Приштина

  во

  Премиерот Хашим Тачи (лево) и директорката на УСАИД Косово, Патриција Радер, го отворија косовскиот Ден на патувањето во средата (22-ри април). Лаура Хасани

  Значителниот потенцијал на Косово како туристична дестинација во голема мерка останува неискористен, но локални организации и претприемачи се обидуваат да го променат тоа. Минатата недела во Приштина се одржа првиот Косовски патнички саем, кој ги претстави можностите на земјата како дестинација за одмор.

  Посетителите испробаа најразлични можности -- од поминување викенд во куллa , или традиционална камена тврдина, до тура низ цркви и манастири. Исто така, беа понудени одморалишта, велосипедски планински експедиции, вински тури и традиционална кујна.

  Саемот, наречен „Останете за викенд, искусете го Косово“ беше инцијатива на Косовското туристичко здружение (КОТАС), кое доби поддршка од УСАИД.

  Премиерот Хашим Тачи ги поздрави гостите со говор во кој ја истакна важноста на туризмот за новата економија на Косово. ...
  | | веќе видена | слични

  Турција може да стане една од најголемите софтверски центри во Европа. Исто така, во вестите од науката и технологијата: Бугарија ќе биде домаќин на својот прв интернет саем, и косовско претпријатие за мобилна телефонија воспостави стипендија.

  Генералниот директор на Мајкрософт Стив Балмер. Getty Images

  Мајкрософт ќе изгради иновативен центар во Анкара, Tурција , објави турскиот весник <i>Хуријет< i> во средата (22-ри април). Генералниот директор на Мајкрософт Стив Балмер неодамна ја посети Анкара за да го промовира проектот, кој, како што рече, ќе обезбеди можности за младите и талентирани луѓе да развиваат софтверски игри. Балмер рече дека проектот може да помогне на Турција да стане една од главните софтверски центри во Европа.

  Првиот интернет саем во Бугаријa , „Веб експорт 2009“, ќе се одржи во Пловдив на 5-ти и 6-ти јуни. Настанот особено ќе се фокусира на онлајм медиумите, претпријатијата за веб-дизајн, онлајн продавниците и претпријатијата што нудат кариера ...
  | | веќе видена | слични

  ПРИШТИНА, Косово -- Претседателот Фатмир Сејдиу во неделата (26-ти април) апелираше до косовските Срби да се вратат во своите домови и да придонесат за целокупниот развој на општеството. „Тие Србите ќе мора да го поддржат Косово и меѓународните институции. Апелирам до локалните Срби да останат мирни; да го сакаат Косово како своја земја, како сите други граѓани; да придонесат за целокупната стабилност, и ... да се вратат во своите домови. Никој не ги вознемирува“, рече Сејдиу.

  Во другите вести од неделата, Меѓународниот Црвен крст побара од Приштина и Белград да покажат поголема посветеност во врска со исчезнатите лица. Шефот на работната група за исчезнати лица во Меѓународниот Црвен крст, Каролин Тисот, рече дека владите во Косово и Србија имаат законска обврска да им обезбедат на семејствата на исчезнатите информации. Има околу 2.000 лица -- претежно Албанци -- кои с уште се сметаат за исчезнати, по завршувањето на конфликтот во Косово. (Зери, Косова Сот - 27 04 09; РТК, Кохавижн, ТВ21 - 26
  | | веќе видена | слични

  ПРИШТИНА, Косово -- Непознати лица, можеби полицајци, ја ограбија канцеларијата со докази на полицијата во Приштина во саботата (25-ти април), соопшти портпаролот Арбер Бека. Голем дел од доказите произлегуваат од работата на единицата за борба против дрогата, вклучително и предмети поврзани со случаите на организиран криминал. Канцеларијата со докази се наоѓа зад централата на полицијата во Приштина.

