Меѓународната

  во

  Познатиот лондонски аеродром „Хитроу“ прогласен е за најлош аеродром на светот, покажаа резултатите од меѓународната анкета, пренесува „Дејли телеграф“. Во годишната анкета „Прајорити пас“ на водечката светска независна програма за аеродромски приватни ложи, учествуваа испитаници од 160 земји, кои во просек 17 пати летале со авионот. Резултатот од истражувања се слични на минатогодишните, кога „Хитроу“ се уште се опоравуваше од несреќното отворање на терминалот број пет, поради што бројни летови доцнеа или беа одложувани, а и голем број багаж тогаш беше изгубен. Сето тоа предизвикало незадоволство кај патниците. Ова лето летовите од лондонскиот аеродром многу помалку доцнеле во однос на истиот период минатата година. - Напорно работиме на тоа да секој наш патник има пријатно патување, без многу доцнење на закажаните летови, и сметаме дека многу напредуваме во однос на минатата година, изјави Мајк Браун, оперативен менаџер на аеродормот.  - Но ние сакаме се повеќе да ги зголемуваме стандардите со помош на ...
  | | веќе видена | слични

  Полициите од Западен Балкан и од соседните земји членки на ЕУ ќе ги здружат силите против криминалците преку брза, навремена и квалитетна размена на информации и разузнавачки податоци. Ова беше наведено на денешната презентација во Скопје на проектот „Воспоставување единици за меѓународна координација на надлежните органи за спроведување на законот" (Илекус), финансиран со два  милиони евра од Европската комисија (ЕК). „Проектот го иницираше потребата од интензивирање на меѓународната соработка против сите видови на криминал и е алатка која ќе овозможи секојдневна размена на информации меѓу полициските служби, како и обезбедување докази во судските постапки против криминалците", истакна директорот на Бирото за јавна безбедност при македонското Министерство за внатрешни работи (МВР) Љупчо Тодоровски. Главен носител на Проектот е австриското МВР, во имплементацијата се вклучени Интерпол и Еуропол, а држави кориснички се Македонија, Албанија, БиХ, Хрватска, Црна Гора и Србија.Имплементационен партнер на ...
  | | веќе видена | слични

  Странските дипломати вршат притисок за затворање на нерешните прашања на Балканот, кои тлеат како потенцијални кризни жаришта. Во таа насока експертите ја гледаат демаркацијата на границата меѓу Македонија и Косово или пак преговорите за БиХ. Меѓународната заедница станува свесна дека Балканот функционира по принципот на сврзани садови и дека кризите од една земја многу лесно се пренесуваат на другите, сметаат дел од универзитетските професори со кои разговаравме. Затоа, велат тие, странските дипломати вршат координиран притисок за што поскоро затворање на тие жаришта. Професор Билјана Ванковска во таа насока ја гледа и демаркацијата на границата со Косово. Дел од Балканските конфликти беа замрзнати или во некаква латентна фаза подолг период. Сега дел од нив покажуваат набој да се обноват, додека од друга страна кај меѓународната заедница расте и нетрпението и потребата тие што поскоро да завршат ,,Дел од Балканските конфликти беа замрзнати или во некаква латентна фаза подолг период. Сега дел од нив ...
  | | веќе видена | слични

  Шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ изјави дека Србија упатила најостар демарш до претставниците на Македонија поради договорот за демаркација на границата меѓу Владата во Скопје и косовските власти. - Така наречениот договор за границата е резултат на произволна одлука на институциите во Приштина и Владата во Скопје и целосно е неприфатлив за нас, истакна денеска Јеремиќ во интервјуто за белградскиот дневен весник „Вечерње новости“. Тој наведе дека Скопје е известено оти Белград ги разгледува понатамошните чекори. Српскиот министер за надворешни работи во интервјуто за „Вечерње новости“ се осврнува и на посетата на рускиот претседател Дмитриј Медведев на Белград. - Настапите на Русија за Косово и Метохија во меѓународната арена во целост се сихронизирани со Белград. Разговаравме за претстојните чекори и за сите наши иницијативи за Космет во иднина, ја имаме руската поддршка, посочи Јеремиќ. Тој наведе дека со Србија со Москва нема отворени прашања, додавајќи оти тоа не е случај со Вашингтон. - Со САД, ...
  | | веќе видена | слични

