Груевски: За медиумите нека изберат кое сакаат законско решение од земја членка на ЕУ ние ќе го примениме


4 копии

Во делот на медиумите, ние веќе како четири најголеми партии во Македонија, донесовме измени пред неколку месеци на Изборниот закон во кој што го регулиравме работењето на медиумите за време на Изборниот процес и тоа веќе не е прашање, тоа се усвои во Парламентот, гласаа сите партии и нема никакво прашање во однос на работењето и регулирањето на медиумите за време на изборите, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски при гостувањето во Дневникот на ТВ Сител. -Она што сега тие го отвораат е за после изборите, односно како би тие сакале да биде регулирањето и ние тука имаме еден кристално јасен став. Ако сакаме сите земјата да стане членка на ЕУ, ние треба да одбереме која од 28-те земји членки има најдобра регулатива за медиумите. Јас не велам ние да избереме, нека изберат тие, нека изберат во консултации со кого сакаат. Таа држава и тој закон што ќе го изберат ние сме подготвени да го прифатиме, да го гласаме во Парламентот заедно со нив и да биде Закон во Република Македонија, рече Груевски.
| | веќе видена | слични
19 копии

Во Државната изборна комисија (ДИК) денеска се одржа првиот состанок на Работната група за Избирачки список на кој присуствуваат претставници на институциите, на политичките партии, на амбасадите на САД и на ЕУ, на ОБСЕ, на ИФЕС и на невладини организации. - Државната изборна комисија има за цел да се направи едно пошироко тело, кое ќе има увид во работата. Отворени сме сите забелешки по основ на кондицијата во која е избирачкиот список сериозно да ја разгледаме и серозно ќе пристапиме кон сите забелешки кои ги имаат претставниците од политичките партии, изјави претседателот на работната група Атанас Урумов. Дамјан Манчевски од СДСМ истакна дека на денешниот работен состанок на работната група се договорени неколку конкретни работи за, како што рече, конечно да се обиде ДИК да најде сили во себе да го почитува законот. - Тоа значи до крај да се проверат сите оние луѓе кои согласно законот не треба да бидат на избирачкиот список и само согласно законот треба да се стават во посебниот извод на Избирачкиот ...
| | веќе видена | слични

На денешната конститутивна седница на работната група на ДИК, која овојпат ја предводи експертот Атанас Урумов,  партиските претставници си ги кажале почетните позиции.  Во Државната изборна комисија (ДИК) денеска се одржува првиот состанок на Работната група за Избирачки список на кој присуствуваат претставници на институциите, на политичките партии, на амбасадите на САД и на ЕУ, на ОБСЕ, на ИФЕС и на невладини организации. Според информациите од ДИК, на состанокот претседателот на ДИК Александар Чичаковски информирал за резултатите од прочистувањето на Избирачкиот список до пред одложувањето на предвремените парламентарни избори, а потоа учесниците на состанокот ги презентирале своите почетни позиции. Од политичките партии присуствуваат Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Артан Груби од ДУИ, Дамјан Манчевски и Цветанка Иванова од СДСМ и Беким Фазлиу од ДПА. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Од 226.000 спорни гласачи во избирачкиот список, за 71.000 гласачи нема никаква евиденција, изјавил денеска претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, по состанокот на работната група за избирачки список, пренесува „Утрински весник“. Според Чичаковски, допрва ќе се преговара што ќе биде со овие 71.000 гласачи за кои вкрстената проверка покажала дека не се наоѓаат во ниту една база на податоци. „Тие не се евидентирани дека некогаш користеле здравствена услуга, социјална заштита, немале трансфер на пари преку трансакциска сметка ниту, пак, се евидентирани во пензискиот систем. Тоа се 71.000 лице, кои најверојатно се дијаспора, постари лица кои не се вклучени во системот на социјална и здравствена заштита, меѓутоа можеби се наоѓаат и лица чие избирачко право е спорно“, изјавил Чичаковски. Покрај овие, во избрирачкиот список, според претседателот на ДИК, има уште две категории спорни гласачи. Станува збор за, како што пишува „Утрински“, 116.000 гласачи за кои има некој историски ...
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија повторно ќе ги чешла спорните над 170 илјади гласачи иселеници, како и повеќе од 40-те илјади кои не беа најдени во ниту една база – ова е договорот кој денеска го постигнаа работната група составена од пржинските потписници и ДИК. На состанокот присуствуваа и експерти-набљудувачи од меѓународната заедница како и дел од невладините. Од Комисијата велат дека партиите се на добар пат да овозможат целосно чист избирачки список, кој пак ќе го трасира патот до демократски и кредибилни избори. Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА останаа воздржани во ставот, додека од СДСМ чии всушност и беа забелешките, велат дека ДИК мора да ги пречисти овие подсписоци без партиски влијанија. Од Комисијата посочија дека засега нема нова методологија според која ќе се одвиваат пречистувањата, туку ќе се оди според старата.
| | веќе видена | слични

