Правдико

Обвинителстото ја отфрли кривичната пријава против сопственикот на менувачницата во Кисела Вода кој лани уби две лица при обид за грабеж. Од обвинителството ...
сите 29 | | | веќе видена

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека ја прифаќаат амнестијата. ...
сите 136 | | | веќе видена

Одбраната на обвинетите во случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ на денешното рочиште поднесоа приговор до судот на материјалите што ги презентираше ...
сите 9 | | | веќе видена

Судскиот совет информира дека работната група која го посетила кривичниот суд вчера не утврдила пропуст кај судијата Пајазит Пајазити кој му напиша покана за ...
сите 13 | | | веќе видена

Јавното обвинителство во наредните две недели ќе излезе со информации за резултатите од предистражната постапка за бегството на поранешниот премиер Никола ...
сите 149 | | | веќе видена

Подгрупата за помирување во Собранието изготви Предлог-закон за амнестија што денеска ќе биде доставен до копретседавачите на Комисијата, за тој што побрзо да ...
сите 136 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривичната пријава против едно лице, бидејќи постојат други ...
сите 29 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело – Тешки дела против општата сигурност од ...
сите 167 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, ценејќи дека се исполнети законските основи, до судија на претходна постапка при Основниот ...
сите 167 | | | веќе видена

Европскиот парламент денеска со големо мнозинство поддржа нов повик за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген, јави БТА. На гласањето во Стразбур ...
сите 11 | | | веќе видена

Јавните дискусии по нацрт амандманите за уставни измени со цел решавање на долгогодишниот спор со Грција, со што треба да се овозможи пристапување на Република ...
сите 113 | | | веќе видена

Месечниот извештај за состојбата со човековите права во Република Македонија за ноември 2018 година опфаќа теми од областите:, Дискриминација, Семејно и родово ...
сите 68 | | | веќе видена

Судот во Москва денеска го осуди поранешниот полициски офицер Александар Житњук на 13 години затвор под обвинение за предавство. Тој беше осуден зашто му дал ...
сите 3 | | | веќе видена

Потребата од изменување и дополнување на Законот за заштита и благосостојба на животните се прави со цел за унапредување на одговорното сопствеништво на ...
сите 8 | | | веќе видена

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Никола Тодоров – поранешен министер за образование и наука и ...
сите 98 | | | веќе видена

next