Весник Илинден

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски, денска учествува на Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен ...
сите 57 | | | веќе видена

Над 40 станици за полнење на електрични возила ќе бидат поставени на централни јавни локации низ државата. Од нив 21 станица се поставени во Скопје, каде има и ...
сите 14 | | | веќе видена

Mинистерката за правда на Република Македонија Рената Дескоска од 04-05.10.2018 година учествува на Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – ...
сите 58 | | | веќе видена

Јубилејно заседание на највисокото црковно-управно и законодавно тело на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископскиот ...
сите 57 | | | веќе видена

Би сакал да ве известам за заклучоците на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ кој што вечерва одржа редовна седница. Централниот комитет вечерва ги разгледа и ...
сите 49 | | | веќе видена

„Армијата на Република Македонија во досегашниот период со целосна посветеност придонесува во регионалната и меѓународна безбедност како да е полноправен член ...
сите 10 | | | веќе видена

Љубовта е над сè. Деца мои, она што треба да нè интересира е љубовта кон другиот, кон неговата душа, Сè што правиме: молитва, совет, укажување, треба да го ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонците се обединија во одбрана на името и етничкиот идентитет на сите Македонци (вклучително и милионите Македонци надвор од Република Македонија) со тоа ...
сите 6 | | | веќе видена

Ако е многу ниска излезноста на референдумот тоа може да значи три работи: бојкот, незаинтересираност или лошо поставено прашање. Кое од овие три работи важи ...
сите 47 | | | веќе видена

Фондот на Западен Балкан е прв фонд создаден од владите на земјите во Западен Балкан, Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина и ...
сите 91 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата г-ѓа Маја Иванова, престојува во дводневна официјална посета на Чешката ...
сите 56 | | | веќе видена

Би сакал да ве информирам од текот на денешната седница на Извршниот комитет на партијата која што се уште е во тек, но клучните одлуки се веќе донесени. Можам ...
сите 279 | | | веќе видена

Честитки од Реџеп Таип Ердоган претседател на Република Турција до Храбриот Македонски Народ кој неуморно и со голема памет и разум си ги одбрани својот ...
сите 35 | | | веќе видена

Националните малцинства во БиХ не уживаат адекватен пристап на своите права, е заклучокот од Советодавниот комитет на Советот на Европа. Советодавниот комитет ...
сите 20 | | | веќе видена

Европската служба за борба против измами (ОЛАФ) отвори истрага за финансиски малверзации, против шефот на информативното биро на Европскиот парламент во Атина ...
сите 8 | | | веќе видена

Ако Македонија одлучи да го задржи уставното име, нема сила која може да ја присили на промена, изјави поранешниот државен секретар на САД Лоренс Игелбергер, ...
сите 12 | | | веќе видена

Сергеј Александрович Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија, во интервју за „Спутник“ изјави дека факт е дека референдумот во ...
сите 42 | | | веќе видена

Каде што е Духот Господов, таму има слобода – вели Божествениот Павле (2. Кор. 3,17), слобода во љубовта, единството и познанието во Христа. И ете, токму Тој ...
сите 15 | | | веќе видена

next