Правдико

Гостиварецот кој е осомничен за убиството во Кичево што се случи на 29 декември, два дена подоцна, на 31 декември, физички нападнал и се обидел да силува ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопската полиција во два одделни случаи поднесе кривични пријави против двајца дилери за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет ...
сите 90 | | | веќе видена

Со Законот за данокот на личен доход кој стапи на сила од 1-ви јануари 2019 година, се уредува оданочувањето на личниот доход на физичките лица, обврзникот за ...
сите 14 | | | веќе видена

Џузепе Матарацо (45) беше убиен во јули минатата година во италијанскиот град Фрасу Телисино, 35 километри оддалечен од Неапол. Непосредно пред убиството ...
сите 12 | | | веќе видена

Против поранешниот градоначалник на Македонски Брод Милосим Војнески (59) е поднесена кривична пријава за злоупотреба на службената положба. За истото дело е ...
сите 27 | | | веќе видена

Поради низа известувања што во последно време се објавуваат во медиумите во врска со постапката за виза за Германија, германската Амбасада во Скопје соопштува ...
сите 40 | | | веќе видена

Поранешниот државен јаавен обвинител, Марко Зврлевски, минатата година дал исказ пред петчлената дисциплинска комисија во Јавното обвинителство за ...
сите 4 | | | веќе видена

Основниот суд во Приштина го продолжи притворот на тројцата Срби осомничени за вмешаност во убиството на Оливер Ивановиќ, лидерот на Граѓанската иницијатива ...
сите 41 | | | веќе видена

Даночната реформа за мнозинството граѓани ќе значи даночно олеснување, односно дека од годинава ќе плаќаат помалку даноци од лани. Ова во интервју за МТВ го ...
сите 71 | | | веќе видена

Нови 30 дена притвор му одреди кривичниот суд во Скопје на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Владимир Атанасовски, потврдија ...
сите 72 | | | веќе видена

Стапки на придонесите од задолжително социјално осигурување Врз основа на Законот за изменување и дополнување на Законот за придонеси од задолжително социјално ...
сите 5 | | | веќе видена

next