Охридски

  во

  Со 380.000 млади охридски пастрмки, Хидробиолошкиот институт во Охрид вчера го изврши четвртото порибување на Охридско Езеро годинава. До сега се пуштени 1.800.000 пастрмки, а до крајот на годинава езерото ќе биде порибено со вкупно 2 милиони примероци пастрмка. - Со вакво темпо од три до пет години, популацијата на охридската пастрмка ќе го достигне потребниот оптимум за нејзиниот природен прираст, што ќе овозможи комерцијално стопанисување со пастрмката и нејзино враќање на менијата во рестораните - изјави министерот за земјоделство Ацо Спасеноски во Охрид. Директорот на Хидробиолошкиот институт, Гоце Костоски, порача дека е потребно да се подготви посебна програма, не само за риболов туку и за репродукција на охридската пастрмка. - За пастрмката да достигне тежина од еден килограм потребни и се седум години, а за да биде полово зрела и требаат три години - рече Костоски. Со оглед на тоа што и покрај забраната за ловење охридската пастрмка ја има на црниот пазар и во рестораните, министерот Спасеноски ...
  | | веќе видена | слични

  Од следниот месец ќе почне пробно да функционира системот на зонско паркирање на улиците Даме Груев и Мито Хаџивасилев Јасмин во централното градско подрачје, вели Љупчо Јованов, директор на „Градски паркинг“.Во септември, додека граѓаните се навикнат на новиот систем, ќе биде бесплатно паркирањето на улиците спроти трговскиот центар „Плаза“ и зад Собранието, како и кај „Рамстор“ и поранешната зграда на „Нова Македонија“.Во „Градски паркинг“ велат дека не е се уште одредена цената за паркирање во трите зони на кои е поделено централното градско подрачје. Во првата зона ќе биде дозволено паркирање до 60 минути, во втората - 120 и во третата зона -180 минути.

  Со зонското паркирање ќе се опфати просторот меѓу булеварите Илинден, Франклин Рузвелт, Кочо Рацин и Митрополит Теодосиј Гологанов. На улиците во овој реон ќе се обележат до 4.000 паркинг места на кои ќе се постават уреди за наплата на паркирањето - паркомати. Граѓаните ќе може за паркирање да плаќаат со испраќање СМС-порака или со картичка што ...
  | | веќе видена | слични

  Со програмата на вечерта на нови ѕвезди, наредниот четврток (21 август) почнува 15. издание на „Охрид-фест - Охридски трубадури“. Влезните билети во продажба се пуштени завчера, на повеќе продажни места во Охрид. Во програмата на вечерта на нови ѕвезди ќе настапат 32 натпреварувачи, од кои деветте најдобри (според публиката, жирито, телевоутингот, советот на фестивалот...) ќе се пласираат во поп-вечерта. Во интернационалната вечер ќе настапат и наградените песни и пејачи од поп-вечерта на фестивалот.
  | | веќе видена | слични

  Поп-пејачките Ноне Неделковска и Бојана Атанасовска ќе настапат заедно во струшкиот клуб „Оаза“ во петок. Претходно заедно настапија во Кичево на Илинден.Ноне и Бојана ќе ги исполнат своите нови песни, „Врати се“, односно „Дилема“, „Зборови празни“, а публиката ќе може да се забавува и на нивните постари теми. На репертоарот ќе бидат и нивните интерпретации на повеќе ексју и светски хитови, потоа вообичаените караоке минути за публиката. Ноне и Бојана за стружани специјално подготвија фолклорна акапела. Два дена подоцна, на 17 август, Ноне ќе има свое шоу и во Македонска Каменица, во дискотеката „Амазон“.Во меѓувреме на радиостаниците во Македонија Бојана е актуелна со својата нова песна „Бегам од тебе“, која ќе биде на нејзиниот нов албум најавен за наесен. Ноне штотуку излезе од студио, каде што ја сними баладата „Болна вистина“, музика и аранжман на Младен Марковиќ и текст на Мими Гајдова, со која таа ќе настапи на поп-вечерта на претстојниот фестивал „Охрид фест - Охридски трубадури“.
  | | веќе видена | слични

  Седум години Охридски одговор. На утрешен ден, 13 август е потпишана спогодбата од четирите големи партии на Македонците и Албанците, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и тогашна ПДП.