  Весникот „Зидојче цајтунг“ во статијата посветена на посетата на рускиот претседател Дмитри Медведев на Белград, покрај на помпезниот пречек се осврнува и на стратешките намери на Русија поврзани со балканскиот регион. Ваков одушевен дочек рускиот претседател Дмитри Медведев уште не доживеал. Музиката на стотина трубачи изведена на јавен простор требаше да означи почеток на нова ера во меѓусебните односи. Српските политичари зборуваа за историска посета, што треба да ги зацврсти врските меѓу браќата од словенско потекло. Медведев допатува со бројна стопанска делегација, а дипломати од Москва порачаа дека во иднина Србија ќе биде најважниот партнер на Русија на Балканот. Српскиот претседател Борис Тадиќ, кој инаку се смета за прозападно ориентиран, нагласи дека приближувањето кон Русија не значи оти Србија се откажува од најважната надворешно-политичка цел, имено, приемот во ЕУ. Но, бидејќи Западот ја условува поддршката за Србија со разни отстапки, како што е на пример соработката со Хашкиот трибунал, оваа ...
  | | веќе видена | слични

  Граници, граници - креативни, државни, емоционални, професионални, лични и приватни, психички психолошки.... индивидуални и колективни.... граници на толеранцијата и на отвореноста на умот... Сите тие неделава беа тестирани во нашата реалност Монтажа: Билјана Билбилоска Кога би требало да се најде збор што во неколку слога ќе собере и искаже сé што изминативе седум дена се случуваше, коментираше и сонуваше, бездруго, неделава тоа би бил зборот - граница. Онаа државната, утврдена со Косово и полноќно изгласана во Собранието. Онаа жолтата, исцртана на плоштадот „Македонија“ од уметникот Игор Тошевски, која објави територија, без никакви поттексти и стигми. Онаа, реалната, поставена во Музејот на современата уметност како црвено гајтанче пред литографиите, скулптурите и керамичките чинии на Салвадор Дали, од завчера изложени во оваа куќа. Онаа, надреалната, од содржините на Далиевите дела, кои кокетираат со најекстремните соништа на најслободните умови, лишени од секакви ограничувања на рационалноста и ...
  | | веќе видена | слични

  Пораката од координаторот на најголемата пратеничка група (ЕПП) во Европскиот парламент, Елмар Брок, е дека македонската влада не треба да организира референдум за името, затоа што според законските рокови, нема да има време да се најде решение за името и граѓаните да излезат на референдум до декември Македонија директно и без посредници да преговара за името со Грција и да не ја користи надворешната политика за внатрешни цели. Решение за името мора да се најде зашто во спротивно, нема да може да се избегне грчкото вето за датумот за преговори во Советот на министрите во декември. Вакво укажување добија македонските пратеници на средбите што се одржаа со европарламентарците деновиве во Стразбур. Заканата за грчка блокада на македонските преговори во декември е причината за засилен притисок од Европската Унија што побрзо да се најде решение за спорот околу името. Вицепремиерот Васко Наумовски вчера замина за Брисел, а во европската престолнина во почетокот на следниот месец заминува и шефот на ...
  | | веќе видена | слични

  Припадници на чешката специјална единица за сузбивање на организиран криминал го уапсиле Драган Петровиќ, шеф на српскиот огранок на меѓународната неонацистичка организација. Во текот на полициската акција, која се одвивала во неколку различни места истовремено, биле приведени десетина неонацастички активисти. “Уапсени се 28 лица. Оваа рација е поврзана со неодамнешниот концерт, кој во јавноста беше осуден бидејќи на настанот отворено се изразувале и се ширеле неонацистички и расистички идеи“, изјавил адвокатот на приведените. 35-годишниот Драган Петровиќ, на неонацистичкиот интернет портал “Крв и чест“ е означен како шеф на огранокот за Србија и за БиХ. За себе, тој вели, дека е активист на српската организација “Национален строј“. Петровиќ живее во Прага неколку години, каде е оженет. Пред две години организирал акции за солидарност со уапсени белгијски припадници на организацијата “Крв и чест“ и редовно се појавува на јавни случувања и на други неонацистички акции во Чешка и во Словачка.
  | | веќе видена | слични

