Приштина

  во

  Меѓународната заедница се подготвува за нови преговори меѓу Србија и Косово, кои ќе бидат тајни, оценил денеска косовскиот политички аналитичар Ветон Сурои. Како што пренесува Нетрес, во изјава за македонската телвизија Алсат М, Сурои рекол дека на западниот Балкан и понатака му се заканува дестабилизација, а Косово би можело да биде извор на тие процеси, поради статусот во кој се наоѓа. “Косово, како и секогаш, па и во сегашната ситуација, може да биде извор на дестабилизација поради фактот дека Србија со својата политика на мешање во косовската независност придонесува за дестабилизација на регионот. Она што треба да се истакне е дека треба да се очекува уште поголем притисок од САД и од земјите од ЕУ за уште еден таен процес на преговори меѓу Белград и Приштина, за нормализација на односите“, оценил Сурои. Според него, на Косово нема никаква потреба од создавање на т.н. замрзната ситуација. Сурои оценил дека земјите од западен Балкан можат да бидат дел од ЕУ до 2020 година, а дека периодот од следните ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Меѓународната заедница се подготвува за нови преговори меѓу Србија и Косово, кои ќе бидат тајни, оценил денеска косовскиот политички аналитичар Ветон Сурои. Како што пренесува Нетрес, во изјава за македонската телвизија Алсат М, Сурои рекол дека на западниот Балкан и понатака му се заканува дестабилизација, а Косово би можело да биде извор на тие процеси, поради статусот во кој се наоѓа. “Косово, како и секогаш, па и во сегашната ситуација, може да биде извор на дестабилизација поради фактот дека Србија со својата политика на мешање во косовската независност придонесува за дестабилизација на регионот. Она што треба да се истакне е дека треба да се очекува уште поголем притисок од САД и од земјите од ЕУ за уште еден таен процес на преговори меѓу Белград и Приштина, за нормализација на односите“, оценил Сурои. Според него, на Косово нема никаква потреба од создавање на т.н. замрзната ситуација. Сурои оценил дека земјите од западен Балкан можат да бидат дел од ЕУ до 2020 година, а дека периодот од следните ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Ана АнастасовскаНема простор за загриженост, но потребна е голема претпазливост, предупредуваат експертите по последните случувања на македонско-косовската граница кога полицијата откри четири бункери со оружје кај граничниот премин „Блаце“, а само ден потоа пронајде и мини за рачен фрлач во Струга. Оружјето, според процените на безбедносните служби, го чувала екстремистичка група која можела да ја дестабилизира не само Македонија, туку и поширокиот регион. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска уверува дека полицијата има целосна контрола над ситуацијата и дека реагира според процената на ризикот. Според неа, предупредувањата на поранешниот командант на ОНА Џезаир Шаќири Хоџа дека на Македонија и се закануваат радикални групи кои три месеци во државата внесувале оружје се без основа. - Евидентно е дека оваа екстремистичка група има потенцијал за инциденти, меѓутоа навремената акција на македонската полиција и сеопфатната акција во која целата количина на оружје е запленета даде соодветен ...
  | | веќе видена

  фото: Филип П0повски (Макфакс) Поранешната терористичка група ја презема одговорноста за престрелката со полицијата на границата меѓу Македонија и Косово со соопштение до Алсат телевизија Во коиминикето потпишано со Арбен Селими и печат на УЧК е наведено дека: „Се информира албанската јавност во БЈРМ дека на ден 28.04.2010 кај месноста Студен на Скопска Црна Гора каде се наоѓал пункт за снабдување на ОНА нашите војници наидоа на заседа на вооружените сили на славомакедонците“. Натаму во прогласот ОНА се огласува со неточна информација. Се вели дека исходот од акцијата на полициските специјалци е „еден убиен од страната на непријателот и еден полесно повреден војник од единицата за логистика на ОНА“. „Ја информираме албанската јавност дека ОНА продолжува да дејствува на сите делови на БЈРМ каде има албанско население“. По коминикето со партиски став се огласи владејачката ДУИ која ги повика граѓаните да не подлегнуваат на провокации. Според ДУИ, она има еден легитимен командант. ...
  сите 10 | | | веќе видена

