Ваљон Сараќини

  во

  Извештаите на државниот ревизор каде се констатирани злоупотреби во трошење на јавни пари дремат во фиоки. И кога ревизорот ќе утврди прекршување на законот недостасува реакција од институциите, посочуваат од невладиниот сектор. Лани до Јавното обвинителство биле доставени извештаи со утврдени незаконитости во седум државни институции, и еден до Антикорупциската комисија. Со ДЗР соработува и Специјалното јавно обвинителство од каде ги побарале финансиските извештаи за две политички партии – ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. „Нашата работа завршува онаму кадешто укажуваме на неправилности кои подоцна треба да се истражата во светло на евентуални сомневања за евентуални злоупотреби или прекршочни поведенија, кои се дел од процедурите на овие надлежни органи“, изјави Александар Поповски, генерален секретар на ДЗР. Државниот ревизор минатата година откри луксузирање со јавните пари во Министерството за образование и наука. Вработени во МОН направиле расходи од 203.000 евра за хотели, ручеци и такси-превоз без оправдување ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Весникот Вечер, направи споредба на домашните политичари со светски познатите џетсетери. Од нивната редакција напоменуваат дека споредбата што ја направиле е единствено за забава и без консултации со експерти за физиономија. Па ајде да се потсетиме како изгледаше таа споредба. Како што пишува Вечер, споредбата ја почнуваат со еден од највозрасните, односно најискусните актери на македонската политичка сцена Тито Петковски кој со комичарот Лесли Нилсен (“Гол пиштол” и “Има ли пилот во авионот”) личи како со брат-близнак. Во ликот на Роси О’Донел, позната американска комичарка, ТВ-водителка, добитничка на 11 Еми награди,Вечер ја гледа пратеничката на Социјалистичката партија Владанка Авировиќ, а пратеничката Цветанка Иванова е пресликана Кирсти Али, холивудска дива позната по комедијата “Гледај кој зборува” и култната серија “Север и Југ”, но и по изјавите дека на снимањето и на двата филма смртно се вљубила во своите партнери Џон Траволта и Патрик Свејзи. Лидерот на ДУИ Али Ахмети алиас Стив Мартин. Иако ...
  | | веќе видена | слични

  На 21-ви овој месец најавен е старт на нова телевизија на албански јазик, ТВ 21, објави Либертас. Според Либертас , основач на оваа телевизија е сопственикот на ТВ 21 и во Приштина, некогашниот новинар Еуген Сарачини. Телевизијата ќе има ексклузивен простор, поранешното кино Вардар на улица Македонија во Скопје. Отварањето е најавено за 21-ви овој месец а упатените велат дека и скопската како и приштинската телевизија располага со најнова техника и модерни студија. Директор на оваа телевизија е поранешниот министер за економија од ДУИ Ваљон Сараќини, пишува порталот.
  | | веќе видена

  На 21-ви овој месец најавен е старт на нова телевизија на албански јазик, ТВ 21. Основач на оваа телевизија е сопственикот на ТВ 21 и во Приштина, некогашниот новинар Еуген Сарачини. Телевизијата ќе има ексклузивен простор, поранешното кино Вардар на улица Македонија во Скопје. Отварањето е најавено за 21-ви овој месец а упатените велат дека и скопската како и приштинската телевизија располага со најнова техника и модерни студија. Директор на оваа телевизија е поранешниот министер за економија од ДУИ Ваљон Сараќини. Билборди за телевизијата со најава дека стартува месецов има низ Скопје, Тетово, Струга и дрги населени места во Македонија, како и реклами на албанските портали. Дозвола за работа, како што објави Либертас, оваа телевизија доби од Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во април годинава. Информацијата тогаш беше дека за добивање дозвола по итна постапка лобирале ДУИ и ја донеле заеднички членови на агенцијата од владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Во новинарските кругови новата ...
  | | веќе видена | слични

  На 21 овој месец најавен е старт на нова телевизија на Aлбански јазик, ТВ 21. Основач на оваа телевизија е сопственикот на ТВ 21 и во Приштина, некогашниот новинар Еуген Сарачини. Телевизијата ќе има ексклузивен простор, поранешното кино Вардар на улица Македонија во Скопје. Отварањето е најавено за 21 овој месец, а упатените велат дека и скопската како и приштинската телевизија располага со најнова техника и модерни студија. Директор на оваа телевизија е поранешниот министер за економија од ДУИ Ваљон Сараќини.
  сите 2 | | | веќе видена

