Меѓународната

  во

  Преживеаните од масакрот во Сребреница во текот на босанската војна денеска пред судот во Хаг поведуваат граѓанска постапка против Холандија и Обединетите Нации од кои бараат надомест за претрпената штета.

  Речиси осум илјади муслимански мажи беа убиени во 1995-тата, кога енклавата Сребреница беше преземена од силите на босанските Срби.

  Во тоа време Сребреница беше заштитена зона на Обединетите Нации и под заштита на холандските мировници.

  Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг веќе пресуди дека масакрот претставува геноцид.

  Адвокат на барателите е Семир Гузина:

  „Ние сега говориме за одговорност од гледна точка на граѓанското право. Значи говориме за штетата кои тие луѓе ја трпат и за одговорноста за таа штета. Не говориме за кривична одговорност, не за директното извршување на кривичното дело или соучешништвото. Тоа нам не ни е важно. Важно ни е да докажеме дека холандските војници не сторија ништо за да го исполнат својот мандат, јасно даден од ...
  | | веќе видена | слични

  Век од раѓањето на великани во сите области од животот е шанса што и се дава на една генерација која треба да го чува и негува споменот. Минатата недела ваков јубилеј беше одбележан во чест на бардот над бардовите на македонската поезија, Коста Солев Рацин.

  Рацин е македонска легенда какви што земјава има малку. Прво, поради неговата поезија - содржините, пораките, идеите, метафорите во неа и, второ, затоа што загина мошне млад. „Ленка“, „Тутуноберачите“ или „Копачите“ се незаборавни редови не само за македонската туку, воопшто, за сите поезии на светот, зашто неговата поетика - да, беше национална, но и длабоко универзална.

  Годинашниве традиционални поетски средби во Велес се совпаднаа токму со големиот јубилеј. Организаторите и актерите на манифестацијата забележаа: „Ги нема политичарите, не се присутни првите луѓе на државата“.

  Па, политичарите се во политиката, ним сега им се случуваат избори, изборни инциденти, притисок на меѓународната заедница, се случува спорот со ...
  | | веќе видена | слични

  Мониторите побараа најстрого да се казнат функционерите вмешани во изборни насилства

  Гордана Дувњак

  Меѓународната заедница прв пат отворено впери прст во двајца високи полициски функционери од ДПА, посочувајќи ги заменик-министерот Рефет Елмази и Фаик Дервиши за директна вмешаност во изборни насилства и инциденти. Во најновиот извештај на Мисијата на ОДИХИР, подготвен по прегласувањето на гласачките места каде што на 1 јуни имаше сериозни прекршувања, странските набљудувачи без ракавици и ја пренесоа пораката на Владата дека мора да ги казни и виновниците во сопствените владини редови. Опозиционата ДУИ го посочи Рефет Елмази и за вмешаност во атентат врз лидерот Али Ахмети, а против него и други 80 полицајци поднесе кривични пријави до МВР поради вмешаност во изборни насилства.

  „Државните институции треба да побараат одговорност од сторителите на насилство, вклучувајќи и отстранување на партиските активисти кои вршат високи полициски функции. Во спротивно културата на ...
  | | веќе видена | слични

  Ал Гор на страната на Барак Обама

  ДЕТРОИТ - Поранешниот американски потпретседател Ал Гор го имаше своето деби на претседателската изборна кампања, со давање поддршка на кандидатот на демократите Барак Обама. Во говорот на собирот во Детроит, Мичиген, Гор апелираше до сите демократи да се обединат зад партискиот избор. Тој изјави дека Обама е човекот кој ќе донесе промени по „осумгодишна неспособност, занемарување и неуспех“.

  Гор, поразениот кандидат на демократите на изборите во 2000 година, избегна да заземе страна за време на одржувањето на прелиминарните партиски избори. Меѓутоа, сега кога Хилари Клинтон ја суспендираше својата кампања, Гор ја даде својата поддршка на Обама. Гор и понатаму останува моќна личност во Демократската партија и неговото појавување на сцената со Обама ќе помогне да се обединат демократите за изборите закажани за во ноември.