  Во другите вести, министерот за внатрешни работи, Зенун Пајазити, во неделата рече дека владата не бара полициско решение на проблемите во северно Косово. Тој рече дека владата испраќа пораки за соживот до северот и дека преземените безбедносни мерки од страна на косовската полиција се последниот збор за ситуацијата да се држи под контрола. Пајазити додаде дека присуството на ЕУЛЕКС треба да го убеди српските полицајци, кои одбиваат да работат во косовските институции, да се вратат на работа.

  Во меѓувреме, полицијата на ЕУ во понеделникот употреби солзавец за да ја растера толпата од околу ...
  | | веќе видена | слични

  Инсистирање за итно воспоставување дипломатски односи со Косово е првиот чекор што ќе треба да ги зајакне позициите на ДУИ во Владата, велат извори од оваа партија. Поради тоа, во Мала Речица вчера заседаваше централниот совет на партијата за да се дефинираат ставовите за дејствување во наредниот период и да се подигне довербата кај граѓаните. Иако во јавноста се тврди дека губењето на големите градови на локалните избори нема големо влијание, сепак од оваа партија неофицијално признаваат дека изборните резултати предизвикаа внатрепартиски турбуленции и сами по себе ја наметнаа потребата од промена на политиката. Станало збор и за агендата за вториот партиски конгрес, кој треба да се одржи во ноември. - Раководството на партијата е убедено дека Владата наскоро ќе воспостави дипломатски односи со Косово и ние до крај ќе инсистираме на тоа. Тоа е реална потреба, но така би се добиле и силни политички поени наспроти се позачестените обвинувања од Нова демократија и од ДПА дека ДУИ е немоќна да предизвика ваков ...
  | | веќе видена | слични

  EУЛЕКС употреби солзавец за да ги растури српските протести во северна Митровица

  26 04 2009

  ПРИШТИНА, Косово -- Полицајците на ЕУЛЕКС во саботата (25-ти април) употреби солзавец за да ги растера Србите кои се обидуваа да ги спречат Албанците во северниот, претежно српски, дел од Митровица да ги реконструираат своите куќи во областа Брѓани. Куќите беа уништени за време на конфликтот во 1999 година. Србите се противат на враќањето на Албанците и ветија дека ќе одржуваат секојдневни протести, додека не биде решен проблемот. „Овој проект треба да прекине еднаш засекогаш, бидејќи враќањето на Албанците во северна Митровица ја дестабилизира ситуацијата“, им рече српскиот претставник Небојша Миниќ на претставниците на УНМИК, КФОР и ЕУЛЕКС. (Б92, Танјуг, РТС, БТА - 24
  | | веќе видена | слични

  26.04.2009, 13:26косово Во Приштина ќе биде отворена канцеларија за издавање државјанства Косовското МВР ќе отвори во Приштина канцеларија за издавање уверенија за државјанство на Косово. За да одговориме на големиот број барања за добивање државјанство, МВР од понеделник 27 април, ќе отвори централна канцеларија на Косово за обработка на барањата на граѓаните, се вели во соопштение на Министерството. Канцеларијата за државјанство ќе функционира во рамки на МВР и ќе има две комисии кои ќе ги разгледуваат барањата. Канцеларијата ќе биде надлежна за имплементација на законот за државјанство. Косовското МВР идната недела ќе ја извести јавноста за детали и начин на поднесување барања за државјанство, се додава во соопштението.
  | | веќе видена | слични

  Целосно невистинити се пишувањата на приштинските медиуми дека Србија ги убедила Македонија, Хрватска и Црна Гора да не учествуваат во процедурата за испитувањето на легитимноста на одлуката за независност на Косово што се води во Меѓународниот суд во Хаг по иницијатива на Белград. Ова го тврдат дипломатски извори во Скопје откако се појавија различни гласини за причините поради кои трите земји одлучија да не заземат страна во процесот што се води во Хаг. МНР вчера излезе и со стручно појаснување за тоа зашто државава гласаше воздржано во Обединетите нации за легалноста на косовската независност.„Македонија конзистентна на својата надворешна политика чии постулати подразбираат развивање добрососедски односи со сите нејзини соседи, вклучително Србија и Косово, веднаш по добивањето покана од МСП, донесе суверена одлука да остане неутрална во однос на постапката која се води за легалноста на прогласената независност на Косово“, пишува во појаснувањето.МНР уште објаснува дека постапката на државава е идентична ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија ќе остане неутрална во однос на постапката што пред Меѓународниот суд за правда се води за Косово, соопштија вчера од МНР. Соопштението следуваше откако медиумите во Приштина објавија дека Србија добила согласност од Македонија да застане на нејзина страна за процесот што се води во Хаг.Приложувањето мислење од државите не е задолжителна обврска.

  „Република Македонија, која е конзистентна на својата надворешна политика, чии постулати подразбираат развивање добрососедски односи со сите нејзини соседи, вклучително Србија и Косово, веднаш по добивањето на поканата од Меѓународниот суд за правда, донесе суверена одлука да остане неутрална во однос на постапката што се води пред Судот за легалноста на прогласената независност на Косово“, се вели во соопштението на МНР.
  | | веќе видена | слични

  Македонија неутрална за Косово Македонија ќе остане неутрална во однос на постапката што пред Меѓународниот суд за правда се води за Косово, соопштија вчера од МНР. Соопштението следуваше откако медиумите во Приштина објавија дека Србија добила согласност од Македонија да застане на нејзина страна за процесот што се води во Хаг.Приложувањето мислење од државите не е задолжителна обврска. „Република Македонија, која е конзистентна на својата надворешна политика, чии постулати подразбираат развивање добрососедски односи со сите нејзини соседи, вклучително Србија и Косово, веднаш по добивањето на поканата од Меѓународниот суд за правда, донесе суверена одлука да остане неутрална во однос на постапката што се води пред Судот за легалноста на прогласената независност на Косово“, се вели во соопштението на МНР.
  | | веќе видена | слични

  Остри реакции од политичарите од Косово по одлуката на белградскиот суд тројца обвинети за убиства во Сува Река за време на косовската војна да бидат ослободени, а четворица да добијат вкупно 68 години затвот. За косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, ова е само обиди на Србија да се престават со нов имиџ, но дека тамошните политичари се соучесници во политиките на злосторството бидејќи го криат злосторството.  Официјална Приштина е разочарана од малата должина на казните на обвинетите за убиство на 48 албански цивили во текот на војната во Косово, во гратчето Сува Река, а кои ги изрече Окружниот суд во Белград. Претседателот Фатмир Сејдиу изјави дека уште еднаш српската правда се обидува да се престави пред светот дека ги казнува воените злосторници.„Сите тие процеси во Србија се фарса и се обид Србија да демонстрира пред светот дека прави нешто за да ги пронајде третокласните виновници како поединци... Затоа ова се само обиди да се престават со нов имиџ, но тие се соучесници во политиките на злосторството ...
  | | веќе видена | слични

  Четворица поранешни српски полицајци добија затворски казни од 13 до 20 години, откако белградскиот суд ги осуди во четвртокот за убиствата на 48 косовски Албанци во 1999 година. Судот ослободи тројца други обвинети.

  (ББС, Еуроњус, ФТ - 24 04 09; AП, Ројтерс, АФП, ДПА, АКИ, Бета, Б92 - 23 04 09)

  Меѓу жртвите на најголемото злосторство врз цивили за време на двогодишниот бунт во Косово се и жени, деца и постари лица, вели судот. AФП

  Специјалниот суд за воени злосторства во Белград во четвртокот (23-ти април) осуди четворица поранешни полицајци, за убиствата на 48 етнички Албанци за време на конфликтот во Косово во периодот 1998-1999 година и им одреди затворска казна во траење од вкупно 68 години.

