Пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во моментов се поставува бина, работници забрзано ја местат, но иако избегнуваа да кажат за што станува збор сепак прокоментираа дека во последен момент е закажано нешто важно. Сепак во владејачката ВМРО-ДПМНЕ, коментарите се дека Никола Груевски ќе го објави своето конечно заминување од политичката сцена, а подготовките за изборите се алиби на ВМРО-ДПМНЕ за поразот кој ќе го доживее. Граѓаните кои ги затекнавме како поминуваат покрај бината коментираа дека на изборите ќе ја казнат владеачката партија, поради неостварените ветувања, криминалот, аферите и предавствата. центарњуз
| | веќе видена | слични

Скандал на ортопедија во Клиничката болница Штип. 7-годишно дете тепано додека без анестезија докторите се обидувале да му ја наместат скршената рака, обвинуваат родителите. Па, освен со гипс, детето од амбулантата излегло со модрици по лицето и крвава уста. Со обвинување за нехуман однос на дежурните доктори и дека тие му ги нанеле повредите на лицето на детето за време на интервенцијата, излезе денеска пред камерата на ТВ Стар, мајката на Един, Телкизеа Витановска од Берово. -Ми рекоа влези внатре јас влегов, не можеа да му стават анестезија, па пак ми рекоа излези, и слушнав детето кај што писка и ме вика, кога влегов го видов крваво во устата, и како едниот доктор го држи за гуша да не писка, а на лицето имаше модрици, изјави Телкзиеа Витановска, мајка на Един. Инцидентот се случил на 30 август вечерта по 22 часот. До денеска детето и родителите се под шок од , како што велат, нехуманиот однос на лекарите од кој барале помош. -Јас сега мислам повеќе на моето дете колку само болка тоа претпре и плус што ...
| | веќе видена | слични

Два пати одложуваните предвремени парламентарни избори, овој пат ќе бидат закажани на 11 декември. Ова пред два дена го договорија лидерите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино откако претходно во два наврати ги одложија изборите кои беа закажани на 24 април и 5 јуни. Доколку партиите не се предомислат и повторно не ги одложат изборите, еве кои се роковите од Изборниот законик кои треба да ги испочитуваат институциите. 2 септември (денеска) – Новите министри и дополнителни заменици-министри од СДСМ и официјално ќе бидат избрани за членови на Владата. 12 октомври – треба да се распушти Собранието и да се распишат избори 17 октомври – Радиодифузерите, печатените медиуми и електронските медиуми (интернет порталите) се должни да утврдат ценовници за платено политичко рекламирање на учесниците во изборниот процес. 27 октомври – ДИК мора да го стави на јавен увид избирачкиот список. Јавниот увид трае 20 дена, до 16 ноември. 11 ноември – ДИК треба да ги објави описите на изборните единици. 18 ...
| | веќе видена | слични

Branko Trickovski · Поздрави за изборот на Зекири Со симпатии гледам на изборот на Зекири во раководството на СДСМ. Тие позитивни вибрации ги упатувам и кон Муки и кон Бихаќка. Неговото именување сакам да го разберам како почеток на собирање на квалитетните луѓе во пресудните битки против режимот на злосторниците и, втото, како почеток на собирање врз основа на богатството индивидуални ориентации, таленти дарби и политички погледи, како елемент кој нема да ја ослабне туку ќе ја засили основната ориентација, ќе и даде енергија, страст, раслоеност, колоритност, шарм…иницијативност идејност, истрајност, солидарност, одговорност! Зекири покажа талент, храброст да следи професионални стандарди против гравитацијата на мејнстримот, одважност да се судрира на принципиелни основи со политичкиот естаблишмент, да менува средини, да остварува успеси. Верувам дека ќе внесе свежина и ќе ја крене летвичката за оценување на успехот и на другите! Дека нема да дозволи да се случи старите да го преточат во својата доминантно ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите на Централен одбор вечерва гласа за старо- новите решенија на Зоран Заев во преодната влада. Нема да има измени во имињата на функционерите – истите утре треба да бидат избрани во Министерствата за внатрешни работи и труд и социјална политика, како и и тројцата дополнителни заменици. Оливер Спасовки се враќа во МВР, Фросина Ременски во труд и социјала, Кире Наумов повторно ќе биде дополнителен заменик во финансии, а Александар Кирацовски во информатичко општество. Најхрабриот и најекспонираниот во предходната преодна влада, Љупчо Николовски повторно ќе биде во министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Како што јавува Телма, од вечерва ИО на СДСМ има нов член- тоа е новинарот Мухамед Зекири, кој вчера на сиоцијалните мрежи најави дека се повлекува од новинарството, но не ги откри идните планови.
| | веќе видена | слични

