ОБСЕ

  во

  Германија денеска изрази задоволство од начинот на кој беше спроведено неделното прегласување на парламентарните избори во Македонија.

  - Не сакаме да се мешаме во оценката на набљудувачката мисија на ОБСЕ, но, првиот впечаток е дека овие избори минаа многу подобро од гласањето на 1 јуни- соопшти претпладнето германското Министерство за надворешни работи.

  Официјален Берлин изрази надеж дека за брзо време во Македонија ќе биде формирана стабилна влада и оти може да се размислува за нејзино натамошно приближување кон Европската унија. крај дочјевеле ег
  | | веќе видена | слични

  Набљудувачката мисија на ОБСЕ денеска треба да ги изнесе заклучоците за неделното прегласување на парламентарните избори во Македонија.

  Набљудувачите на ОБСЕ, по гласањето на 1 јуни што го одбележаа инциденти и нерегуларности, најавија дека оценката за текот на целиот изборeн процес ќе ја соопштат по прегласувањето.

  Државната изборна комисија (ДИК) за попладнево најави прес конференција на која ќе ги соопшти резултатите од неделното прегласување на 183 избирачки месата во изборните единици еден, два и шест.

  Првичните оценки на ДИК, како и на домашните и странските набљудувачи, се дека повтореното гласање мина во мирна и демократска атмосфера, со помали изолирани нерегуларности.
  | | веќе видена | слични

  Прегласувањето треба да ја даде финалната слика за конечниот распоред на мандатите

  Катица Чангова

  Прегласувањето на вонредните парламентарни избори во трите изборни единици, еден, два и шест, вчера, до заклучување на весникот во 17 часот, помина во мирна атмосфера, под засилен домашен и странски мониторинг, но и со видливо засилено полициско обезбедување. Граѓаните се охрабрија и помасовно излегоа на гласање. Сепак, не изостанаа обидите за нерегуларности: кражба на избирачки материјал, уфрлање гласачки ливчиња во кутиите, недостиг на ливчиња, семејно гласање и гласање во име на друг и без документација, злоупотреба на избирачкото право од исти лица на различни места...

  Вака може да се дефинира вчерашниот поправен изборен испит кога се повтори гласањето на 187 места во три изборни единици во државата каде што на 1 јуни имаше најголеми нарушувања. Прегласувањето во „единицата“, „двојката“ и „шестката“ треба да ја даде финалната слика за конечниот распоред на мандатите во ...
  | | веќе видена | слични

  Утрешното прегласување на 187 гласачки места во изборните единици еден, два и шест, со 161.874 избирачи, е последна шанса земјава да докаже дека може да организира избори без насилство. По ваквите предупредувачки пораки што до државните власти и до партиите ги упатија претставниците на меѓународната заедница, се очекува да бидат отстранети пропустите што ја нарушија регуларноста на изборите пред две недели. Спроведувањето фер и демократски избори е еден од битните услови во процесите на евроатлантската интеграција на Македонија. Државната изборна комисија вчера соопшти дека бројот на гласачките места на кои ќе се прегласува е утврден откако Врховниот суд се произнесе по жалбите. Во Првата изборна единица најмногу ќе се прегласува во Сарај - на 19 избирачки места, во Втората - во Арачиново и во Липково, а во Шестата - во Боговиње и во Тетово.На овој поправен испит Република Македонија ќе може да покаже дека може да спроведе фер и демократски избори - изјави вчера Јован Јосифовски, претседател на ДИК. Тој рече ...
  | | веќе видена | слични

  Груевски најави апсење за сите што ќе предизвикаат инциденти при прегласувањето

  Катица Чангова

  Македонија е пред голем демократски тест, утре да покаже висок степен на политичка зрелост и култура. Прегласувањето е без алтернатива, мора да биде мирно, чесно и слободно изразување на волјата на граѓаните. На поправниот испит не се дозволени грешки, а најмалку насилства, заплашувања или фалсификати. Само беспрекорни избори се последна шанса да се ублажат негативните поени заработени на вонредното парламентарно соочување пред две недели. Меѓународната заедница како никогаш досега најенергично предупреди дека нема да прости киксови и дека штетите ќе бидат непоправливи. Ако инцидентите се репризираат, тогаш државата многу ќе изгуби во темпото на патот до евроатлантските интеграции.

