Вибер пушта нов забавен и брз интерфејс, со кој дополнително ќе се олесни комуникацијата во апликацијата. Ова доаѓа како резултат на темелно оценување на повратни информации од корисниците и забелешки на нивните навики, инспирирани од најновиот редизајн на платформата, соопштуваат од компанијата. Корисниците на Вибер сега ќе имаат можност да испраќаат слика или видео само со три допири, што значително ги намалува чекорите потребни од порано за споделување на содржина во апликацијата. Оваа иновација доаѓа со сосема ново мени – нагласувајќи ги најважните карактеристики кои секој корисник ги бара во дигиталната комуникација. Тие ќе вклучуваат – за iOS: мени за стикери, фото галерија, направи слика / видео, лога (doodle) – и за Андроид: мени за стикери, фото галерија, направи слика, направи видео. Дополнителни можности како “испрати датотека” или “испрати локација” ќе бидат достапни во копчето “Повеќе”. Од денеска новиот елегантен интерфејс ќе овозможи на корисниците да ги споделат своите омилени налепници, ...
| | веќе видена

Бразилскиот фудбалер, Нејмар денес официјално го продолжи договорот со екипата на Барселона на пет нови години, и сега истиот гласи до јуни 2021 година Нејмар останува верен на Барселона и во следните пет години. Бразилскиот ас и каталонскиот гигант постигнаа договор уште летово, но Барселона сакаше потпишувањето на договорот да биде специјален настан, а поради обврските на фудбалерот тоа во моментот не без згодно, па затоа беше одложено потпишувањето. Пред денешниот тренинг, 24-годишниот фудбалер од Сао Паоло ја посети канцеларијата на претседателот на клубот, Жозеп Бартомеу и стави потпис на новиот, побогат договор. Новиот договор на Нејмар содржи откупна клаузула која во првата година од новиот договор изнесува 200 милиони евра, а во третата дури 250 милиони евра. Засега не е познато колку ќе изнесува неделната плата на Бразилецот, но според медиумите сигурно е дека таа ќе биде повисока отколку досегашната. Нејмар во Барселона стигна во 2013 година од Сантос. Досега има освоено 9 трофеи, одиграно 150 ...
сите 14 | | | веќе видена

Кодак претстави нов смартфон, инспириран од класичните фотоапарати. Уредот го носи името Kodak Ektra – камера која компанијата ја направила во 1941 година, и истата работи со оперативниот систем Android и чини 449 фунти. На сајтот на Кодак го опипишуваат телефонот како “фотографски смартфон, со професионални квалитети”. Апаратот е изработен од страна на производителот на електроника Bullitt. Главната камера е 21-мегапикселна, со речиси двапати повисока резолуција од онаа на 12-мегапикселна камера на iPhone 7. Друг нов хит модел – Google Pixel, има 12,3-мегапикселна камера. Од Bullitt објаснуваат дека уредот не е насочен за масовна продажба, а е направен за фотографи. Апаратот има 5-инчен HD дисплеј со 32 GB меморија, можност за снимање на 4K видео и процесор Helio X-20 Decacore. Се очекува уредот да излезе на пазарот во декември, само во Европа.
сите 35 | | | веќе видена

Предвреме роденото девојче, тешко само 1,7 килограми, било фотографирано од страна на нејзината мајка пет дена по породувањето, а нејзината насмевка воодушеви милион луѓе ширум светот. „Нашата прва ќерка има само пет дена. Има 1,7 килограми. Среќна е што е жива! Оваа фотографија ја гледам покрај сите падови и среќни моменти во текот на бременоста на оделението за неонатологија”, напишала Лорен на фотографијата.
сите 6 | | | веќе видена

Во Музејот на Град Скопје вечер ќе се одржи Фестивалот на музички уметници на Македонија „Златна лира 2016“, пишува порталот Плусинфо. Со дела од Хендл – Халворсен, Ј.С.Бах, Ежен Исаи, Макс Регер, Петер Христосков, Александро Рола на фестивалот ќе настапат Евгенија Марија Попова на виолина и Димитар Пенков на виола, двајцата од Бугарија. Евгенија – Марија Попова го стекнала првото музичко образование кај проф. Петар Христосков. Добивајќи стипендија, стапува во класата на легендарниот виолинист Леонид Коган на Московскиот конзерваториум „Чајковски“. После дипломирањето со посебна почест во 1981 година продолжува да се усовршува на „Guildhall School“ во Лондон. Во тој период таа освојува високи награди на меѓународните виолинистички натпревари како што се „Карл Флеш“, „Жак Тибо“ и др. Попова интензивно концертира на престижни концертни подиуми ширум светот. Таа е редовен професор на Државниот музички конзерваториум во Софија и визитинг професор на Универзитетот од Сао Пало во Бразил. Свири на виолината ...
| | веќе видена

