Денешниот рецепт за мусака со модри патлиџани ни пристигна од нашата читателка Верица од Скопје. Таа со вас го споделува овој поинаков начин за подготвување на класичната мусака. Имено, станува збор за јадење кое е прелеано со смеса од јајце и кисело млеко или павлака, што дава посебен вкус на јадењето. Подготовката, вели таа, е едноставна и не треба да сте особени „експерти“ во кујната, доволна е желба и решителност. Погледнете за што се работи… Потребно… Голема главица кромид Две парчиња компир од средна големина Еден морков Еден домат Еден модар патлиџан црн и црвен пипер две јајца 250 гр. кисело млеко или павлака 500 гр. мешано мелено месо Подготовка… Во тавче со број 30, кромидот го сечеме и го пржиме заедно со сечканиот морков, кога ќе омекнат се додаваат компирите и тие се пропржуваат и се додава меленото месо. Се додава и доматот заедно со вегетата, црниот пипер и црвениот пипер, а по краткото крчкање се додаа и 2 дл. млака вода. Црниот патлиџан го сечеме на кругови со дебелина од 2-3 сентиметри, а ...
сите 35 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека третиот наврат од авионската и од терестричната дезинсекција против ларви од комарци во 2016 година ќе се реализира на 17.09.2016 година (авионска), а на 19.09.2016 година (земјено) на подрачјето на град Скопје. Третиот наврат на аеросолната дезинсекција (авионска) во 2016 година, на подрачјето на Град Скопје, против ларви од комарци, ќе се реализира на 17.09.2016 година, сабота, во период од 06 до 12 часот. Притоа ќе бидат опфатени сите мочуришта, канали и стоечки водени површини во градот Скопје и неговата околина, како и течението на реката Вардар. Третиот наврат на аеросолната дезинсекција (земјена) во 2016 година, на подрачјето на Град Скопје, против ларви од комарци, ќе се реализира на 19.09.2016 година, понеделник, во период од 09 до 17 часот. Притоа ќе бидат опфатени сите стоечки водени површини во градот Скопје (канали, езера во Градски парк, езеро Треска и по течението на реката Вардар). Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на аеросолната ...
сите 2 | | | веќе видена

Последниот ден од оваа работна недела донесува претежно сончево време со слаб ветер од југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 7 до 16, а дневната од 26 до 32 степени. Во Скопје утре исто така сончево и топло. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе се искачи до 30 степени. Во сабота попладне и во недела ќе биде нестабилно со локален развој на конвективна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. Повеќе услови за нестабилност ќе има во западните и југоисточните делови од земјава. Позначителна промена на времето ќе има во понеделник кога ќе преовладува облачно и свежо време со врнежи од дожд, кои локално ќе бидат пообилни. Температурата значително ќе опадне, а на места ќе биде и за десетина степени пониска во однос на претходните денови. Препорака: Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја. Ви посакуваме убав ден!
сите 219 | | | веќе видена

Јан Сикора е нов рекордер во Европа Лигата со погодок во десеттата секунда за Либерец во премиерниот меч против Карабах Фудбалерите на Карабаг одиграа меч на свој терен со нерешен резултат 2:2, против Либерец, а првиот гол на дуелот го постигна Сикора по само десетина секунди. Претходниот рекорд го држеше Витоло со погодок по 13 секунди, кој беше прецизен за Севиља против Виљареал во првиот дуел од осминафиналето. На овој натпревар македонскиот фудбалер Муарем Муарем за домашниот тим одигра триесетина минути. За Либерец гол постигна и поранешниот напаѓач на Ливерпул и на чешката репрезентација Милан Барош(34), кому ова му е прв европски гол по шест години. //// by mohtv
сите 3 | | | веќе видена

Собраниската надзорна расправа за минато-месечните поплави во скопскиот регион ќе ги собере сите поранешни премиери, освен Љупчо Георгиевски. Ваква одлука донесе партиите при предложувањето на сведоци, при што екс-премиерот Никола Груевски бил повикан по предлог на СДСМ, додека Бранко Црвенковски, Хари Костов и Владо Бучковски ќе треба да се појават по барање на ВМРО-ДПМНЕ. Сите тие беа на чело на владата во периодот од 2002 до 2006 година. Надзорната расправа што ќе се оддржува во Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство доаѓа по иницијатива на пратеничката група на СДСМ, а беше прифатена од ВМРО-ДПМНе. Меѓусебниот договор предвидува расправата да биде комплетирана во два работни дена, а на сослушување ќе се појават вкупно 30 лица, по 15 од секоја од пратеничките групи на власта и опозицијата. Утре ќе бидат сослушувани раководителите на надлежните институции кои се обврзани да се појават во Собрание, според одредбите од Законот за Собрание во делот на надзорните расправи. Прв сведок ќе биде ...
сите 103 | | | веќе видена

