Правдико

Либералната партија бара ново законско решение кое ќе дозволува мораториум за градба во општините на градот Скопје, поради, како што велат, пренаселеност, ...
сите 10 | | | веќе видена

На барање на Обвинителството за гонење за организиран криминал и корупција, судот им ги замрзна сметките и имотот на осомничените министри за земјоделство, ...
сите 25 | | | веќе видена

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Владимир Атанасовски доби нови 30 дена притвор. Кривичниот суд во петокот му го продолжи ...
сите 6 | | | веќе видена

Над 1.000 граѓани лани биле побарале правен совет во канцеларијата на заменикот народен правобранител, а 160 од нив поднеле претставки. „Претставките се ...
сите 14 | | | веќе видена

Судот го прифати барањето за изземање на судијката Оља Ристова од судењето за ,,Титаник 3″. Барањето го поднесе Ристова со образложение дека врз неа се врши ...
сите 11 | | | веќе видена

Надлежноста за делување таа вечер била на СВР Скопје. Колку полициски службеници побарале – толку и добиле. Проценката за ризик за нарушување на јавниот ред и ...
сите 45 | | | веќе видена

Во рамките на проектот „Јакнење на почитувањето на човековите права при полициското постапување’’, финансиран од Европската Унија и Советот на Европа како дел ...
сите 7 | | | веќе видена

Оваа публикација претставува резиме на обуките одржани во рамки на проектот на Адвокатската комора на Република Македонија со финансиска поддршка на Амбасадата ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерство за правда започна со подготовки на Предлог на Закон за унапредување и заштита на правата на припадниците на заедниците кои се помалку од 20% од ...
сите 3 | | | веќе видена

Со законските измени на Изборниот законик од 2018 година, се наметна обврска за Државната изборна комисија да врши мониторинг на електронските медиуми ...
сите 76 | | | веќе видена

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања попладнево го прифати со пет гласа „за“ и четири „против“ барањето за одобрување притвор за ...
сите 63 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на трибината „Силна економија – шанса за сите“ во Охрид соопшти дека, Владата има прогрес во преговорите со компаниите ЕВН и ЕЛЕМ за ...
сите 62 | | | веќе видена

Кривичен суд побарал од собраниската комисија за мандатно имунитетни прашања да му го одземе имунитетот на пратеникот Љупчо Димовски, поранешен министер за ...
сите 68 | | | веќе видена

next