Работна група иницирана од ДИК ќе врши нова проверка на сомнителните записи во Избирачкиот список. Групата е составена од членови на ДИК, претставници на четирите партии, ОДИХР, ИФЕС, меѓународни експерти за изборни системи, домашните набљудувачи МОСТ и Цивил, претставници на МВР, Завод за статистика, Матична евиденција и други институции. За опозицијата, останаа спорни над 170 илјади записи за македонски државјани кои над три месеци се надвор од државата. СДСМ бара да се евидентираат на посебен извод и да се пријавуваат за гласање во дипломатските претставништва. Најголем проблем се 42 илјади избирачи за кои не постои евиденција дека побарале биометриски документ или се водат на непостоечки адреси. СДСМ предлага не директно бришење туку шанса самите да се пријават откако ќе бидат објавени како сомнителни на страницата на ДИК. Едногласно е донесен заклучок да се направат нови проверки според постојните методологии, а потоа, ако е потребно, и да се бара измена на Изборниот законик. Со оваа конститутивна ...
| | веќе видена | слични
29 копии

Во организација на Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе се одржи првиот состанок на Работната група за Избирачки список со која претседава Државната изборна комисија. На состанокот се поканети претставници од институциите со кои соработува ДИК и тоа од министерствата за правда, за внатрешни работи и за надворешни работи, Државниот завод за статистика, Управата за водење матични книги, Секретаријатот за европски прашања и Дирекцијата за заштита на лични податоци, политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и ДПА, Амбасадата на САД, Делегацијата на ЕУ, Мисијата на ОБСЕ, ИФЕС, како и невладините организации МОСТ и ЦИВИЛ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Извори во Државната изборна комисија за Канал пет потврдија дека со ова  се реактивира работата на оваа група чија главна тема ќе биде ново прочистување на избирачкиот список.  На состанокот секоја работка група ги презенитраше своите ставови околу избирачкиот список. Дебатата ја следи Весна Велкова. Повеќе во видеото.
| | веќе видена | слични

Според информациите од ДИК, на состанокот претседателот на ДИК Александар Чичаковски информирал за резултатите од прочистувањето на Избирачкиот список до пред одложувањето на предвремените парламентарни избори, а потоа учесниците на состанокот ги презентирале своите почетни позиции. Од политичките партии присуствуваат Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Артан Груби од ДУИ, Дамјан Манчевски и Цветанка Иванова од СДСМ и Беким Фазлиу од ДПА. На средбата присуствуваат и претставници од министерствата за правда, за внатрешни работи и за надворешни работи, Државниот завод за статистика, Управата за водење матични книги, Секретаријатот за европски прашања и Дирекцијата за заштита на лични податоци, од амбасадата на САД, на ЕУ, Мисијата на ОБСЕ, ИФЕС, како и невладините МОСТ и ЦИВИЛ.
| | веќе видена | слични

Ќе се преговара што ќе биде со околу 71.000 лица за кои при вкрстените проверки се утврди дека не се наоѓаат во ниту една база на институциите, вели претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Чичаковски за порталот Сакам да кажам.мк. - Тие не се евидентирани дека некогаш користеле здравствена услуга, социјална заштита, немале трансфер на пари преку трансакциска сметка, ниту пак се евидентирани во пензискиот систем. Тоа се 71.000 лице, кои најверојатно се дијаспора, постари лица кои не се вклучени во системот на социјална и здравствена заштита, меѓутоа можеби се наоѓаат и лица чие избирачко право е спорно - вели Чичаковски. Спорни се уште 116.000 лица за кои има некој историски податок во базите на податоци на релевантните институции, како и уште 39.000 избирачи, кои при спроведените теренски проверки не се најдени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: За медиумите нека изберат кое сакаат законско решение од земја членка на ЕУ ние ќе го примениме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: