Малку места на светот се попривлечни за улична фотографија од Јапонија. Неонските светла на Токио, Осака и другите големи градови даваат совршени можности за ноќна фотографија, додека големите раскрсници и брзите возови нудат бесконечни извори на инспирација за фотографи кои сакаат и денско фотографирање. За Јапонија велат дека е рај за улична фотографија, и поради тоа сајтот Bored Panda составил список на фотографии од некои од најдобрите улични снимки од Јапонија. Прикажана е работата на угледните улични фотографи, како Масаши Вакуи и Такаши Јасуиј. Ако никогаш не сте биле во Јапонија, по овие фотографии ќе сакате да одите, а доколку веќе сте биле, ќе сакате да ја посетите повторно.
сите 2 | | | веќе видена

Францускиот спортски весник „Франс фудбал“ ги објави имињата на 30-те фудбалери што ќе конкурираат за наградата „Златна топка“ за најдобар фубалер на светот за 2016 година Една од најпрестижните индивидуални награди кои може да се добијат во светскиот фудбал е „Златната топка“. Тоа е признание кое може да го добие само најдобриот играч во една календарска година, што настапува во Европа. Првата петорка веќе е откриена, а во неа се најдоа Герет Бејл, Џиџи Буфон, Пјер Емерик Обамејанг, Кун Агуеро и за многумина освојувачот, Кристијано Роналдо, кој оваа година освои две европски титули. На листата, меѓу другите, се петкратниот добитник на наградата, Лионел Меси, потоа Андрес Иниеста, Еден Азар, Пол Погба, Роберт Левандовски, Антоан Гризман, Златан Ибрахимовиќ, Коке, Тони Крос. Потоа следуваше нова група составена од Кевин Де Брујне, Пауло Дибала, Диего Годин, Антоан Гризман и Гонзало Игуаин. Во оваа година „Франс Фудбал” и ФИФА ставија крај на соработката да го објавуваат заедно носителот на наградата. Со ова ...
сите 61 | | | веќе видена

Пирамидите во Гиза се импресивни архитектонски структури и се најстараиот и единствен сочуван споменик од 7-те чуда на античкиот свет. Околу нив се наоѓаат и бројни други интересни локалитети како на пример Големиот сфинга. Тие се дел од некрополата во Гиза, кој веќе е дел од листата за светско наследство на УНЕСКО. Дури и денес пирамидите ги вчудоневидуваат научниците со својата структура. Античките споменици продолжуваат да кријат тајни покрај еволуцијата на технологијата. Последните податоци на CNet откриваат дека археолози откриле докази за постоење на две непознати камери во Кеопсовата пирамида, која е најголемата пирамида во Гиза. „ScanPyramids“ е проект кој од 12 месеци користи најсовремена технологија за да открива слични скриени камери во внатрешноста на пирамидите. Eкспериментите се одржуваат под раководство на Министерството за антиквитети во Египет и конечно постигна успех. Научниците користат три различни методи: инфрацрвена термографија и 3D реконструкција, за да ги лоцираат двете непознати ...
сите 4 | | | веќе видена

Швајцарската полиција објавила снимка од маж кој трча по патот бркајќи го својот автомобил. Мажот на снимката го паркирал автомобилот од страната на коловозот да поразговара со возачот на камионот, но возилото продолжило да се движи. http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2016/10/23/8688289/Stani-231016.mp4 Тргнав по него, но возилото продолжи да оди напред, поминувајќи преку траката. За среќа, другите возачи виделе дека се случува нејшто чидно па забавиле и го избегнале ударот. “Залутаниот” автомобил запрел така што удрил во сигнализацијата. Полицајците за целиот случај дознале неколку дена покасно кога добиле дојава дека е оштетена оградата, па ги прегледале снимките од видео надзорот. „Ваква сцена не очекувавме”, прокоментирале од полицијата. Снимката ја објавиле на Фејсбук со надеж дека ќе ги најдат сведоците, а на крајот ги пронашле возачите на автомобилот и камионот.
сите 2 | | | веќе видена

