Куранот

  во

  Со утринската молитва Бајрам–намаз верниците од муслиманска вероисповед го започнаа одбележувањето на големиот празник Курбан Бајрам. Додека мажите во џамиите ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Таму ќе останат се до мракот, молејќи се и рецитирајќи делови од Куранот,  а  потоа ќе се упатат кон рамницата Муздалифах, каде што ќе собираат камења за ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Како и секоја година, и понеделникот повеќе од милиона муслимански верници во неделата тргнаа на гората Арафат во близина на Мека во Саудиска Арабија, за да ја ...
  сите 11 | | | веќе видена

  На планината Арафат, во близина на Мека, во Саудиска Арабија, каде според верувањата во рамки на исламот пророкот Мухамед го одржал последното проповедање пред ...
  сите 13 | | | веќе видена

  За група деца од северен Јемен, минатиот четврток требало да биде ден за прослава, кога тргнале на долгоочекуваниот излет со цел да го одбележат крајот на ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Во воздушниот напад во Јемен беа убиени 40 ученици кои беа на излет и го славеа завршувањето на летната школа.Група момчиња на возраст од 6 до 11 години беше ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Турците оваа година за жртвени животни во текот на претстојниот Курбан-бајрам ќе потрошат повеќе од 10 милијарди лири, односно околу 1,6 милијарди евра, ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Околу 700 илјади луѓе од муслиманската заедница Рохинџи пред неколку месеци беа изложени на негирање, малтретирања и понижување, па беа протерани од Мјанмар. ...
  сите 11 | | | веќе видена

  По завршувањето на основно школо Рајна побарала од домашните да го продолжи своето образование во Солун, каде и завршила општа Гимназија. Имено најмалку и било ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Полицијата во Париз откри Куран и текстови на арапски јазик во автомобилот што беше употребен за двапати да се удри во полициско возило пред осомничените да ...
  сите 2 | | | веќе видена