  Целосно се финализирани и процедурите на приговори и жалби од незадоволните учесници во трката за пратенички мандати на кои работеа Државната изборна комисија и Врховниот суд. В недела ќе се повтори ...
  | | веќе видена | слични

  На прегласувањето на 15 јуни да се создаде безбедна и слободна изборна атмосфера, апелира шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Џорџо Радикати, во денешната писмена изјава до медиумите.

  Мисијата на ОБСЕ во Скопје цврсто се залага да ги поддржи оваа земја и нејзините напори за обезбедување безбедна околина за граѓаните да можат да го дадат својот глас во демократска слобода, се вели во писмото на Радикати.

  Сигурни сме дека властите прават се што е во нивна моќ и ги фокусираат нивните напори за да се избегне повторување на насилството и притисоците, се додава во писмото.
  | | веќе видена | слични

  Прегласувањето во недела да биде во безбедна и слободна изборна атмосфера, апелираше денеска Набљудувачката мисија на ОБСЕ во Скопје.

  Во изјавата на шефот на мисијата на ОБСЕ, амбасадорот Џорџо Радикати, доставена денеска до медиумите, се изразува уверување дека државните институции ќе ги преземат сите потребни мерки за евентуално да не се повторат инцидентите и нерегуларностите од гласањето на 1 јуни.

  „Сигурни сме дека властите прават се што е во нивна моќ и ги фокусираат нивните најголеми напори за да се избегне повторување на насилството и притисоците, што се случија на 1 јуни, а коишто резултираа со поништување на толку многу гласови“, нагласува амбасадорот Радикати.

  Набљудувачите на ОБСЕ ќе бидат присутни во мониторирањето на безбедносната состојба во подрачјата, каде што ќе се одржи прегласувањето за предвремените парламентарни избори во Македонија
  | | веќе видена | слични

  Меѓународните претставници на зачестените средби со лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, им порачуваат дека на 15 јуни Македонија може да ја поправи сликата за изборите ако прегласувањето помине без насилство и во фер и демократска атмосфера. Таква порака амбасадорот на ОБСЕ, Џорџо Радикати, и шефот на посматрачката мисија на ОДИХР, Роберт Бери, му упатиле на лидерот на ДУИ на завчерашната средба во Тетово, потврдуваат во кабинетот на Ахмети. Во ДПА велат дека Тачи има редовни средби со меѓународните претставници, но не откриваат ниту детали ниту со кого се среќава.

  ПРЕФРЛУВАЊЕ НА ВИНАТА

  Според дипломатски извори, Ахмети и Тачи на одделните средби со претставници на меѓународната заедница меѓусебно си ја префрлаат вината за изборните инциденти и не признаваат дека нивни активисти се замешани во насилствата на гласачките места. За инцидентите ги обвинуваат „бандите“ од спротивниот табор. Западни дипломати неофицијално велат дека в недела очекуваат инциденти и изборни ...
  | | веќе видена | слични

  НАТО не може да ја гарантира безбедноста на Европа

  НАТО не е способен сам да ја гарантира безбедноста на Европа, изјави вчера рускиот претседател Дмитриј Медведев во обраќањето на 10. Светски конгрес на рускиот печат во Москва.- Дали Североатлантскиот сојуз е способен да ги реши сите безбедносни проблеми во старата Европа? По мое мислење, одговорот е не, рече Медведев.Според него, организации како ОБСЕ и НАТО не можат да ги решат проблемите на европската безбедност. Во однос на тоа Медведев повторно предложи да се организира европска средба на високо ниво за проблемите на безбедноста на која ќе биде разгледан „општ европски договор“ со учество на сите европски држави, но не како обединети во блокови, туку како суверени држави.Тој во обраќањето нагласи и дека е подготвен за „конструктивен и пријателски дијалог“ со која било идна американска администрација. Очигледно е дека на Русија и на САД им е судено да работат заедно и да соработуваат во многу меѓународни прашања. Русија е подготвена да работи ...
  | | веќе видена | слични