  Европратеничката Дорис Пак после неуспешниот  состанок во Бутмир, изјави дека смета дека политичарите во БиХ воопшто не се заинтересирани да и помогнат на својата земја да стане демократска и целосно фунционална држава. Според зборовите на Пак, ни невладините организации не го одработиле својот дел од работата затоа што нивната улога е токму вршење  притисок врз политичките претставници во таа земја, пренесува „Дојче Веле“. - Да сум јас во позиција на босанските Хрвати, Срби или Бошњаци, би излегла на улица! Би барала од другите да тргнат со мене и така да им објаснат на политичарите во Мостар, Сараево, Бања Лука дека мораат да работат во интерес и за иднината на граѓаните. Вака политичарите можат и натаму да се чуствуваат моќни и да продолжат со своите запаливи говори, рече Пак. После завршениот втор состанок во Бутмир, позициите во БиХ и понатаму не се променети, нема приближување, компромис и смирување, смета Пак. Сепак, Пак во целата ситуација  позитивно го оцени фактот што Меѓународната заедница и ...
  | | веќе видена | слични

  Датумот ќе се купува само со добра волја Добрата волја во процесот на преговори со Грција е главниот адут во обидот на Македонија да дојде до датум за преговори со ЕУ во декември затоа што е невозможно да се најде какво било решение во толку краток период колку што останува до состанокот на Советот на министрите, велат владини извори. Нашата Влада би можела да направи неколку конструктивни потези со кои би бил пратен сигнал дека постои поголема конструктивност. Се споменува преименувањето на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, како и одложување на работите околу поставувањето на споменикот на Александар Велики на скопскиот плоштад. Во игра е и опцијата македонското раководство да даде одредени гаранции дека до почнувањето на преговори со ЕУ, ако, на пример, тоа биде мај или септември в година, нашата земја ќе ги надмине разликите со јужниот сосед. Нашата Влада се надева дека на ваков начин би можело да се дојде до датум и поради општата клима на постигнување компромиси во регионот, како што е случај со ...
  | | веќе видена | слични

  Шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ изјави дека Србија упатила најостар демарш до претставниците на Македонија поради договорот за демаркација на границата меѓу Владата во Скопје и косовските власти. - Така наречениот договор за границата е резултат на произволна одлука на институциите во Приштина и Владата во Скопје и целосно е неприфатлив за нас, истакна денеска Јеремиќ во интервјуто за белградскиот дневен весник „Вечерње новости“. Тој наведе дека Скопје е известено оти Белград ги разгледува понатамошните чекори. Српскиот министер за надворешни работи во интервјуто за „Вечерње новости“ се осврнува и на посетата на рускиот претседател Дмитриј Медведев на Белград. - Настапите на Русија за Косово и Метохија во меѓународната арена во целост се сихронизирани со Белград. Разговаравме за претстојните чекори и за сите наши иницијативи за Космет во иднина, ја имаме руската поддршка, посочи Јеремиќ. Тој наведе дека со Србија со Москва нема отворени прашања, додавајќи оти тоа не е случај со Вашингтон. - Со САД, ...
  | | веќе видена | слични

  Европратеничката Дорис Пак после неуспешниот состанок во Бутмир, изјави дека смета дека политичарите во БиХ воопшто не се заинтересирани да и помогнат на својата земја да стане демократска и целосно фунционална држава Според зборовите на Пак, ни невладините организации не го одработиле својот дел од работата затоа што нивната улога е токму вршење притисок врз политичките претставници во таа земја, пренесува „Дојче Веле“. - Да сум јас во позиција на босанските Хрвати, Срби или Бошњаци, би излегла на улица! Би барала од другите да тргнат со мене и така да им објаснат на политичарите во Мостар, Сараево, Бања Лука дека мораат да работат во интерес и за иднината на граѓаните. Вака политичарите можат и натаму да се чуствуваат моќни и да продолжат со своите запаливи говори, рече Пак. После завршениот втор состанок во Бутмир, позициите во БиХ и понатаму не се променети, нема приближување, компромис и смирување, смета Пак. Сепак, Пак во целата ситуација позитивно го оцени фактот што ...
  | | веќе видена | слични

