Со делото „Ничија земја“, кое е инсталација – објект, Македонија првпат се претставува со наменски проект за Биеналето на архитектура 2016. Македонскиот павилјон на 15-тото Венециско биенале за архитектура 2016, со проектот „Ничија земја“ на архитектите од проектантското студио „Стоун дизајн“ од Скопје ќе биде отворен до 27 ноември. Куратор на проектот е Стојан Павлески (архитект и визуелен уметник), автори на проектот се Стојан Павлески (архитект и визуелен уметник), Иван Симеонов (архитект, инженер), Ѓорги Радовановиќ (архитект) и Љупчо Тасевски (архитект). Комесар на Македонскиот павиљон е Иванка Апостолова (ликовен антрополог, историчар на уметност), соработници на проектот се Влатко Чавковски (архитект и фотограф), Натали Павлеска (архитект), Ристо Кокаланоски (архитект), советници на проектот се професор и визуелен уметник Станко Павлески (ФЛУ, Скопје) и Јован Шумковски (ФЛУ, Скопје). Ко-уредници на посветениот каталог на проектот се Иванка Апостолова и Стојан Павлески. На годинашното Биенале, кое се ...
| | веќе видена

Силен земјотрес од 6,6 степени според Рихтеровата скала го потресе централниот дел на Италија утринава во близина на градот Норча, каде е урната базиликата на Свети Бенедикт, а во акцијата пожарникарите им помогнаа на калуѓерките да се сместат на побезбедно место. Во соопштението на Заводот се наведува дека епицентарот на земјотресот бил 68 километри источно од главниот град на Перуџа, на длабочина од 108 километри, изјавија официјални лица. Земјотресот беше почувствуван во регионот на Венето и Апулија, како и во градот Неапол и во престолнината на Италија, Рим, пренесува Гардијан и на BBC. è venuta giù anche la torre civica di #Amatrice , il cui orologio si era fermato alle 3:36. #terremoto #earthquake pic.twitter.com/oIt3zYsoBv — eva giovannini (@evagiovannini) October 30, 2016
сите 36 | | | веќе видена

Комбинацијата на овие две нешта сигурно не ви дошла на ум, но затоа во НТВ Кујна одлучивме да ви го предложиме овој топол напиток за фантастично неделно уживање. Стрелките на часовникот веројатно ги вративте еден час наназад, а сега е ред да го победите студеното време со нашиов избор за денеска. Секако, немајте гајле, со овој рецепт неможе да претерате. Потребно за двајца… 1.5 шолја млеко 1 шолја црвено вино 1/3 шолја изрендано темно чоколадо Слатка павлака за декорација Подготвување… Во сад ставете ги млекото и чоколадото и растопете ги додека не добиете совршено соединета смеса. Топете ги на средна температура. Кога ќе добиете густо чоколадно млеко додадете го виното и продолжете да мешате. Кога ќе забележите дека и виното е малку загреано, истурете го во две шолји. УЖИВАЈТЕ!
сите 6 | | | веќе видена

Не прекинуваат скандалите со однесувањето на дополнителниот заменик-министер во труд и социјала, Диме Спасов. Откако вчера Министерството за внатрешни работи соопшти дека Спасов предизвикал не една, туку две сообраќајки низ Скопје и избегал од местото, по што бил прогонуван од алфите, во јавноста вчера се појави и третата верзија дека група на насилници-албанци го нападнале Диме Спасов и тој бегајќи направил општ хаос низ Скопје. Имено, според третата верзија на Спасов, група на лица од скопска серава синоќа го бркале и го нападнале, а во текот на вчерашниот ден по распитот тој им поднел и кривични пријави. Со овие кривични пријави поднесени од Спасов, заменик-министерот дава нова верзија за синоќешната сообраќајна несреќа што ја предизвикал во скопската населба Тафталиџе. Откако досега прво избега, а потоа го прати личниот шофер да лаже дека всушност тој го возел Туарегот на Агенцијата за вработување, најновата верзија и кривичната пријава обелоденува дека Спасов бегал од Албанци со дебело полициско досие. ...
сите 33 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен северен ветер, особено вдолж Повардарието и во источните делови. Минималната температура ќе се движи од -2 до 5 а максималната од 11 до 18 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Минималната температура 0 а максималната 14 степени. До средината на наредната недела времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури. Ќе дува умерен северен ветер, особено во источните делови и вдолж Повардарието. Во четврток кон крајот на денот и во текот на ноќта кон петок ќе има зголемување на облачноста со локален дожд.
сите 123 | | | веќе видена