Рашо Радулов Токму сега · Претпоставувам дека повеќето ќе ме нападнете после оваа објава но во ред. Вчера го нападнаа Огнен затоа што беше реален. Претходно некој друг. Така да очекувам и напади врз мене. Историјата покажала дека и јас како изнесувач на критики ќе бидам навредуван. Зошто нели, ако не размислувате како колективот, тогаш сте на маргини. Мухамед Зекири е избран за член на Централниот и Извршниот одбор на СДСМ. Пред 15-тина дена, на кафе седев со студент на политички науки кадешто разгова равме за Зекири. Му реков дека после договорот од Пржино, Зекири добива одредена позиција во СДСМ. Како знаев? Оној којшто активно и будно ги следи и двете страни и којшто не размислува едносмерно, знае да чита меѓу редови. Зекири пред вчерашната средба на четирите претставници на партиите, објави на фејсбук дека се збогува со новинарството. Некако сето ова ми изледа договорено. Јебеш Пржино на коешто се знае однапред. Но добро. Не знам кој од членството на СДСМ би бил задоволен од оваа одлука. Човек којшто е ...
| | веќе видена | слични

Обичајот на истурање вода пред одење на првиот школски час е суеверие и нема никаква врска со православната вера. Овој совет на својот Фејсбук профил го сподели Митрополитот г.Пимен, како совет до родителите и идните ученици на првиот ден од новата учебна година. Отец Пимен смета дека најважно за успех во школо е учењето. pimen voda-Видов на ФБ како деца туркаат ѓумови и чаши со вода на излегување од дома за да им оди лесно школската година нова. Убава е симболиката, ама мое е да кажам дека тоа е далеку од вера православна. Ако не го бива детето и ако не е во партија некој од родителите, ни хидрант не помага. Затоа, учете деца. Не верувајте на онаа демагогија од наше време: “учи за да не работиш”, напиша Владиката Пимен на Фејсбук.
| | веќе видена | слични

Предложениот кандидат за министер за внатрешни работи д-р Оливер Андонов во телефонски разговор за Телма тврдел дека не бил директно контактиран дека ќе биде предложен за министер. Државната агенција МИА во 12:25 часот денеска ја објави веста дека владата ја прифатила оставката на министерот Митко Чавков о до Собранието го предложила професорот Оливер Андонов за нов министер. Во 12:38 часот од Телма го контактирале Андонов, но тој кратко кажал дека него никој не му кажал директно дека е предложен за министер и дека дознал од честитки од луѓето откако информацијата е објавена на портали. Оливер Андонов според информацијата од владиниот портпарол треба прво да стане министер, па потоа дополнителен заменик министер во преодната влада (министер ќе биде по предлог на СДСМ во преодната влада). Петнаесетина минути пред 14 часот на сајтот на Собранието е објавена оставката на Чавков и биографијата на кандидатот за негов наследник кој министерската фотеља ќе ја држи само еден ден. Последното вработување на Оливер ...
| | веќе видена | слични

(META) Началникот на СВР Битола, Методија Атанасовски, си ја вработил сопругата Марјана како негова колешка – во службите на полицијата во Ресен. Вчера СВР Битола отвори нови 26 работни места, кои ќе бидат пополнети без оглас. – СВР не вработува, обратете се во МВР, тие склучуваат договори за вработување – вели портпаролот на СВР Битола, Сања Стаматова, тврдејќи дека нема информации за нововработени во СВР Битола. Покрај сопругата на Атанасовски, на списокот нововработени во СВР Битола е и претседателот на Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Бојан Димовски, кој потврдува дека се вработил во битолската полиција. Запрашан дали се вработил без оглас, Димовски изјави дека „МВР си има свој протокол за вработување и сè е во рамките на законските прописи“. Во СВР Битола од неодамна без оглас е вработен и синот на актуелниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од Битола, Зоран Илиоски. – И син ми има право да работи – рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илиоски, откако се прошири веста дека неговиот син без оглас се ...
| | веќе видена | слични

