Од утре почнуваат подготовките спортската сала „Билјанини извори“ да стане регионален вакцинален центар по примерот на салата „Борис Трајковски“ во Скопје. ...
сите 22 | | | веќе видена

Расте интересот за серолошки тестови за антитела. Најмногу тестирања во Југозападниот регион во земјава има во Здравствениот дом во Вевчани. Изминатава година ...
сите 9 | | | веќе видена

Полицијата утрово го привела доскорешниот секретар во премиерскиот кабинет и екс генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Основното јавно обвинителство ...
сите 286 | | | веќе видена

Првата награда за дестинација за патување и припадна на РС Македонија. “Златна награда за дестинација за патување” (Golden Travel Destination Award) е резултат ...
сите 51 | | | веќе видена

Во периодот од 01.01.2021 до 31.03.2021 година, Оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, регистрира рекордни 27 повици, од ...
сите 7 | | | веќе видена

Потребата од добри вести никогаш не била поголема од сега, кога целото општество, а особено здравствениот сектор се соочува со едни од најтешките времиња и ...
сите 7 | | | веќе видена

Во регионов се забележува опаѓање на хронично незаразните заболувања регистрирани кај матичните лекари. Во помал број лекарска помош во амбулантите побарале ...
сите 9 | | | веќе видена

Архивата на една од најголемите светски манифестации на поезијата „Струшки вечери на поезијата“ ќе го краси депото на Охридскиот архив со нивни документи од ...
сите 7 | | | веќе видена

Претставници на Здружението за лица со посебни потреби „ Зраци“ , денеска на градоначалникот Константин Георгиески му врачија специјална благодарница за ...
сите 3 | | | веќе видена

Освоениот бод во Битола против Еурофарм пелистер 2 покажа дека нема лесни противници и однапред запишани бодови во ракометната суперлига. Следна пречка на која ...
сите 56 | | | веќе видена

Откриени над стотина возачи како возат со преголема брзина на сообраќајните делници Охрид - Скопје и Охрид - Св. Наум во полициски засилени контроли. ...
сите 166 | | | веќе видена

Министерството за култура и Асоцијацијата на архитекти денес потпишаа меморандум за меѓусебна соработка во областа на архитектурата и заштитата на недвижното ...
сите 15 | | | веќе видена

Активностите се однесуваат на санација на кровната конструкција, три простории во објектот, надворешната врата и прозорци и предната надворешна фасада. Една од ...
сите 2 | | | веќе видена

Верниците од исламска вероисповед рано изутринава го почнаа рамазанскиот пост, што трае 30 дена и завршува на 12 мај. За време на постот верниците од ...
сите 53 | | | веќе видена

Поради изведување на градежни активности (минирање) на патниот правец А2 Кичево-Охрид, на делницата планински премин Пресека – село Врбјани, денеска ќе има ...
сите 221 | | | веќе видена

next