  На 21-ви овој месец најавен е старт на нова телевизија на албански јазик, ТВ 21. Основач на оваа телевизија е сопственикот на ТВ 21 и во Приштина, некогашниот новинар Еуген Сарачини, пишува Либертас Телевизијата ќе има ексклузивен простор, поранешното кино Вардар на улица Македонија во Скопје. Отварањето е најавено за 21-ви овој месец а упатените велат дека и скопската како и приштинската телевизија располага со најнова техника и модерни студија. Директор на оваа телевизија е поранешниот министер за економија од ДУИ Ваљон Сараќини. Билборди за телевизијата со најава дека стартува месецов има низ Скопје, Тетово, Струга и дрги населени места во Македонија, како и реклами на албанските портали. Дозвола за работа, како што објави Либертас, оваа телевизија доби од Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во април годинава. Информацијата тогаш беше дека за добивање дозвола по итна постапка лобирале ДУИ и ја донеле заеднички членови на агенцијата од владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Во новинарските ...
  сите 3 | | | веќе видена

  На 21-ви овој месец најавен е старт на нова телевизија на албански јазик, ТВ 21. Основач на оваа телевизија е сопственикот на ТВ 21 и во Приштина, некогашниот новинар Еуген Сарачини. Телевизијата ќе има ексклузивен простор, поранешното кино Вардар на улица Македонија во Скопје. Отварањето е најавено за 21-ви овој месец а упатените велат дека и скопската како и приштинската телевизија располага со најнова техника и модерни студија. Директор на оваа телевизија е поранешниот министер за економија од ДУИ Ваљон Сараќини. Билборди за телевизијата со најава дека стартува месецов има низ Скопје, Тетово, Струга и дрги населени места во Македонија, како и реклами на албанските портали. Дозвола за работа, како што објави Либертас, оваа телевизија доби од Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во април годинава. Информацијата тогаш беше дека за добивање дозвола по итна постапка лобирале ДУИ и ја донеле заеднички членови на агенцијата од владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Во новинарските кругови новата ...
  сите 4 | | | веќе видена

  На 21-ви овој месец најавен е старт на нова телевизија на албански јазик, ТВ 21. Основач на оваа телевизија е сопственикот на ТВ 21 и во Приштина, некогашниот новинар Еуген Сарачини. Телевизијата ќе има ексклузивен простор, поранешното кино Вардар на улица Македонија во Скопје. Отварањето е најавено за 21-ви овој месец а упатените велат дека и скопската како и приштинската телевизија располага со најнова техника и модерни студија. Директор на оваа телевизија е поранешниот министер за економија од ДУИ Ваљон Сараќини. Билборди за телевизијата со најава дека стартува месецов има низ Скопје, Тетово, Струга и дрги населени места во Македонија, како и реклами на албанските портали. Дозвола за работа, како што објави Либертас, оваа телевизија доби од Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во април годинава. Информацијата тогаш беше дека за добивање дозвола по итна постапка лобирале ДУИ и ја донеле заеднички членови на агенцијата од владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Во новинарските кругови новата ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Од денешните транскрипти се гледа дека сите овие криминални дејства групата на Груевски не можела да ги прави без знаење на коалицискиот партнер ДУИ. И во ДУИ очигледно е дека има една тесна група, која соработувала со групата на Груевски во исполнување на нивните лични интереси, рече Зоран Заев, претседателот на СДСМ, на денешното објавување на најновиот пакет на аудиоснимките од прислушуваните разговори меѓу високи државни функционери.„Сево ова што го правел Груевски со неговите соработници не можело да се прави без знаење на коалицискиот партнер ДУИ. Со овие снимки се разобличува работењето на тесната група во ДУИ. Нивна цел не била исполнување на интересите на граѓаните, туку моќта, парите и реализацијата на нивните лични интереси“, рече заев.Од денешните снимки, рече Заев, се гледа како Али Ахмети, лидерот на ДУИ, и премиерот Никола Груевски се договараат за уривање некој објект во скопската населба Чаир, близу американската амбасада. Обајцата се согласни дека објектот, ако е нелегален, мора да се урне. ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Граѓаните што сметат дека се оштетени од туристичка агенција може да бараат обештетување или преку поднесување претставка во Државниот пазарен инспекторат или преку надлежен суд. Ако инспекторите утврдат дека туристичката агенција навистина ги прекршила потрошувачките права на клиентот, пазарните инспектори и даваат рок од пет дена да постапи според договореното со потрошувачот. Ако агенцијата не го стори тоа, ќе добие забрана за вршење дејност, а против неа ќе се поведе и прекршочна постапка. За да може да добијат отштета, незадоволните туристи мора пред надлежните институции да приложат докази како што се потпишан договор со агенцијата, фискални сметки, фотографии и сл. Секогаш склучете договор во пишана форма, но претходно добро запознајте се со договорот, препорачува брошурата за потрошувачите и нивните права при организирани туристички патувања. Главниот проблем со пријавите од граѓаните е неисполнувањето на договорите кои патниците ги потпишуваа со агенциите, рече министерот за економија Ваљон ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Владеачката албанска партја ДУИ, според новинарски извори, по стапките на коалициската ВМРО-ДПМНЕ, ќе се засилува и медиумски. Одлуката приштинската ТВ 21 да добие национална концесија за да може да емитува програма на целата територија на Македонија, ТВ 21 ја издејствувала со идеа и помош од ДУИ. Во ова им помогнале и коалициските вмровци. ТВ 21 е телевизија со современа опрема од странски донации, а нејзин прв човек е Едмонд Сараќини, долгогодишен новинар на Македонското радио, кој пред 20-тина години се пресели од Скопје во Приштна. Интересно е што Македонската експозитура на Приштинската телевизија ќе ја водат, според непотврдени информации, луѓе од ДУИ и други што се блиски на нивната опција. Изворите на Либертас велат дека за директор на ТВ 21 за Македонија ќе биде поставен екс мнистерот за економија Ваљон Сараќини, претходно административец во Амерканскиот колеџ. Сарачини е кадар на ДУИ и човек близок на моќниот Бекир Асани од Чаирскиот огранок на партијата на Ахмети. Главен уредник на оваа ...
  | | веќе видена