  Искучително го цениме  пријателскиот однос на Република Македонија кон државата Израел и еврејскиот народ во целина. Државата Израел високо ги вреднува активностите што ги презема македонската држава за зачувување на споменот на Холокаустот и сведоштвата за еврејското присуство во Македонија, порача претседателот на Владата на Израел Бенјамин Нетанјаху на денешната средба во Ерусалим со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов. На средбата во Кабинетот на израелскиот премиер, на која покрај претседателот Иванов присуствуваше и заменик-премиерот Зоран Ставрески, како што јави известувачот на МИА, премиерот Нетанјаху прoјави интерес за економските состојби во Македонија и можностите за поголема соработка преку зголемени инвестиции на израелски компании во македонското стопанство. Тој додаде дека израелската Влада стои на располагање за поддршка на напорите за модернизација на македонското општество и стопанство. На средбата беа конкретизирани динамки за поставување на неопходната ...
  | | веќе видена | слични

  Почнувајќи од Хенри Кисинџер, па сè до Јасер Арафат, Комитетот што ја доделува најпрестижната награда за најголемото добро во човештвото, речиси секоја година е обвиен со контроверзии. Годинава тоа се случи со прогласувањето на Барак Обама за добитник на Наградата за мир. Но, контроверзиите не се врзуваат само за оние што ги добиле признанијата, туку и за оние што заслужиле, а никогаш не станале лауреати, меѓу кои и Махатма Ганди, Еленор Рузвелт, Вацлав Хавел, Лиу Џиабо... Американскиот претседател Барак Обама не е единствениот кој ја добил Нобеловата награда за мир, иако никому, па ни нему самиот, не му е јасно кои се заслугите поради кои ја доби почеста. Почнувајќи од Хенри Кисинџер, па сè до Јасер Арафат, Комитетот што ја доделува најпрестижната награда за најголемото добро во човештвото, речиси секоја година е обвиен со контроверзии. Само два часа откако се објави веста дека Обама е добитникот на овогодишната Нобеловата награда за мир, Њујорк тајмс на својот профил на Фејсбук постави кус статус: “Обама е ...
  | | веќе видена | слични

  Шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ изјави дека Србија упатила најостар демарш до претставниците на Македонија поради договорот за демаркација на границата меѓу Владата во Скопје и косовските власти. - Така наречениот договор за границата е резултат на произволна одлука на институциите во Приштина и Владата во Скопје и целосно е неприфатлив за нас, истакна денеска Јеремиќ во интервјуто за белградскиот дневен весник „Вечерње новости“. Тој наведе дека Скопје е известено оти Белград ги разгледува понатамошните чекори. Српскиот министер за надворешни работи во интервјуто за „Вечерње новости“ се осврнува и на посетата на рускиот претседател Дмитриј Медведев на Белград. - Настапите на Русија за Косово и Метохија во меѓународната арена во целост се сихронизирани со Белград. Разговаравме за претстојните чекори и за сите наши иницијативи за Космет во иднина, ја имаме руската поддршка, посочи Јеремиќ. Тој наведе дека со Србија со Москва нема отворени прашања, додавајќи оти тоа не е случај со Вашингтон. - Со САД, ...
  | | веќе видена | слични