  ПРИШТИНА, Косово -- Мобилниот и копнениот телефонски сервис за Србите што живеат во централно Косово сé уште не е воспоставен, рече Рада Трајковиќ, директорка на Здравствениот центар во Грачаница, во писмото до српската министерка за телекомуникации, Јасна Матиќ, во саботата (1-ви мај). Писмото, во кое се објаснува дека здравствените организации во регионот не можат да контактираат со пациентите, беше поттикнато од соопштението на Матиќ во петокот дека телефонскиот сервис за луѓето кои ги користат српските оператори Телеком и Теленор е обновен низ поголем дел од Косово. Властите таму почнаа со онеспособување на мрежите за српската мобилна комуникација пред една недела, тврдејќи дека истите работат нелегално. Потегот остави без телефонска врска околу 100.000 Срби. (Бета, Б92 - 01/05/10)
  | | веќе видена

  Приштина Односите на косовскиот премиер Хашим Тачи и европскиот претставник на Косово Питер Фејт се влошени, според пишувањето на „Коха Диторе“. „Во текот на последните два месеци Тачи и Фејт немале средба, а односите меѓу политичарите се влошиле после барањето на Фејт еден од министрите да биде разрешен од должност поради сомневања дека извршил милионска проневера“, вели неименуван извор на косовскиот весник. Според „Коха диторе“ неодамнешниот претрес кој го изврши полицијата Еулекс во станот на министерот за сообраќај Фатмир Љимај е јасен знак за кој министер станува збор. Фејт кој е воедно и шеф на Меѓународната цивилна канцеларија на Косово (МЦК) не бил присутен во минатата среда на итниот состанок на групата министри во зградата на Владата на Косово. Владата на Косово и МЦК не се изјасниле за наводите на весникот. Претресот на имотот на министерот Љимај прилично го наруши угледот на владата на Тачи. Тачи останал без ниту една изјава за најголемата акција на меѓународната полиција на Косово од ...
  | | веќе видена

  Полицијата на ЕУЛЕКС веќе трет ден по ред ги претресува просториите на косовското Министерство за транспорт и објектите поврзани со Фатмир Љимај, некогашниот команадант на Ослободителната војска на Косово (ОВК) и еден од главните ривали на Хашим Тачи за лидерската функција во владејачката Демократска партија на Косово. - „Претресите се однесуваат на некокку тендери за изградба на патишта на Косово во периодот од 2007 до 2009 година. Претресот го одобри Окружниот суд во Приштина“, се наведува во соопштението на ЕУЛЕКС. Љимај вчера се појави на работното место и покрај тешките обвинувања поврзани со местење на неколку тендери за изградба на патишта на косово. Како што пренесуваат српските медиуми, согласно истрагата полицијата на ЕУЛЕКС ги претресла и куќите на братот на Љимај, Флорин, на шефот за набавки во Министерството Неџад Красниќи, како и три компании кои наводно се вмешани во корупцијата. На крајот полицијата влегла и во куќата на Љимај. Истовремено е одржан состанок меѓу косовскиот премиер Хашим Тачи ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Најновата безбедносна состојба после запленувањето на оружјето близу граничниот појас меѓу Македонија и Косово, но и актуелните политичките случувања ги активираа лидерите на партиите на Албанците во Македонија. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети е во Тирана. Извори од оваа партија велат дека Ахмети ќе има неформална средба со албанскиот премиер Сали Бериша. Претседателот пак на ДПА, Мендух Тачи утре ќе престојува во Приштина, каде ќе се сретне со лидерот на АИК, Рамуш Харадинај, а во понеделник ќе отпатува за Тирана на средба со Бериша. Инаку, претседателот на ДУИ Али Ахмети, денеска во седиштето на партијата во Речица се сретна со евро-амбасадорот Ерван Фуере, со кого разговарал за актуелните политички случувања во земјава, посебно за решавање на прашањето за името со Грција, за почетокот на преговорите за членство во ЕУ и за прием во НАТО.
  сите 8 | | | веќе видена

