УЕФА

  во

  Фудбалските купови на УЕФА во следните денови повторно ќе бидат во центарот на вниманието особено што се играат бараж-дуелите кои значат и продолжување на евро-настапите. Денеска и утре ќе се одиграат десетте први натпревари од Лигата на шампионите. Програмата ќе ја отворат Зенит и Оксер, натпревар кој почнува во 18 часот и 30 минути. На другите денешни натпревари двојките се: Розенборг – Копенхаген, Спарта Прага – Жилина, Јанг Бојс – Тотенхем и Динамо Киев – Ајакс. Почетокот на овие натпревари е во 20 часот и 45 минути. Утре се играат другите пет дуели: Салцбург – Хапоел Тел Авив, Базел – Шериф, Партизан – Андерлехт, Брага – Севиља и Вердер – Сампдорија. Сите натпревари започнуваат во 20 часот и 45 минути. Реванш натпреварите се играат на 24 и на 25 август. Победниците од овие дуели ќе продолжат во Лигата на шампионите, а поразените во групаната фаза на Лигата на Европа. Вечерва од 18 часот ќе се одиграат и два од 35-те натпревари во Лигата на Европа. Арис е домаќин на Австрија Виена, а Бешикташ го ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Европската фудбалска федерација (УЕФА) објави скратена листа од 12 играчи кандидати за освојување на наградата за фудбалер на годината на клупско ниво. Победникот ќе го одлучат гласовите на 16 тренери на екипите кои стигнаа до нокаут фазата од Лигата на шампионите минатата сезона. Секој тренер ќе има можност да гласа за играч на секоја позиција значи голман, дефанзивец, мидфилдер и напаѓач како и за најдобриот фудбалер од сите кандидати. Од 12 фудбалери најмногу, пет доаѓаат од Интер, четворица од Барселона, по еден од Баерн Минхен, Лион и Манчестер Јунајтед. Церемонијата на доделување на наградите ќе се изврши за време на ждрепката за пополнување на групите од Лигата на шампионите во Монако на 26 август (вторник) со почеток во 17:45 часот. Како потсетување минатата сезона титулата најдобар играч ја понесе Лионел Меси. ЛЕГЕНДА: Момент од минатогодишното доделување - Меси и Чави НОМИНИРАНИТЕ ОД УЕФА ГОЛМАН Жулио Цезар Интер Уго Љорис Лион Виктор Валдес Барселона ОДБРАНА Лусио Интер Мајкон Интер Жерард Пике ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Македонија никојпат во својата историја немала повеќе од еден фудбалер учесник во елитното натпреварување, од списокот на репрезентативци, во исто време во групната фаза, но сега Попов има шанса да игра во неа, каде сигуен учесник е најдобриот наш играч Горан Пандев како актуелен европски шампион со Интер. Лани, Бобан Грнчаров со АПОЕЛ од Кипар беше дел од групната фаза и единствен претставник во есенскиот дел од елитното натпреварување, а потоа Пандев со трансферот во Интер од елиминациите играше се до завршницата, сосе финалето во Мадрид и го освои пехарот. Покрај Попов и Пандев, шанса за да биде дел од ЛШ има и младинскиот репрезентативец Александар Лазевски со белградски Партизан, кој во среда игра со Андерлехт во првиот меч во Белград. Ајакс и гостувањето во Киев е едно од неколкуте дербија во квалификациите во плеј-оф рундата во двете групи, шампионската и нешампионската. Покрај овој дуел, денеска голем интерес провлекува и мечот во Швајцарија, каде Јанг Бојс, кој го елиминираше турски Фенербахче е ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Дали еден клуб со богата фудбалска традиција, шампион на Македонија и победник на Купот, Македонија од Ѓорче Петров, заминува во историја и повеќе нема да постои, по непромислените потези на луѓето што го водеа клубот и главниот спонзор Благоја Николовски кои, како што е познато, донесоа одлука да го бојкотираат минатогодишното првенство. Поради неоправдано неодигрување на два првенствени меча, Македонија беше исфрлена од Првата лига и во новото првенство требаше да стартува во Градската лига на Скопје, како што налагаат пропозициите на ФФМ. Меѓутоа, како што сега стојат работите, Македонија нема намера под своето име годинава да настапува во Градската лига, раководството на клубот се' уште се надева дека ќе се одржи вонредно собрание на ФФМ кон крајот на септември кога, како што тие сметаат, ќе биде сменет сегашниот претседател на ФФМ, Хари Хаџи-Ристески. А, потоа, се' ќе биде поинаку, Македонија сигурно не во оваа, туку во идната сезона ќе биде вратена во прволигашкото друштво, без да настапува во ...
  | | веќе видена