Од денеска до 26 октомври со поддршка на Агенцијата за филм на Република Македонија и „Giffoni Experience“ од Италија, ќе се одржи 4. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“, во чија официјална селекција ќе се најдат петнаесет филма, по пет во категориите јуниори, кадети и сениори. Во Кинотеката на Македонија ќе бидат активностите од програмата за јуниори (деца од 10 до 13 години), а кадетите (14-16 години) и сениорите (16-18 години) настаните ќе ги следат во Младинскиот културен центар. Во кино „Милениум“ ќе биде свеченото отворање на фестивалот (во 19.30 часот со филмот „Италијанска трка – брз како ветрот“ на Матео Роверо) и затворањето и прогласувањето на победниците на 26 октомври. На програмата на фестивалот се филмови од Италија, Германија, Русија, Шведска, Данска, Шпанија, Бразил, Непал, кои биле на најпознатите и најголемите меѓународни филмски фестивали, како и на фестивали посветени на младите. – Се надевам дека младите преку овие филмови не само што ќе се забавуваат, туку ќе имаат и убави ...
сите 20 | | | веќе видена

Во рамки на кампањата „Секој ден да е безбеден“, која ја организира Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, децата од основните училишта ширум Македонија, преку заеднички пораки, испратија апел до возачите за нивно одговорно учество во сообраќајот. Aпелираме до сите возачи да го слушнат гласот и пораките кои денес децата ни ги испраќаат и да размислиме добро затоа што тоа се искрени детски пораки и се однесуваат на сите нас! – истакна Ристо Манчев, Секретар на РСБСП. Безбедноста на децата во сообраќајот е одговорност на возрасните! Ние сме иднината! Чувајте ги децата во сообраќајот! Јас сум само дете – ти си одговорен! Во близина на училиште намали ја брзината! Биди совесен возач! – беа само дел од пораките, кои денес децата од повеќе од 100 основни училишта, од сите страни на Македонија, заеднички ги испратија до возачите. За жал, брзиот начин на живеење, динамиката и темпото на работа, ни оставаат многу малку време да размислуваме за најважното, за безбедноста на нашите деца во ...
сите 4 | | | веќе видена

Градот Скопје соопштува дека по пристигнатите 260 барања и врз основа на првичната проверка на пристигнатите барања за доделување субвенции за купување печки на пелети средствата предвидени за оваа намена се исцрпени. Како што се наведува во соопштението на Град Скопје, комисија за спроведување на јавниот повик во наредниот период ја продолжува теренската проверка. Буџетот за оваа намена изнесува 5.890.000 денари, а исплатата на средствата ќе се врши сукцесивно, според редот на пристигнати пријави.
| | веќе видена

Неколку весници од „Островот“ утрово под знак прашалник ја ставија иднината на Кун Агуеро во Манчестер Сити, и пренесоа дека Пеп Гвардиола полека го губи трпението со Аргентинецот Пеп Гвардиола летово дојде во Манчестер Сити и првичниот впечаток му беше дека во составот има феномен како што е Лионел Меси. Тоа беше така, бидејќи Серхио Агуеро играше одлично и даваше гол на речиси секој меч. Гвардиола беше задоволен, а Агуеро на тоа му враќаше со погодоци. Сепак само неколку месеци подоцна ситуацијата се смени. Агуеро за кратко време промаши два пенали (еден во дресот на аргентинската репрезентација и еден против Евертон), кога и неговите екипи загубија важни бодови. Напаѓачот има постигнато 11 погодоци на 10 натпревари, но беше оставен на клупата против Барселона во Лигата на Шампионите, и влезе во игра откако натпреварот веќе беше решен. Пеп наводно не е задоволен од залагањето на играчот на тренинзите, како и тоа што летоска на подготовките пристигнал со неколку килограми повеќе. Извештаите исто така ...
сите 24 | | | веќе видена

Шефот на македонската дипломатија и вицепремиер, Никола Попоски, во текот на вчерашниот ден во Берлин оствари средба со шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер. Централна тема на средбата било одржување на фер и коректни избори, коишто се предуслов за продолжување на македонската евроатланска агенда. Попоски по средбата изјави дека претходните позитивни извештаи и препораки кои земјата ги доби од ЕУ можат да бидат искористени само со квалитетен изборен процес. „Најголем интерес во овој момент е посветен на квалитетот на изборниот процес. Тоа ќе биде главниот предуслов за да можеме да се надеваме дека понатаму ќе се капитализираат предходните препораки за отпочнување на процесот на преговори со Македонија и за отварање на една појасна европска перспектива. Мислам дека секој разумен човек во овој момент во Македонија треба да се посвети на што е можно попозитивна клима и што е можно поуспешно спроведување на изборниот процес на 11 декември“, рече Попоски во изјава за МИА. Шефот на македонската ...
сите 2 | | | веќе видена

