан и служи исклучително перунска храна.
| | веќе видена

Денес во амфитеатарот при Факултетот за физичко образование, спорт и здравје во Скопје се одржа завршната активност од Проектот за континуирана едукација на професорите по физичко воспитување од сите степени на образование, кои покрај другото се активни чинители и поддржувачи на развој на училишниот спорт во сите степени на образование во Република Македонија. На овој проект финсиран од Агенцијата за Млади и спорт на Република Македонија, а под покровителство на Владата на Република Македонија присуствуваше м-р Марјан Спасески, директор на Агенцијата за млади и спорт, проректорот за настава при УКИМ проф. Вуица Живковиќ, како и поголем дел од наставниот кадар при ФФКСЗ. Значењето на настанот е првенствено во придонесот на наставниците од сите степени на образованието во поддршката што ја даваат во развојот на спорт, како и во поддршката на човековите ресурси кои го реализираат обемниот и сложен систем на училишниот спорт и наставата по физичко воспитание. Овој проект треба да овозможи подобрување и ...
| | веќе видена

Фудбалерите на Интер не ги бележат посакуваните резултати, па веќе на големо медиумите пренесуваат дека управата на клубот од Милано подготвува тренерска смена која би можеле да се случи веќе и денеска ако не биде совладан составот на Торино на домашен терен Лорен Блан е тренерот што се наоѓа на врвот на листата со желби на Интер како наследник на Франк де Бур. „Нероаѕурите“ вечерва се среќаваат со Торино и евентуален неуспех ќе значи и сигурен отказ за холандскиот стручњак, за што доказ е и фактот дека раководството на клубот веќе ја почнало потрагата по нов тренер. Неофицијално, на Французинот му е понудена плата од пет милиони евра по сезона, плус буџет од над 50 милиони евра за засилувања веќе во јануарскиот преоден рок. Италијанските медиуми тврдат дека тој би можел да пристигне во Милано веќе утре, но не сака да одговори на понудата додека „нероаѕурите“ се уште имаат тренер на својата клупа. Паризиен пренесува дека новите сопственици од Кина разговарале со агентот на стратегот и Лоран Блан е ...
сите 20 | | | веќе видена

Епл ги објави финансиските резултати за последниот квартал на фискалната година и тие откриваат дека за третиот последователен квартал компанијата забележува опаѓање во приходите на годишна основа. За периодот тие се 46,9 милијарди долари, што е за 9% помалку во однос на истиот период од 2015 година, а добивката е намалена за 23% до 9 милијарди долари. За целата година исто така се зема предвид намалувањето, што е прво за компанијата од 2001 година наваму. Тоа се одразува и на основните производи во портфолиото на компанијата, чија продажба исто така се намалила. Според резултатите за периодот се продадени 45,5 милиони смартфонои (-5,2% на годишна основа), 9,3 милиони таблети (-6%) и 4,9 милиони компјутери (-14%). Ситуацијата сепак би требало да е различна во трите месеци до крајот на годината, кога на пазарот ќе се новите модели на iPhone, Watch и MacBook Pro. Компанијата очекува повисоки приходи за периодот, во опсег од 76-78 милијарди долари. Во исто време приходите од услуги кои вклучуваат iTunes Store и ...
сите 6 | | | веќе видена

iMessage, чет апликацијата на Епл што работи на iOS и OS X уреди можеби ќе стане достапно и за Андроид. Ова се гласини во интернет просторот, откако стана јасно дека Епл тестира барем една верзија на iMessage за Андроид. Според извори на „Slashgear“, во моментов се тестираат различни кориснички интерфејси, вклучувајќи и ги и „Material Design“ елементи. Ова ќе биде невиден потег од страна на Епл, ако гласините се покажат како вистина. Сепак од него има смисла. Ако добивката на iMessage е доволно голема за да заработи пари од Андроид, Епл ќе го направи овој потег.
сите 4 | | | веќе видена

Во рамките на своите активности на промоција на креативните индустрии, Шведската амбасада почнувајќи од денеска во киното Фросина организира недела на шведски филм во комбинација со СНОВЕ 3 Жените во филмот – програма за креативно поврзување. Во текот на четирите дена ќе бидат прикажани 7 долгометражни филмови и 2 кратки филма. Помеѓу двете проекции публиката ќе има можност да продискутира за филмот и други сродни прашања во живо со режисерките Керин Екберг, Кристина Линдстром продуцентрката Лисаби Фридел, а преку скајп и со режисерките Беата Горделер и Аманда Адолфсон. В среда, 26 октомври, во 18:00, ќе се отвори неделата на шведски филм со претставување на гостите и прикажување на филмовите „Сјатување“ на Беата Горделер и од 20:00 часот „Ние сме најдобри“ на Лукас Мудисон. Во филмот „Сјатување“ станува збор за мало идилично место во Шведска во кое сите жители ќе се свртат против една нивна сограѓанка – 15 годишна девојка која тврди дека е силувана. Што кога колективот одбива да прифати срамна вистина? Дали ...
сите 7 | | | веќе видена

next