  Лани македонското брашно, а деновиве евтините авиобилети. Косово или воведува гранични блокади за Македонија или поднесува тужби пред меѓународни организации. Најновата вест од Приштина е дека косовската влада поднела жалба против Македонија пред Европската комисија со која бара земјава да прекине со практиката на субвенционирање на авиобилети. Според приштинските медиуми, косовските власти ценат дека Македонија со тоа ја нарушува конкурентноста според европските правила, па, како што изјавиле официјални претставници на Службата за цивилна авијација на Косово, се очекува набргу нивната жалба да добие позитивна разрешница. Македонското Министерството за транспорт и врски на тоа одговори со соопштение во кое се вели дека постапката за доделување финансиска поддршка на домашни и на странски авиопревозници е внимателно анализирана пред да биде спроведена, и дека таа е во согласност со европското законодавство и принципи. „И Уредбата за доделување финансиска поддршка на домашни авиопревозници како и постапката ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Граѓаните што сметат дека се оштетени од туристичка агенција може да бараат обештетување или преку поднесување претставка во Државниот пазарен инспекторат или преку надлежен суд. Ако инспекторите утврдат дека туристичката агенција навистина ги прекршила потрошувачките права на клиентот, пазарните инспектори и даваат рок од пет дена да постапи според договореното со потрошувачот. Ако агенцијата не го стори тоа, ќе добие забрана за вршење дејност, а против неа ќе се поведе и прекршочна постапка. За да може да добијат отштета, незадоволните туристи мора пред надлежните институции да приложат докази како што се потпишан договор со агенцијата, фискални сметки, фотографии и сл. Секогаш склучете договор во пишана форма, но претходно добро запознајте се со договорот, препорачува брошурата за потрошувачите и нивните права при организирани туристички патувања. Лани до Министерството за економија стигнале 67 претставки од граѓаните за работата на туристичките агенции кои придонеле за затворање на 11 агенции. Главниот ...
  | | веќе видена

  Во министерска фотелја седна новиот министер за животна средина Нурхан Изаири кој доаѓа од редовите на ДУИ. Примопредавањето го направи досегашниот прв човек на овој ресор, неговиот сопартиец Абдулаќим Адеми. Адеми, пак станаминистер за образование. Новиот кабинет го доби од досегашниот министер Спиро Ристовски. Нов министер за правда е Аднан Јашари од ДУИ, кој направи ротација со својот сопартиец Блерим Беџет. На функција стапи и Беким Незири од ДУИ, новиот министер за економија кој го доби својот нов кабинет од претходникот, соопартиецот Ваљон Сараќини. На функција стапија и новиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, кој го замени Талат Џафери и министерот за труд и социјала Љирим Шабани, кој доаѓа на местото на Тахир Хани. Новоизбран министер за локална самоуправа е Љирим Шабани, кој и официјално ја презеде функцијата од досегашниот министер, Тахир Хани, Без официјално примопредавање беше извршена и смената во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, каде што Љупчо Димовски му го ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Новоизбраните министри за одбрана, правда, образование, економија, екологија, земјоделство и локална самоуправа вчера ја презедоа должноста и уште неседнати во жешките столчиња се зафатија со работа. Ги истакнаа приоритетите за следниот период, кои суштински и не се разликуваат многу од нивните претходници и најголем дел од нив претставуваат продолжение на активностите од претходниот период. Првото примопредавање се одржа завчеравечер во Министерството за одбрана, каде што новиот министер, Зоран Јолевски, беше пречекан со високи воени почести и церемонија, на која присуствуваа старешините од Генералштабот на АРМ. Во своето обраќање пред присутните тој истакна дека новата функција за него претставува чест, гордост и голема одговорност. - Да се биде дел од тимот кој не прави горди насекаде низ светот е предизвик со должна почит - истакна Јолевски, додавајќи дека ќе го продолжи патот на реформите, кои, воедно, се вредности на НАТО, ЕУ и современиот свет во целост. Тој вети вложување максимални напори за ...
  сите 169 | | | веќе видена