  Радојко Репановиќ, порашен полициски командант во градот Сува Река, околу 60 километри југоисточно од Приштина, и друг локален полицаец, Слаѓан Чукариќ, добија по максимум 20 години затвор. Другите двајца поранешни полицајци, Мирослав Петковиќ и Милорад Нишавиќ, добија по 15, ...
  | | веќе видена | слични

  Косовската влада минатата недела објави дека 30-ти јуни е крајниот рок до кога суспендираните полицајци од косовските Срби, кои се наоѓаат на платниот список, мора да се вратат на работа. Околу 300 српски полицајци одбија да му се приклучат на командниот синџир на Косовската полициска служба (КПС). Тие ги напуштија работните места по прогласувањето независност на Косово на 17-ти февруари. Полицајците-штрајкувачи го сметаат УНМИК за своја командна власт и побараа од меѓународната заедница да постави полицајци на УНМИК, да бидат задолжени за полициските станици во областите каде што доминираат косовските Срби.

  КПС с уште им плаќа на полицајците-штрајкувачи, во надеж дека на крајот ќе се вратат на работа, под власта на КПС. „Одлуката да се продолжи со платената суспензија беше политичка одлука ... бидејќи сакавме да изразиме подготвеност за нивното враќање“, Радио Слободна Европа го цитираше министерот за внатрешни работи, Зенун Пајазити.

  Одлуката на владата од минатата недела произлегува од ...
  | | веќе видена | слични

  ПРИШТИНА, Косово -- Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, поднесе досие до Меѓународниот суд на правдата (МСП) со документи и други материјали во врска со прогласувањето независност на Косово, објавија медиумите во петокот (24-ти април). Досието се состои од 2,900 страници документи, кои датираат од март 1998 година, времето на првото вклучување на ОН во косовското прашање. Извештаите, записниците, договорите и другите коментари имаат за цел да фрлат светлина врз процесот на оценување на законитоста на независноста на Косово, која Србија ја оспори пред МСП.

  Во другите вести, портпаролот на ОН Брендон Варма потврди дека Советот за безбедност добил барање од косовската влада за затворање на УНМИК и напуштање на земјата. Сепак, Варма истакна дека советот е тој што треба да одлучи. Во средата претседателот Фатмир Сејдиу рече дека присуството на УНМИК повеќе не е потребно. (Коха Диторе, Зери, Лајм, Експрес, Телеграфи, Косова Сот, Косова прес - 24
  | | веќе видена | слични

  Република Македонија останува неутрална во однос на постапката што на иницијатива на Србија ја покрена Генералното собрание на ООН, пред Меѓународниот суд на правдата за легалноста на прогласената независност на Косово. Ова е одговорот што го испорачало Министерството за надворешни работи, откако Македонија формално била поканета од судот да изнесе свое мислење. Одлуката за неутралност кон ова прашање, стои во соопштението на МНР, е суверена и произлегува од конзистентноста на македонската надворешна политика чии постулати подразбираат развивање добрососедски односи со сите соседи вклучително со Србија и со Косово. Од друга страна реалното одолговлекување на воспоставувањето дипломатски односи со Косово, внесе нервоза кај официјална Приштина но и кај дел од политичкиот блок на Албанците во земјава. Коментарите се движат дотаму што се вели дека Скопје е повторно под капата на Белград, и дека на сметка на затоплувањето на односите со Србија, Македонија ги жртвува односите со Косово. Прв пат гласно за ова со ...
  | | веќе видена | слични

  Земјите кои веќе го признаа Косово нема да ја сменат својата одлука, без оглед каков ќе биде исходот од мислењето на Меѓународниот суд на правдата, оцени програмската директорка на меѓународната кризна група, Сабине Фрејзер. Според неа, ако мислењето на судот биде во корист на Белград, тоа нема да ги поколеба земјите да ги повлечат своите признанија на поранешната српска покраина, зашто за повеќето од нив Косово е одамна завршена работа. Во случај битката да ја добие Приштина, според Фрејзер ќе продолжи бранот признавања на независноста на Косово.
  | | веќе видена | слични

