Унијата

  во

  ЕУ прави напори по секоја цена да ги отвори границите за Балканот и да ги убеди своите членки што се скептици во однос на укинувањето на визите за Македонија, која има највисоки оценки во исполнување на критериумите. Дури и земјите што важат за најголеми скептици за укинување на визниот режим за земјите од регионот ветуваат дека нема да ја кочат визната либерализација на Македонија. Дипломатски извори се убедени дека повеќето земји-членки на ЕУ при донесување на одлуката дали ќе гласаат за уривање на шенгенскиот ѕид за Македонија ќе се раководат од позитивните оценки што Европската комисија ги стави за нашата држава во извештајот за визна либерализација. Тоа што Советот на министри на ЕУ за укинување на визите ќе гласа со двотретинско мнозинство дава надеж дека во ЕУ ќе преовладее мислењето на земјите што бараат да се кренат границите на Унијата кон Македонија. И македонската влада на свој начин се обидела да ги убеди земјите во кои владее страв, како Германија и Белгија, дека нашата држава не претставува ...
  | | веќе видена | слични

  Според американските аналитичари Посетата на Бајден на Балканот покажува подготвеност на САД за соработка Претстојот на американскиот потпретседател Џозеф Бајден во БиХ и Србија треба да покаже отвореноста за соработка на администрацијата на САД, оценуваат американски аналитичари. - Мини балканската турнеја на Бајден покажа деја САД не се целосно задоволни со улогата која ја игра ЕУ во регионот, оцени потпретседателот на Вашингтонскиот институт за мир Даниел Сервер за „Гласот на Америка“. Тој истакна дека пораката која потпретседателот Бајден им ја донел на српските официјални претставници е дека Косово е независно и доколку порано Србија го прифати овој факт, нејзиниот пат кон евроинтеграциите ќе биде побрз. - Јасно е дека Србија нема да го признае Косово, но може да го прифати барем неговото членство во Генералното собрание, со што ќе и даде сигнал на Русија повеќе да не го блокира Косово, смета Сервер. Според него новата администрација на САД покажува нови надворешнополитички приоритети, меѓу кои е ...
  | | веќе видена | слични

  Тетовските студенти реагираат Владата не ни дава пари Унијата на студенти на Државниот универзитет во Тетово реагира на изјавата на потпретседателот на Владата, Абдулаќим Адеми, во која тој тврди дека оваа институција ги проневерила парите дадени од државата. - Ниту еден студент не е поврзан со политичка партија. Не добиваме поддршка само од ДПА, туку и од НДУ, ПДП, ДУА, како и од Здружението на воените ветерани на УЧК. Не е вистина дека ДУТ сака да ги искористи 40 милиони денари наменети за изградба на нов објект. Според законот, Владата е должна да ги пушта секои три месеци на жиро-сметката на ДУТ, но тоа досега не се случило - се вели во реакцијата од Унијата на студенти на овој Универзитет. З.Ј.
  | | веќе видена | слични

  Визна либерализација Груевски охрабрен од извештајот Одлуката за визна либерализација за Македонија, иако за нас беше очекувана, е многу важна и не охрабрува да продолжиме со реформите - изјави вчера премиерот Никола Груевски. - Ова е многу значајно бидејќи македонските граѓани од 1 јануари 2010 година ќе можат слободно да патуваат во земјите на ЕУ. Жалам што опозицијата и некои други организации покажаа голема недоверба. Информацијата од Брисел е многу силна и не охрабрува да продолжиме со реформите за да добиеме покана за НАТО, позитивен есенски извештај од европската комисија и датум за почеток на преговори - изјави Груевски. Според вицепремиерот за евроинтеграција Ивица Боцевски, не треба да не загрижува изјавата на германскиот министер Франц Штајнмаер дека визната либерализација за Западниот Балкан треба да оди чекор по чекор. Според германскиот министерот за надворешни работи, земјите од Западниот Балкан треба да бидат стрпливи кога станува збор за визното олеснување затоа што членките на ЕУ сакаат ...
  | | веќе видена | слични