  Тој беше потпретседателот на Бил Клинтон и речиси успеа да ја освои Белата куќа кога во 2000 година му се спротивстави на ...
  | | веќе видена | слични

  Музичари од Косовската филхармонија ја свират државната химна на церемонијата во неделата (15-ти јуни) во Приштина, во чест на новиот устав на Косово. Getty Images

  Првиот косовски устав влезе во сила во неделата (15-ти јуни), 119 дена откако Косово прогласи независност од Србија. Уставот го дефинира Косово како суверена парламентарна република и неделива демократија. Косово нема да има територијални аспирации и нема да бара обединување со ниту една друга држава или дел од друга држава, се вели во документот.

  „Влегувањето на сила на уставот денес, претставува заокружување на кругот на градење држава“, рече претседателот Фатмир Сејдиу на церемонијата во неделата во Приштина. „Уставот претставува главен компас ... за нашиот правец.“

  „Сите институции во Косово од денес ќе функционираат во согласност со нашиот устав. За ова нема никакво сомневање“, рече премиерот Хашим Тачи, повикувајќи ги сите граѓани и институции да помогнат во спроведувањето на документот.

  „Со овој устав ...
  | | веќе видена | слични

  Наљудувачи: Прегласувањето во безбедна и помирна атмосфера

  Скопје 16 06 15:00

  Вчерашното прегласување во областите каде имаше сериозни неправилности на 1 јуни им даде на гласачите шанса да ја изразат нивната волја во безбедна и генерално помирна атмосфера, што е значително подобрување од изборите на 1 јуни.

  Ова се наведува во соопштението на Меѓународната набљудувачката мисија предводена од ОБСЕ ОДИХР за текот на прегласувањето на парламентарните избори во Македонија.

  Покрај напорите од државните институции да осигураат успешно прегласување, случаите на тензии и закани останаа евидентни до и на самото прегласување на 15 јуни, оценува мисијата.

  Многумина од лицата одговорни за претходно направените прекршувања поврзани со изборите и насилства и понатаму се сметаат за одговорни, сметаат набљудувачите.

  Меѓународната набљудувачка мисија ја сочинуваат Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ ОДИХР, Парламентарното собрание на ОБСЕ ...
  | | веќе видена | слични

  Квалитетен семенски материјал и авторизирање на новите сорти земјоделско производство се придобивките што Македонија може да ги очекува од членството во Меѓународната унија за заштита на нови сорти растенија со седиште (УПОВ) во Женева. Членството се очекува во октомври, а подготвена е и неопходната законска регулатива. Во јуни минатата година е донесен Закон за заштита на нови сорти растенија, а тој предвидува регистрација на најмалку 15 земјоделски сорти до членството во УПОВ и формирање целосен регистар за сите нови заштитени сорти во период од 10 години по зачленувањето, како и континуирана заштита на новите сорти што ќе се произведуваат. - Овој Закон е особено значаен, а предвидува употреба на поквалитетни семиња со попристапни цени и ќе има регулатива за контрола на квалитетот. Светските истражувања покажуваат дека продуктивноста на земјоделското производство е за 30 проценти поголема со употребата на нови и квалитетни сорти - вели Кристијан Делев, државен секретар во Министерството за земјоделство, ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот писател Борис Вишински ја доби интернационалната награда „Златен лабрис“, во рамките на меѓународната средба на тема „Културата на балканските простори“, која се одржа викендов во Фрозиноне, Италија. Осврт за богатата културна традиција на македонскиот народ и современите достигнувања и вредности на автохтоната македонска култура и уметност, беа дел од излагањата на писателот Вишински на меѓународната средба. Вишински го потенцира и интересот на македонската јавност за современата италијанска литература, како и за се поголемата преводна дејност на италијански автори на македонски јазик, од делата на Умберто Еко, па се до Гаетано Лонго.
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот шампион во ЛШ ќе настапи со комбиниран состав во кој ќе влезат играчи од Вардар и од Работнички