  Ѓоре Јовановски вчера беше на преговори во Софија и доколку стане тренер, ќе биде вториот Македонец што ќе го предводи трофејниот бугарски прволигаш, по Ѓоко Хаџиевски Еден од најтрофејните македонски фудбалски тренери, Ѓоре Јовановски, е пред промоција на клупата на славниот бугарски прволигаш ЦСКА од Софија. Бугарите од вчера се без тренер бидејќи Павел Дочев поднесе оставка по слабите резултати на стартот од сезоната. По три одиграни кола ЦСКА се наоѓа на 13. место со едно реми и два пораза, меѓу кои и од лутиот ривал Левски кој беше подобар од „армејците“ како гостин. Јовановски е еден од кандидатите да стане нов тренер на софискиот прволигаш заедно со славниот играч на ЦСКА, Христо Стоичков. Ако биде постигнат договор, Јовановски ќе биде вториот Македонец што ќе го предводи трофејниот бугарски прволигаш, по Ѓоко Хаџиевски. - Разговараме, но сеуште не сме се договориле, кусо прокоментира вчера од Софија, македонскиот стручњак Јовановски кој потврди дека е заминат кај соседот на преговори. Јовановски, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Европската фудбалска асоцијација ги објави имињата на фудбалерите кои се во конкуренција за наградата најдобар фудбалер во Европа за минатата сезона. На листата се наоѓаат 12 имиња, а изборот го направија 16-те тренери на тимовите кои се пласираа во елиминациската фаза од Лигата на шампионите. Во изборот за најдобар фудбалер ќе учествуваат посетителите на веб страницата на УЕФА, а во секоја категорија има по тројца кандидати. Номинирани фудбалери: Голмани: Жулио Цезар (Интер), Хуго Јорис (Лион), Виктор Валдес (Барселона) Одбрана: Лусио (Интер), Маикон (Интер), Жерард Пике (Барселона). Среден ред: Чави (Барселона), Арјен Робен (Баерн), Весли Снајдер (Интер). Напад: Лионел Меси (Барселона), Диего Милито (Интер), Вејн Руни (Манчестер Јунајтед).
  сите 9 | | | веќе видена

  Европската фудбалска федерација го соопшти списокот со 12 имиња кој ќе конкурираат за најдобар играч на сезоната 2009/10. Поради постигнувањата во изминатата сезона најголем фаворит за оваа титула е фудбалерот на Интер и репрезентативец на Холандија Весли Шнајдер, а на списокот уште се наоѓаат Дијего Милито, Аријен Робен, Лионел Меси, Вејн Руни, Жулио Цезар, Уго Лорис, Виктор Валдез, Лусио, Мајкон , Жерард Пике и Чави. Најдобриот ќе го изберат 32 тренери , на клубовите кој минатата сезона учествуваа во групната фаза во Лигата на Шампионите, а наградата ќе биде доделена на 26-ти август во Монако кога на програмата е Супер купот на Европа во кој се среќаваат Интер и Атлетико Мадрид.
  сите 8 | | | веќе видена

  УЕФА ги објави имињата на кандидатите кои ќе конкурираат за наградата Фудбалер на годината (UEFA Club Footballer of the Year award). Европскиот шампион Интер и минатогодишниот Барселона доминираат меѓу кандидатите. Од вкупно 12 фудбалери, петмина се од Интер, четворица доаѓаат од Барселона, а по еден преставник имаат Манчестер Јунајтед, Баерн Минхен и Олимпик Лион. Свечената церемонија на која ќе бидат доделени наградите за најдобар голман, дефанзивец, играч од средниот ред и напаѓач ќе се одржи на 26 август во Монако. Номинираните кандидати се избор на шеснаесетте тренери чии екипи минатата сезона изборија пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите. Номинирани кандидати: Голман: Жулио Цезар (Интер), Виктор Валдеа (Барселона), Хуго Лорис (Лион) Одбрана: Лусио (Интер), Маикон (Интер), Жерард Пике (Барселона) Среден ред: Чави Хернандез (Барселона), Аријан Робен (Баерн), Весли Снајдер (Интер) Напад: Лионел Меси (Барселона), Диего Милито (Интер), Вејн Руни (Манчестер Јунајтед).
  сите 7 | | | веќе видена