  Германски пратеници не обесхрабруваат: Ќе почекате за ЕУ Македонија нема да биде наскоро примена во Европската унија затоа што земјите што се членки имаат лошо искуство од приемот на Бугарија и на Романија, им порачаа германските пратеници на претставниците на политичките партии од Македонија. Според нив, во иднина земјите што се кандидати многу повеќе ќе се проверуваат дали ги исполниле стандардите за прием во Унијата. - Европа не дели подароци туку членството треба да се заслужи. Потребни се реформи, а дури потоа може да се зборува за проширување. Точно е дека Македонија, можеби, ги исполни стандардите на Бугарија и на Романија, но тие не треба да бидат мера според која ќе се оценува сработеното - рече Андреас Лемел, пратеник од Христијанско-демократската партија. Германските парламентарци велат дека постојано слушаат од граѓаните на Унијата дека 27 членки се доволно и дека постои своевиден замор од проширување. Основна намера на европските политичари е на својот народ да му ги објаснат придобивките од ...
  | | веќе видена | слични

  Претстојот на американскиот потпретседател Џозеф Бајден во БиХ и Србија треба да покаже отвореноста за соработка на администрацијата на САД, оценуваат американски аналитичари. - Мини балканската турнеја на Бајден покажа деја САД не се целосно задоволни со улогата која ја игра ЕУ во регионот, оцени потпретседателот на Вашингтонскиот институт за мир Даниел Сервер за „Гласот на Америка“. Тој истакна дека пораката која потпретседателот Бајден им ја донел на српските официјални претставници е дека Косово е независно и доколку порано Србија го прифати овој факт, нејзиниот пат кон евроинтеграциите ќе биде побрз. - Јасно е дека Србија нема да го признае Косово, но може да го прифати барем неговото членство во Генералното собрание, со што ќе и даде сигнал на Русија повеќе да не го блокира Косово, смета Сервер. Според него новата администрација на САД покажува нови надворешнополитички приоритети, меѓу кои е и подадената рака за соработка со Србија. Посетата на Бајден на регионот покажа и дека САД не се целосно ...
  | | веќе видена | слични

  Европската унија може да и даде на Италија 480 милиони евра за санирање на последиците од катастрофалниот земјотрес, изјавил Жозе Мануел Баросо, претседател на Европската комисија. Баросо подвлекол дека ако се утврди дека штетата изнесува  десет милијарди евра, Унијата би можела од солидарниот фонд да издвои 480 милиони евра. На Италија веднаш ќе и бидат достапни околу 140 милиони евра помош за регионален развој. Земјотресот  со јачина од 6,3 степени по Рихтеровата скала, централниот дел на Италија, област Абрука  го погоди на шести април годинава. Тогаш смртно настрадаа речиси 300 цивили, а околу 50.000 останаа без своите домови, пренесува “Блиц“.
  | | веќе видена | слични

  УТРИНСКИ ВЕСНИК пишува дека најголемата опасност од либерализацијата на визниот режим со Европската унија е што ќе избега најдобриот македонски кадар.

  Според УТРИНСКИ, газдите ќе треба да ги зголемат платите доколку сакаат да ги задржат, но и тоа, како по примерот на Полска и Бугарија може да не го спречи одливот на умови во Унијата.

  Оценки

  Сите весници во Македонија утрово објавуваат за одлуката на Уставниот суд, според која, се укинува „екстерното“ оценување за основците и средношколците.

  Истовремено, се стопираат сите постапки околу реализирањето на оваа постапка, иако вчера некои осмоодделенци ги полагаа првите екстерни тестови.

  ДНЕВНИК во својата рубрика „Едиторијал" пишува дека „уште еден закон набрзина изработен од Владата и уште побрзо изгласан од Собранието направи целосен хаос во образованието".