Првиот човек на Руската федерација, Владимир Путин прифати во источна Украина да се испратат вооружени полицајци од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) – принцип за кој инсистираше Киев на вчерашните разговори во Берлин за украинскиот конфликт, денеска соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, цитиран од француските медиуми. Путин даде согласност за присуство на вооружена полициска мисија од ОБСЕ во источна Украина, кажа Песков пред новинарите во Кремљ. „Разместувањето на таква мисија ќе биде позитивен чекор, но претстои уште многу работа за овој проект на ОБСЕ“, додаде портпаролот. Евентуалното присуство на вооружени набљудувачи од ОБСЕ во источна Украина веднаш предизвика гнев кај сепаратистичкиот лидер на самонаречената Доњецка Народна Република, Денис Пушилин, посочуваат француските медиуми. Набљудувачите на ОБСЕ, кои од почетокот на воените дејствија во источна Украина, во април 2014 година, ја следат ситуацијата во зоната на конфликт, не се вооружени. Нивниот мандат е ...
сите 11 | | | веќе видена

Подгответе вкусен петочен или викенд ручек со нашиов деншен рецепт. Имено, станува збор за традиционален ручек од Аргентина, кој има особено интересен вкус доколку го подготвите внимателно според упатставата. Потребно… 300 гр мелено месо 300 гр варен компир 1 главица кромид 2 чешниња лук 2 јајца 1 лажичка куркума во прав 1 лажичка свеж сечкан магдонос сол, мелен бибер на врв на нож сода бикарбона 6 лажички кајмак брашно презла масло Подготвување… Измешајте го месото со варен компир (компирот излупете го и исечете го на коцки, сварете го, добро исцедете и иситнете го со вилушка), ситно сечкан кромид и лук, ситено сечкан магдонос. Додајте 1 јајце, 1 жолчка, куркума во прав, сол, мелен бибер и сода бикарбона. Измешајте добро – треба да се соедини. Смесата поделете ја на 6 делови. Со влажни раце земете топче месо и растегнете го во елипсовиден круг, на средината ставете 1 лажичка кајмак. Затворете и израмнете со ваљак, кој претходно сте го побрашниле. Ќебапот ставете го во разматрена белка, па во презла. ...
сите 36 | | | веќе видена

Клиничкиот центар кој требаше да биде готов, допрва ќе се гради. Тендерот за изградба на центарот „Мајка Тереза“ беше распишан вчера, а истиот е објавен во официјалниот гласник на Европската Унија. Само изградбата на центарот ќе чини околу 70 милиони евра, а целокупниот проект за модернизирање на кампусот се проценува на 128 милиони евра. Доколку се’ се одвива по зацртаната динамика, изградбата ќе стартува во почетокот на идната година, а треба да заврши до 2021 година. Отворањето на понудите е предвидено за 5 декември, а градежните работи ќе стартуваат на почетокот на 2017 година. Рокот на изведба е 45 месеци, со гарантен рок од 12 месеци. Притоа нема да се дозволи во ниеден момент да се загрози работата на клиниките во кампусот – рече во вчерашната изјава вицепремиерот и министер за здравство, Никола Тодоров. Според проектот, ќе се гради целосно нов клинички блок, нова зграда на лаборатории и адаптација и реконструкција на зградата на хируршките клиники. Постоечките кардиологија, детска клиника, ...
сите 82 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремен дожд. Повеќе врнежи се очекуваат претпладне и кон крајот на денот во западните делови од земјава. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од седум до 16 степени. Во Скопје ќе биде облачно со повремен дожд. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе достигне до 15 степени. Во сабота ќе има повремени локални врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Од недела следува период на стабилно, суво и потопло време.
сите 229 | | | веќе видена