Професор по медицина тврди дека врз основа на медицинската документација на Хилари Клинтон, каднидатката за претседател на Демократите, најверојатно има уште само година дена живот. На снимката поставена на Ју-Тјуб, професорот тврди дека Хилари е болна од тешка болест наречена „субкортикална васкурална деменција“. Тој инсистирал на целосна анонимност бидејќи смета дека не е случајност зголемениот број на жртви кои зборувале против Клинтон. Врз основ на медицинските записи кои излегоа во јавност, а кои укажуваат на тоа дека таа страда од болест која се нарекува „субкортикална васкурална деменција“, Хилари Клинтон би можела да има само уште една година од животот. Иако се направени многу испутувања за нејзиното здравје, сите потфрлиле во проценката на сериозноста на болеста. Таа би можела брзо да почине, бидејќи васкуларната деменција е прогресивна болест и дава животен век од 3-5 години – тврди Професорот. Според него, Хилари има тежок облик на болеста која влијае на мозочната обвивка, вклучително и мозочното ...
сите 171 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација се најде на 146-то место на најновата ФИФА ранг-листа, што е најслабо рангирање на нашиот национален тим во историјата на ова рангирање Поразот од 2:1 против Албанија во Скадар на стартот од квалификациите за Светското првенство 2018 во Русија ја спушти фудбалската репрезентација на Македонија осум места на листата на ФИФА и до следното рангирање на 20 октомври ќе биде 146-та во светот. Во наше друштво се уште селекциите на Таџикистан, Хонг Конг и Виетнам. Од противниците на Македонија во мундијалските квалификации највисоко котира Шпанија, која е на 11-то место. Италија е 13-та, Албанија 40-та, Израел 98-ми, а зад избраниците на селекторот Игор Ангеловски е само Лихтенштајн на 182-ра позиција. На врвот е Аргентина, пред Белгија и Германија, а топ 10 го сочинуваат и Колумбија, Бразил, Чиле, Португалија, Франција, Уругвај и Велс по тој редослед.
сите 4 | | | веќе видена

Марк Закерберг е основач на социјланта платформа Фејсбук на која се приклучени дестици милиони луѓе. Секој негов чекор е следен од бурното око на јавноста и покрај тоа што тој не е љубител на медиумите. Закерберг и понатаму работи во самата компанија, учествува во унапредувањето, а интересно е тоа што оние кои сакаат да го блокираат на оваа друштвена мрежа и понатаму не успеваат во тоа. Одговор и понатаму нема, но и да сакате да прашате на Фејсбук за ова, ни тоа нема да ви успее.
сите 33 | | | веќе видена

На почетокот на емисијата на њујоршката телевизија Еј-Би-Си-7 новинарот направил тежок лапсус кога рекол дека кандидатката за претседател на САД од Демократската странка Хилари Клинтон умрела. Емисијата ја започнуваме со вонредна вест за смрта на Хилари Клинтон, рекол родителот Џо Торес во емисијата емитувана во недела, бидејќи на поранешната државна секретарка и се слошило. Потоа навел дека докторите дијагнозирале воспаление на белите дробови и продолжил да разговара со колешката за здравствената состојба на Клинтон. „ Во текот на воведот за приказната за здравјето на Хилари Клинтон во емисијата во живо, Џо Торес ненамерно рекол ‘смрт’ (death) наместо ‘здравје’ (health)“, изјавил портпаролот на ТВ станицата. Според неговите зборови, јасно се гледа контекстот на приказната, информацијата на новинарот и графиката на екранот дека Клинтон е жива и дека се опоравува.
сите 65 | | | веќе видена

Американскиот претседател постави цел за зголемување на квотата за 30 проценти, во споредба со годинава… Американскиот претседател Барак Обама постави цел да ја зголеми квотата за беглаци за 2017-та за 30 проценти во споредба со годинава, што значи дека на сегашната цифра ќе се додадат 10.000 бегалци кои ќе можат да влезат во државата наредната година. Според објавите во медиумите, државниот секретар Џон Кери новата квота ја најавил на затворена седница во вторникот, со членови на комисиите за судство на Сенатот и на Претставничкиот дом. Последен пат САД поставиле толку висока цел за време на претседателството на Бил Клинтон во 1995-та година, кога тој се согласи да прифати 112.000 бегалци. Во 2015-та година, пак, САД одобрија само 70.000 бегалци. Извештајот, до кој дошол „Политико“, се вели дека администрацијата на Обама сака да дозволи „значително повисок“ број на бегалци од Сирија наредната година, откако се исполни квотата за 2016-та од 10.000 бегалци, еден месец пред планираното. Обама најверојатно ...
| | веќе видена