  Кампањи

  ДНЕВНИК објавува дека Владата потрошила нови 4 милиони евра од државниот буџет за седум кампањи, меѓу кои за борба против ...
  | | веќе видена | слични

  За тоа сведочи и посетата на чешкиот премиер Тополанек на Република Македонија и тоа во периодот на чешкото претседателство со Европската унија. Акцентот на дискусијата, како што стои во соопштението, бил ставен на активностите кои Владата ги презема за исполнување на националниот приоритет за добивање датум за почнување преговори за полноправно членство на Македонија во ЕУ, при што од особено значење е фактот дека еден од приоритетите на чешкото претседателство со ЕУ е интеграција на земјите од Западниот Балкан во Унијата. Претседателот на Владата Никола Груевски истакнал дека Република Македонија има политички, административен и институционален капацитет за да ги отпочне пристапните преговори и оти Владата посветено работи на исполнување на критериумите и препораките кои се содржани во Извештајот на Европската комисија. Шефот на македонската Влада потенцирал дека Македонија ги има исполнето сите политички и технички услови кои Европската унија ги пропишува за овозможување визна ...
  | | веќе видена | слични

  - Србија во следните десет години веројатно ќе мора да го признае Косово, бидејќи не гледам како Србија некогаш ќе влезе во Европската унија без да го признае Косово, оцени Хисени, на маргините на регионалната конференција за Западен Балкан, која се одржува во словенечкиот град. Тој истакна дека и Косово и Србија се надеваат на влез во ЕУ и оти е веројатно дека тоа ќе се случи во исто време, бидејќи, како што рече, „сите земји од Западниот Балкан помалку или повеќе во исто време ќе добијат членство во Унијата“. Хисени верува дека Косово ќе биде вклучено во планот на ЕУ за либерализација на визниот режим за балканските земји, иако досега не е признато од сите членки на Унијата. Во врска со постапката пред Меѓународниот суд на правдата, во која по налог на Генералното собрание на ОН, а на барање на Србија, треба да се даде оценка на легалноста за косовската независност, Хисени смета дека таа одлука ќе биде донесена во април следната година и додаде оти целосно верува во правдата на тој Суд.
  | | веќе видена | слични

  Сезонските активности во градежништвото во 16-члената еврозона во април годинава се намалени за еден отсто споредено со претходниот месец, а нивниот пад на ниво на сите 27 членки на Унијата изнесува 2,1 отсто, соопшти вчера статистичката агенција „Евростат“.За споредба, во февруари 2009 година активностите во секторот градежништво на месечно ниво се намали за 0,6 отсто во еврозоната, а во ЕУ за 0,2 отсто, тврди „Евростат“.

  Споредено со март 2008 година активноста во градежништвото во истиот месец годинава е намалена за 8,7 отсто во еврозоната и 10,5 отсто кај сите членки на Унијата. Меѓу земјите-членки за кои има достапни податоци за март 2009 година градежните работи на месечно ниво пораснале кај шест, а се намалени кај пет држави-членки. Само градежниците од Словачка имаа непроменет обем на работа.

  Најмногу работа се отворило за фирмите од Германија па оствариле пораст од 7,6 отсто, а потоа Португалија со 3,8 отсто. Најголем пад од 5,5 отсто на активноста регистрирале шпанските градежни ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, со посебен советнички тим ќе подготвува нов договор меѓу Македонците и Албанците за да се ревидира и унапреди статусот на албанската етничка заедница во земјава, најавуваат високи партиски извори. Неофицијално дознаваме дека Тачи веќе го формирал тимот составен од истакнати интелектуалци, докажани во сопствените сфери на дејствување. Од партијата не сакаа да обелоденат ниту едно име и најавија дека тимот ќе биде официјално промовиран во наредната недела.

  Тачи во мината недела јавно побара нов договор меѓу Македонците и Албанците, со образложение дека Владата и апетитите на ВМРО-ДПМНЕ целосно го уништиле рамковниот договор. Тогаш истакна дека „е неиздржливо да се славизира секоја педа во Македонија“ и порача оти сите што сакаат да ја уништат албанската политика во земјава ќе се соочат со порадикални и поекстремни политики.

  - Не ме интересира уривањето на власта. Многу сум загрижен, бидејќи Албанците полека почнуваат да чувствуваат паника, како дете што навечер ...
  | | веќе видена | слични

  Тачи подготвува нов рамковен Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, со посебен советнички тим ќе подготвува нов договор меѓу Македонците и Албанците за да се ревидира и унапреди статусот на албанската етничка заедница во земјава, најавуваат високи партиски извори. Неофицијално дознаваме дека Тачи веќе го формирал тимот составен од истакнати интелектуалци, докажани во сопствените сфери на дејствување. Од партијата не сакаа да обелоденат ниту едно име и најавија дека тимот ќе биде официјално промовиран во наредната недела. Тачи во мината недела јавно побара нов договор меѓу Македонците и Албанците, со образложение дека Владата и апетитите на ВМРО-ДПМНЕ целосно го уништиле рамковниот договор. Тогаш истакна дека „е неиздржливо да се славизира секоја педа во Македонија“ и порача оти сите што сакаат да ја уништат албанската политика во земјава ќе се соочат со порадикални и поекстремни политики. - Не ме интересира уривањето на власта. Многу сум загрижен, бидејќи Албанците полека почнуваат да чувствуваат паника, како дете ...
  | | веќе видена | слични

  Пад на градежништвото во еврозоната Сезонските активности во градежништвото во 16-члената еврозона во април годинава се намалени за еден отсто споредено со претходниот месец, а нивниот пад на ниво на сите 27 членки на Унијата изнесува 2,1 отсто, соопшти вчера статистичката агенција „Евростат“.За споредба, во февруари 2009 година активностите во секторот градежништво на месечно ниво се намали за 0,6 отсто во еврозоната, а во ЕУ за 0,2 отсто, тврди „Евростат“. Споредено со март 2008 година активноста во градежништвото во истиот месец годинава е намалена за 8,7 отсто во еврозоната и 10,5 отсто кај сите членки на Унијата. Меѓу земјите-членки за кои има достапни податоци за март 2009 година градежните работи на месечно ниво пораснале кај шест, а се намалени кај пет држави-членки. Само градежниците од Словачка имаа непроменет обем на работа. Најмногу работа се отворило за фирмите од Германија па оствариле пораст од 7,6 отсто, а потоа Португалија со 3,8 отсто. Најголем пад од 5,5 отсто на активноста регистрирале ...
  | | веќе видена | слични

  Се шири фронтот за Тетовскиот универзитет Светлана Унковска Со се' позасилена жестокост се разгорува војната меѓу ДПА и ДУИ околу Државниот тетовски универзитет. Тачи отворено ја нападна ривалската партија на Али Ахмети дека сака да го стави Универзитетот под сопствена контрола и дека за тоа се служи со недозволиви методи, а повика и на поголема масовност за денешниот протест. Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, вчера јавно ги повика сите граѓани да го поддржат протестот на Унијата на студентите на Државниот тетовски универзитет, бидејќи, како што истакна, не се работи само за проблем на Албанците туку во него 30 отсто од студентите се Македонци и Турци. Тој обвини дека власта намерно не префрлила ниту еден денар од буџетот определени за Универзитетот и дека средствата од првите шест месеци се префрлаат во вториот шестмесечен период, но и дека повторно се прават рестрикции. „Станува збор за тенденција на Владата да воспостави диктатура и контрола врз целото општество. Мислам дека протестот ќе биде силен ...
  | | веќе видена | слични

  Жбогар - либерализација за Западен Балкан можна оваа година Словенечкиот министер за надворешни работи Самуел Жбогар изјави денеска дека се надева оти планот за либерализација на визниот режим за Западен Балкан ќе се оствари во текот на оваа година. Жбогар изјави дека за тоа ќе се разговара пред истекот на шестмесечното претседателствување на Чешка со Унијата. На Брдо крај Крањ се одржува регионален состанок на министрите за надворешни работи на Словенија, Австрија, Унгарија, Словачка и Босна и Херцеговина за развојот на регионалната соработка и поддршка за реформските процеси.  На средбата се разгледува поддршка за проекти во областа на земјоделството, образованието, судството, заштитата на природната средина, внатрешни работи  и користење на фондови на ЕУ. Една од темите била и влијанието на светската финансиска криза врз земјите од Западен Балкан во кои како што оцени Жбогар дошло до пад на странски инвестиции. Соговорниците, според словенечки медиуми, истакнале дека треба да се спречи ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски на гостинот му искажал благодарност за поддршката која Чешката Република и ја овозможува на Република Македонија за реализација на националниот и државен интерес за членство во Европската Унија и НАТО, за што покрај оваа посета, сведочи и посетата на чешкиот премиер Тополанек на Република Македонија и тоа во периодот на чешкото претседателство со Европската Унија. Дискусија била фокусиранана активностите што македонската влада ги презема во насока на исполнување на националниот приоритет за добивање на датум за отпочнување на преговори за полноправно членство на Република Македонија во ЕУ, при што од особено значење е фактот дека еден од приоритетите на чешкото претседателство со Унијата е интеграција на земјите од Западниот Балкан. Притоа премиерот Груевски истакнал дека Република Македонија има политички, административен и институционален капацитет за да ги отпочне пристапните преговори и дека Владата посветено работи на исполнување на критериумите и препораките кои се ...
  | | веќе видена | слични