  УЕФА ги објави имињата на кандидатите кои ќе конкурираат за наградата Фудбалер на годината (UEFA Club Footballer of the Year award). Европскиот шампион Интер и минатогодишниот Барселона доминираат меѓу кандидатите. Од вкупно 12 фудбалери, петмина се од Интер, четворица доаѓаат од Барселона, а по еден преставник имаат Манчестер Јунајтед, Баерн Минхен и Олимпик Лион. Свечената церемонија на која ќе бидат доделени наградите за најдобар голман, дефанзивец, играч од средниот ред и напаѓач ќе се одржи на 26 август во Монако. Номинираните кандидати се избор на шеснаесетте тренери чии екипи минатата сезона изборија пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите. Номинирани кандидати: Голман: Жулио Цезар (Интер), Виктор Валдеа (Барселона), Хуго Лорис (Лион) Одбрана: Лусио (Интер), Маикон (Интер), Жерард Пике (Барселона) Среден ред: Чави Хернандез (Барселона), Аријан Робен (Баерн), Весли Снајдер (Интер) Напад: Лионел Меси (Барселона), Диего Милито (Интер), Вејн Руни (Манчестер Јунајтед).
  сите 6 | | | веќе видена

  Европската фудбалска асоцијација ги објави имињата на фудбалерите кандидати во изборот за најдобар фудбалер на годината, на клупско ниво. Освен најдобриот, ќе бидат прогласени и најуспешните по позиции. Од актуелниот европски шампион Интер номинирани се петмина, од финалистот Баерн само еден, а од Барселона четворица. Номинирани голмани се Жулио Сезар, Хуго Лорис и Виктор Валдес. Дефанзивци Лусио, Мајкон и Жерар пике, за најдобар фудбалер за врска ќе конкурираат Чави, Арјен Робен и Весли Снајдер, а напаѓачи се Лионел Меси, Вејн Руни и Диего Милито. Прогласувањето ќе се случи на гала свеченоста во Монте Карло идниот четврток во предвечерието на Супер купот меѓу Интер и Атлетико Мадрид.
  сите 5 | | | веќе видена

  Европската фудбалска асоцијација УЕФА ја објави листата на фудбалери кои ќе конкурираат за признанието играч на годината во Европа На листата има дванаесет фудбалери, петмина од нив се играчи на европскиот шампион Интер , четворица доаѓаат од Барселона , а по еден преставник имаат Манчестер јунајтед , Баерн Минхен и Олимпик Лион . Свечената церемонија на која ќе бидат доделени наградите за најдобар голман, дефанзивец, играч од средниот ред и напаѓач ќе се одржи на 26. август во Монако. Номинираните кандидати се избор на шеснаесетте тренери чии екипи минатата сезона изборија пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите. Номинирани кандидати: Голман на годината: Жулио Сезар ( Интер ), Виктор Валдез (Барселона ), Иго Лорис ( Лион ) Дефанзивец на годината: Лусио (Интер ), Маикон ( Интер ), Жерард Пике ( Барселона ) Играч на годината од средниот ред: Чави Хернандез ( Барселона ), Арјен Робен ( Баерн ), Весли Снајдер ( Интер ) Напаѓач на годината: Лионел Меси ( Барселона) , Диего Милито ( Интер ...
  сите 4 | | | веќе видена

  УЕФА ја објави листата на фудбалери кои ќе конкурираат за признанието играч на годината во Европа. На листата има дванаесет фудбалери, петмина од нив се играчи на Европскиот шампион Интер, четворица доаѓаат од Барселона, а по еден преставник имаат Манчестер Јунајтед, Баерн Минхен и Олимпик Лион. Свечената церемонија на која ќе бидат доделени наградите за најдобар голман, дефанзивец, играч од средниот ред и напаѓач ќе се одржи на 26. август во Монако. Номинираните кандидати се избор на шеснаесетте тренери чии екипи минатата сезона изборија пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите. Номинирани кандидати: Голман на годината: Жулио Цезар (Интер), Виктор Валдез (Барселона), Иго Лорис (Лион) Дефанзивец на годината: Лусио (Интер), Маикон (Интер), Жерард Пике (Барселона) Играч на годината од средниот ред: Чави Хернандез (Барселона), Аријан Робен (Баерн), Весли Снајдер (Интер) Напаѓач на годината: Лионел Меси (Барселона), Диего Милито (Интер), Вејн Руни (Манчестер Јунајтед).
  сите 3 | | | веќе видена