На само две недели пред изборите во САД, обајцата кандидати зборуваат за тоа што ќе донесат во Вашингтон доколку бидат избрани на претседателската функција За време на претседателските кампањи кандидатите на најголемите партии меѓусебно се напаѓаа. „Хилари Клинтон е најкорумпирана личност што воопшто се кандидирала за претседател“, изјави Трамп. „Доналд Трамп е поинаков. Тој не е квалификуван и неподобен за претседател и врховен командант“, се зборови на Клинтон. Сега, акцентот се става на политички предлози и двајцата кандидати сакаат да се претстават како контраст на противникот. „Ако јас бидам избран за претседател, ќе го исушиме мочуриштето во Вашингтон“, истакна Трамп. Тој ветува ограничување на мандатот за законодавците и амбициозна агенда дома и во странство. „Ќе ги обновиме преговорите за ужасните трговски договори, ќе ја прекинеме илегалната имиграција, ќе го запреме масовното влегување на бегалци, ќе го намалиме бранот на криминал, ќе ги намалиме даноците во голема мерка и уште повеќе ќе ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Во новиот Ајфон 7, како и во претходниот Ајфон 6С и некои други модели на Епл,во последните неколку години, се крие непозната на корисниците тастатура. Тоа може да биде поставна само преку прибирање на уникатна комбинација на симболи. За неа научивме благодарение на инвеститорот со име Стив Смит, според кого тастатурата е дел од Ајфон моделите од 2014 година наваму. Тогаш за прв пат се појави iOS 8 и токму во оваа верзија на оперативниот систем Епл за првпат е вградена алтернативната тастатура. Таа е прилагодена за пишување со една рака и нејзината појава се совпаѓа со времето кога помалите Ајфон модели излегуваа од мода. Веројатно сте виделе такви тастатури по други телефони, бидејќи тие се создадени за да се олесни пишувањето за луѓе со помали раце и големи апарати. Практично, целата QWERTY тастатура преминува од едната страна на екранот, за да може да го дофатите сите копчиња со палецот. Иако официјално тастатурата не може да се активира, може да ги користите овие инструкции од самиот Смит, за да ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Во реновираниот Салон на МОБ, во вторник во 20 часот ќе се одржи премиера на популарната опера „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Диригент е Џанлука Мартиненги (Италија) новоназначениот шеф-диригент во Македонската опера и балет за наредната сезона. Режисер е Урсула Хорнер (Австрија), Асс.режисер: Љупка Јакимовска, сценограф: Марија Ветероска, костимограф: Марија Пупучевска, светло дизајн: Васко Лисичов, концерт мајстор: Верица Ламбевска, Асс.хор мајстор: Ѓурѓица Дашиќ, Јасмина Ѓорѓеска. Изведувачката екипа ја сочинуваат: Фигаро: Марјан Јованоски, Розина: Јелена Кончар (Србија), Гроф Алмавива: Благој Нацоски, Дон Базилио: Владимир Саздовски, Дон Бартоло: Небојша Бабиќ (Србија), Берта: Николина Јаневска, Злата Тошевска, Фиорело: Кристијан Антовски, Амброзио: Саша Смилевски. Репризата на ова најизведувано дело на Росини е закажана за четврток.
сите 10 | | | веќе видена