  Москва Работниците и синдикатите по светот денеска излегоа на улиците одбележувајќи го меѓународниот ден на трудот, со протести, на кои имаше и повредени Најмасовни протести, на кои учествувале околу 1,7 милиони луѓе се регистрирани во Русија, а во турскиот град Истанбул за прв пат по подолго време се собраа десетици илјади работници. Агенциите јавуваат и за масовни протести во Азија. Работниците бараа нови работни места и зголемувања на платите во Индонезија, Филипини, Малезија, Јапонија, Јужна Кореја, Тајван, како и во поранешните британски колонии ХонгКонг и Макао, кои сега се дел од Кина. Повеќе повредени се регистрирани на протестите во Макао, кога полицијата употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите, кои фрлаа камења и шишиња. Вкупно 17 лица беа повредени и на пред-првомајскиот собир во Германија. Насилства беа регистрирани и во Солун, кога полицијата употребила солзавец за да растера група од околу 250 млади лица кои со железни шипки ги демолирале излозите на две банки, ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Косовската полиција привела три лица кои биле во возилото, а во домот на еден од приведените откриен е бункер со униформи, пушки, митралези и минофрлачи. Во близина на куќата полицијата открила и втор бункер во кој имало голема количина оружје. Идентитетот на приведените е непознат, а официјално косовската полиција не потврдува дали се работи за лицата кои пред два дена пукаа на македонската полиција кај селото Блаце кога беше запленета голема количина на оружје. „Се уште не можеме да потврдиме дали може да има некакво поврзување помеѓу, приведените лица овде во Косово со инцидентот кој се случи во Република Македонија, но секако косовската полиција денес доби барање од Македонската полиција. Исто така примивме и информации за инцидентот на границата“, изјавил Арбер Бека, портпарол на полицијата во Приштина.
  сите 3 | | | веќе видена

  Шефот на француската дипломатија и некогашниот шеф на цивилната мисија на ОН на Косово, Бернар Кушнер, во изјава за “Новости“ ги повикува Приштина и Белград да разговараат. Но, Кушнер додава дека никогаш не советувал Белград да се откаже од тужбата пред Меѓународниот суд во Хаг. “Нема посебни предуслови за Србија да влезе во Европската унија, но не верувам дека тоа ќе биде можно со Косово како проблем внатре во Србија“, вели Кушнер за српскиот весник. Во врска со конечните разговори на европските министри за кандидатурата на Србија за членство во ЕУ, Кушнер смета дека тоа прашање ќе се реши кога ќе биде на дневен ред, но воопшто не е прашање дали Србија треба да биде дел од европското семејството, како полноправна членка. Кушнер е скептичен во врска со заедничкото учество на претстојната конференција за Западен Балкан во Сараево, Белград и Приштина.
  | | веќе видена

  ПРИШТИНА, Косово -- Истрагите предводени од ЕУЛЕКС за евентуалната злоупотреба на државните пари во Косово добија поддршка од Брисел. Локалните медиуми во петокот (30-ти април) објавија дека Роберт Купер, генерален директор за надворешни и политичко-воени прашања во Советот на ЕУ, контактирал со претставниците во Приштина за да ја изрази поддршката на блокот за акциите на ЕУЛЕКС во борбата против криминалот. Мисијата потврди дека се во тек истраги за неколку тендери кои се одржаа во последниве неколку години за доделување договори за изградба на патишта, и објави дека рациите од средата на канцелариите на Министерството за транспорт и телекомуникации имале за цел собирање докази. (Коха Диторе, Експрес, Зери, Косова Сот - 30/04/10)
  | | веќе видена

