Весник Илинден

Пратеникот од македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во албанскиот парламент, Васил Стерјовски на денешната пленарна седница позитивно го оцени ...
сите 12 | | | веќе видена

Во име на сите Македонци во Албанија, нивните друштва предводени од Заедницата на Македонците, преку заедничко соопштение искажаа целосна подршка за барањето ...
сите 12 | | | веќе видена

Македонски весник „Илинден“ : На предвремените парламентарни избори во Македонија во 2020 год. политичката партија ДЕМОКРАТИ прв пат учествува на избори со ...
сите 37 | | | веќе видена

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до ...
сите 30 | | | веќе видена

Изборната реформа треба да го реши прашањето за застапување на малцинствата со загарантирани места во парламентот, каде малцинствата да имаат свој глас, ...
сите 12 | | | веќе видена

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува сите Македонци во Албанија кои имат македонско државјанство правото на глас на предвремните избори за пратеници ...
сите 5 | | | веќе видена

Координативното тело за дијаспора на ВМРО-ДПМНЕ, на својата фејсбук страница сподели видео од Бојан Драгановски кој е дел од македонската заедница во Европа. ...
сите 44 | | | веќе видена

Васил Стерјовски пратеникот во албанскиот парламент и претседател на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, гостин во емисијата „НИЕ“, на ...
сите 12 | | | веќе видена

Поради пандемијата со коронавирусот и ризикот по здравјето и животите на месното население и бројните гости, а имајќи предвид дека за прекршување на ...
сите 2 | | | веќе видена

Префектот на округот Корча, Дори Спиролари, Ана Веруши на Советот на округотКорча, градоначалникот на Пустец, Пали Колефски, директорот на регионалната ...
сите 3 | | | веќе видена

Кремљ и Руската православна црква денес изразија загриженост поради спремноста што јавно ја искажа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган некогашната ...
сите 23 | | | веќе видена

Општина Пустец, областа Мала Преспа во соработката со ГИЗ-Албанија, овозможи поставување на 40 лед улични светилки во селото Пустец. Новите ЛЕД улични светилки ...
сите 3 | | | веќе видена

Екс шефот на британската тајна разузнавачка служба МИ6, Сер Ричард Дирлав, изјави дека сака поотворена дискусија за потеклото на пандемијата на коронавирус. ...
сите 43 | | | веќе видена

Денес, на наша голема радост и во пресрет на празникот „Раѓање на свети Јован Крстител – Иванден“, група спортисти, кои многу години наназад практикуваат ...
сите 6 | | | веќе видена

Албанската полиција ги презема сите потребни мерки за да го гарантира јавниот ред и безбедноста во туристичките и крајбрежните области во текот на летната ...
сите 11 | | | веќе видена

На 03.07.2020 година се одржaво акција за чистење на црквата Св. Преображение во село Ербеле, областа Полени, Маќелара. Имено, расчистувањето на црквата се ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо бара од Влада на Албанија граничниот премин Џепиште – Требиште во областа ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Истанбул денеска почнува судски процес во отсуство на дваесетмината Саудијци, кои се обвинети за вмешаност во убиството на саудискиот дисидент и новинар ...
сите 12 | | | веќе видена

next