  Емил Китановски

  „Презадоволен сум затоа што сум нов шеф на Стручниот штаб на Вардар, фудбалски бренд од овие простори познат и признат во рамките на некогашна Југославија. Новото работно место, е нова, би рекол голема обврска и одговорност за мене. Не сум волшебник и не можам да ветам големи резултати преку ноќ, меѓутоа имам апсолутна доверба во луѓето кои ме донесоа тука, и затоа можам да ветам квалитетна работа во клубот, дисциплина меѓу играчите и максимално залагање од сите фудбалери на секоја средба, за да што побрзо сите заедно го повратиме загубениот сјај на Вардар“, истакна на првиот официјален брифинг со новинарите, новиот тренер на црвено-црните, Ратко Достаниќ.

  Невообичаено скромен, не многу зборлест, и без премногу самоистакнување, новиот тренер на Вардар на првото запознавање со фудбалската јавност во земјава, ги истакна приоритетите во неговата работа. Ќе ги ...
  | | веќе видена | слични

  Се уште има многу работа да се заврши за целосно стабилизирање на земјата, смета британскиот премиер

  Од нашиот дописник
  Томислав Ивановски

  ЛОНДОН - Британскиот премиер Гордон Браун и американскиот претседател Џорџ Буш, кој се наоѓа во дводневна посета на Велика Британија, се согласија дека нема да има избрзано решение за повлекување на војската од Ирак.

  Според Браун, се уште има многу работа да се заврши за целосно стабилизирање на земјата, како и за нејзино оспособување сама да води грижа за својата безбедност, порачувајќи притоа дека Британија и понатаму останува во Ирак, како што рече, за да и се помогне на земјата да се осамостои, а на ирачкиот народ да има стабилна иднина. Претседателот Буш порача дека не може да се остави политиката и политичарите да го диктираат повлекувањето на трупите, повторувајќи ја уште еднаш пораката изречена уште пред да допатува во Лондон дека одлуката за евентуално повлекување не е поврзана за датуми и дека таа ќе зависи само од успехот и од ...
  | | веќе видена | слични

  Со прогласувањето на Уставот и интегрирањето на ЕУЛЕКС во системот УНМИК, на Косово доаѓа нов, уште понеизвесен период

  БЕЛГРАД - Чекор кон расплет или нов уште подлабок заплет? Дилемата, која од самиот почеток го следи процесот на државното осамостојување на Косово, не е разрешена ниту со завчерашното прогласување на Уставот, но ниту со одлуката на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, правно спорната мисија на ЕУЛЕКС да ја вгради во системот УНМИК според принципот и волкот сит и овците на број.

  Иако на прв поглед изгледа дека, по подолга пауза од прогласувањето на независноста, „нешто се променило во Косово “, суштината останува иста: косовските привремени власти добиваат (од УНМИК) нови надлежности, пред се , законодавна власт, но и привид дека имаат контрола над целата територија. Меѓународната заедница (ОН) ја реализира новата реконфигурација со „вшмукување“ на европската мисија под „свој чадор“, и можност дел од товарот (правосудство, полиција и царина) да префрли на Брисел, но не ...
  | | веќе видена | слични

  Впечатокот на веќе видено е неминовен.На ЕУ во три години два пати и се повторува истото сценарио. Разликата е во тоа што во 2005 уставната повелба ја одбија две земји-основачи на ЕУ, Холандија и Франција. Лисабонската повелба е помалку амбициозна од екс-уставот, а Ирска, земјата што ја одби, е периферна. Многумина се обидуваат да тврдат дека кризата овој пат ќе биде пократка и поограничена. Иако францускиот претседател Никола Саркози изјави дека ирското одбивање е инцидент што не смее да се претвори во криза, нема сомневање дека ЕУ е повторно блокирана. А со неа и проширувањето кон Балканот. Претседателот на Европскиот парламент, Ханс Герт Потеринг, досега беше единствениот европски политичар што кусо ги исцрта контурите за влијанието на оваа нова криза врз проширувањето. Според него, ова значи блокада на процесот за сите балкански земји, освен за Хрватска, која е добро напредната во преговорите за членство.