  ПРИШТИНА, Косово -- Рачна граната беше фрлена во близина на полициската станица во Зубин Поток, во северно Косово, рано во четвртокот (29-ти април), предизвикувајќи одредена штета, но повредени немаше. Во исто време, експлозија во малиот град со претежно српско население оштети антена на претпријатието за мобилна телефонија ИПКО. Ова беше трет напад врз имот на ИПКО во последнава недела, откако властите почнаа со онеспособување на српските мрежи за мобилни комуникации. Јавното претпријатие за мобилна телефонија ВАЛА објави во четвртокот дека поделило 5.000 СИМ-картички на Срби и дека наплаќа само половина цена за повиците од ВАЛА до српските оператори. (Eкспрес, Зери, Коха Диторе - 30/04/10; Кохавижн, Клан Косова - 29/04/10)
  | | веќе видена

  Косовската полиција приведе деветмина од групата која се пресметувала со македонската полиција. Откако им биле ранети двајца вооружените од граничната линија се спуштиле кон Качаник на Косово. Таму налетале на полициска патрола. Во куќата која ја користеле за криење полицијата пронајде пиштоли, автоматска пушка, муниција и гранати- Арбер Бека од Приштина изјави- “ при една контрола на сомнителен автомобил приведовме двајца кај кои откривме муниција. Потоа при претрес во куќа пронајдовме уште оружје и уште седуммина припадници на криминална група. Најверојатно сите биле во групата која го чувала оружјето во магацинот на македонска територија“ Во судирот со македонската полиција погодени се Авни Рустеми и Селман Цури од Косово. При транспортот на оружјето специјалците пронашле уште еден бункер полн со оружје во пограничниот појас. Иако беше откриен арсенал оружје, функционално и ново со кое може да се организира терористички акт од поголем обем, за МВР групата е само екстремна. “Ова беше вистинското време за ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Две куќи во планинското селце Беграц во близина на Качаник биле новото засолниште на 6 припадници на групата која го чувала оружјето кај Блаце. Уапсени се од косовската полиција во голема акција, уште еден припадник на групата бил уапсен на косовска територија на неколку километри од местото на вчерашната утринска престрелка кај македонското село Блаце. - Во возило во селото Паледеница при контрола на граничната полиција е најдена муниција. Подоцна во претреси во куќи кај Качаник е откриено и друго оружје- 6 гранати, пушкомитралез, пиштол и рамки, изјави портпаролот на Косовската полиција Арбен Бека. Сите 7-мина уапсени се префрлени во Приштина. Од косовската полиција други детали не даваат, ќе чекаат истрагата да заврши за да кажат како биле поврзани со инцидентот и оружјето најдено кај Блаце. Во селото Паледеница на Косово, на само три километри од Блаце во возило нашле 360 куршуми. Бил даден аларм, полицијата набргу ги опколила двете куќи во Беграц кај Качаник и нашла 6 осомничени. Откриени се и ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Специјалните полициски единици утрово открија уште еден бункер во близина на Блаце во кој било скриено големо количество на оружје. На местото викано Бањански рид при деталната проверка на теренот тигирите откриле снајперска пушка, проектили, зоља, и друго оружје. Во синоќешната престрелка во тој дел од граничниот реон кон Косово, македонската полиција се судри со униформирана група која обезбедувала неколку складишта со оружје. Косовските медиуми денеска објавија дека полицијата во Косово уапсила тројца луѓе за кои се сомневаат дека се вмешани вчерашната престрелка со полицијата кај граничниот премин Блаце. Специјалците на МВР вчера тргнале во акција по претходно добиени сознанија за локацијата на оружјето на 3 километри од скопско Блаце. Откриле 4 складишта полни со фрлачи, ракети, бомби и експлозив. Во акцијата откриени беа и вреќи со мобилни телефони кои според полициските против-терористи биле наменети за активирање на експлозивни направи при терористички напади. Групата најверојатно била ...
  сите 33 | | | веќе видена