  Сите овие години единствено ДУИ, кој не го потпиша, го славеше рамковното раѓање. Од ДУИ велат дека прославата нема да биде партиска, туку ќе ја организира владиниот сектор за спроведување на Рамковниот договор.

  На коктел, организиран за амбасадорите и сите партии, се очекува покрај вицепремиерот задолжен за Рамковниот Абдулаким Адеми, поздравен говор да има и премиерот Никола Груевски.

  Меѓу оние кои го ставија својот потпис на Рамковниот, беше и тогашниот лидер на ДПА Арбен Џафери. Според него, Охридскиот договор ја оконча војната како една можна трагедија.

  „Во преговорите во Охрид ДПА се обиде да го корегира концептот на државата, кој не се совпаѓаше со мултиетничката реалност на општеството. Но, кај македонскиот блок на политичари, па и кај тие што имаа удел во градење на јавното мнение, се сметаше ...
  | | веќе видена | слични

  Бојана и Ноне во Струга

  Поп-пејачките Бојана Атанасовска и Ноне Неделковска, по заедничкиот илинденски настап во Кичево, продолжуваат во тандем со гостувања низ летните клубови и отворени дискотеки во земјава. Бојана и Ноне в петок (15 август) ќе се претстават со дел од својот понов, но и постар репертоар: „Врати се“, „Дилема“, „Празни зборови“, „Бегам од тебе“... пред публиката во дискотеката „Оаза“ во Струга, каде што како дел од програмата се предвидени и караоке-моменти за публиката.

  Два дена подоцна, в недела (17 август), Ноне продолжува со свое шоу во Македонска Каменица, во дискотеката „Амазон“. Во овој период и двете пејачки се актуелни со своите нови песни - Бојана ја слушаме со темата „Бегам од тебе“ што е најава за новиот албум предвиден за наесен, додека Ноне е посветена на баладата „Болна вистина“ со која ќе настапи на претстојниот фестивал „Охрид фест - Охридски трубадури“.
  | | веќе видена | слични

  Брисел треба да продолжи да му помага на регионот да ги реши прашањата за наследството, но време е на Балканот да му се објасни дека треба да се посвети на животот, а не на незавршените работи од неодамнешното минато

  Последните годишни извештаи на Европската комисија за Романија и за Бугарија ги заматија перспективите на балканските земји кои имаат аспирации за ЕУ. Извештаите можеби немаат директни и формални импликации врз процесот на проширување, но, како што многумина во регионот стравуваат, тие можат да го сменат расположението во големите европски земји. Повеќе од јасно е дека Комисијата е фрустрирана од постојаните проблеми со корупцијата што ги имаат двете најнови членки на Унијата, како и од нивните недоволни напори да се справат со организираниот криминал. Таа фрустрација беше нагласена кога, во одвоен, но очигледно координиран потег, Комисијата објави оценка за користењето на европските фондови од страна на Бугарија, соопштувајќи суспензија на парите за претпристапни проекти чија цел е ...
  | | веќе видена | слични

  Дуото „Некст тајм“, кое го сочинуваат браќата Мартин и Стефан, работи под закрила на „План Б-продукција“. Момчињата забрзано работат на својот деби-албум и се подготвуваат за настапот на фестивалот „Охрид-фест - Охридски трубадури“

  Близнаците Мартин и Стефан, кои го сочинуваат дуото „Некст тајм“, под закрила на „План Б-продукција“, сигурно чекорат кон патот до успехот, а велат дека со покомерцијален рок почнале да се занимаваат бидејќи сакаат публиката да ја слушне нивната музика. Талентот за музика кај обајцата го забележал нивниот вујко, кој ги запишал во хорот „Златно славејче“, а на истоимениот фестивал ја испеале песната „Фудбалер и кошаркар“. Свиреле и во бендот „Карвош“, со кој речиси една година редовно настапувале во клубот „Кастро“.

  - Благодарение на Пеце од „Суперхикс“, кој ни даде шанса да настапуваме во овој клуб, стекнавме големо искуство и се запознавме со вистинска публика и како треба да се однесуваме на сцена. Но во тој бенд бевме само една и пол година. Немавме исти ...
  | | веќе видена | слични

  Ќуќата на Уранија што Владата и ја отстапи на МАНУ, ќе биде урната до ѕидови и целосно реконструирана со автентичен лик каков што има сега.