  СЕ БАРА РЕШЕНИЕ

  Нешто помалку од еден милион ирски гласачи во четвртокот на ...
  | | веќе видена | слични

  Но,за жал,Груевски продолжи со колективнопотценување на Албанците како свои сограѓани и на нивните политички субјекти. Тој како претседател на влада во заминување, но и како претседател на идната влада , по примерот на Понтиј Пилат, посакува да се ослободи од целата своја одговорност во менаџирањето на изборниот процес

  Навредите се причини на тие кои не се во право - напишал во една пригода мислителот Жан Жак Русо, правејќи разлика помеѓу аргументирана и неаргументирана политичка мисла. Без намера русоовски да се анализираат нашите дневнополитички состојби, оти не може ниту крајот да им се фати, би сакала да се навратам на дел од изјавата на Груевски наспроти изборниот молк пред вчерашното прегласување во изборните единици со албанско мнозинство. Тој, меѓу другото, им порача на политичките партии на Албанците дека нема да дозволи на нелегален начин да ги добијат политичките мандати, макар и да направи влада без ниедна албанска политичка партија. Ваквата изјава ќе ја оценев како политички коректна ...
  | | веќе видена | слични

  Доверливи британски документи пронајдени во воз

  Во еден воз во Лондон повторно се пронајдени доверливи документи на британската влада, вторпат во последните неколку дена, пишува весникот „Индипендент он сандеј“.Документите за финансирањето на глобалниот тероризам, трговијата со дрога и перењето пари, кои во средата се оставени во воз, се проследени до тој весник, кој и ги врати на владата и соопшти дека нема да изнесува детали што тие ги содржат.За претходниот инцидент е одговорен висок функционер на разузнавачката служба, кој е суспендиран од работа откако во возило на јавен превоз заборавил документација за дејствување на меѓународната терористичка мрежа Ал каеда и за безбедносната ситуација во Ирак.Тие документи и беа предадени на телевизиската мрежа Би-би-си, која и ги врати на владата и исто така вети дека нема да ја објавува нивната содржина.Велика Британија во изминатите години ја потресуваа низа слични инциденти, во кои владините службеници заборавале или губеле доверливи документи во ...
  | | веќе видена | слични

  Делумното прегласување за парламентарните избори во Македонија помина мирно, откако пред две недели беше нарушено со насилство и прекршоци.

  Но и покрај големото обезбедување, одново беа забележани помали инциденти околу гласачките материјали во неколку избирачки места на етничките Албанци.

  Прегласувањето би требало да одлучи која од двете партии на етничките Албанци во земјата ќе се вклучи во владината коалиција предводена од ВМРО ДПМНЕ на премиерот Никола Груевски, која обезбеди мнозинство во македонскиот парламент.

  Првичните резултати покажуваат дека Демократската Унија за интеграција на Али Ахмети, која до сега беше во опозиција, е во предност пред нејзиниот остар соперник, Демократската партија на Албанците на Мендух Тачи од доскорешната владина коалиција во Скопје.

  Положен тест

  Македонија на некој начин го положи тестот по демократија што и го постави меѓународната заедница откако со прегласување во преку 180 избирачки места, спроведе мирни и фер избори ...
  | | веќе видена | слични

  Најбогатите држави во светот одбиваат да преземат одговорност за бегалците во Ирак, обвини „Амнести интернешнал“(АИ).

  „Меѓународната јавност бега од одговорноста за бегалците во Ирак“, се наведува во извештајот на АИ, каде се појаснува дека киднапирањата и лошото однесување станале дел од секојдневието на Ирачаните.

  „Владите направија многу или ништо за да им помогнат на ирачките бегалци, а апатијата и реториката станаа одговор за најтешката криза на бегалците во светот“, се наведува во извештајот.

