Металург одигра нерешено со Мешков Брест

3 копии

Скопје, 6 декември 2014 (МИА) – Македонскиот ракометен првак Металург одигра нерешено 27:27 со белорускиот Мешков Брест. На дуелот од 8.коло од Лигата на шампионите одигран вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, металурзите добро почнаа и до 17. минута беа во водство, а потоа гостите ја преземаа резултатската контрола и го диктираа темпото. На четири минута пред крајот Металург намали на 25:26. Во 27.минута резултатот беше изедначен, а во 28.минута Ренато Вугринец погоди за голема радост на домашните навивачи, но целосен пресврт гостите спречија со гол постигнат во последните секунди. Дејан Манасков со 8, Наумче Мојсовски со 6 и Филип Миркуловски со 5 погодоци беа најефикасни во нашиот состав. На првиот дуел од оваа рунда во групата А Кил како гостин ја совлада Ла Риоха со 34:30. Колото ќе се комплетира на 9 декември кога Загреб го пречекува ПСЖ. Табела: Кил 14 бодови (8 натпревари), ПСЖ 10 (7), Ла Риоха 7 (8), Мешков Брест 6 (8), Загреб 6 (7), Металург 3 (8).
| | веќе видена | слични

Навивачите на ППД Загреб и денеска под импресии од вчерашната голема победа на нивниот тим над ПСЖ, а голем дел од заслугите одат на адреса на тренерот Веселин Вујовиќ. Поранешниот тренер на Вардар за кратко време го препороди хрватскиот шампион кој по подолг период има гарантирано место во нокаут фазата на Лигата на шампионите. - Не е мала работа кога во една полусезона ќе ги победиш Кил и ПСЖ, можеби двата најдобри европски клубови во моментов. Жал ми е што не победивме барем со пет голови разлика па да можеме да се бориме и за второто место во групата, - изјавил Вујовиќ по натпреварот. За тоа како успеал да ги направи младите ракометари поагресивни и рамноправни со големите ѕвезди на ПСЖ, популарниот Вујо одговара во свој стил. - Ние Црногорците имаме специјален чип!
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарите на Загреб го совладаа ПСЖ со 25:24, во последниот меч во Лигата на шампионите за оваа година. Загреб со оваа победа речиси обезбеди пласман во Топ 16 фазата, откако се искачи на третото место на табелата во А групата. Екипата која ја предводи екс тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ, одигра бесрекорно во одбраната и особено во нападот во првото полувреме и со гол предност заминаа на одмор. Во вториот дел ПСЖ успеа да израмни 17:17, но потоа следуваше серија на Загреб од 5:1, за 22:18 со што на десет минути до крајот практично беше решен победникот. Хорват и Обрановиќ со по пет гола, односно голма, нот Ивиќ со 14 одбрани го предводеа Загреб до победата, додека кај ПСЖ Нарсис беше стрелец на шест голови. По осум одиграни натпревари во А групата води Кил со 14 бодови, ПСЖ има 10, Загреб 8, Ла Риоха 7, Брест Мешков 6, а Металург 3. Во последните две кола, во февруари следната година Загреб ќе ја пречека Ла Риоха и ќе гостува кај Металург, додека ПСЖ ќе го пречека Мешков и ќе гостува кај Ла Риоха. The ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Екипата на Вестпрем ја забележа и десеттата победа во регионалната ракометна СЕХА лига. Унгарскиот шампион, пред својата публика го совлада Татран Прешов убедливо со 37:25 со што го одржа максималниот учинок во регионалното натпреварување. Момир Илиќ со 8 и Ласло Наѓи со 6 голови беа најефикасните ракометари во победничката екипа, за која Ренато Сулиќ придодаде 4 гола. Ова беше натпревар од 10.коло во кое утре ќе се одиграат уште две средби. Од 20 часот Борац го пречекува Мешков Брест, а во СЦ „Борис Трајковски„ од 20 часот и 15 минути ќе започне македонското дерби меѓу Металург и Вардар.
| | веќе видена | слични