Вардар се зацврсти на лидерското место во СЕХА Газпром лигата победувајќи ги Татран во гостувањето во Словачка со високи 35-29 и по 10 одиграни натпревари има 28 бода Тимот на Раул Гонзалес ја продолжи победничката серија во СЕХА лигата откако лесно се справи и со Татран Прешов. На девет меча по ред во СЕХА Газпром нашите ракометари ја подигаа формата и победуваа, па со повеќе од половина одиграни натпревари во регуларниот дел од сезоната, веќе сме една нога пред пласман на завршниот Ф4 турнир. Ни остануваат уште осум натпревари од регуларниот дел од сезоната. „Вардарци“ се чини без многу напор стигнаа до триумфот, иако отпорот на домашните комплетно го скршија во второто полувреме. Татран одржуваше предност од еден гол само во првите 15 минути од средбата, а потоа „црвено-црните“ презедоа се во свои раце и до полувремето стигнаа до два гола предност (15-17). Пет минути требаа за Вардар во второто полувреме да направат предност од шест голови (22-16) и тогаше веќе се надѕираше дека Татран нема да може да се ...
сите 11 | | | веќе видена

Развиена и тестирана во САД, оваа хормонска контрацепција е наводно 96 отсто сигурен метод за заштита од несакана бременост Четириесест проценти од вкупниот број на бремености во светот во 2012-та година биле непланирани, покажува извештајот на Институтот Гатмахер. Сега, создадена е и се тестира контрацепциска инјекција за мажите – која наводно е 96 отсто ефективна. Контрацепциската течност го потиснува создавањето на семена течност до точка до која е мала веројатноста за забременување. Се убризгува секои два месеци за да се одржува ефикасноста, но доаѓа со низа несакани ефекти. Машката контрацепција е создадена и се тестира веќе една година од страна на тим научници во Светската Здравствена Организација (СЗО) и Школата за медицина од Вирџинија, САД. Студијата е спроведена во десет центри во седум држави: САД, Австралија, Индонезија, Чиле, Германија, Британија и Индија. Деталите од студијата ќе бидат објавени на интернет. Марио Фестин, доктор во Одделот за репродуктивно здравје и истражување во Женева, во ...
сите 2 | | | веќе видена

Реал Мадрид останува на чело на Примера дивизион откако попладнево славеше со 1-4 на гостувањето против Алавес Еден од најдобрите голгетери во поновата историја, Кристијано Роналдо запиша нов рекорд на натпреварот против Алавес. Португалецот постигна три гола и стигна до бројката од 350 во својата кариера. Од нив, 263 постигна за Реал Мадрид, 84 за Манчестер Јунајтед и 3 за екипата на Спортинг од Лисабон. Дејверсон му донесе предност на Алавес во седмата минута, а потоа на сцена стапи Роналдо. Популарниот ЦР7 погоди двапати во првото полувреме, потоа промаши пенал во вториот дел, но тој и Мората стрелаа прецизно уште по еднаш во продолжението за сигурен триумф. Роналдо од овој натпревар заминува со уште еден рекорд. За овој подвиг на Роналдо му требаа 466 натпревари, а Алавес стана последната, односно 31-вааа „жртва“ на португалскиот напаѓач, кој сега има постигнато гол против сите екипи во Примера. 31-годишниот фудбалер на Реал Мадрид за момент ќе ги замолкне критичарите, кои постојано го напаѓаа за ...
сите 16 | | | веќе видена

Некогаш популарната платформа за кратки клипови Vine може и да не исчезне од интернет просторот, барем ако Pornhub успее да ја реализира својата желба да ја купи. Pornhub ветува дека ќе ја „врати NSFW славата на Vine“ додавајќи дека порнографските клипови со должина од 6 секунди „се повеќе од доволно време за мнозинството од луѓето“. Секако, се уште е рано да се каже дали понудата ќе стане реалност, но кој знае – можеби Твитер навистина ќе има корист од трансакцијата со Pornhub, шпекулира The Next Web. Еротските GIF-ови се екстремно популарни во платформи како Tumblr и Pornhub може да го искористи тоа, создавајќи нов начин за продукцијата, рекламирање и профит од еротска содржина. Во меѓувреме од 9GAG поканија творците од Vine да ги пренесат клиповите кај нив. Кој ли ќе биде следниот дом на Vine?
| | веќе видена