Фудбалерот на Баерн Минхен, Ренато Санчез, е избран за „Златно момче“ за 2016 година Традиционално неколку години наназад, на крајот на месец октомври се доделува наградата најдобар млад играч во Европа на годината, а овојпат „Тутоспор“ се одлучи да го соопшти името на добитникот пред церемонијата која е закажана за денеска во Монте Карло. Угледниот „Тутоспорт“ е задолжен за доделување на оваа престижна индивидуална награда, па преку своето најново издание објави дека Ренато Санчез е новото „Златно момче“ на Европа кое оваа вечер и официјално ќе го добие признанието. Иако во последните месеци игра далеку од посакуваната форма во дресот на Баерн, Санчез дојде до признанието поради одличните настапи за Бенфика во вториот дел од ланската сезона, и пред се поради одличниот учинок на ЕВРО 2016, каде со Португалија се искачи на врвот на европскиот фудбал. Младиот Португалец е понапред во анкетата oд Маркус Рашфорд од Манчестер Јунајтед и соиграчот Кингсли Коман. Голманот на Милан Џанлуиџи Донарума е единствениот ...
сите 11 | | | веќе видена

Од почетокот на годинава, за разлика од светската пракса, авиокомпанијата на Хаваи спроведува невообичајна проверка. Имено покрај стандардното мерење на тежината на багажот, „Хаваи Ерлајнс“ започна да ги мери и патниците, што предизвика голем број приговори кај нивните незадоволни клиенти. По бројните поплаки се огласи и Министерството за сообраќај на Америка, кои ја одобрија одлуката на компанијата, со што се отвора пат за нови регулативи во летањето. Наместо патниците сами да бираат каде ќе седат, сега компанијата по извршеното мерење го распоредува патникот каде ќе седи, за тежината во авионот да биде правилно распоредена. На тој начин, посочуваат во компанијата, може да се намали можноста од пад на леталото. Но, сепак, патниците прашуваат дали ваквата одлука и оправдување значи дека досега патниците биле небезбедни за време на летот, а дел од нив сметаат дека станува збор за расна дискриминација, бидејќи оваа нововоедена пракса се однесува само на летот за Паго Паго. На таа рута најчесто патуваат ...
сите 2 | | | веќе видена

Зад аголот на големите случувања, Twelve Moons Of Jazz суптилно се наѕира во нов изглед. На секојдневниот минувач во секојдневната сопственост, често пати му е потребна насока и место за инструментална воздишка во која ќе се откриваат домашни артисти затскриени од сенката на комерцијалниот интерес и просторно отсуство во кое ќе живее и ќе се надоградува џез културата. Во потрага на взаемен поглед и амбиентална позадина, шестиот по ред Twelve moons of jazz ве кани на нова локација, Станица 26. Во серијалот од настани, овој пат ќе имаме можност да ја следиме нотата на саксафонот во предводењето на главниот збор. Следниот гостин на Twelve Moons Of Jazz е Џез квартетот „Equinox” составен од Горан Кавраков на саксофон, Панко Гелев на гитара, Боро Шопов на бас гитара и Филип Крстевски на тапани кои претставуваат исклучително талентирани солисти. Овој уникатен квартет го создаваат образовани музичари кои се насочени кон квалитет и темелност во пристапот кон џезот како уметност. Во изминатиот период, квартетот ...
| | веќе видена

Денешниот рецепт ни доаѓа од мајсторот во светот на кулинарството – Гордон Ремзи, а се однесува на подготовка на најбрзото тирамису кое некогаш сте го виделе. Потребно… 120 гр шеќер во прав 300 гр слатка павлака екстракт од ванила 250 гр маскарпоне сирење пишкоти 1 шолја јако црно кафе Подготвување… Во чинија ставете шеќер во прав, додајте слатка павлака и добро разматете со миксер. Во друг сад ставете маскарпоне и екстракт од ванила и добро измешајте. Мешавината од маскарпоне и ванила ставете ја во слатката павлака и добро измешајте. Пишкотите преполовете ги на половина, натопете ги во кафе и ставете ги во чаша. Прелијте од смесата во чашата и на врвот изрендајте темно чоколадо. УЖИВАЈТЕ!
сите 25 | | | веќе видена