Хрватскиот ракометен шампион Загреб пред своите гледачи успеа да го совлада фаворизираниот тим на ПСЖ со минимални 25-24 (14-13). Домаќините со борба игра до последниот здив го надополнија квалитетот кои го поседуваа „дрим тимот“ на ПСЖ. Предноста од еден погодок на полувремето ракометарите на Загреб ја зачуваа и извојуваа голема победа над мултимилионскиот проект. За хрватските ракометари ова е втора сензационална победа откако исто пред своите гледачи го совладаа европскиот вицешампион Кил. Загреб со триумфот изби на третата позиција на табелата и е пред обезбедување на пласман во нокаут фазата од ЛШ. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Екипата на Загреб го совлада тимот на Пари Сен Жермен во последниот натпревар од осмото коло на Лигата на шампионите. Загреб победи со резултат 25:24 (14:13) и најверојатно обезбеди пласман во наредната фаза во ова елитно натпреварување, што и го заслужи со победите против Кил и против Пари Сен Жермен. Но, ова исто така значи дека Металург дефинитивно ја загуби и последната надеж за пласман во осминафиналната фаза. Загреб сега има осум бода, а најблиску до Металург е екипата на Натурхаус ла Риоха, која има седум, колку што максимално може да освои и Металург во последните две средби, но Шпанците имаат подобар меѓусебен резултат со нашиот тим.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на ППД Загреб во последниот натпревар од осмото коло од А групата во Лигата на шампиони во вторникот на домашен терен го совладаа фаворизираниот Парис Сен Жермен со 25-24 (14-13), со што направија голем исчекор кон пласман во следната рунда. Играчите на Загреб, кои во првото коло го изненадија Кил, истиот подвиг го повторија и против ПСЖ, кој е составен од светски ракометни ѕвезди. Загрепчаните водеа речиси цел натпревар, а највисокото водство го имаа во 48 минута од 21-17. Натпреварот го следеле 10.000 гледачи Со оваа победа Загреб се наоѓа на третото место зад Кил и ПСЖ, а пред Ла Роха, Брест Мешков и Металург.
| | веќе видена | слични

Хрватскиот тим славеше над дрим-тимот Ракометарите на ППД Загреб покажаа дека триумфот над Кил, кој силно одекна во ракометна Европа, не бил воопшто случаен. Тие денеска „скротија“ уште еден дрим-тим, овојпат ПСЖ и славеа со 25:24. Во текот на целиот меч, избраниците на Вујовиќ водеа минимално, но крај го „притиснаа“ парискиот тим и поведоа со три голови разлика, за што најголема заслуга има голманот Филип Ивиќ кој одбрани 12 удари, а најдобар стрелец на мечот беше Даниел Нарсис со 11 голови.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на ППД Загреб го совладаа фаворизираниот ПСЖ (25:24) во натпревар од Лигата на шампионите и на тој начин имаат обезбеден пласман во следната фаза на најелитното ракометно натпреварување. Составот предводен од Веселин Вујовиќ го скроти скапиот француски тим и со постојана резултатска контрола заслужи да стигне до бодовите и третото место во групата во која Металург е последен. Хорват и Обрановиќ биле најпрецизни кај ППД Загреб со по 6 гола, додека на спротивната страна ист ефект имаше само Нарсис. Оваа победа не му одговараше на нашиот шампион Металург кој на овој начин ги загуби и онака малите и теоретски шанси за пласман во следната фаза.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Загреб направија уште една сензација откако во последниот натпревар од 8.коло од А групата од Лигата на шампионите на домашен терен го победија ПСЖ со 25:24. Во текот на целиот натпревар домашната екипа Загреб беше во постојано водство, а во 40.та минута имаше и четири голови предност. Предводени од тренерот Веселин Вујовиќ на клупата Загреб ја забележа и 4.та поебда и сега се проби на 3.место на табелата со осум бодови. Еден од најдобрите поединци на дуелот беше голманот Филип Илиќ кој имаше 12 одбрани. Табела А група: Кил 14, ПСЖ 10, Загреб 8, Ла Риоха 7, Мешков Брест 6, Металург 3.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 146 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани во говорот што го емитува државната иранска телевизија изјави дека Исламската Република нема да води војна против која било ...
сите 161 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Металург одигра нерешено со Мешков Брест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: