Груевски: Во оваа држава нема веќе место за манипулациите на Гркот Бранко

Ако сака Бранко Црвенковски да види колку е моќна силата на СДСМ со него на чело и силата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со мене и со нашите коалиции, еве му локални избори, нека дојде да се видиме и граѓаните да си го кажат своето, порача Груевски од Охрид Договор за предвремени избори со Бранко нема да има. Ако сакаат да излезат на избори, добредојдени се, но ако решат да не излегуваат, нека им е со среќа. Нека си го следат Бранко и нека видат до каде ќе ги однесе тој. Во оваа држава нема веќе место за манипулациите на Гркот Бранко и за неговите срамни политики. Порача уште еднаш премиерот Никола Груевски завчеравечер во Охрид на промоцијата на програмата на кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија", Никола Бакрачески. Пред масата народ која до последно место го исполни Центарот за култура и илјадниците граѓани кои останаа надвор на видеобим да ја слушнат што нуди Бакрачески, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека довербата на граѓаните се бара на избори, а не на улица. Според Груески ...
| | веќе видена | слични

Уводникот на Крамарска, сепак, покажува дека разбирливата нервоза во редовите на СДСМ, поради сѐ поизвесниот бојкот на локалните избори, ќе се злоупотреби за спроведување на еден друг, многу поважен план – да се принуди Бранко Црвенковски да поднесе оставка, пишува уредникот на Плусинфо, Бранко Героски во Главниот „аргумент“, тврди Героски, за ова е тезата што ја пласира Крамарска, дека „личната нетрпеливост меѓу Црвенковски и Груевски го прави натамошниот политички дијалог невозможен во било кои услови, а отстапувањето на еден од нив двајца од функцијата ќе доведе до моментална релаксација на политичките односи“. Се разбира, Крамарска нема дилема кој од нив двајцата мора да отстапи. Бидејќи таа не смее ниту да помисли дека „релаксацијата“ може да настапи ако Никола Груевски поднесе оставка (да не би после уредничката пак да се извинува на насловната страница, а јас, шутрак, да ја фалам), нормално, нејзиниот избор е Црвенковски. Така и му треба. А на кого друг Крамарска би можела да се сети, освен на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Соња Крамарска, главната уредничка на „Утрински весник“, која е автор на биографијата за Бранко Црвенковски, сега порачува дека тој треба да си поднесе оставка, со што би ја спасил Македонија. „Тој како лидер на СДСМ не успеа своето огромно политичко искуство да го канализира во добитна партиска политика која ќе ја извлече партијата од очигледната криза во која што се наоѓа. И не само тоа туку и по неколку претрпени порази на избори, од социјалдемократскиот врв продолжува политиката на обвинување на купувачот а не на продуктот што го продаваат, односно го анализираат однесувањето на избирачите наместо политиката што им ја нудат. Личната нетрпеливост меѓу Црвенковски и Груевски го прави натамошниот политички дијалог невозможен во било кои услови, а отстапувањето на еден од нив двајца од функцијата ќе доведе до моментална релаксација на политичките односи. Црвенковски како опозициски лидер кој претходно беше неколкукратен премиер и претседател на државата, а чие враќање во СДСМ не доведе до позитивен ...
| | веќе видена | слични

Новинарката Соња Крамарска, главниот и одговорен уредник на Утрински весник, и автор на биографијата за Бранко Црвенковски во колумна бара оставка од лидерот на СДСМ, како и од претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Како што пишува Крамарска, на политичарите им стојат на располагање и некои други механизми, кои ги нема запишано во закони, устави и деловници но можат да бидат делотворен лек за политички хаос каков што сега владее во Македонија. Тоа се оставките, а барем три личности во овој момент можат да дадат огромен придонес за нормализирање на состојбите, само ако излезат во јавноста и речат дека се повлекуваат од нивните функции, пишува таа. „Бранко Црвенковски, како лидер на СДСМ не успеа своето огромно политичко искуство да го канализира во добитна партиска политика која ќе ја извлече партијата од очигледната криза во која што се наоѓа. И не само тоа туку и по неколку претрпени порази на избори, од социјалдемократскиот врв продолжува ...
| | веќе видена | слични

Крамарска бара оставка од Црвенковски, само така тој ќе ја спаси Македонија Соња Крамарска е иста новинарка која напиша биографијата на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, но и која сега бара оставка од него. Во својата “Реплика“ во денешното издание на Утрински весник, Крамарска пишува дека она што се случува во Македонија во последните неколку денови, може да ги определни случувањата во Брисел во следните неколку години. Таа смета дека доколку Црвенковски навистана сака да и помогне на државата, тогаш треба да си поднесе оставка. “Тој како лидер на СДСМ не успеа своето огромно политичко искуство да го канализира во добитна партиска политика која ќе ја извлече партијата од очигледната криза во која што се наоѓа. И не само тоа туку и по неколку претрпени порази на избори, од социјалдемократскиот врв продолжува политиката на обвинување на купувачот а не на продуктот што го продаваат, односно го анализираат однесувањето на избирачите наместо политиката што им ја нудат. Личната нетрпеливост меѓу ...
| | веќе видена | слични