  Вук Јеремиќ Шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ изјави дека Србија упатила најостар демарш до претставниците на Македонија поради договорот за демаркација на границата меѓу Владата во Скопје и косовските власти. „Таканаречениот договор за границата е резултат на произволна одлука на институциите во Приштина и Владата во Скопје и целосно е неприфатлив за нас“, истакна денеска Јеремиќ во интервјуто за белградскиот дневен весник „Вечерње новости“. Тој наведе дека Скопје е известено оти Белград ги разгледува понатамошните чекори. Српскиот министер за надворешни работи во интервјуто за „Вечерње новости“ се осврнува и на посетата на рускиот претседател Дмитриј Медведев на Белград. „Настапите на Русија за Косово и Метохија во меѓународната арена во целост се сихронизирани со Белград. Разговаравме за претстојните чекори и за сите наши иницијативи за Космет во иднина, ја имаме руската поддршка“, посочи Јеремиќ. Тој наведе дека со Србија со Москва нема отворени прашања, додавајќи оти тоа не е случај со ...
  | | веќе видена | слични

  Така наречениот договор за границата е резултат на произволна одлука на институциите во Приштина и Владата во Скопје и целосно е неприфатлив за нас Шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ изјави дека Србија упатила најостар демарш до претставниците на Македонија поради договорот за демаркација на границата меѓу Владата во Скопје и косовските власти. - Така наречениот договор за границата е резултат на произволна одлука на институциите во Приштина и Владата во Скопје и целосно е неприфатлив за нас, истакна денеска Јеремиќ во интервјуто за белградскиот дневен весник „Вечерње новости“. Тој наведе дека Скопје е известено оти Белград ги разгледува понатамошните чекори. Српскиот министер за надворешни работи во интервјуто за „Вечерње новости“ се осврнува и на посетата на рускиот претседател Дмитриј Медведев на Белград. - Настапите на Русија за Косово и Метохија во меѓународната арена во целост се сихронизирани со Белград. Разговаравме за претстојните чекори и за сите наши иницијативи ...
  | | веќе видена | слични

  Германскиот генерал Маркус Бентлер, командант на Кфор изјавил дека ситуацијата во северно Косово мора да се реши единствено со политички средства. Во интервјуто дадено за приштинска РТВ 21, тој истакнал дека за тоа да се постигне била потребна поддршка од Европската Унија и од целата меѓународна заедница. Бентлер додал дека иако силите на меѓународната мисија во Косово од јануари 2010  ќе бидат намалени, во земјата ќе останат доволен број за да биде обезбеден мирот. Според него, Безбедносните сили на Косово постигнале значаен напредок. За формирање на косовска војска било рано да се зборува, пренесува “Блиц“.
  | | веќе видена | слични

  Во рамките на интензивирањето на меѓународната соработка во сузбивањето на криминалот, денеска ќе се одржи презентација на проектот  за “Воспоставување на Единици за меѓународна координација на органите надлежни за спроведување на законот. Инаку на презентацијата покрај директори и други преставници од повеќе државни институции  ќе присуствува и првиот човек на Бирото за јавна безбедност при македонското МВР, Љупчо Тодоровски, којшто ќе има и свое обраќање пред почетокот на презентацијата, информираат од министерството за внатрешни работи.  
  | | веќе видена | слични

  ЕУРМ на 26 и 27 октомври ќе биде домаќин на Меѓународната конференција на ИАЦБЕ. Колоквиумите за првиот и вториот циклус на студии на ЕУРМ ќе се одржуваат од 26 до 30 октомври На Европскиот универзитет се завршени подготовките за колоквиумската недела во оваа академска година, поточно за прв колоквиум од овој зимски семестар. Соодветно на статутарните определби на Универзитетот, колоквиумите ќе се одржуваат од 26 до 30 октомври. Со оглед дека во овој семестар има најмногу пет предмети, во еден ден може да се полага еден колоквиум. Иако ни е важно сите студенти да бидат подготвени за првиот колоквиум, Универзитетот посебно им обрнува внимание на студентите од првата година, бидејќи тие за прв пат се соочуваат со полагање на колоквиум како дел од испитот. Правилата се стандардни, се проверува знаењето на студентите од совладаната материја за првиот колоквиум и можат да се освојат најмногу 20 бода, што соодветствува на законската формула за пресметување на конечниот успех од три колоквиуми по 20 бода. 20 бода ...
  | | веќе видена | слични