  Партијата на Али Ахмети се закани дека ќе го брани гласот на Албанците ако тоа не го сторат институциите, а ДПА порача дека на 15 јуни ќе продолжи политичката касапана

  ДУИ и ДПА вчера најавија финална пресметка на 15 јуни, наспроти смирувачките тонови и мобилизацијата на институциите, полицијата, посматрачите, меѓународните претставници и партиите од македонскиот блок за прегласувањето в недела да помине мирно, фер и демократски.ДУИ вчера најави дека ќе поднесе кривична пријава против лидерот на ДПА Мендух Тачи, бидејќи „ја предизвикал касапаната“ на 1 јуни и оти ќе го брани гласот на Албанците ако тоа не го сторат институциите. ДПА вчера им порача дека „политичката касапана ќе продолжи на 15 јуни кога ДУИ ќе доживее длабок пораз“.

  ДУИ СО КРИВИЧНА ЗА ТАЧИ

  Изет Меџити, шеф на изборниот штаб на ДУИ, вчера обвини дека институциите не презеле ништо за да го спречат насилството на 1 јуни. На 1 јуни се случи тоа што го најави војводата Тачи. Наместо да понесе одговорност, него го ...
  | | веќе видена | слични

  Незадоволство од состојбата во која се наоѓа затворениот градски базен и недостатокот на спортски активности во Струга, локалните средношколци го искажаа преку хепенинг.

  Под мотото „Прсни ме да се разбудам“, ученици од различни етникуми од средношколските центри „Ибрахим Термо“ и „Нико Нестор кај женската плажа во Струга организираат 12 часовен хепенинг со спортски натпревари, мини концерти и дружење.

  „Целта е на овој начин да се развие критичко мислење кај младите и да се дискутира отворено за проблемите кои ги имаат средношколците“, изјави Еди Ќела локален координатор на проектот кој го организираат членовите на младинските секции на средните училишта во Струга.

  Настанот е поддржан од Институтот отворено општество Македонија Образовниот форум, ОБСЕ , невладината организација „Аква“ и локалната самоуправа.

  Младите од Струга сметаат дека преку спортот и други заеднички проекти може успешно да се гради соживотот во градот и да се надминат проблемите е од минатото, кои ...
  | | веќе видена | слични

  Во ДИК вчера пристигнале нови барања од странски амбасади за набљудување на изборите

  Оливера Војновска

  Повторното гласање в недела на проблематичните избирачки места- околу 200 во Првата, Втората и Шестата изборна единица, ќе се одвива под засилен мониторинг и од полицијата и од набљудувачите, со цел да не се репризира насилството и пукотниците од 1 јуни. Изборите ќе ги следат огромен број полицајци, домашни и странски набљудувачи, пратеници, како и претставници на политичките партии, и тоа уште пред отворањето на избирачките места во 7 часот, па се до завршувањето на гласањето во 19 часот.

  Засега не се открива точната бројка ниту на полицајците ниту на мониторите, само се нагласува дека ќе има „силно присуство и дека со внимание ќе се следи изборниот процес“. Во Државната изборна комисија вчера пристигнале нови барања од странски амбасади за мониторирање на изборите. Од унгарската амбасада побарале акредитации за двајца нивни претставници, а од швајцарската амбасада се ...
  | | веќе видена | слични

  ЕУ и САД за европска и трансатлантска интеграција на регионот

  Брдо 10 06 14:20

  ЕУ и САД ја потенцираат важноста од европска и трансатлантска интеграција како суштински елемент и промотор на стабилност и економски прогрес за целиот регион.

  Ова се наведува во нацрт-заклучоците од Самитот ЕУ-САД што денеска се одржува во Словенија, а што ги објавија српските гласила.

  Според истите извори, се поздравува и обврската на ЕУ во однос на забрзано членство на сите држави од западен Балкан.

