Правдико

Извештајот на Институтот на судската медицина кој денеска беше презентиран на рочиштето за убиството на 20 годишниот Никола Саздовски, како што образложи ...
сите 7 | | | веќе видена

Едномесечната истрага на Основното јавно обвинителство Скопје за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 лица утврдила дека возењето со брзина над ...
сите 105 | | | веќе видена

Јавниот обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Сашо Рајчев, денеска на прес-конференција ќе презентира информации за текот на постапката во врска ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, од вчера престојува на работна посета во Романија, каде што за денеска е закажан чинот на ратификација на ...
сите 69 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство – Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 48-годишно лице поради постоење основано сомнение дека сторило ...
сите 53 | | | веќе видена

Граѓанските организации – Хелсиншкиот комитет за човекови права, коалицијата „Сите за правично судење“, Институтот за човекови права, Македонското здружение на ...
сите 190 | | | веќе видена

Кривичниот суд во Скопје три и пол месеци го нема оценето вториот обвинителен акт за случајот на СЈО со кодно име „Талир“. Од судот за „Макфакс“ потврдија дека ...
сите 22 | | | веќе видена

Адвокатот на обвинетите за петкратното убиство кај Смилковско езеро, Насер Рауфи по денешното рочиште за случајот „Монструм“ рече дека со нелегално ...
сите 15 | | | веќе видена

Законот за Јавното обвинителство е еден од клучните закони преку кој ќе се цени спремноста на нашата држава да создаде правна основа за сериозна борба против ...
сите 193 | | | веќе видена

Со Законот за данокот на додадена вредност е воведен данокот на додадена вредност како општ потрошувачки данок и се уредува неговото пресметување и плаќање. Со ...
сите 19 | | | веќе видена

Битолскиот полицаец Енвер Тоска е осуден на 18 години затворска казна за свирепото убиство на својот сограѓанин 36-годишниот Бекир Алили кај прилепското село ...
сите 3 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од тетовското основно јавно обвинителство поведе постапка против полицаец поради сомнение дека сторил две кривични дела, односно ...
сите 8 | | | веќе видена

next