Шведскиот телекомуникациски гигант „Ериксон“ излезе со тврдења сосема спротивни на оние во македонската јавност. Имено, од компанијата велат дека тие воопшто не се сопственици на опремата за прислушување во МАкедонија, ниту пак оперираат со опремата за следење на комуникациите во нашата држава. Ериксон потврдува дека на 19 – ти октомври 2016 година доби барање од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), по судска наредба од Основниот суд Скопје 1 во Скопје, за техничка асистенција заради истрага и во врска со функционалноста на Законското пресретнување на комуникации. За понатамошни информации поврзани со оваа истрага, Ериксон Ве упатува на Специјалното јавно обвинителство за овој случај – велат од Ериксон. Пред неколку дена, кога Специјалното обвинителство со тим на истражители на чело со Катица Јанева влезе во Управата за безбедност и контраразузнавање, со остри тонови за упад и непрофесионалност излезе директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков. Тој во таа прилика посочи дека системот од кој ...
сите 58 | | | веќе видена

Денеска и во вторник ќе преовладува сончево и потопло време со умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има ниска облачност и појава на слаба магла. Во среда ќе има зголемување на облачноста со локални врнежи од дожд. Позначителна промена на времето се очекува од четврток кога ќе преовладува облачно и студено време со врнежи од дожд. Пообилни врнежи се очекуваат во текот на ноќта кон петок и во петок претпладне, кога на планините ќе поминат во снег. Ќе дува и умерен наместа засилен северен ветер кој ќе услови значително опаѓање на температурите.
сите 226 | | | веќе видена

Барселона и Реал Мадрид можат да им позавидат на фудбалерите на Лас Палмас за акцијата и фантастичниот погодок што го постигна Кевин Принс Боатенг на гостувањето против Вилјареал Кевин-Принс Боатенг постигна прекрасен гол од волеј и тоа во лет, а целата акција на екипата на Лас Палмас личеше на карате филм. Домингез Танасу во лет ја удри топката со петица, а потоа Боатенг налета на неа и со волеј во лет ја закова во мрежата на голманот на Вилјареал.
сите 2 | | | веќе видена

Како што пишува познатиот магазин “Tatler“, интимната фризура повторно се враќа во мода, верувале или не, природна. Да, добро прочитавте “џбунчето” се враќа во мода! Како што наведува овој магазин бразилската депилација веќе не е актуелна, а за тоа се заслужни познатите звезди кои често истакнуваат дека природниот изглед на нивната интимна фризура е најпосакуван бидејќи немаат време да отстрануваат се што е таму доле. “ Девојќите депилираа апсолутно се или оставаа само малку влакна таму доле. Тоа е демоде и на никој не му е гајле!“, наведува Лајла Кембриџ во текстот. Сепак, благодарејќи на дамите како Лејди Гага, Скаут Вилис, Гвинет Палтроу, Камерон Дијаз и Мајли Сајрус “џбунот е повторно актуелен. Иако познатите звезди отворено зборат дека не се љубители на бразилската депилација, еден популарен блог покрена дискусија помеѓу жените и се чини дека тие сепак не се осудуваат да бидат потполно природни. Експертите од друга страна советуваат природно против депилација бидејќи така е помала шансата да се ...
| | веќе видена

Со рејтинг од IP53, Гугл Пиксел нема особено висок степен на отпорност на вода, барем што се однесува до официјалните параметри на телефонот. Тоа е и еден од недостатоците на апаратот во споредба со другите модели од висока класа. Еден ентузијаст сепак собра храброст да направи воден тест и утврдил дека новиот смартфон на Гугл всушност издржува доста добро на изложеност на вода, вклучувајќи и при потопување за подолго време. Се разбира, она што го гледаме е дека телефонот работи во краток рок и не можеме да бидеме сигурни дали подоцна нема да произлезат други проблеми, па не правете го ова дома. Тестот, кој ќе го видите во видеото покажува три сценарија: при првото телефонот се прска со вода, при второто се потопува во мала количина на вода за кратко време, а при третиот и тежок случај – директно е потопен во сад вода за половина час . Изненадувачки или не, Гугл Пиксел преживува и во трите случаи. Телефонот изгледа функционира без проблем, откако отстои во сад, дисплејот работи нормално и нема сигнали за ...
| | веќе видена