Стартување за обнова на оперативниот систем iOS 10 на компанијата, стартуваше вчера, но Apple најави дека оперативниот систем создава проблеми на корисниците. Многу од нив се жалат на социјалните мрежи дека процесот на ажурирање не оди како што треба, покажувајќи порака за грешка и сака корисниците да го вклучат својот уред во компјутер или Mac за целосна наплата на оперативниот систем. Во официјалната страница Apple дава објаснување чекор по чекор како да го направите тоа. Во соопштението портпаролот на Apple вели: “Имавме краток проблем со процесот на ажурирање на софтверот што се однесува на мал број на корисници во текот на првиот час по ставање на обновената верзија. Проблемот брзо беше решен и се извинуваме на клиентите, кои беа погодени. Компанијата вели дека сега корисниците треба да можат лесно и безбедно да продолжат со инсталацијата на iOS 10. Но првичната грешка се покажа голем проблем за луѓето кои инсталираат ажурирања во средината на нивниот работен ден или биле далеку од компјутер.
сите 2 | | | веќе видена

За љубителите на музиката на душата, следи дваесеттото јубилејно изданиена „Блуз и соул фестивалот“, кој ќе се одржи од 18 до 21 месецов во скопскиот Сити хол. Фестивалот е во организација на Дирекцијата за култура и уметност Скопје, а отворањето е на 18 септември во Сити холот, со еден куриозитет кој се однесува на фактот дека годинава, за разлика од другите изданија, нема да има македонски изведувачи. Програмскиот селектор Васја Ивановски истакна дека фестивалот нуди интересна, разновидна и пред се, како што рече, квалитетна програма каде секој љубител на оваа музика може да се пронајде. – Фестивалот слави 20 години постоење и ниту еден град во регионот не може да се пофали со толку голем број фестивали како Скопје. Изминативе години донесовме репрезентативни имиња од светската музичка сцена, од кои некои се добитници на Греми награди, па така исклучок нема да биде ниту годинашното 21. издание, чија приказна почна далечната 1996 година, изјави Ивановски. Американскиот блуз и соул вокалист Тери Еванс, еден ...
сите 15 | | | веќе видена

Без никаква дилема, ова само германски клуб може да го направи – Потег за респект! Навивачите на Борусија Менхенгладбах во вчерашниот дуел против Манчестер Сити на седиштата на „Етихад“ ги чекаше едно пријатно изненадување. Како што знаете, натпреварот Манчестер Сити – Менхенгладбах требаше да се одигра во вторникот, но поради невреме мечот беше презакажан да се игра 24 часа подоцна. Поради оваа причина, спортскиот директор на германскиот клуб им дал оправдување на сите навивачи кои имале само еден слободен ден од работа, а допатувале до Манчестер да го бодрат својот клуб. Истите навивачи останаа и анредниот дел да го проследат дуелот, а клубот и „награди“ за нивната лојалност. Писмото кое го добија сите навивачи гласи: Почитуван господине, драг шеф, за жал вашиот вработен денес (четврток) нема да се појави на работа, бидејќи има важна должност, да го бодри својот клуб во Лигата на Шампиони. Ви благодариме од напред, што ја прифаќате нашата молба вашиот вработен да отсуствува уште еден ден на работа. Жал ни ...
сите 2 | | | веќе видена

На денот од едногодишното постоење, Специјалното јавно обвинителство поднесе две обвиненија до Кривичниот суд. Првото обвинување се однесува за уништувањето на документација од системот за прислушување, а истото опфаќа седум лица кои го организирале и извршиле уништување на преку 2.000 службени документи кои биле поврзани со нелегалното прислушкување. Од Овинителството на Јанева појаснија дека овој случај се разликува од случајот „Тврдина“ во кој обвинетите се товарат за уништување на прислушкувачките системи, а во овој за документацијата. Првообвинитетиот во Петтата Управа незаконито формирал комисија за ништење на службена документација. Тој немал право да формира таква комисија, а целта била да се уништат доказите за работата на системите за следење на комуникациите. Членовите на комисијата извршиле селекција и попис на списите во кои имало и класифицирани документи. Без никаква процедура ги запалиле списите на локација која им била посочена од обвинетиот – рече обвинителката Фетаи притоа додавајќи дека ...
сите 201 | | | веќе видена

Што и се случува со веѓите? Серена Вилијамс под хитно преба да го промени шминкерот. А до некаде и стилистот. Кога се појавила на едно случување, во прв план дошле нејзините нацртани веѓи кои нејзиниот шминкер премногу ги истакнал.
сите 42 | | | веќе видена