Престедателот на Достоинство кажа дека одлуката за учество на локалните избори е иста како на таа на Сојузот за иднина. Според него, доколку оди на избори, ќе оди цела коалиција, а ако не ќе ги бојкотираат.Тој рече дека доколку ВМРО-ДПМНЕ прифати да се одржат парламентарни избори доколку имаат помалку еден глас на локалните, тогаш и за нив е прифатливо да се појават на изборите на 24 март. Повеќе од видеото.
| | веќе видена | слични

Локалните избори да се одложат за еден месец и доколку опозицијата освои барем еден глас повеќе на нив да има вонредни парламентарни избори на 29 септември, предложи денес лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски. Ова според Црвенковски е последен предлог кој нуди излез од политичката криза доколку за тоа постои волја кај владејачката партија.- Во целиот изминат период владата и премиерот во ниту еден момент не покажаа одговорност за состојбата во која ја доведоа земјата и ги одбија сите понудени предлози за излез од кризата. Денес кога е конечно јасно дека оставките на пратениците се потпишани и ковертирани и бојотот на локалните избори е извесен сакам да го соопштам нашиот последен предлог за надминување на кризата. Локалните избори се одлагаат за месец дена и ќе се одржат на 28 април и ако на тие избори опозицијата освои барем глас повеќе ќе има парламентарни избори кои ќе се одржат на 29 септември - рече Црвенковски.Експресно одговори,ВМРО-ДПМНЕ.Повторуваме како што кажавме и утрово, не постои теоретска ...
| | веќе видена | слични

По двата разменети предлози за излез од кризата, власта и опозицијата не ги приближија своите ставови, но ја придвижија земјата кон подлабока криза. Нема договор за изборите Никаков резултат не донесе пинг-понг партијата меѓу власта и опозицијата со нивните „последни предлози за излез од кризата". Во 19 часот истекува рокот што ВМРО-ДПМНЕ му го даде на СДСМ за да одговори на предлогот на власта: да се продолжи рокот за доставување на советничките и градоначалничките листи за 3 до 4 дена, рокот за одржување на локалните избори да остане ист, а евентуални измени на изборниот закон да се случуваат во тек. Партијата уште еднаш ја повтори одлуката на Извршниот Комитет соопштена утрово, дека не постои теоретска можност за договор за предвремени избори, ниту за одложување на локалните. Опозицијата по ваквата понуда на „последна сламка за спас за СДСМ", изрази жалење што партијата на Груевски уште еднаш покажала дека нема елементарно чувство и грижа за националните интереси на државата. „Благодариме за понудата, но ...
| | веќе видена | слични

Локални избори да се одржат на 28 април, а парламентарни во септември ако на локалните здружената опозиција освои барем еден глас повеќе од владејачката коалиција, е последниот предлог на Црвенковски за излез од кризата. Опозицискиот фронт предводен од СДСМ денеска (15.02) на власта и' го понуди својот последен предлог за излез од политичката криза. Предлогот е многу е едноставен и има само две точки, рече лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски: „Прво, со цел да се овозможи учество на опозицијата и измени на изборниот закон согласно со препораките на ОБСЕ/ОДИХР локалните избори да се одложат за еден месец и да се одржат на 28 април. Второ, ако на тие локални избори советничките листи на здружената опозиција „Сојуз за иднината" освои барем еден глас повеќе од листите на коалицијата околу ВМРО-ДПМНЕ, да има предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат на 29-ти септември. Тоа е се‘", рече Црвенковски. Лидерот на најголемата опозициска партија појасни дека овој предлог овозможува директно граѓаните со својот ...
| | веќе видена | слични

Од владејачката партија велат дека нудат само продолжување на рокот за поднесување кандидатури за неколку дена, но не и одложување на локалните избори, ниту пак предвремени парламентарни избори. ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека нема можност за каков и да е договор со СДСМ во кој се споменуваат предвремени избори, но сепак даваат можност да се пролонгира рокот за доставување на советничките и градоначалничките листи за три до четири дена, а сепак, рокот за одржување на локалните избори да остане ист. „Со цел да не му оставиме можност на Црвенковски да си создава дополнително алиби пред цела јавност, со тоа дека нема време за подготовка на советничките листи, или за евентуални измени на изборниот закон, доколку се оцени дека е потребно согласно препораките на ОБСЕ и ОДИХР и дека веќе е во цајтнот и од таа причина нема да учествува на локалните избори, му нудиме на СДСМ последна сламка за спас, а тоа е - доколку вечерва до 19 часот се согласат, ВМРО-ДПМНЕ е подготвено законски да се продолжи рокот за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 862 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 366 | | | веќе видена

Собранието ја почна 131. седница на чиј дневен ред се околу 40 закони и барања за автентично толкување. На седницата не се присутни пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 336 | | | веќе видена

Утре во 9:00 часот на моја иницијатива, во Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција, ќе остварам средба со Вилма Русковска. Целта на ...
сите 164 | | | веќе видена

За Изборниот законик со чии измени се прекројуваат границите на петтата и шестата изборна единица гласале и пратеници на ВМРО ДПМНЕ. Практично, без нивните ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Оливер Спасовски за време на дводневниот престој во Брисел, оствари средба и со специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за ...
сите 445 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Во оваа држава нема веќе место за манипулациите на Гркот Бранко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: