Правдико

Месечниот извештај за состојбата со човековите права во Република Македонија за јуни и јули 2018 година, опфаќа теми од областите: дискриминација, говор на ...
сите 14 | | | веќе видена

Oсигурителните компании ќе бидат обврзани, во рок од 5 дена, сите измени кои ги прават во општите и посебните услови на полисите за осигурување да ги објават ...
сите 49 | | | веќе видена

Германската влада одобри можност за регистрирање трет пол во матичните книги. Уставниот суд во ноември лани донесе пресуда со која се отвори таквата можност. ...
сите 7 | | | веќе видена

Турскиот суд ја отфрли жалбата на американскиот свештеник Ендрју Бренсон во која бара укинување на домашниот притвор и на забраната да ја напушти територијата, ...
сите 226 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во Полициската станица Чаир полицаец пријавил дека во текот на изминатите неколку денови непознато лице користело негова слика на ...
сите 125 | | | веќе видена

Клиниката „Жан Митрев“ информира дека изминативе денови се случиле инциденти во кругот на болницата кога група млади луѓе од непознати причини запалиле дел од ...
сите 26 | | | веќе видена

За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, ...
сите 31 | | | веќе видена

Во Владата на Република Македонија се одржа прес-конференција, на која портпаролот Муамет Хоџа информираше за заклучоците од 83. седница, на која Владата ...
сите 94 | | | веќе видена

Уапсено е едно лице поради сомненија за „терористички дела“, откако автомобил се удри во безбедносна бариера пред британскиот Парламент, соопшти лондонската ...
сите 31 | | | веќе видена

Осум мигранти од Авганистан, возрасен маж и жена со шест деца, се повредени утрово во сообраќајна несреќа во Словенија. Возачот на автомобилот, по потекло ...
сите 10 | | | веќе видена

Првиот човек на единицата „Алфа“, Примислав Димовски, не направил прекршок бидејќи со полициското возило службено бил во Охрид, тврди Министерството за ...
сите 140 | | | веќе видена

59 лица од општините Кисела Вода, Студеничани, Сопшите и Зелениково ќе бидат избришани од Избирачкиот список. Според информациите од подрачната единица на ...
сите 210 | | | веќе видена

Дирекцијата за заштита на личните податоци е против увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во сметките на граѓаните, информираат тие преку соопштение. Во ...
сите 74 | | | веќе видена

Норвешкиот министер за рибарство Пер Сандберг поднесе оставка по острите критики дека ги прекршил безбедносните протоколи со тоа што приватно патувал во Иран и ...
сите 9 | | | веќе видена

next