  ЕУ и САД, се наведува во нацрт-заклучоците, го поздравуваат напредокот на Хрватска, Србија, Албанија, Македонија, БиХ и Црна Гора, во процесот на интеграција во ЕУ и НАТО, како и потпишување на Спогодбата за асоцијација и стабилизација со Србија.

  ЕУ и САД сметаат дека “авторитетите на Косово“ се обврзани да се насочат кон стабилна, демократска и мултиетничка држава, а го поддржуваат и придонесот на НАТО и ОБСЕ на Косово.

  Заедничката изјава наведува и дека Брисел и ...
  | | веќе видена | слични

  Доколку прегласувањето на 15 мај не помине во целосно мирна и фер атмосфера, без никакви инциденти, крајната оценка за овие избори ќе биде многу лоша, а тоа сериозно ќе се одрази на евроатлантските аспирации на Македонија, порача мисијата на ОБСЕ. - Сериозно ќе го набљудуваме целиот тек на прегласувањето и се надевам дека тоа ќе помине без никакви инциденти. Во спротивно, крајната оцена за овие избори ќе биде многу лоша. Ги повикуваме институциите на државата да ги казнат сторителите на инцидентите на гласањето на први јуни и на граѓаните да им се овозможи без страв да го направат својот избор - велат од мисијата на ОБСЕ во Скопје. Со оцена за прегласувањето излезе и Хелсиншкиот комитет за човекови права. Оттаму велат дека прегласувањето ќе биде шанса симболично да се поправи впечатокот за инцидентите од пред две недели кои ќе бидат темна дамка за демократските процеси во земјава. Одговорноста за организацијата на изборите лежи во државните институции и во оние кои раководат со нив. Од граѓанската ...
  | | веќе видена | слични

  Текстот содржи голем број неточности, па и навреди упатени кон Државната изборна комисија, но и кон нас како членови кои напорно работиме за успешно да го завршиме изборниот процес.

  „Човек се прашува дали авторот на гореспоменатиот коментар отворил закон, знае ли кои се надлежностите на ДИК или, едноставно, ништо не е важно. ДИК на денот на изборите одржа повеќе прес-конференции. Каква генијална демагогија . ДИК е институција (поточно државен орган) кој ниту суди ниту осудува, туку работи само според законот. Патем, да го потсетиме авторот на прес-конференцијата на денот на изборите кога претседателот на ДИК Јован Јосифовски и како човек истакна дека е шокиран и најостро го осудува насилството.

  Јосифовски беше дециден кога кажа дека таму каде што имало прекин на гласањето подолго од три часа изборите ќе се повторат, без разлика дали некој приговарал или не. Понатаму, таму каде што воопшто не биле отворени гласачките места, исто така, според законот, ДИК е должна изборите да ги повтори. На ...
  | | веќе видена | слични

  Лајчак вели дека мирот и државноста на БиХ се најдобро загарантирани со интеграцијата во ЕУ

  06 06 2008

  ВИЕНА, Австрија -- Мирот на БиХ, безбедноста, благосостојбата и државноста се најдобро загарантирани со процесот на интеграција во ЕУ, рече во четвртокот (5-ти јуни) високиот претставник Мирослав Лајчак, во говорот пред Постојаниот совет на ОБСЕ. „И покрај постојните и суштински разлики помеѓу конститутивните народи во врска со историјата на Босна и Херцеговина, сегашниот статус и идната уставна структура, изгледите за постигнување самоодржлив мир заснован на остварлива државност и евроатланската интеграција константно се подобруваат“, рече Лајчак. Тој додаде дека по две години политички ќор-сокак и криза, сега е исклучително важно процесот на интеграција во ЕУ да се задржи на врвот на политичката агенда. БиХ треба да го потпише својот Договор за стабилизација и асоцијација со ЕУ на 16-ти јуни. (Независне новине, Дневни аваз - 06 06 08; РТРС, Фена, веб-страница на ОХР - 05
  | | веќе видена | слични

  Зоран Богатинов, Скопје

  ВМРО-ДПМНЕ ја оствари целта, ги доби изборите играјќи на националниот адут, инспириран врз зачувувањето на македонскиот идентитет. И покрај зголемениот сооднос во корист на десноориентираната македонска водечка партија, кој ќе треба да овозможи непречено усвојување на централните, двотретински закони, што беше и цел на ВМРО-ДПМНЕ да повика на предвремени избори, сепак, во глобала гледано, со враќањето на насилството на изборната сцена Македонија оди во спротивна насока од планираната преродба.