  Нион УЕФА ја објави листата на фудбалери кои ќе конкурираат за признанието играч на годината во Европа. На листата има дванаесет фудбалери, петмина од нив се играчи на Европскиот шампион Интер, четворица доаѓаат од Барселона, а по еден преставник имаат Манчестер Јунајтед, Баерн Минхен и Олимпик Лион. Свечената церемонија на која ќе бидат доделени наградите за најдобар голман, дефанзивец, играч од средниот ред и напаѓач ќе се одржи на 26. август во Монако. Номинираните кандидати се избор на шеснаесетте тренери чии екипи минатата сезона изборија пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите. Номинирани кандидати: Голман на годината: Жулио Цезар (Интер), Виктор Валдез (Барселона), Иго Лорис (Лион) Дефанзивец на годината: Лусио (Интер), Маикон (Интер), Жерард Пике (Барселона) Играч на годината од средниот ред: Чави Хернандез (Барселона), Аријан Робен (Баерн), Весли Снајдер (Интер) Напаѓач на годината: Лионел Меси (Барселона), Диего Милито (Интер), Вејн Руни (Манчестер Јунајтед).
  сите 3 | | | веќе видена

  Европската куќа на фудбалот ја соопшти листата од 12 фудбалери кои ќе се борат за наградите на УЕФА за Најдобар Фудбалер во Годината По три имиња има за секоја позиција (голман, одбрана, среден ред и напад) а фудбалерите покрај тоа што ќе се борат за наградата за сопствената позиција ќе се борат и за наградата Најдобар Фудбалер во Годината. Добитниците на овие престижни индивидуални трофеи ќе бидат соопштени за време на церемонијата за извлекување на групите од новата сезона во Лигата на Шампионите, која ќе се одиржи на 26 август во Монако. За очекување е тоа што Интер има најмногу преставници (пет) на листата, откако Нероаѕурите стигнаа до трофејот од најелитното Европско натпреварување за прв пат по пауза од 45 години. Барселона исто така доминира на листата со четири имиња додека пак финалистот од дуелот во Мадрид, Баерн Минхен, гигантот од Премиер Лигата, Манчестер Јунајтед и Лион од Франција имаат по еден претставник. За тоа кој ќе ја добие наградата за најдобар голман, најдобар ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Ниту сертификат, ниту пријава на време БИТОЛА. - Пелистер и неговото единствено засилување од странство Ѓорѓе Ѓорѓевиќ се не само губитници, туку, по се изгледа, и виновници поради пропаднатиот ангажман на српскиот интернационалец во таборот на "зелените". Битолчани сметаат дека се жртва на неусогласените прописи на ФФМ со актите на УЕФА околу времетраењето на летниот преоден рок за фудбалери-странци. - Во многу европски земји летниот преоден рок за странски фудбалери трае до 31 август, а во Македонија ваквата можност истекува на 15 јули, односно месец и пол порано - вели техничкиот секретар на Пелистер Вачно Мицевски. Меѓутоа, според објаснувањето од ФФМ, во конкретниот случај нема недоразбирања, ниту спорни прашања. - Битолчани сами се виновни. Прво, не обезбедија сертификат од клубот во кој настапува споменатиот фудбалер и, второ, нивната пријава во ФФМ стигна на 23 јули, осум дена по истекот на рокот за регистрација на фудбалери од странство - вели претседателот на Верификациската комисија Јордан ...
  | | веќе видена