Горазд Чомовски Faktor mk Со месеци се натегаа, препукуваа, надмудруваа за на крај да излезат пред медиумите среќни, насмеани и задоволни што заеднички се согласиле дека се исполнети условите за фер, демократски и кредибилни избори. Дали леснотијата и самоувереноста во настапот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ и неговиот став дека тој прифатил се’ што политичкиот конкурент побарал од него фрла сомнеж за можен таен договор меѓу Никола Груевски и Зоран Заев?. Извори за Фактор велат дека подолг период неколку странски дипломати дури ја заговарале тезата за амнестија што подразбирало целосно повлекување на лидерот на владејачката партија и екс премиер од политичката сцена. Вчерашната лидерска средба може да се толкува и како вовед во понатаможно договарање по изборите за формирање на Влада на широка коалиција. „ Атмосфера која по изглумената оптимистичност на власта и фингираната еуфоричност на опозицијата ме потсетува на ситуацијата по 23 Декември и локалните избори. Многу врева од двете страни, но овој ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на СДСМ и поранешен министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска не сакаше да ги открие имињата на министрите и на замениците министри кои треба да ги именува СДСМ во преодната влада за организирање на предвремените парламентарни избори. Тој не сакаше да каже дали тој ќе биде старо-нов министер за внатрешни работи. – Вечерва ќе заседаваат највисоките органи на партијата и таму ќе се одлучи кои ќе бидат имињата на министрите и на замениците министри – изјави Спасовски. Спасовски, кој присуствуваше на презентацијата на истражувањето „Ставот на граѓаните околу работата на полицијата“, рече дека мора посветено да се работи на искоренување на корупцијата во политиката и на враќање на довербата на граѓаните во оваа институција. извор: Мета
| | веќе видена | слични

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ немаше кворум за време на одржувањето на седницата за констатирање оставка на Митко Чавков, и на која ќе се гласа за предлогот за избор на Оливер Андонов за нов министер за внатрешни работи. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во паника ѕвонеше на својот мобилен телефон и испраќаше СмС пораки, најверојатно до пратениците за да дојдат во Собранието. Целата драма се одвиваше пред камерите на собранискиот канал за што доказ се овие фотографии:
| | веќе видена | слични

Оваа се документи кој мора секој родител да ги потпише за сместување на своето дете во ученичкиот дом ДСД Браќа Миладиновци Штип. При сместувањто се плаќа 500 денари аконтивна такса каде што не се знае зашто ќе се користат тие средства и 500 денари за користење на електронска картичка и клуч од собата, кој на крајот на школската година мора да бидат вратени инаку мора да ја надоместеш нивната пазарна вредност Сместувањето на децата во шест креветна соба која нема повеќе од 15 квадрати, со распаднати ормарчиња и тоа се само 4, бидејки е предвидена за 4 ученика. Душеците се распаднати и се со излезени жици од нив каде што децата се целосно избодени додека спијат. Во договорот стое дека сместувањето и исхраната според утврдени нормативи донесени од министертвото за образование. Баш би сакал да го видам тој норматив каде што децата треба да седат во разурната шесто креветна соба, без доволно греење во зимскиот период, додека исхраната е приказна за себе. Неквалитетна без доволно калории, месо една плескавица во ...
| | веќе видена | слични

Членот на Извршниот одбор на ЛДП, Филип Аврамчев преку својот фб профил го нападна градоначалникот Жерновски “Херкул Поаро” прво му ракоплескаше на фирерот а потоа кажува дека ќе истражува. Шпалир и за детето на Спиро, море мршшш!
| | веќе видена | слични

Сликите сите збрани, според нас го надополнува нашиот став дека Жерновски се ПРОДАЛ , што бара бе копиле продадено Спиро и целата банда околу тебе во општина Центар? А што мислите Жерновски не знаел за шпалирот и претумбациите со учителката? Ма дај не бидете наивни, ајде нека ја смени ако не знаел.ама знаел купен е од оној што бараше шамарање за него, сега му угодува на ќерка му… Срам кој не може да се опише со зборови, зошто сликата кажува се! Децата трпат во градинките додека воспитувачките мораат да одат на протести за Грујо! Децата трпат во училиштата додека наставничките и директорките му постилаат тепих за дочек на Грујо! Не ме чудат сервилните кон Грујо ! Ме чудат оние кои треба да забранат очигледна дискриминација и политичка манипулација со децата! Ме чудат оние кои дозволуваат организација на партиски, не државен протокол во училиштата во кои се одбележува првиот школски ден! Ме чудат сите оние кои мислат дека оваа слика зборува за образование, за еднаквост, за слобода или за демократија ! Оваа ...
| | веќе видена | слични

Оливер Андонов отсекогаш сакаше еден ден да биде министер за внатрешни. Му се исполни желбата. Ќе биде министер цели 24 часа. Сеа ќе си пише во биографијата дека бил министер за внатрешни и кога ќе гостува на Сител ќе го претставуваат како ,,поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Андонов”. Фејсбук статус на Драган Алчинов, магистар по уставно право
| | веќе видена | слични

next