  Целиот проект треба да биде готов идната година, а потребните средства за негова реализација ги обезбеди државата. Ова денеска на средба со новинарите во Охрид го соопштија вицепремиерот Ивица Боцески и претседателот на академијата, Гоерги Старделов.

  Проектот за реконструкција на една од најубавите охридски куќи го изработи Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј Охрид.

  Поради нарушена статика куќата мора да се урне делумно и да се реконструира, информираше директорката на охридскиот Завод и Музеј, Тања Паскали Бунташеска.

  Во куќата на Уранија каде што е формирана МАНУ, се предвидува да биде седиштето на Асоцијацијата на научните академии од Балканот. На тој начин ќе му го вратиме сјајот на Охрид, кој го задолжи словенскиот свет бидејќи оттука извира писменоста и културата на словенските народи, рече академик ...
  | | веќе видена | слични

  Промоција на „Бесконечност“ од Крстаноски и Охридски

  Во Охрид вечерва ќе биде претставен мултимедијалниот проект „Бесконечност“, дело на двајца исклучителни уметници. Љубителите на уметноста ќе имаат можност да ја видат изложбата на скулптури во бронза со апстрактни форми од скулпторот Блаже Крстаноски-Блажески од охридскиот крај, кој живее и работи во Сиднеј, Австралија. Во рамките на проектот ќе биде отворена и изложба на компјутерска графика од циклусот „Охридски ангели“ на уметникот Драган Охридски, што ќе биде проследена и со промоција на неговата хаику-поезија „Трите точки“. Промотор на книгата ќе биде професор д-р Кристина Николовска.

  Проектот ќе биде промовиран вечерва во 21 часот во Домот-галерија „Резонанса“, во соработка со галерија „Букефал“, а во чест на празниците Свети Пантелејмон и Свети Климент Охридски.

  Идејата за бесконечното е преточена во скулптурите, сликите и во поезијата. Уметнички предизвик на двајцата автори е да ја отелотворат идејата на бесконечното ...
  | | веќе видена | слични

  Првиот рок за запишување на студенти во прва година на додипломски студии на државните универзитети почнува на 25 и на 26 август. На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје има 8.950 слободни места, од кои 4.785 се за редовни студенти во државната квота, 3.400 за редовни студенти со кофинансирање и 765 места за вонредни. Факултетите за технички и природно-математички науки ќе примат 3.824 студенти за општествените науки има 3.435 места, за биотехничките науки 878, за медицинските 645 и на факултетите од областа на уметностите 168 места. Студентите кои ќе се запишат во државната квота ќе плаќаат партиципација од 200 евра, освен на некои студии каде надоместот чини 100, 300 или 400 евра. Најнискиот износ за кофинансирање е 250 евра и важи за класичните студии, а најскапа е општата медицина која чини 1.200 евра. Со илјада евра се доплаќаат студиите на Фармацевтскиот и на Стоматолошкиот факултет, 980 чини студирањето на информатички технологии, а со 800 евра треба да се кофинансира насоката е-бизнис на ...
  | | веќе видена | слични

  Граѓаните кои имаат миленичиња, а сакаат да одат на одмор и се плашат за нивната безбедност, можат безгрижно да ги остават во неколку хотели низ државава кои нудат такви услуги. Тие нудат различни аранжмани и поволности, а сместувањето може да биде во посебни соби или заедно со сопствениците ако се одлучат за одмор во Охрид. Сепак, хотелиерите имаат и некои услови кои мора да се прифатат за да може сето тоа да се реализира. Тие треба да потпишат согласност дека миленичињата нема да бидат премногу големи и дека нема да им пречат на останатите гости во хотелот. За престојот на миленичињата во хотели сопствениците треба да одвојат 1.000 денари, па и повеќе, за еден ден. Во хотелот „Александар палас“ во Скопје, на секој кат има мали простории, таканаречени трокадери, во кои може да се чуваат кучиња и мачки. Просториите не се споени со хотелските соби, па сопствениците сами ги посетуваат и ги хранат. - Можам да се сетам само на два случаи кога сме примиле гости заедно со нивните миленичиња. Во едниот случај тоа ...
  | | веќе видена | слични