Навивачите на Челси се најсреќни во светот денес. Причина за тоа е убедливата победа на нивниот тим против Манчестер Јунајтед предводен од Жозе Мурињо со убедливи 4-0 Веројатно никој не можеше да предвиди такво сценарио имајќи ги предвид резултатите на двата тима во последно време. Осцилираше и Челси иако и Јунајтед не можеше да се пофали со добри игра и резултати. Манчестер јунајтед и во третиот дерби-меч сезонава во англиската фудбалска Премиер лига не забележа победа, откако вечерва загуби на гостувањето кај Челси со 0-4. Во претходните вакви мечеви во новата сезона Манчестер јунајтед загуби од Манчестер сити со 1-2, а ремизира со Ливерпул, 0-0. Педро по само триесетина секунди игра го донесе Челси во водство, а Кејхил зголеми на 2-0 уште во првиот дел. Еден Азар постигна погодок за 3-0, а Н’голо Канте со мајсторија го постави конечниот епилог, 4-0 за „сините“ од Лондон. Очигледно дека Мурињо и Манчестер јунајтед ќе имаат многу, многу работа во наредниот период. На врвот на табелата по девет кола има ...
сите 93 | | | веќе видена

На друштвените мрежи доминираат селфиња на кои сопствениците на сликите се во провокативни пози, тука има и голем број кои сакаат да споделат фотографии од вечерно излегување, многу сакаат да се пофалат дека запознале некоја позната личност. Алан Диксон највеќе сака да овјавува селфиња со животни! Еве некои од најслатките фотографии кои ги има 29 годишниот дечко од Нов Зеланд. Бројните следбеници на Инстаграм често го посетуваат Алан ДИксон поради неодоливите животни со кои овој дечко поминува време и прави селфи во тие моменти. На Диксон му е потребно многу време да се спријатели со животните, односно да ја стекне нивната доверба. „Доколку сакате да фотографирате нешто слично, бидете многу внимателни. Внимавајте да не ги вознемирите или испровоцирате животните со некои движења или гласен говор “, препорачува Диксон на оние кои сакаат да прават слични фотографии.
сите 3 | | | веќе видена

Нов извештај доаѓа од рускиот вести сајт T Journal, покажува дека Инстаграм тестира функција за емитување во живо во делот на Сторис. Како што можете да видите на сликата, на профилот на корисникот присуствува амблемот “LIVE” кој сугерира дека тој емитува во живо видео. Од Инстаграм одбиле да коментираат појавата на новата функција, но најверојатно ќе ја видиме многу наскоро. Во извештајот се вели дека фунцкијата е отворена во бета верзија на Инстаграм за Андроид.
сите 6 | | | веќе видена

Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргиналзираните заедници“ го организира фестивалот посветен на сексуалноста и родот во алтернативниот филм и видеото во Југославија, насловен „Иднината е меѓу твоите нозе“. Фестивалот ќе се одржи од 21 до 23 октомври, во Кино Фросина, Кино Култура, и Концепт 37. Целта на фестивалот, како што велат организаторите, е да го донесе во преден план значењето што го имаат за колективната меморија различните форми на сексуална и родова имагинација и отпор во културната продукција во рамки на алтернативниот филм, видеото и субкултурните практики во Југославија. „Отворајќи ги спецификите на оваа продукција, сакаме да размислуваме и разговараме за можностите што различните критички и еманципаторски имагинации за сексуалноста, родот и телесноста во Југословенската културна продукција од маргините ги отвора за нашето современо обмислување на родовата и квир критика и отпор. Имено, истражувајќи ги утопиите што фемистичките, квир и критичките алтернативни и супкултурни ...
| | веќе видена

next