  Македонија го одложува воспоставувањето дипломатски односи со Косово поради обидот да балансира помеѓу подобрување на односите со Србија и она што несомнено мора до го стори откако ја призна независноста на Косово, да воспостави односи на ниво на амбасади. Експертите и политичарите се согласни дека Македонија непотребно тактизира за тоа прашање во обидот да им се „допадне“ и на Белград и на Приштина, што е речиси невозможно кога станува збор за односите со двете земји. Политичкиот аналитичар Ибрахим Мехмети смета дека за Македонија е особено важно да има добри односи и со двете земји и дека подобрувањето на односите со Србија не смее да биде на сметка на односите со Косово. - Целосно воспоставување дипломатски односи со Косово најмногу зависи од притисокот што партиите од албанскиот блок го прават врз Владата за тој процес да се забрза. Македонија во никој случај не треба да го чека исходот на процесот во Хаг, бидејќи тој може да трае со години “ вели Мехмети. Меѓу медиумите во Косово и кај тамошните ...
  | | веќе видена | слични

  ПРИШТИНА, Косовo -- Шефот на УНМИК, Ламберто Заниер, во средата (22-ри април) рече дека гледа оти елементи на планот од шест точки за Косово се спроведуваат од страна на институциите во земјата. Планот, предложен од генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, и одобрен од Советот за безбедност на ОН во октомври, му дава повеќе надлежности на српското малцинство. Косовските власти во најголем дел не се согласија со истиот, велејќи дека може да резултира со поголема поделеност помеѓу заедниците во земјата. Заниер имаше долг состанок со претседателот Фатмир Сејдиу во средата, на кој разговараше околу спроведувањето и реконфигурирањето на УНМИК. „Работите се движат во вистинската насока“, рече Заниер.

  По состанокот, Сејдиу побара од УНМИК да ја заврши својата мисија во Косово, велејќи дека нејзиното присуство повеќе не е потребно, но десет години. Со ова се согласи и премиерот Хашим Тачи, потврдувајќи дека ЕУЛЕКС и Меѓународната цивилна канцеларија го прават непотребен УНМИК.

  Во другите вести од ...
  | | веќе видена | слични

  Јавноста во Косово е поделена и вознемирена по вчерашната посета на српскиот претседател Борис Тадиќ на манастирот во Дечани и изјавата дека Косово е дел од Србија. Косовскиот аналитичар Белул Бечај, добар познавач на односите меѓу Приштина и Белград, смета дека владите во Приштина и во Белград манипулираат со јавноста за политички цели.„Реално гледано, пораката и посетата на претседателот Тадиќ е од политички карактер, но истовремено и дозволата дадена за оваа посета од владата на Косово, носи своја политичка порака. Претседателот Тадиќ, сака да ја увери  јавноста во Србија, дека наводно Косово е се уште под Србија, додека владата на Косово, сака да манипулира со косовската јавност, наводно дека е независна во контролата на границата. Мислам дека ниту едното ниту другото не е вистина“ вели Бечај.Весниците во Косово, главните наслови ги резервираа токму за оваа посета, контроверзите кои ја придружуваа посетата и прашината која се дигна од изјавата на Тадиќ. Косовските граѓани, од друга страна бараат од ...
  | | веќе видена | слични

  Договорот од шест точки не постои за Приштина, одговори косовскиот премиер Хашим Тачи на изјавите на шефот на УНМИК, Ламберто Заниери дека без разлика на спротивставувањето косовските институции спроведуваат дел од овој план, усвоен од ОН. „Договорот од шест точки не постои ниту некогаш ќе постои како приоритет на косовските институции, затоа како и порано уште еднаш ве повикувам да не се занимавате со безначајни работи“ рече Тачи.Шефот на мисијата на ООН во Косово вчера изјави дека планот од шест точки е веќе надминат, но, од друга страна, тој истакна специфични сфери во полицијата и судството каде според него, косовските институции работат врз основа на тој план.  Заниери бара изнаоѓање на практични решенија за спомнатите прашања во планот од шесте точки, но косовскиот премиер сака да остане далеку од тие барања.„Ние ја цениме улогата на ООН, но се што е поврзано со тие прашања е одбиено. Тие прашања не се во нашите глави, мисли и ангажмани“ вели премиерот.Во текот на вчерашната средба со Заниери, ...
  | | веќе видена | слични