  Имено, Македонија повторно станува центар на загриженост на меѓународната заедница што набрзо ќе може да се согледа во негативните извештаи на ОБСЕ, НАТО, ЕУ итн. Дали Македонија ќе може да се соочи и да ја издржи меѓународната изолација, дали идната македонска влада, по првичната еуфоричност од победата, ќе согледа дека сама не ќе може да ја развива државата во современо, меѓународно признато демократско општество. Дотолку повеќе што набргу владата ќе треба да го искаже ...
  | | веќе видена | слични

  ОБСЕ и ОДИХР велат дека изборите во Македонија не ги исполнија стандардите

  04 06 2008 Изборите во Македонија во неделата не ги исполнија меѓународните стандарди, смета набљудувачката мисија на ОБСЕ ОДИХР и додава дека насилството и заплашувањето ги поткопаа напорите за европска интеграција.

  Од Марина Стојановска за Southeast European Times во Скопје -- 04 06 08

  „Спроведувањето слободни и фер избори претставува суштински критериум за процесот на евроинтеграција“, рече комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен. Getty Images

  Изборите во Македонија во неделата (1-ви јуни) не ги исполнија „клучните меѓународни стандарди“, соопшти набљудувачката мисија на ОБСЕ ОДИХР. Истата ги наведе обидите за попречување на гласањето во областите каде што доминираат етничките Албанци.

  „Насилството и обидите за манипулација со кампањата, за жал, фрлија сенка врз изборите, коишто инаку беа добро спроведени“, рече заменик-претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Пиа ...
  | | веќе видена | слични

  МВР тврди дека изјавите на „двојниците“ од СДПМ не се фалсификувани

  Билјана Јовановска

  Два дена пред изборите, поточно минатиот петок, Министерството за внатрешни работи го информираше Скопското јавно обвинителство дека извршиле вештачење на ракописите во изјавите на двајца двојници од СДПМ, кое потврдило дека не станува збор за фалсификати.

  Наспроти првичните изјави на извесна баба Рада Шекерова од Штип, која претседателот на СДПМ, Бранко Јаневски, ја кандидирал како носител на листа во „единицата“, каде што беше и Радмила Шекеринска, лидерката на СДСМ, потоа Јован Манчевски од Прилеп, носител во „двојката“, каде што требаше да му ги земе гласовите на Јован Манасиевски, и „дублерите“ со иста задача - Игор Ивановски, Јанис Макрис и Зоран Зашев, МВР не откри ничија вина. Не им значеа ништо ни изјавите на некои од „двојниците“ кои јавно тврдеа дека немаат поим оти некој ги злоупотребил нивните имиња и ги кандидирал. Луѓето и навистина немаа врска со политиката, ама „случајот“ ...
  | | веќе видена | слични

  Во текот на идната недела, случајот ќе биде предаден на истражен судија

  Гордана Дувњак

  Предметот за случајот „Непроштено“, кој е еден од четирите што ги врати Хашкиот трибунал на процесуирање во Република Македонија, е преведен и доставен до јавниот обвинител, соопшти вчера Министерството за правда. Веста ја потврди за „Утрински весник“ и државниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, кој не информираше дека предметот веќе е распределен и откако ОБСЕ ќе направи увид во списите, во текот на идната недела ќе биде испратен до истражен судија во Основниот суд - Скопје 1.

  „Предметот за Непроштено што го добивме од Хаг беше во форма на информација за настанот, во која имаше опис на она што се случило, но без конкретно посочување сторители. Паралелно со ова, во Обвинителството веќе постои оформен предмет што се води за Непроштено, кој е во фаза на истрага и каде што како обвинети се појавуваат Даут Реџепи - Лека, како и седум-осум други обвинети. Бидејќи станува збор за ист случај, списите ...
  | | веќе видена | слични