  - Зошто сценариото се смени наеднаш два дена пред симулацијата? - Првото прашање што му го поставив на главниот организатор, д-р Љубомир Фрчкоски, беше кој всушност плаќа за сето тоа. Ме увери дека нема вмешано никакви надворешни интереси- Ме загрижуваше фактот што никој од Владата не беше дел од таа симулација Моите стари пријатели од Скопје контактираа со мене пред околу една седмица и побараа да присуствувам на вежба-симулација што ќе ги претстави македонските и грчките ставови во однос на проблемот со името. Симулацијата имаше одредени улоги за посредникот Метју Нимиц и американските и европските посредници. Ми беше предложено да ја играм американската улога и реално да ги претставувам американските ставови на овие преговори. Сценариото беше интригантно, но ме загрижуваше фактот што никој од Владата не беше дел од таа симулација. Првото прашање што му го поставив на главниот организатор, д-р Љубомир Фрчкоски, беше кој всушност плаќа за сето тоа. Ме увери дека нема вмешано никакви надворешни интереси и ...
  | | веќе видена

  На еден од ранетите чувари на оружениот арсенал му се губи секаква трага по неговото апсење во Косово Оружена престрелка меѓу специјалните полициски тимови и униформирана криминална група, која обезбедувала бункери во кои било скриено големо количество оружје, чие запленување било целта на организираната акција на МВР, се случила вчераутро во атарот на селото Блаце, во близината на македонско-косовската граница. Во оружениот инцидент нема настрадани и ранети припадници на македонските безбедносни сили, додека првичните неофицијални информации говорат дека еден од членовите на криминалната банда бил ранет. Според истите информации, униформираната група, по одговорот на екипите на МВР на нивните истрели, успеала да побегне, најверојатно во Косово. Тамошната полиција, која веднаш била алармирана од своите македонски колеги, како што дознаваме, го уапсила ранетиот член на групата. Полициски извори за „Нова Македонија“ велат дека, и покрај апсењето, за кратко време на раненикот му се загубила секаква трага. ...
  сите 36 | | | веќе видена

  Седум лица осомничени за трговија со оружје биле упасени во селото Бегранец, во близина на Качаник, по вчерашниот вооружен инцидент кај Блаце со македонската полиција. Македонските безбедносни сили разменија оган со група униформирани лица во близина на граничниот премин Блаце и запленија поголма количина оружје откако отријаа илегални бункери. Косовската полиција и КФОР, како што јавува „еРепортер“, претресоа две куќи во селото Бегранец и во пластично буре пронајдоа определена колиина оружје и воени униформи, пиштол, шест кутии со иницијални каписли, автоматска пушка, шест гранати за минофрлач и жици за детонација. Во запленетата опрема имало и униформи на Ослободителната војска на Косово, блокови и потврди со натпис „Фонд на истрајноста“, печати и друго. Медиумите во Приштина не го објавуваат идентитетот на уапсените. Се претпоставува дека на рацијата во Бегранец и претходела контрола на возила во селото Палденица, во близина на Генерал Јанковиќ, кога полицијата пронашла 360 куршуми. Косовската ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Шефот на француската дипломатија и некогашниот шеф на цивилната мисија на ОН на Косово, Бернар Кушнер, во изјава за “Новости“ ги повикува Приштина и Белград да разговараат. Но, Кушнер додава дека никогаш не советувал Белград да се откаже од тужбата пред Меѓународниот суд во Хаг. “Нема посебни предуслови за Србија да влезе во Европската унија, но не верувам дека тоа ќе биде можно со Косово како проблем внатре во Србија“, вели Кушнер за српскиот весник. Во врска со конечните разговори на европските министри за кандидатурата на Србија за членство во ЕУ, Кушнер смета дека тоа прашање ќе се реши кога ќе биде на дневен ред, но воопшто не е прашање дали Србија треба да биде дел од европското семејството, како полноправна членка. Кушнер е скептичен во врска со заедничкото учество на претстојната конференција за Западен Балкан во Сараево, Белград и Приштина.
  сите 2 | | | веќе видена