Правдико

Основното јавно обвинителство Скопје интензивно постапува по кривичната пријава поднесена од Министерството за труд и социјална политика против непознат ...
сите 38 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица кои се товарат дека извршиле кривично дело – ...
сите 57 | | | веќе видена

Вкупно 211 години затворска казна добија 16 обвинети за крвавиот четврток. Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е осуден на 18 ...
сите 275 | | | веќе видена

Со изведување на материјални докази, поточно со слушање на разговори од „бомбите“, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот “Титаник 3” на СЈО, во кој се ...
сите 63 | | | веќе видена

Поранешниот британски војник ќе биде кривично гонет за смртта на двајца демонстранти во Северна Ирска пред 47 години во конфликтот познат како Крвава недела, ...
сите 15 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска издаде Наредба за спроведување на истражна ...
сите 79 | | | веќе видена

Непознато лице со лажно претставување дека е од Фондот ПИОМ измамило 65-годишен жител на Ресен дека ќе му набави инвалидска количка за неговата сопруга и ...
сите 11 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Демир Хисар поднесе кривична пријава против 51-годишниот Ќ.Р. од село Слепче, демирхисарско, поради постоење ...
сите 9 | | | веќе видена

Во извештајот на Стејт департментот на САД за човековите права за 2018 година, меѓу другото, е посочен специјалниот извештај на СЈО за четворицата судии што ...
сите 59 | | | веќе видена

Сведокот на специјалното јавно обвинителство за масовното прислушување, Звонко Костовски, кој ги сними телефонските разговори, на денешното рочиште за ...
сите 59 | | | веќе видена

Извештајот на Институтот на судската медицина кој денеска беше презентиран на рочиштето за убиството на 20 годишниот Никола Саздовски, како што образложи ...
сите 35 | | | веќе видена

next