  Новоформираниот прилепски фудбалски клуб, ФК Викторија, од завчера се преименува во ФК Победа 2010. Под тоа име, на контрола, го совлада Корзо со 5-0. Така ќе се натпреварува во Третата лига Југ, првенство кое почнува в недела - Три месеци се викавме Викторија, но тоа име не е најприфатливо за навивачите. Тие инсистираа да го носиме името на легендарниот клуб, на кого сме наследници и во иднина официјално секаде ќе бидеме Победа 2010 - велат од клубот. Победа 2010 ги користи истите простории на осум години казнетиот прволигаш од УЕФА и од ФИФА, настапува во истите, црвени дресови со амблемот од Победа, со кои пред три години беше освоена шампионската титула. Практично, буквално сé потсетува на старата Победа, дури и дел од управата и вработените во клупските простории од стадионот „Гоце Делчев“, се истите од пролетоска. Единствено променет целосно е стручниот штаб, наместо Горан Тодоровски, Дарко Крстески и Круме Митрикески, сега се Кире Овезоски, Златко Петрески и Благоја Смоквоски, а нов е и играчкиот ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во струмичка Беласица, која веќе шест сезони се натпреварува во Втората фудбалска лига, се најавува влез на странски капитал. Управата е во преговори со бизнисмени од Украина и од Белгија, кои сакаат да ја финансираат Беласица Беласица е привлечна за странски капитал, пред сé поради добрата инфраструктура на стадионот „Младост“, кој ги исполнува критериумите на УЕФА и располага со седум помошни терени. Доколку преговорите завршат успешно, за најмалку четири години нема да биде изненадување ако „кенгурите“ скокнат и во некое од европските натпреварувања.
  | | веќе видена

  Од Европската фудбалска федерација ги пофалија напорите на украинските власти врзани околу работите на стадионите и нужната инфраструктура врзана за организација на Европското фудбалско првенство 2012. година. Денеска генералниот секретат на УЕФА, Џани Инфантино ја завршил дводневната посета на четирите украински градови кои ќе бидат домаќини на мечеви од ЕП за две години, на кое домаќин покрај Украина ќе биде и Полска. “Доста работи се направени. Роковите се приближуваат и работите ќе бидат готови на време. Во целост сум оптимист околу успешноста на ЕУРО 2012 во Украина и Полска. Очите на светот тие денови ќе бидат насочени кон Украина. На 1. јули 2012. година Киев нема да биде само главен град на Украина, туку и на Европа, дури и на целиот свет.” - прокоментирал Инфантино, кој сепак имаше една забелешка. “Малку е веројатно дека во следните 18 месеци целиот свет ќе го научи украинскиот јазик, па не би било лошо Украинците да вложат малку напор на учење неколку зборови странски јазици.”
  | | веќе видена

  новинарка Рано, пред да фатат непријатни горештини, одам на работа. Потоа следува мало разладување - базенот во Карпош каде што одам со гостите од Чешка. Во вториот дел од денот со сопругот и пријателите од Италија ќе најдеме некое убаво местенце за седење на кејот, до доцна во ноќта. фудбалски контролор Пред два дена се вратив од Санкт Петербург каде што бев контролор на мечот на младите репрезентации за ЕП до 21 година меѓу Русија и Летонија. Денес со семејството патувам малку на одмор во Њујорк кај пријатели. На враќање сум одреден од УЕФА повторно да бидам контролор. стоматолог Додека се подготвувам за работа, истовремено го пијам и утринското кафе. Има доста работа зашто сите сакаат да отидат на одмор со убава насмевка и без страв дека забоболката ќе им го уништи одморот. По работата, одам со колегите на кафе, а приквечер пешачам накај Голак. Вечерта ќе ја поминам со добра книга.
  | | веќе видена

  Новоформираниот прилепски фудбалски клуб, ФК Викторија, сепак ќе го носи името на препознатливиот прилепски фудбалски бренд - Победа. Од завчера новакот се преименува во ФК Победа 2010. Така ќе се натпреварува во Третата лига - Југ, првенство кое стартува в недела. - Промената е на барање на навивачите. Инсистираа да се викаме како легендарниот клуб, каде сме наследници - велат од ФК Победа 2010. Клубот ги користи истите простории на осум години казнетиот прволигаш од УЕФА и ФИФА, настапува во истите, црвени дресови со амблемот од Победа, со кои пред три години беше освоена шампионската титула. Практично се потсетува на старата Победа, дури и дел од управата и вработените во клупските простории од стадионот Гоце Делчев, се истите од пролетоска. Единствено, променет целосно е стручниот штаб, наместо Горан Тодоровски, Дарко Крстески и Круме Митрикески, сега се Кире Овезоски, Златко Петрески и Благоја Смоквоски, а нов е и играчкиот кадар. - Имаме 25 првотимци, млади, надежни од градот, плус двајца од битолски ...
  сите 2 | | | веќе видена