Во текот на вчерашната вечер јавноста регистрираше уште еден во низата напади врз новинари и медиумски работници, кои стануваат пракса во државата. Имено, 32 годишниот скопјанец Коста Попризов вчера околу 21 и 30 часот пред влезната порта на МВР физички го нападнал репортерот на Телма, Павле Беловски, кој моментот бил на извршување на работните обврски. Додека ги извршувавме работните обврски заедно со снимателот ми пријде лице, се обиде вербално да ме испровоцира со политички квалификации, најверојатно го забележа возилото од Телма телевизија, со колегата го игнориравме, беше предупреден и од обезбедувањето на МВР и кога тргнав да се јавувам во живо дојде од зади и ме удри со тупаница во главата и започна со клоци, стравував дека има оружје во себе, но за среќа полицијата интервенираше, рече Беловски за а1он. Според неофицијалните информации од полицијата, Попризов има две кривични пријави, за напад на овластено службено лице и за загрозување со опасно орудие при тепачка. Како што велат од станицата, тој ...
сите 156 | | | веќе видена

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез по втор пат во кариерата ја доби наградата „Златна копачка“ за голгетер број 1 на Европа Луис Суарез комплетираше чифт златни копачки. Уругваецот ја доби наградата „Златна копачка“, која се доделува за најдобриот стрелец во Европа, за минатата сезона. Ова е негово второ вакви признание, бидејќи најдобар беше и во 2014 година, но тогаш како играч на Ливерпул. Тој од 2014 година е во Барселона и досега на 108 натпревари има постигнато 93 голови, а целта негова е да продолжи да игра на високо ниво и своето фудбалско патување да го заврши на „Камп Ноу“. Минатата сезона тој постигна вкупно 40 гола за каталонците во сите натпреварувања. На второ место е Гонзало Игуаин со 36, а трет е Кристијано Роналдо со 35 погодоци. „Ако следната година не бидам најдобар, се надевам дека тоа ќе биде еден од Лионел Меси или Нејмар. Тие двајца многу ми помогнаа да ја освојам оваа награда. Од сите 40 голови кои ги дадов, најдраги ми се тие што ги постигнав на „Сантијаго Бернабеу“. Уште како дете ...
сите 75 | | | веќе видена

Истражувачите ја најдоа негативната врска помеѓу вештачките засладувачи и слабата плодност кај жените. Сите знаеме колку се лоши шекерите за нашето здравје, но според новите студии вештачките замени за шекер можат да им отежнат на жените да останат трудни. Научниците од универзитетот во Сао Паоло откриле дека жените кои често конзумираат таканаречени диетални пијалоци кои се засладени со вештачки засладували, имаат потешкотии да останат бремени. Во студиите учествувале 524 жени кои биле во процесот на вонтелесно оплодување. Они одговориле на прашањата какви им биле навиките во врска со храната и пиењето. Резулатите покажале поврзаност помеѓу вештачките засладувачи како што се сахарин и сукралоза и слаба плодност на жените. Професорот Адам Бален вели дека ова сознание би можело да го намали процентот на бројот на парови кои доаѓаат на вонтелесно оплодување.
сите 2 | | | веќе видена

Натпреварувачката сезона за Рафаел Надал официјално е завршена Шпанецот кој во минатото беше и светски рекет број еден заработи повреда на зглобот од која не се регабилитира целосно. Форсирање на камбек на тениските терени пред препорачаното време за пауза резултираше со обнова на повредата чија рехабилитација ќе трае до крајот на оваа календарска година. „Забрзаното опоравување пред Олимпијадата ми предизвика само болка и сега морам да сопрам. Не беше тајна дека пристигнав во Рио недоволно подготвен, но целта беше да се освои медал за Шпанија. Сега е време за одмор и за подготовки за 2017“. – изјави Надал, кој во Рио освои златен медал во двојки со Марк Лопез. Шпанскиот освојувач на 14 гренд слем титули нема да игра на предвидените Свис Индорс во Базел, Мастерсот во Париз и АТП-финалето. 30-годишниот Надал се повлече од Ролан Гарос поради оваа повреда и не настапи на Вимблдон.
сите 35 | | | веќе видена

Vphone S8 е најмалиот телефон со екран на допир во светот. Уредот има едвај 1.54- инчен 2,5D дисплеј, а како што можеби многумина ќе помислат е дека – Vphone S8 е кинески. Ова направа повеќе може да се користи и како паметен часовник, бидејќи Vphone S8 може да се поврзе со други смартфони кои работат под iOS или Android и да пренесува податоци од своите сензори за мерење на пулсот и чекорите. Уредот сепак може да се користи и за стандардниот начин – за разговор и пишување на SMS-и. Vphone S8 има чипсет MTK2502, 64MB RAM, 128MB внатрешна меморија и батерија со капацитет од 380mAh. За разлика од новиот iPhone 7, Vphone S8 е опремен со аудио приклучок. Засега Vphone S8 се продава само во Кина, а цената на уредот е само 30 долари.
сите 29 | | | веќе видена

next