Правдико

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против педесет и едно годишен жител на тетовско Сараќино, за сторено кривично дело „несовесно ...
сите 69 | | | веќе видена

Полицијата спроведе акциска контрола во Тетово и Гостивар за санкционирање возачи кои непрописно престигнуваат. „Во акцијата во Тетово контролирани се 40 ...
сите 74 | | | веќе видена

Регионалниот центар за гранични работи Југ го расчистил настанот од 23 овој месец кога беа оштетени и поместени граничните камења помеѓу Македонија и Грција. ...
сите 5 | | | веќе видена

По подолга пауза, денеска во кривичниот суд со главна расправа продолжи судењето за случајот на СЈО „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба на државни пари за ...
сите 179 | | | веќе видена

Пратениците од Европскиот парламент ги усвоија амандманите со кои се бара од Унгарија експремиерот Никола Груевски да биде екстрадиран во Македонија. ...
сите 111 | | | веќе видена

Светска банка дава позитивна оценка за реформите на системите за социјална и детска заштита, предложени од Министерството за труд и социјална политика, со кои ...
сите 23 | | | веќе видена

Министерство за транспорт и врски започна со подготовка на Предлог на закон за дополнување на Законот за продажба и давање под закуп на деловните згради и ...
сите 26 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против правно лице со подружница во Делчево и Т.Н.(37) од Скопје, управител ...
сите 106 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично ...
сите 122 | | | веќе видена

Италијанската полиција уапсила Палестинец, наводно поврзан со терористичката Исламска држава, кој планирал да го затруе водоводот на Сардинија. Полицајците ...
сите 9 | | | веќе видена

Британски суд го одби барањето на Анкара за екстрадиција на тројца осомничени за наводна поврзаност со терористичката организација Фетула (ФЕТО), која стои зад ...
сите 5 | | | веќе видена

Марихуана со тежина од 185 килограми, спакувана во 18 полиетиленски кеси, била пронајдена при полициски претрес во шупа на викендичка во Берово, во текот на ...
сите 17 | | | веќе видена

Инспекторите во Општина Аеродром во текот на месецов изрекле 19 парични казни во висина од 50 евра за фрлање ѓубре на јавна површина, како и за изложување ...
сите 9 | | | веќе видена

Со осум гласа „за“ и еден воздржан, поранешната уставна судијка Наташа Габер Дамјановска денеска на јавна седница е избрана за нов директор на Академијата за ...
сите 32 | | | веќе видена

Со Законот за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност објавен во „Службен весник на РМ“, бр.198 од 31.10.2018 година, пропишано е ...
сите 28 | | | веќе видена

Расправата по предлог-буџетот за 2019 година, почна денеска во матичната Комисија за финансирање и буџет во Собранието. Предлог-буџетот за 2019 година тежи 3,7 ...
сите 74 | | | веќе видена

next