Весник Илинден

Во етнолошкиот музеј на капи, шапки и главопрекривки во Рига, Летонија проф. Георги Гоце Дуртаноски денеска имаше предавање со наслов: „Македонската каусија: ...
сите 8 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров, денес имаше средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и ...
сите 89 | | | веќе видена

Во голема полициска акција спроведена во последните три денови во повеќе градови во Албанија, разбиени се четири опасни криминални групи и уапсени се 27 лица. ...
сите 33 | | | веќе видена

Познатиот албански професор и поранешен шеф на дипломатијата, Бесник Мустафај смета дека е потребна комплексна истрага во Албанија за обвинувањата дека ...
сите 46 | | | веќе видена

Патната инфраструктура што ги поврзува селата со општина Девол е во лоша состојба 5 километри од градот Билишта се ноаѓа село Врбник, Егејска Македонија се ...
сите 2 | | | веќе видена

Во организација на Холандскиот институтот EWPP, во Тирана се одржува Регионална конференција за одржлив развој за земјите од Западен Балкан. На конфeренцијата ...
сите 80 | | | веќе видена

Емисијата “Импакт” анализира состојбите во Македонија, Украина и Православната црква, гости Д-р Олси Јазеџи историчар, публицист и проф. Пиро Прифти понарешен ...
сите 18 | | | веќе видена

Грчките националисти не можа да го спречат Македонската вечер во Лерин, Егејска Македонија. Македонска вечер беше во организација на “Дом на Македонскта ...
сите 3 | | | веќе видена

Партија за правда, интеграција и единство (ПДИУ), позната како „партија на Чамите”, побара од претседателот на Албанија, Илир Мета да го свика Советот за ...
сите 26 | | | веќе видена

Грчките нео-нацисти со б локади спречуваат Македонци во Егејска Македонија да одат на културен настан. Распоредена е полиција, и има опасност од инциденти. ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонскиот кикбоксер Димитар Ѓорѓиев го освои златниот медал на Европското првенство, што се одржува во Братислава, Словачка. Во големото финале во ...
сите 7 | | | веќе видена

Премудриот Бог, Кој однапред го знае исходот на секое дело, и од Чии очи не може да сокрие ни најмалото нешто, преку еден чудесен настан уште еднаш ни ја ...
сите 20 | | | веќе видена

Околу два милион евра од тајните фондови на грчкото Министерство за надворешни работи добиле дел медиуми во Македонија и Албанија за да известуваат позитивно ...
сите 66 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција посочи дека на негов предлог, седумте пратеници од оваа партија, кои гласаа за уставни измени, ...
сите 126 | | | веќе видена

Под името „Протест против антигрчката пропаганда“ неонацистичката „Злата зора“ во сабота во Лерин ќе организира голем протест за време на собир на Македонците ...
сите 13 | | | веќе видена

Бродот на албанската Воена морнарица за кус временски рок учествувал во две одделни спасувачки операции во водите на Егејското Море, во кои се спасени 73 ...
сите 20 | | | веќе видена

Мрежата за заштита на природата, реализираше промоција на природните и културните вредности на двете заштитени подрачја на регионот Корча, Националниот парк ...
сите 2 | | | веќе видена

next