  Мултимедијалниот проект „Бесконечност“ на македонските уметници Блаже Крстаноски- Блажески и на Драган Охридски, кој опфаќа изложба на скулптури и на слики, како и промоција на новата поетска збирка на Охридски, ќе се одржи вечерва во галеријата „Резонанса“ во Охрид, по повод празникот Свети Климент Охридски и Свети Пантелејмон. Автор на скулптурите во бронза, кои се со апстрактна содржина и кои на симболичен начин ја отсликуваат бесконечноста, е нашиот афирмиран скулптор од охридскиот крај, Блаже Крстаноски- Блажески. Тој повеќе од две децении живее и работи во Сиднеј, Австралија, а на пошироката јавност и е познат по сликањето под отворено небо на многу локации низ светот. Тој е автор на скулптурата „Танцот на Абориџините во транс“, што годинава беше промовирана во Сиднеј, а со која австралиската влада му се извини на домородното население Абориџини за историската неправда која му беше нанесена од англиските колонизатори. Овој наш уметник има работено како асистент на скулптура во филмот „Мулен Руж“, во ...
  | | веќе видена | слични

  Транзициски судбини: дипломиран социолог работи како таксист, педагог изработува клучеви...

  Иван Бојаџиски

  ШТИП - Долгиот период на транзиција им нанесе големи неправди на многумина. Голем дел од граѓаните на Македонија не го работат она за што се школувале и за што нивните родители потрошиле многу пари. Наместо да ги стават своето знаење и амбициите во служба на развојот на општеството, голем дел од нив станаа заробеници на сиромаштијата. Но, меѓу таквите има и убави примери кога поединци, не сакајќи да се помират со сиромаштијата, а исправени пред фактот дека никогаш нема да можат да го работат она за што учеле, спасот од бедата и безделничењето го најдоа прифаќајќи да работат други работи. Ова е приказна за тројца штипјани кои свесни за својата способност и работливост, без да се потпрат на социјалните фондови, со цел да си ги прехрануваат семејствата и на своите деца да им обезбедат школување, заработуваат од работи за кои во својот живот никогаш не сонувале.

  Во ...
  | | веќе видена | слични

  Кон книгата „Енигма над енигмите“ од Ѓоко Ѓорѓевски

  Вера Стојчевска-Антиќ

  Деновиве и македонската читателска публика го има реткото задоволство да го има пред себе најновото издание со наслов „Енигма над енигмите“ од д-р Ѓоко Ѓорѓевски, доцент на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Всушност, насловот е превод од италијански јазик, а суштината на мудросните содржини ја претставува одбранетата дисертација на авторот Ѓорѓевски, на Понтификалниот универзитет Грегоријана во Рим на италијански јазик. Одбранетата дисертација се појави објавена во Рим на италијански јазик, а деновиве ја имаме пред нас преведена и на македонски јазик.

  Авторот е воспитаник на Богословското училиште и Богословскиот факултет во Драчево и Скопје, а денес ги предава на истиот факултет предметите: „Вовед на Светото Писмо на Стариот завет“, „Светото Писмо на Стариот Завет егзегетика“, како и „Библиска историја со археологија“.

  Интересниот дисертационен труд пополнува важен дел во ...
  | | веќе видена | слични

  Студентите што ќе се запишат во државната квота на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ќе плаќаат надоместок од 100 до 400 евра, а од тие што ќе студираат со кофинансирање најскапо ќе платат студентите на Медицинскиот факултет - 1.200 евра. Првиот уписен рок е на 25 и 26 август. Студентите што не се во државна квота на Фармацевтскиот и на Стоматолошкиот факултет ќе плаќаат по 1.000 евра, на Факултетот за информатички технологии - 980 евра, по 800 ќе се плаќа на Правниот и на уметничките факултети, а 600 на Економскиот факултет. Најевтино е на класичните студии - 250 евра. Универзитетот оваа година има 8.950 слободни места, од кои 4.785 за редовните студенти во државната квота, 3.400 за тие со кофинансирање и 765 за вонредните. На факултетите од техничките и природно-математичките науки има 3.824 слободни места, за студиите по општествените науки 3.435, за биотехничките науки 878, за медицинските 645 и на факултетите за уметност - 168.