  Тачи - која сака нека остане, кој не - среќен пат Лидерот на ДПА Мендух Тачи, проговори за заминувањето на пратеничката Флора Кадриу од редовите на неговата партија. Потенцираше дека нема да употребат средства за да ја премислат во нејзината намера. Таа не беше присутна на последниот состанок на раководството на ДПА, кога за потпретседател беше назначена Мируше Хоџа. - Ние сме демократска партија, кој сака останува, кој сака среќен пат. Ние пари немаме - дециден е лидерот Мендух Тачи. Тачи ги повика и неговите симпатизери да го поддржат протестот на Унијата на студентите на Тетовскиот Универзитет. Вели, од сиот буџет предвиден за првите 6 месеци, на сметката на универзитетот немало префрлено ниту денар. - Се работи за понатамошна тенденција на Владата да се стави диктатура и да се стави под контрола целото општество - изјави Тачи. Обвинувањата од ДУИ, дека ДПА сака да ги злоупотреби студентите, Тачи ги отфрли, тврдејќи дека има силни аргументи. Сите експоненти на ДУИ на универзитетот, додека ...
  | | веќе видена | слични

  Мендух Тачи и посакува среќен пат на Флора Кадриу ако реши да ја смени адресата на ДПА. Иако партијата вчера тврдеше дека пратеничката останува во нивните редови, првиот човек на ДПА денеска со поинаков одговор. „Ние немаме пари, не сме бизнис група да поткупуваме луѓе. Ние сме демократска партија, кој сака останува, кој сака да си оди среќен пат, изјави Мендух Тачи. За Тачи, веќе виден тренд е преминувањето на пратениците во други партии коментирајќи го фактот што за неполна година од 11 остана со шестмина пратеници. „Тој процес се случува кај сите. Живееме во такви времиња, изјави Мендух Тачи. Флора Кадриу и денеска молчи за одговор на се погласните и партиски и собраниски информации - дали таа ќе биде петтиот пратеник што ќе му овозможи на Имер Селмани во Парламентот да формира пратеничка група. Нова Демократија веќе смета на БЕСИМ догани кој потврди дека е во разговори за идна соработка со екс - сопартијците. Мендух Тачи на денешната прес – конференција го повика членството да ги поддржи протестите ...
  | | веќе видена | слични

  По веста од Брисел дека Европската комисија ќе препорача визно олеснување за македонските граѓани, власта гледа охрабрување за следните реформски чекори кои ќе го заокружат македонското евроинтегрирање.

  Резервираност кај опозицијата во однос на евентуалните предизвици кои би го попречиле позитивниот исход на крајната политичка одлука.

  ВМРО-ДПМНЕ ја поздравија одлуката на Европската комисија, која велат е валоризација на направените реформи и исполнетите технички критериуми.

  „За нас тоа претставува потврда за политиката којашто се водеше и за реформите коишто беа направени, искрено се надеваме дека ваквите технички успеси на Македонија потврдени од страна на ЕК, ќе најдат и своја политичка валоризација од страна на државите членки на ЕУ“, изјави Александар Спасеновски, ВМРО-ДПМНЕ.

  Арифи од ДУИ оптимист дека сепак од почетокот на наредната 2010 ќе падне Шенгенскиот ѕид за Македонија, и оти во меѓувреме, земјата ќе демонстрира политичка зрелост за да се дојде до ...
  | | веќе видена | слични