Само оживејте ја неговата омилена играчка! Сите сопственици на кучиња сакаат да му го разубават денот на своето милениче. Еве совет од Бен Мескес, кој го направил и облекол костимот кој личи на омилената играчка на својот златен ретривер. Малку е да се каже дека Џолин, женката ретривер била среќна кога го видела како влегува во собата. Снимката набрзо собра милиони симпатии од целиот свет, со стотици споделувања на друштвените мрежи како Фејсбук, Редит и Имагур.
сите 36 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни официјално излезе со соопштение за синоќешната драма која ја предизвикал Диме Спасов. Соопштението ви го пренесуваме во целост: Синоќа во 23:20 часот Е. А. на бројот 192 пријавил дека во градскиот парк во Скопје, движејќи се по сервисната улица кон хотел Парк со своето возило ПМВ Фолксваген со скопски регистарски таблици кое што лично го управувал, бил удрен од ПМВ Туарег со скопски регистарски таблици кое доаѓало од спротивен правец. Поради тоа што возачот на ПМВ Туарег по предизвиканата сообраќајна незгода не застанал туку се дал во бегство, Е.А. со возилото се упатил по ПМВ Туарег. Возачот на ПМВ Туарег продолжил да се движи по ул.Франклин Рузвелт, по што свртел десно по ул. М.Т.Гологанов, па потоа по ул.Њуделхиска, каде што предизвикал и втора сообраќајна незгода удирајќи во ПМВ Рено со скопски регистарски таблици, и повторно, без да застане, продолжил кон ул.Алжирска, каде бил сопрен од полициска патрола. Од страна на полициски службеници лично и непосредно било утврдено дека ...
сите 16 | | | веќе видена

Функцијата „Маски“ ( “Masks”) ќе биде достапна за корисниците на мобилна апликација Фејсбук и Mentions. Во почетокот ќе има специјални маски подготвени за Ноќта на вештерките, а потоа филтрите ќе се менуваат. Се уште услугата е достапна само за корисниците на iOS во САД, а Велика Британија и Нов Зеланд и во другите земји функцијата „маски“ ќе се појави во „следните месеци“, соопштуваат од компанијата. Изминатата пролет социјалната мрежа Фејсбук ја купи апликацијата за обработка на слики и видео MSQRD, создадено од белоруската компанија Masquerade Technologies Inc. Со нејзина помош, користејќи ја предната камера, на лицето на корисникот можат да се поставуваат различни филтри-маски, по што сликите се делат на социјалната мрежа. Во библиотеката на апликацијата има различни маски, вклучувајќи и на познати актери.
сите 3 | | | веќе видена

Во писмо до клучни републикански конгресни лидери, директорот на ФБИ Џејмс Коми вели дека агенцијата дознала за електронски пораки, што се чини дека се релевантни за истрагата. Директорот на Федералното истражно биро (ФБИ) Џејмс Коми, соопшти дека агенцијата повторно ја отвора истрагата за користењето на приватниот имеил сервер од страна на Хилари Клинтон. Во писмо до клучни републикански конгресни лидери, Коми вели дека агенцијата дознала за постоење на електронските пораки, што се чини дека се релевантни за истрагата. Тој додаде дека материјалот ќе биде прегледан за да се утврди дали содржи доверливи информации и дали се корисни за текот на таа истрага. Коми не го прецизираше нејзиното времетраење, а претставник на Стејт департментот за Гласот на Америка изјави дека „никој не знаел дека може да дојде до ова“. Спикерот на Претставничкиот дом и поранешниот претседателски кандидат Пол Рајан, најновиот развој на настаните го нарече „презадоцнета реакција“ и дека „истрагата е резултат на неодговорната употреба ...
сите 62 | | | веќе видена

Охриѓанецот Ристе Ристески во најновата епизода од шоуто „Ѕвездите на Гранд“ се претстави со песната „Страх ме да те сањам“ од Џенан Лончаревиќ, а потоа со песната „По тебе“ од Тоше Проески. Жирито не можеше да одолее и да не стане на нозе при неговата изведба. Воодушевена од изведбата Марија Шерифовиќ одлучи да му открие една тајна на талентираниот Македонец. -Дали знаеш што значи на англиски „secret crush“?, му се обрати таа, а потоа дополни дека токму тоа и е тој на Јелена Карлеуша. Јелена го потврди ова со дело кога без размислување стана да го прегрне својот миленик на сцената. Сега овој „secret crush“ (тајна симпатија) стана и јавен, се пошегуваа поп дивите. Погледнете и сами.
сите 24 | | | веќе видена