Писателката Катерина Грозданова, авторката на романот „На попатнина кон Дома…“, гоизнедри и својотвтор роман „Трпеза“, кој светлината на денот ќе ја здогледа на промоцијата што ќесе одржи вечерва во 19 часот во скопскиот Скара-бар. Промотор ќе биде Соња Трајковска Димитровска, дел од расказите ќе интерпретира актерката Весна Стојановска Николовска, а настанот ќе биде збогатен со музиката на некои од членовите на Чалгија саунд систем. „Сакам да се доближам до луѓето преку трпезата, а трпезата за нас е живот. Без храна ние не можеме да преживееме. Значи мора да се храниме. А, ако е трпезата живот, тогаш и љубовта е живот. Тогаш дајте ми трпеза да јадам и да се нахранам. Тоа беше појдовната точка од таа приказна. Повелете да се нахраниме, да ја зачуваме љубовта која добива ново име – трпеза“, вели Грозданова. Таа дополнува дека живееме во време во кое потполно се отуѓивме, се оддалечивме едни од други. Дека ако не се тие трпези, за слави, родендени, имендени, свадби, никогаш нема да ги видиме најблиските, ...
сите 2 | | | веќе видена

Во време кога градовите се повеќе се полнат со жители, а селата се празнат, станува вистински предизвик подготовката на омилената зимница. Но, денешниот наш рецепт ќе ви помогне да направите ајвар домашен иако сте во зграда, а резултатот од вашиот труд ќе биде фин и кремаст намаз со минимален број на намирници. Потребно… 1кг. Црвени пиперки ½ кг домати 10 гр. Сол 1 дцл. Масло Подготвување… Испечете ги пиперките и доматите, излупете ги и исчистете ги од внатрешноста – печењето може да го направите и во рерна дома. Во сад со широко дно ставете го маслото, загрејте го и додадете ја смесата за печење и солта. Мешајте со голема лажица со рамен завршеток за да се зафати што поголема површина за да не дојде до загорување. Може да користите и од големите тенџериња во кој обично се прави ајвар на отворено со тоа што ќе ги вклучите неколкуте рингли кои тенеџерето ги зафаќа со своето дно. Печењето на смесата не би требало да трае повеќе од 20 минути. ДОБАР АПЕТИТ!
сите 61 | | | веќе видена

Денеска институцијата во која граѓаните полагаат најголема доверба одбележува една година од формирањето. Специјалното јавно обвинителство на чело со Катица Јанева денеска по 365 дена работа ќе го достави вториот полугодишен извештај за работењето. Истиот извештај со детали за напредокот во истрагите, користењето на финансиите, кадровската политика и активностите на Обвинителството истотака че треба да биде доставено и до Советот на јавни обвинители. По поднесувањето на минатиот извештај, кога Јанева одби да се појави и да ги презентира резултатите од работењето, сега повторно нема потврда дали таа ќе се одважи да ги достави и презентира извештаите за активностите на нејзиниот тим. Специјалното јавно обвинителство во текот на изминатата година отвори низа на истраги, но без ниту едно поведено обвинение. СЈО работеше на случаите кои одекнаа како бомба во јавноста, а беа осомничени јавни функционери, бизнисмени, политичари… Титаник, Тортура, Тврдина, ТНТ, Транспортер – познати случаи и сите со ист иницијал, но ...
сите 283 | | | веќе видена

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Дневната максимална температурата ќе се движи од 20 до 32 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Температурата ќе достигне до 30 степени. За време на викендот во попладневните часови ќе има услови за локален дожд, а тие во сабота ќе бидат проследени со појава на грмежи претежно во планинските делови. Ви посакуваме пријатен ден!
сите 255 | | | веќе видена

Само Јувентус и Севиља одиграа без голови во вториот ден од Лигата на Шампиони Европскиот првак Реал Мадрид имаше тешка вечер на „Сантијаго Бернабеу“, но, сепак, извлече триумф од 2:1 против Спортинг Лисабон. Португалскиот тим постигна погодок преку Бруно Цезар во 48-та минута и беше на прагот да направи сензација на стартот од групната фаза, но Кристијано Роналдо во 89-тата минута израмни од слободен удар против својот поранешен клуб. Алваро Мората во петтата минута од судиското продолжение сепак не дозволи изненадување, постигнувајќи го победничкиот погодок. Лестер имаше деби од соништата во Лигата на шампионите откако со убедливи 3-0 победи на гостувањето кај Клуб Бриж. Серијата ја отвори Албрајтон уште во 5-тата минута, се најде на вистинското место по еден кикс на домашниот голман и не му беше тешко да реализира. Махрез со прекрасен гол во 29-та минута носи предност од 2:0, а уште еднаш беше прецизен во 61-та овој пат од пенал за конечни 0:3. Борусија Дортмунд очекувано го потврди квалитетот на ...
сите 64 | | | веќе видена

next