  Според податоците на АИ, своите домови ги напуштиле околу 4,7 милиони бегалци од Ирак.
  | | веќе видена | слични

  ДУИ на вчерашното прегласување освои 38.642 гласови, додека ДПА 32.133, во трите изборни единици во кои се прегласуваше, соопшти синоќа ДИК.Одѕивот на гласачите на повтореното гласање изнесуваше 48,90 отсто.

  ДУИ претходно објави победа на прегласувањето на парламентарните избори, соопштувајќи податоци за водство во сите три изборни единици, каде се прегласуваше. ДУИ очекува 18 пратенички места, наспроти 10 на ДПА.

  ДПА соопшти дека освоила 13 пратеници и обвини за серија изборни кражби, односно за 35.000 украдени гласови од страна на ДУИ.

  Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 1 јуни и на неделното повторено гласање освоила 481.602 гласови, Сонце - Коалицијата за Европа 233.362, ДУИ 125.997, ДПА 83.678, ПЕИ 14. 473 и ПДП 5.209 гласови.

  Прегласувањето на парламентарните избори во Македонија мина во мирна атмосфера со силно полициски присуство.

  Полицијата приведе над десетина во врска ...
  | | веќе видена | слични

  Прегласувањето на парламентарните избори во Македонија мина во мирна атмосфера со силно полициски присуство.

  Полицијата приведе 13 лица во врска со изборите и соопшти за неколку инциденти, но сериозни проблеми засега нема, за разлика од 1-ви јуни кога во серијата тешки инциденти имаше еден загинат и неколку ранети.

  Прегласувањето се одржа во три изборни единици првата, втората и шестата со вкупно 161,874 регистрирани гласачи. Главно се прегласуваше во местата со доминантно албанско население.

  Одзивот до 18 часот според граѓанската асоцијација МОСТ, која ги набљудуваше изборите изнесуваше 53,38% во првата, 45,59% во втората и 43,6 % шестата изборна единица.

  Според Државната изборна комисија одзивот на прегласувањето до 17:00 часот изнесува 43,22 проценти или 65,067 гласачи. Гласањето не се одржа на три изборни места во тетовско каде бил украден изборниот материјал.

  Меѓународната заедница и порача на Македонија дека прегласувањето е последна шанса да се поправи ...
  | | веќе видена | слични

  Сликата за изборниот процес во Кондово ја наруши локална тепачка, во која еден жител бил нападнат кога се враќал од гласање

  Жаклина Хаџи-Зафирова


  Генерално мирно и релаксирано помина вчера прегласувањето на местата кои во првиот круг беа обележани како најризични, а каде што беа вперени очите на меѓународната и домашната јавност. Жителите на скопско Арачиново и Чаир, каде што претходно изборите завршија крваво и со жртви, вчера гласаа, со коментар дека немале никакви заплашувања и дека на гласачките места немало никакви проблеми. Сликата за изборниот процес во Кондово, пак, ја наруши локална тепачка, во која еден жител бил нападнат кога се враќал од гласање дома. На гласачките места беше забележително огромното присуство на полицајците кои, поддржани од специјалните единици, беа распоредени околу и пред самите гласачки места. Покрај нив, на гласачките места беа присутни и партиски функционери и дипломати кои, исто така, внимателно го следеа изборниот процес.

  Дамка на ...
  | | веќе видена | слични

  Денеска во 187 избирачки места во изборните единици еден, два и шест се прегласува, зашто на вонредните парламентарни избори пред две недели таму имаше нерегуларности.

  Гласањето почна во седум часот изутрина и ќе трае до 19 часот.

  Право на глас имаат 161.847 граѓани.

  По инцидентите пред две недели, Македонија доби негативни оценки од меѓународната набљудувачка мисија и европските институции, со забелешки дека не беа исполнети клучните меѓународни стандарди.

  На 1 јуни имаше обиди насилно да се наруши изборниот процес во делови од областите со претежно етничко Албанско население, каде што граѓаните не беа во можност слободно да гласаат.
  | | веќе видена | слични