  На Универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Битола има ...
  | | веќе видена | слични

  Спот од 20 илјади евра за победник на „Охрид-фест 2008“

  Песната што ќе ја освои првата награда од публиката на Интернационалната вечер на фестивалот „Охрид-фест - Охридски трубадури 08“, што ќе се одржи од 21 до 24 август во Долни Сарај, ќе добие високобуџетен спот од 20.000 евра. Видеоклипот ќе се снима со филмски камера, а за неговата реализација ќе биде задолжена најголемата филмска продукција во Босна и Херцеговина - „Солид стејт продакшн“. Потписник на сценариото и режијата на видеозаписот ќе биде Енвер Пушка, еден од најдобрите филмски работници во Босна и Херцеговина. Пушка досега работел на три играни филма: „Оди на Запад“, „Духовите на Сараево“ и „Ритам на животот“. За филмот „Ритам на животот“ има добиено награда во Италија и во САД. Ова ќе биде највисока награда некогаш доделена на некој музички фестивал на Балканот.
  | | веќе видена | слични

  На меѓународниот музички фестивал „Охрид-фест - Охридски трубадури 2008“, кој ќе се одржи на летната сцена во Долни Сарај во Охрид од 21 до 24 август, главната награда ќе биде во вредност од 20.000 евра. Имено, за песната што ќе ја освои првата награда од публиката во Интернационалната вечер на фестивалот, ќе биде снимен високобуџетен видеоспот, во вредност од 20.000 евра. Видеопотот ќе се снима со филмски камери. Наградата ја доделува најголемата филмска продукција во Босна и Херцеговина „Солид стејт продакшнс“, која ќе биде задолжена за снимање на спотот, а сценарист и режисер ќе биде Енвер Пушка. Тој е еден од најдобрите филмски работници во Босна и Херцеговина, а досега работел на три играни филмови „Оди на запад“, „Духовите на Сараево“ и „Ритам на животот“. За филмот „Ритам на животот“ има добиено награда во Италија и во САД. Инаку, наградата од 20 илјади евра е највисока награда што е доделена на некој музички фестивал на Балканот.
  | | веќе видена | слични

  Мирковиќ и Вршкова во „Св. Софија“

  Во рамките на манифестацијата „Охридско лето“, во катедралната црква „Св. Софија“ во Охрид, во 20 часот концерт ќе одржат:Ино Мирковиќ, од Хрватска, кој ќе изведе дела на виолина и Марија Вршкова од Македонија, на пијано. Мирковиќ и Вршкова настапуваат во рамките на концертот на Уметници на УНЕСКО на „Охридско лето“.

  Ино Мирковиќ се вбројува меѓу водечките виолинисти на денешницата. Настапувал во: Големата сала на Конзерваториумот „Чајковски“, Салата на УНЕСКО во Париз, Конгресната сала на ОН во Њујорк и други. Мирковиќ во моментов предава на Конзерваториумот „Чајковски“ чијшто дипломец е и самиот, држи мастеркласи низ светот и е член на жири на бројни меѓународни натпревари. Неговиот репертоар ги опфаќа делата од барокот па до современоста. Во 1998 година Мирковиќ е прогласен од УНЕСКО за уметник на Мирот, а следната година тој стана извршен директор на концертот „Музиката на мирот“, редовно учествувајќи при тоа и во други проекти на УНЕСКО.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Во чест на првиот учител, организатор на МПЦ и добротвор со стремеж во се да го поучи народот

  Вера Стојчевска - Антиќ

  За изградувањето на животниот пат и делото на Климент Охридски послужиле повеќе извори, кои според јазикот на кој се сотавени се делат на: словенски, грчки и латински. Во случајов зачуваните грчки извори даваат најцелосна слика за Климента. На прв план доаѓа „Опширното житие на Свети Климент Охридски составено од охридскиот архиепископ Теофилакт, по потекло Грк, познат писател и автор во Византија во 11. век. Неговиот состав претставува вистинска уметничка хагиографија, градена по високите критериуми на византиската хагиографска литература. Меѓутоа, се смета дека овој богат извор, секако, го имал пред себе и словенското опширно житие на Климента. Во еден словенски извор од „Краткото житие на св. Наум се наоѓа податокот дека постоеле словенски опширни житија на Климент и Наум Охридски, но до нив не можел да дојде анонимниот автор. Најверојатно, Теофилакт ги имал пред себе ...
  | | веќе видена | слични