Наместо демант или извинување до јавноста проследено со оставка, од кабинетот на дополнителниот заменик министер за труд и социјала се заканија со тужби за медиумите кои пренеле дека токму Спасов, пијан, прво предизвикал, а потоа избегал од местото на сообраќајната несреќа. Без трошка срам, покајание или објаснување што, всушност, се случило – Спасов реагира на написите оквалификувајќи ги како дрскост на порталите кои не се под контрола на неговиот естаблишмент. Според информациите кои протекоа во јавноста, Спасов околу полноќ со службеното возило удрил во неколку паркирани автомобили кај скопски Катастар. Во врска со одредени наслови и текстови на портали кои денеска беа објавени, за наводна “тешка сообраќајна незгода со последници” должни сме да реагираме бидејќи истите се базираат на невистини, шпекулации и груби дезинформации кои очигледно се смислени за да наштетат на угледот на дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика. Опозициските портали дрско и непоткрепено манипулираа дека се ...
сите 15 | | | веќе видена

Нова монструозна партија на Расел Вестбрук, кој уште еднаш покажа дека ќе биде неприкосновен лидер на екипата на Оклахома, по заминувањето на Кевин Дурант Минатата сезона, Расел Вестбрук запиша дури 18 „трипл-дабл“ учиноци зад своето име во одиграните 80 натпревари во регуларната сезона. Оваа година, без Кевин Дурант во екипата, неговата слобода на теренот доаѓа до израз, па се очекува рушење на минатогодишниот рекорд. На денешниот натпревар против Феникс, кој Оклахома успеа да го добие по продолжението, плејмејкерот на екипата постави рекорд со 51 поен, 13 скока и 10 асистенции. Ваков учинок не е забележан во НБА лигата од далечната 1975 година, кога Карим Абдул-Џабар настапуваше во екипата на Милвоки Бакс. Така ОКС израмни заостанување од 15 поени, откако допушти цели 40 само во првата четвртина. На паузата Феникс водеше со 53:49, но во последниот дел домаќините израмнија и стигнаа до продолжението, во кое дојдоа до голема победа. Виктор Оладипо додаде 21 поени за Оклахома Сити, а со 30 за Феникс заврши Ти ...
сите 103 | | | веќе видена

Заврши конзервацијата и реставрацијата на фрескоживописот во црквата „Св. Петка“ во скопското село Побожје, а интензивно се одвиваат реставраторските активности на фрескоживописот во црквата „Св. Никола“ во скопското село Љуботен, кои се очекува да завршат идната година. Станува збор за два исклучително значајни проекти од областа на заштитата на културното наследство, кои ги реализира НУ Конзерваторски центар Скопје. По тој повод министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска ги посети двете цркви, по што изјави дека проектите се одобрени во годишната програма на Министерството за култура. Министерката посочи дека за проектот за конзервација на фрескоживописот на црквата „Св. Петка“ од буџетот на Министерството за култура се издвоени 1 милион и 100 илјади денари. Таа рече дека во црквата „Св. Никола“ конзервацијата на фрескоживописот се работи од страна на стручната екипа при НУ Конзерваторски центар Скопје. „Јужниот дел во делот на конзервација на фрескоживописот е целосно завршен. Се работи за црква ...
сите 12 | | | веќе видена

Општината Центар ги известува граѓаните дека го помести објектот на новото основно училиште во Капиштец, во склоп на самата градежна парцела, за 2,7 метри. Со ова се спасуваат од сечење 18 дрвја, односно 50 проценти од постоечките дрвја на самата парцела ќе бидат зачувани. Во дворот на новото училиште ќе бидат посадени нови 40 високошколувани дрвја, со што практично бројот на дрва ќе биде зголемен и ќе има вкупно 58. Во следните неколку денови, „Паркови и зеленило“, јавно претпријатие на Град Скопје, ќе започне со отстранување на дрвјата, од кои најголем дел се стари и заболени. Општина Центар продолжува со градежните активности за изградба на првото основно училиште во Капиштец.
сите 12 | | | веќе видена

Подготвувањето на овој вкусен рецепт од Русија ќе биде добредојдена промена во вашата кујна… Потребно… 1 шолја путер 1 лажичка екстракт од ванила 6 лажици шеќер во прав 2 шолји брашно 1 шолја мелени ореви 1/3 шолја шеќер во прав за декорација Подготвување… Загрејте ја рерната на 180 степени. Добро изматете ги путерот и екстрактот од ванила. Полека додавајте шеќер и брашно. Потоа додадете ги оревите. Од смесата направете куглици. На плехот ставете хартија за печење и печете во рерна десетина минути. Кога ќе се оладат, наросете шеќер во прав врз нив. УЖИВАЈТЕ!
сите 24 | | | веќе видена

next