  Новоизбраниот министер за економија Беким Незири, во петок и официјално ја превзеде функцијата од досегашниот министер, Ваљон Сараќини. Поранешениот министер за економија рече дека е задоволен од постигнатото во неговиот мандат. „Од оваа гледна точка, навистина можам да кажам дека сум повеќе од задоволен од постигнатото, особено ако се земе предвид дека македонската економија во изминатите три години беше соочена со големи предизвици, поради кризата во Еврозоната, посебно имајќи предвид дека нашата земја е зависна од движењето на европските пазари, бидејќи околу 70 отсто од извозот е насочен кон земјите во ЕУ. Министерството за економоија, но генерално Владата на Република Македонија преку своите политики, мерки и активности успеа да ги амортизира негативните ефекти од економската криза, но истовремено донесе дополнителни мерки кои што беа насочени како поддршка директно кон малите и средните претпријатија”, потенцира Сараќини. Министерот Незири, му посака успешна кариера на досегашниот министер Сараќини, ...
  сите 194 | | | веќе видена

  Во знакот на примопредавањето на ресорите, но и промоција на нови проекти помина вчерашниот прв работен ден на новоизбраните министри. Сепак, и новите и старите попладне завршија на „Илинденска бр. 2“, односно на владина седница со премиерот Никола Груевски. На првиот работен состанок во новиот мандат од владините членови не беа присутни шефот на дипломатијата Никола Поповски и новиот министер за одбрана Зоран Јолевски. Но и на нив првиот ден од мандатот им беше работен – заминаа во Брисел на годишниот состанок на Македонија со амбасадорите на НАТО. Двајцата на состанокот требаше да реферираат за реформите предвидени со Акцискиот план за членство на државата во алијансата и да имаат средба и со заменик-генералниот секретар на НАТО, Александер Вершбоу. Инаку за генерален секретар на Владата повторно беше избран Кирил Божиновски, а за заменик Тахир Хани. Изаири веќе запознат со плановите Вчераутро во 9.30 часот прв во министерска фотелја седна новиот министер за животна средина Нурхан Изаири кој доаѓа од ...
  сите 194 | | | веќе видена

  Новоизбраниот министер за економија Беким Незири, денеска и официјално ја превзеде функцијата од досегашниот министер Ваљон Сараќини. „Од оваа гледна точка, навистина можам да кажам дека сум повеќе од задоволен од постигнатото, особено ако се земе предвид дека македонската економија во изминатите три години беше соочена со големи предизвици, поради кризата во Еврозоната, посебно имајќи предвид дека нашата земја е зависна од движењето на европските пазари, бидејќи околу 70 отсто од извозот е насочен кон земјите во ЕУ. Министерството за економоија, но генерално Владата на Република Македонија преку своите политики, мерки и активности успеа да ги амортизира негативните ефекти од економската криза, но истовремено донесе дополнителни мерки кои што беа насочени како поддршка директно кон малите и средните претпријатија“, потенцира Сараќини. Како посебно значајно Сараќини ја спомена зоната ТИРЗ Тетово, за која беше силно посветен во претходниот период, како зона неопходна за рамномерен економски развој. Во периодот ...
  сите 194 | | | веќе видена

  Новоизбраниот министер за економија Беким Незири, денеска и официјално ја превзеде функцијата од досегашниот министер Ваљон Сараќини. „Од оваа гледна точка, навистина можам да кажам дека сум повеќе од задоволен од постигнатото, особено ако се земе предвид дека македонската економија во изминатите три години беше соочена со големи предизвици, поради кризата во Еврозоната, посебно имајќи предвид дека нашата земја е зависна од движењето на европските пазари, бидејќи околу 70 отсто од извозот е насочен кон земјите во ЕУ. Министерството за економоија, но генерално Владата на Република Македонија преку своите политики, мерки и активности успеа да ги амортизира негативните ефекти од економската криза, но истовремено донесе дополнителни мерки кои што беа насочени како поддршка директно кон малите и средните претпријатија“, потенцира Сараќини. Како посебно значајно Сараќини ја спомена зоната ТИРЗ Тетово, за која беше силно посветен во претходниот период, како зона неопходна за рамномерен економски развој. Во периодот ...
  сите 194 | | | веќе видена